Μουντιαλ 2022

Ποδόσφαιρο, μπάσκετ, στίβος κλπ.

προβλεψη για τον νικητη

Βραζιλια
3
25%
Αργεντινη
1
8%
Αγγλια
2
17%
Γερμανια
1
8%
Γαλλια
4
33%
Ολλανδια
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Πορτογαλια
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Kροατια
1
8%
Βελγιο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
 
Σύνολο ψήφων: 12

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47437
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Μουντιαλ 2022

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 19 Δεκ 2022, 17:20

Μερικες παρατηρησεις. Διευκρινιζω ειμαι ψιλοασχετος απο μπαλα και ειδα μονο τον τελικο απο το φετινο Μουντιαλ

1) Το πρωτο πεναλντι ηταν καραπετσινο. Μου εκανε εντυπωση που ο διαιτητης δεν συμβουλευτηκε το βαρ για μια τοσο σοβαρη αποφαση ή τουλαχιστον ετσι μου φανηκε. Σε αλλους αγωνες εχω δει να γινεται ολοκληρη διαβουλευση για σοβαρες φασεις, αλλα στο χθεσινο πεναλτι η αποφαση οριστικοποιηθηκε σε λιγοτερο απο ενα λεπτο. Ο κοντος απο την χαρα του ειχε στησει την μπαλα στην βουλα πριν καν το σφυριξει οριστικα ο διαιτητης :laugh1:

2) Ο Μεσι ειναι τεραστιος παικτης αλλα δεν ηταν η κινητηριος δυναμη της Αργεντινης χθες οσο και αν τον σπρωχνει το συστημα και οι σχολιαστες. Το πρωτο του γκολ μπηκε με πεναλτι που κερδισε ο Ντι Μαρια και στο δευτερο του γκολ (αν θυμαμαι καλα γιατι δεν εχω βιντεο προχειρο) ο τερματοφυλακας ηταν εκτος θεσης στο γρασιδι επειδη μολις ειχε αποκρουσει σουτ ενος αλλου παικτη οποτε ο Μεσι το εβαλε ουσιαστικα σε κενη εστια. Για μενα τους ξελασπωσε κατ αρχη ο Ντι Μαρια και κατα δευτερον ο τερματοφυλακας που ηταν τσακαλι και καθαρισε στα πεναλτι. Ο Εμπαπε βοηθησε πολυ περισσοτερο την ομαδα του απο οτι ο Μεσι και ηταν συνολικα καλυτερος χθες.

Για μενα ο κοντος δεν εδειξε στοφα αρχηγου. Μετα την ισοφαριση και μεχρι το δευτερο του γκολ τον ειχε καταπιει το γηπεδο. Θα περιμενες να δωσει γκαζια σε μια τοσο κρισιμη στιγμη και οχι να ειναι εξαφανισμενος.

3) O προπονητης της Αργεντινης ηταν για κλωτσιες. Κρατησε πισω την ομαδα στο δευτερο ημιχρονο ενω η Αργεντινη με την φορα που ειχε εβαζε ευκολα 3ο ή και 4ο γκολ και καθαριζε το ματς. Δεν υπηρχε μεγαλος κινδυνος αντεπιθεσης απο την Γαλλια μεχρι τουλαχιστον το 65 αφου ηταν ακομα κοιμισμενη. Ετσι οπως εκοψε τον ρυθμο της ομαδας εδωσε την ευκαιρια στην Γαλλια να ισοφαρισει.

4) Δεν μπορω να καταλαβω γιατι επαιζε τοσο χαλια η Γαλλια στα πρωτα 70 λεπτα. Ηταν λες και βλεπεις Αργεντινη-Ελλαδα και οχι Αργεντινη-Γαλλια. Η Γαλλια εχασε τον τιτλο αλλα τουλαχιστον εσωσε την τιμη της γιατι θα μπορουσε ανετα να εξελιχθει σε πανωλεθρια το ματς.

5) Αυτος ηταν ο καλυτερος τελικος μουντιαλ απο οσους εχω δει τα τελευταια 30 χρονια. Αν εξαιρεθει το μουντιαλ του '18, οπου επαιζαν δυο ομαδες πολυ διαφορετικης δυναμικοτητας, εχουμε να δουμε 6 γκολ σε τελικο απο το '66 στο Aγγλια-Γερμανια. Μονο ο τελικος του 2006 πλησιαζε τον φετινο αν κρινω με βαση τους τελικους που εχω δει.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Μουντιαλ 2022

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 19 Δεκ 2022, 18:34

Πετσιά, το εκλέψαν οι απόγονοι των ναζί απο την Γαλλία μας.
1 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Ταρατατάς
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 2

Re: Μουντιαλ 2022

Δημοσίευσηαπό Ταρατατάς » 19 Δεκ 2022, 19:07

Έπεσε σπρώξιμο, αλλά οι Αργεντίνιοι έπαιξαν μπάλα. Όχι τόσο καλή όσο θα μπορούσαν. Λες και είχαν κόμπλεξ.
1 .

Άβαταρ μέλους
DrSocrates
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 605

Re: Μουντιαλ 2022

Δημοσίευσηαπό DrSocrates » 20 Δεκ 2022, 20:52

ραντεβου κυριοι στο επομενο Μουντιαλ ....Βραζιλια με Εντρικ εναντιον Γαλλιας Κομαν Εμπαμπε.οι δυο χωρες αυτες βγαζουν τα μεγαλυτερα ταλεντα και οι περισσοτεροι ειναι νεοι σε ηλικια.

Endrick - Magic Skills 2022 - The Future of Football
https://www.youtube.com/watch?v=-jKEdIcENAw
0 .


Επιστροφή σε “Αθλητισμός”