Εφραιμογλου

Ποδόσφαιρο, μπάσκετ, στίβος κλπ.
Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15554

Re: Εφραιμογλου

Δημοσίευσηαπό pluton » 20 Απρ 2024, 17:16

Προέλλην έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:Αυτό που έχει σημασία είναι να αναπτυχθεί ο μαζικός-λαικός αθλητισμός. Το να έχεις κάποιους ελάχιστους μεμονωμένους που να κερδίζουν μετάλλια και ο υπόλοιπος κόσμος να ναι παντρεμένος με τον καναπέ και το τσιγάρο δεν έχει κανένα πρακτικό αντίκρυσμα, πέρα από το να φουσκώνει η εθνική υπερηφάνεια των ηλιθίων.

https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... ticipation

H Ελλάδα βρίσκεται στον πάτο, με μόνο ένα 26% του πληθυσμού να κάνει αθλητισμό σε εβδομαδιαία βάση.

Αλλά ΟΚ, ας χαρούμε για την χώρα μας γιατί ο τάδε πήρε μια διάκριση κάπου κάποτε. Το ότι είμαστε μια χαρακτηριστική αντιαθλητική χώρα ας το παραβλέψουμε.


Δύο λεπτά, ας πάρω σαν παράδειγμα εμένα.

Φυσικά η γενιά μου, είχε πραγματικές δυσκολίες επιβίωσης, εγω δούλευα από 14 χρόνων και πήγαινα νυκτερινό γυμνάσιο, βέβαια η μόνη εποχή που έκανα αθλητισμό ήταν στον στρατό επί 28 μήνες....

Αυτό συνέβαινε στο σύνολο των νέων, τουλάχιστον στις γειτονιές μας.

Τα παιδιά μου έκαναν αθλητισμό από πολύ μικρά, ο γιος μου έκανε πολλά χρόνια κολύμπι και η κόρη μου τάε κβο ντο δεν διακρίθηκαν, τώρα αθλείται μόνο ο γιος μου σε γυμναστήριο, διότι πρέπει να επιζήσουν στις δύσκολες συνθήκες ζωής που έχει η χώρα (δεν είμαστε Γερμανία, η ζωή είναι πιο δυσκολη).....

Το άλμα από εμένα στα παιδιά μου στο ζήτημα του αθλητισμού είναι εντυπωσιακό και δεν έγινε τυχαία, η χώρα επένδυσε σε χρήμα, εγκαταστάσεις, πληροφόρηση, συνθήκες ζωής κλπ για να γίνει αυτή η τεράστια αλλαγή....

Ποιος σας είπε ότι το κράτος είναι ξένο με τις επιτυχίες που γίνονται σε όλους τους τομείς.... Εντάξει δεν μπορούν όλοι να διακριθούν, κάποιοι λίγοι διακρίνονται, έτσι είναι αυτά τα πράγματα.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47587
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Εφραιμογλου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 20 Απρ 2024, 17:19

pluton έγραψε:Ποιος σας είπε ότι το κράτος είναι ξένο με τις επιτυχίες που γίνονται σε όλους τους τομείς.... Εντάξει δεν μπορούν όλοι να διακριθούν, κάποιοι λίγοι διακρίνονται, έτσι είναι αυτά τα πράγματα.


Oι ίδιοι οι ολυμπιονίκες συνήθως βγαίνουν και λένε ότι η υποστήριξη που είχαν από το κράτος ήταν μηδαμινή. Με εξαίρεση την περίοδο από τους ολυμπιακούς της Βαρκελώνης μέχρι της Αθήνας όπου έριξαν λεφτά στην άρση βαρών και τον στίβο, ο πρωταθλητισμός είναι παρατημένος από το κράτος.

Ό,τι έχουν καταφέρει είναι από προσωπική προσπάθεια των ίδιων και των οικογενειών τους.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Εφραιμογλου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 20 Απρ 2024, 17:30

pluton έγραψε:
Προέλλην έγραψε:https://ec.europa.eu/eurostat/statistic ... ticipation

H Ελλάδα βρίσκεται στον πάτο, με μόνο ένα 26% του πληθυσμού να κάνει αθλητισμό σε εβδομαδιαία βάση.

Αλλά ΟΚ, ας χαρούμε για την χώρα μας γιατί ο τάδε πήρε μια διάκριση κάπου κάποτε. Το ότι είμαστε μια χαρακτηριστική αντιαθλητική χώρα ας το παραβλέψουμε.


Δύο λεπτά, ας πάρω σαν παράδειγμα εμένα.

Φυσικά η γενιά μου, είχε πραγματικές δυσκολίες επιβίωσης, εγω δούλευα από 14 χρόνων και πήγαινα νυκτερινό γυμνάσιο, βέβαια η μόνη εποχή που έκανα αθλητισμό ήταν στον στρατό επί 28 μήνες....

Αυτό συνέβαινε στο σύνολο των νέων, τουλάχιστον στις γειτονιές μας.

Τα παιδιά μου έκαναν αθλητισμό από πολύ μικρά, ο γιος μου έκανε πολλά χρόνια κολύμπι και η κόρη μου τάε κβο ντο δεν διακρίθηκαν, τώρα αθλείται μόνο ο γιος μου σε γυμναστήριο, διότι πρέπει να επιζήσουν στις δύσκολες συνθήκες ζωής που έχει η χώρα (δεν είμαστε Γερμανία, η ζωή είναι πιο δυσκολη).....

Το άλμα από εμένα στα παιδιά μου στο ζήτημα του αθλητισμού είναι εντυπωσιακό και δεν έγινε τυχαία, η χώρα επένδυσε σε χρήμα, εγκαταστάσεις, πληροφόρηση, συνθήκες ζωής κλπ για να γίνει αυτή η τεράστια αλλαγή....

Ποιος σας είπε ότι το κράτος είναι ξένο με τις επιτυχίες που γίνονται σε όλους τους τομείς.... Εντάξει δεν μπορούν όλοι να διακριθούν, κάποιοι λίγοι διακρίνονται, έτσι είναι αυτά τα πράγματα.

Πολύ λίγα, πολύ αργά. Το αποτέλεσμα είναι ότι είμαστε ουραγός στον μαζικό αθλητισμό.
Είναι και πολιτισμικό το θέμα εδώ που τα λέμε, ο Έλληνας προτιμά την καφετέρια και το τσιγάρο.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Αθλητισμός”