RIP G.O.A.T

Ποδόσφαιρο, μπάσκετ, στίβος κλπ.
Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

RIP G.O.A.T

Δημοσίευσηαπό Adminović » 29 Δεκ 2022, 22:08

Έφυγε από τη ζωή ο ένας, ο μοναδικός και πραγματικός GOAT του παγκόσμιου ποδοσφαίρου. :(

1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17428
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: RIP G.O.A.T

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 30 Δεκ 2022, 14:39

Adminović έγραψε: ο μοναδικός και πραγματικός GOAT του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει. Βέβαια, δεν έχω γνώση του ποδοσφαίρου της εποχής, ούτε και συγκεκριμένα για τον Πελέ πέρα απο μια σειρά βίντεο με γκολ που κατά καιρούς έχω δει.

Εντύπωσή μου είναι ότι το ποδόσφαιρο τότε ήταν πολύ αργό και καμιά ομάδα ή παίκτης του τότε δεν θα επιβίωνε σε αγώνα απέναντι σε σημερινή κορυφαία ομάδα που οι παίκτες τρέχουν όλη τη μέρα με διατροφές, γυμναστήρια, κτλ.

Όσο για τις ικανότητες τρίπλας, τοποθέτησης, πρόβλεψης των κινήσεων του αντιπάλου κτλ, αρκετοί παίκτες της πιο πρόσφατης εποχής τα έχουν.

Σίγουρα ήταν σημαντικός, ΡΙΠ.

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν έχω σαφή εικόνα του ποδοσφαίρου τότε. Κρίνω βάσει εντυπώσεων.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: RIP G.O.A.T

Δημοσίευσηαπό Adminović » 30 Δεκ 2022, 14:59

Προέλλην έγραψε:
Adminović έγραψε: ο μοναδικός και πραγματικός GOAT του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει. Βέβαια, δεν έχω γνώση του ποδοσφαίρου της εποχής, ούτε και συγκεκριμένα για τον Πελέ πέρα απο μια σειρά βίντεο με γκολ που κατά καιρούς έχω δει.

Εντύπωσή μου είναι ότι το ποδόσφαιρο τότε ήταν πολύ αργό και καμιά ομάδα ή παίκτης του τότε δεν θα επιβίωνε σε αγώνα απέναντι σε σημερινή κορυφαία ομάδα που οι παίκτες τρέχουν όλη τη μέρα με διατροφές, γυμναστήρια, κτλ.

Όσο για τις ικανότητες τρίπλας, τοποθέτησης, πρόβλεψης των κινήσεων του αντιπάλου κτλ, αρκετοί παίκτες της πιο πρόσφατης εποχής τα έχουν.

Σίγουρα ήταν σημαντικός, ΡΙΠ.

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν έχω σαφή εικόνα του ποδοσφαίρου τότε. Κρίνω βάσει εντυπώσεων.


Το ποδόσφαιρο της εποχής του Πελέ είναι διαφορετικό από το ποδόσφαιρο της εποχής του Μαραντόνα και αυτό με τη σειρά του διαφορετικό από την σημερινή εποχή. Κάθε παίχτη πρέπει να τον κρίνεις με τα δεδομένα και τα επιτεύγματα της εποχής του. Δεν γίνεται αλλιώς. Κι άλλωστε, αν ήταν εύκολο τότε να κάνουν όλοι αυτά που έκανε ο Πελέ, θα είχε σοβαρό ανταγωνισμό και δεν θα έπαιρνε στο χαλαρό 3 μουντιάλ (και πιθανώς 4, αν δεν τραυματιζοταν).

Αντίστοιχα και στο μπάσκετ. Παίκτες όπως πχ ο Τσάμπερλεϊν ή ο Τζαμπάρ μπορεί με το σημερινό στυλ παιχνιδιού να μην κατάφερναν όσα κατάφεραν τότε. Αλλά δεν θα τους κρίνουμε με τα σημερινά δεδομένα, θα τους κρίνουμε με τα δεδομένα της εποχής που αγωνίζονταν.
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: RIP G.O.A.T

Δημοσίευσηαπό nemo » 30 Δεκ 2022, 18:07

στο μονο που αλλαζε ηταν σε θεματα τακτικης και στρατηγικης που τοτε δεν τα ειχαν
αντοχες και αθλητικοτητα το ειχαν ισως και περισσοτερη απο σημερα - ο διο ειναι προ

η ειδηση ειναι οτι η μανα του ζει ακομη 100 εφτασε η γκιοσα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
taxalataxalasa
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 578

Re: RIP G.O.A.T

Δημοσίευσηαπό taxalataxalasa » 30 Δεκ 2022, 20:25

Προέλλην έγραψε:
Adminović έγραψε: ο μοναδικός και πραγματικός GOAT του παγκόσμιου ποδοσφαίρου.

Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει. Βέβαια, δεν έχω γνώση του ποδοσφαίρου της εποχής, ούτε και συγκεκριμένα για τον Πελέ πέρα απο μια σειρά βίντεο με γκολ που κατά καιρούς έχω δει.

Εντύπωσή μου είναι ότι το ποδόσφαιρο τότε ήταν πολύ αργό και καμιά ομάδα ή παίκτης του τότε δεν θα επιβίωνε σε αγώνα απέναντι σε σημερινή κορυφαία ομάδα που οι παίκτες τρέχουν όλη τη μέρα με διατροφές, γυμναστήρια, κτλ.

Όσο για τις ικανότητες τρίπλας, τοποθέτησης, πρόβλεψης των κινήσεων του αντιπάλου κτλ, αρκετοί παίκτες της πιο πρόσφατης εποχής τα έχουν.

Σίγουρα ήταν σημαντικός, ΡΙΠ.

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν έχω σαφή εικόνα του ποδοσφαίρου τότε. Κρίνω βάσει εντυπώσεων.


Φαντάσου τι θα εκανε δηλαδη αν του εκαναν ενεσεις οπως εκαναν στο μεσι, αν ειχε διατροφες και γυμναστηρια οπως σημερα... Πάλι πρωτος θα ηταν και με μεγαλυτερη διαφορα απο οτι τωρα....

Οσο για τις ικανοτητες, οτι βλεπεις σημερα, το εχει κανει πρωτα αυτος και διχως ενεσεις, διατροφες και γυμναστηρια...
1 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: RIP G.O.A.T

Δημοσίευσηαπό nemo » 30 Δεκ 2022, 20:58

taxalataxalasa έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει. Βέβαια, δεν έχω γνώση του ποδοσφαίρου της εποχής, ούτε και συγκεκριμένα για τον Πελέ πέρα απο μια σειρά βίντεο με γκολ που κατά καιρούς έχω δει.

Εντύπωσή μου είναι ότι το ποδόσφαιρο τότε ήταν πολύ αργό και καμιά ομάδα ή παίκτης του τότε δεν θα επιβίωνε σε αγώνα απέναντι σε σημερινή κορυφαία ομάδα που οι παίκτες τρέχουν όλη τη μέρα με διατροφές, γυμναστήρια, κτλ.

Όσο για τις ικανότητες τρίπλας, τοποθέτησης, πρόβλεψης των κινήσεων του αντιπάλου κτλ, αρκετοί παίκτες της πιο πρόσφατης εποχής τα έχουν.

Σίγουρα ήταν σημαντικός, ΡΙΠ.

Επαναλαμβάνω όμως ότι δεν έχω σαφή εικόνα του ποδοσφαίρου τότε. Κρίνω βάσει εντυπώσεων.


Φαντάσου τι θα εκανε δηλαδη αν του εκαναν ενεσεις οπως εκαναν στο μεσι, αν ειχε διατροφες και γυμναστηρια οπως σημερα... Πάλι πρωτος θα ηταν και με μεγαλυτερη διαφορα απο οτι τωρα....

Οσο για τις ικανοτητες, οτι βλεπεις σημερα, το εχει κανει πρωτα αυτος και διχως ενεσεις, διατροφες και γυμναστηρια...

δεν το λεει μονο ο προ το λενε οι μισοι κατοικοι του πλανητη ..εχουν χαζεψει εντελως αλλα σε ενα ή δυο χρονια
θα μας αποχαιρετισουν οι βλαμμενοι
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17428
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: RIP G.O.A.T

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 30 Δεκ 2022, 21:29

nemo έγραψε:
taxalataxalasa έγραψε:
Φαντάσου τι θα εκανε δηλαδη αν του εκαναν ενεσεις οπως εκαναν στο μεσι, αν ειχε διατροφες και γυμναστηρια οπως σημερα... Πάλι πρωτος θα ηταν και με μεγαλυτερη διαφορα απο οτι τωρα....

Οσο για τις ικανοτητες, οτι βλεπεις σημερα, το εχει κανει πρωτα αυτος και διχως ενεσεις, διατροφες και γυμναστηρια...

δεν το λεει μονο ο προ το λενε οι μισοι κατοικοι του πλανητη ..εχουν χαζεψει εντελως αλλα σε ενα ή δυο χρονια
θα μας αποχαιρετισουν οι βλαμμενοι

Aπο τα εμβόλια, ε; :fico:
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
taxalataxalasa
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 578

Re: RIP G.O.A.T

Δημοσίευσηαπό taxalataxalasa » 31 Δεκ 2022, 02:29

Προέλλην έγραψε:
nemo έγραψε:δεν το λεει μονο ο προ το λενε οι μισοι κατοικοι του πλανητη ..εχουν χαζεψει εντελως αλλα σε ενα ή δυο χρονια
θα μας αποχαιρετισουν οι βλαμμενοι

Aπο τα εμβόλια, ε; :fico:

οντως, αν και ανεμπολιαστος, δεν καταλαβα το σχόλιο του νέμου...
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: RIP G.O.A.T

Δημοσίευσηαπό nemo » 31 Δεκ 2022, 03:35

taxalataxalasa έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Aπο τα εμβόλια, ε; :fico:

οντως, αν και ανεμπολιαστος, δεν καταλαβα το σχόλιο του νέμου...

οχι ρε ....αλλα απο επαγωγη της απλης λογικης δλδ οταν συσσωρευονται πολλοι χαζοι σε ενα μερος τι περιμενεις
να συμβει; αν επαιζε μπαλα ο πελε και τοσοι αλλοι παλιοι σημερα οι τωρινοι ποδοσφαιριστες θα φανταζαν αργοι και καθυστερημενοι τοσο απλο :-/ αν τοτε επαιζαν σαν δαιμονισμενοι σε λασπωμενα γηπεδα φαντασου σημερα
στα συγχρονα γηπεδα τι παπαδες θα εκαναν και με τις σημερινες μπαλες και παπουτσια
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47587
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: RIP G.O.A.T

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 31 Δεκ 2022, 20:03

Τα κυρια επιχειρηματα κατα του Πελε ειναι οτι ο ανταγωνισμος στην εποχη του ηταν πολυ μικρος και οτι εβαλε τα περισσοτερα γκολ του σε φιλικα ή απεναντι σε βραζιλιανικες ομαδες της εποχης που ειχαν μηδενικη αμυνα. Αλλο ενα επιχειρημα ειναι οτι υπαρχουν ελαχιστα βιντεο απο τους αγωνες τους.

Βρισκω αυτα τα επιχειρηματα εωλα γιατι αν ο μακαριτης επαιζε σημερα θα ειχε οντως μεγαλυτερο ανταγωνισμο αλλα αντιστοιχα και ο ιδιος με τα σημερινα προπονητικα συστημα και τα ''συμπληρωματα'' :fico: θα ηταν εντελως διαολος και θα ηταν και παλι ανωτερος του ανταγωνισμου.

Για μενα ειναι καλυτερος του Μαραντονα και εχει υποτιμηθει ο ρολος του ως δημιουργου φασεων και γκολ. Δεν ηταν ενας απλος σκορερ αλλα ταιζε με πολλες ασσιστ του συμπαικτες του.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:


Επιστροφή σε “Αθλητισμός”