ΑΕΛΑΡΑ πρωταθλήτρια!

Ποδόσφαιρο, μπάσκετ, στίβος κλπ.
Άβαταρ μέλους
migisukhoi
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: Союз Советских Социалистических Республик

Re: ΑΕΛΑΡΑ πρωταθλήτρια!

Δημοσίευσηαπό migisukhoi » 16 Μαρ 2018, 23:05

Golden δείχνεις ξεκάθαρα ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται στα οπαδικά της πόλης.
Πασόκοι στους monsters; Τι άλλο θα ακούσουμε; Ας πούμε η ηγεσία που είχε τα ηνία από το 1997 που στεγάστηκε ο σύνδεσμος στο στενό της Περραιβού μέχρι και το 2012 ήταν αριστερών πεποιθήσεων. Καμία σχέση με πασοκ - νδ, α, ήταν και καναδυό μοναρχοφασίστες.
Αυτός που είχε το antinazi το πανί μόνο αναρχικός δεν ήταν.

Δεν μπορώ να πω λεπτομέρειες, αλλά το 2011 δεν ανήκα στον σύνδεσμο, είχα φύγει προ πολλού.

Όταν ήταν οι δικοί σου εκεί όπως λες, ο ένας που σπούδασε σε χώρα της Βαλκανικής την δεκαετία του 1990 δεν πατούσε καν στο γήπεδο, άλλος ήταν ο λόγος που πήγαινε στον σύνδεσμο και από το 2014 δεν είχε τα ηνία πλέον αυτός ο "συναγωνιστής" σου που ανέλαβε το 2012 μετά την αποχώρηση της προηγούμενης ηγεσίας λόγω του πεσίματος από τους monsters για το graffiti.

Alexander the Great στην τελευταία φωτογραφία που παρέθεσες που πρέπει να είναι από το 2013 - 2014, μόνο τέσσερις, πέντε από αυτούς που βρίσκονται στα παρεάκι είναι του δικού σου ιδεολογικού χώρου. Τις σημαίες τις έβαζε ο τύπος χαμηλά που κάθεται πάνω στο μεγάφωνο και στις διαφημιστικές πινακίδες.
0 .

Άβαταρ μέλους
Alexander the Great
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 192

Re: ΑΕΛΑΡΑ πρωταθλήτρια!

Δημοσίευσηαπό Alexander the Great » 16 Μαρ 2018, 23:19

Λες ''δεν τους βγήκε γιατί ήταν περισσότερα τα άτομα που κλείναν σε άλλο ιδεολογικό χώρο''...αρα δυο πραγματα συνεβαιναν,ειτε δεν ισχυει αυτο ειτε ηταν τοσο ισχυροι αυτοι που τους ανεχονταν οι υπολοιποι κι ας μην συμφωνουσαν .
0 .
Εγω εκλεισα το .....gr

Άβαταρ μέλους
migisukhoi
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: Союз Советских Социалистических Республик

Re: ΑΕΛΑΡΑ πρωταθλήτρια!

Δημοσίευσηαπό migisukhoi » 17 Μαρ 2018, 11:10

Ηλικιακό ήταν το θέμα. Οι φασίστες ήταν μεγαλύτεροι σε ηλικία να το θέσω απλά και οι υπόλοιποι απλά δεν ασχολιόντουσαν. Θέλαν απλά να πηγαίνουν σε έναν σύνδεσμο και επειδή ο ιστορικότερος και αρχαιότερος σύνδεσμος με έτος ίδρυσης το 1982 είχε αλλοτριωθεί και διαφαινόταν η σήψη, τα πιτσιρίκια ήθελαν κάτι πιο νέο, πιο μάχιμο. Ο συγκεκριμένος σύνδεσμος ο ΣΦΑ ξεκίνησε από άτομα που διέμεναν στην γειτονιά που υπάρχει στα πέριξ του Σταδίου Αλκαζάρ, σαν στέκι γειτονιάς. Μετά ειδικά το 2007 όταν και υπήρξε κορεσμός μείναν λίγοι και ανέλαβαν άτομα από άλλες περιοχές τα ηνία, μέχρι και το 2012 που έγινε μια διαμάχη με τους monsters που οδήγησε σε παραίτηση της ηγεσίας και την ανάληψη της από γνωστό φασίστα της Λάρισας. Οπαδός πάνω απ' όλα. Δεν έκανε πολιτική προπαγάνδα ο συγκεκριμένος, απλά ήθελε τα εθνικιστικά σύμβολα στα γήπεδα.

Η Λάρισα μεγάλη σε πληθυσμό είναι φασίστες είχε, έχει και θα έχει. Την δεκαετία του 1980 ας το πούμε κάποιοι (οι πιο γνωστοί) από τα χουλιγκάνια τις εποχής στους monsters που τότε ήταν σύνδεσμος πεζοδρομίου, οι εκδρομές και όλες οι δράσεις κανονίζονταν στα πεζοδρόμια και στα σκαλοπάτια του Δικαστικού Μεγάρου, αυτοί που φαινόντουσαν, αυτοί που ήταν οι πιο εκδηλωτικοί και αναλαμβάναν τις χουλιγκανιστικές δράσεις χωρίς να έχουν συναίσθηση λόγω καταχρήσεων κτλ για την ακρίβεια είχαν νεοναζιστικές αντιλήψεις, χωρίς αντίληψη της κατάστασης βέβαια. Ήταν γνωστοί με τα παρατσούκλια τους σε όλη την Λάρισα. Δυστυχώς πολλοί από αυτούς πεθάναν, δεκάδες για την ακρίβεια, ειδικά την περίοδο 1993 - 2003 από ναρκωτικά κυρίως.

Αν και οι πιο μάχιμοι της δεκαετίας του 1980 λόγω εκπαίδευσης στις πολεμικές τέχνες, κυρίως παλαιστές, παλινοστούντες από την ΕΣΣΔ ήταν αυτοί που μπαίναν μπροστά στις "μάχες" με αλλόθρησκους. Η δεκαετία του 1980 ήταν χρυσή εποχή για την πόλη της Λάρισας στο τομέα του χουλιγκανισμού, έπεσε το καλύτερο ξύλο, αναφέρω το 1981 που χάσαμε 0-1 (Βαμβακούλας), με τους γάβρους να πηδάνε Φλεβάρη (18) μήνα από την μονή γέφυρα του Πηνείου στο ποτάμι για να σωθούν, επειδή τους είχαν κλείσει οι δικοί μας και από τις δυό μεριές της γέφυρας. Είναι καταγεγραμμένο και στο Φως των Σπορ της εποχής. Αν και το καλύτερο ξύλο τα γαβράκια το έφαγαν το 1991, στις 13 Οκτωβρίου που έκαναν το λάθος να έρθουν με το βραδινό τραίνο. Ανελέητο ξύλο από το πρωί.

Η Λάρισα σαν πόλη με βάση τον πληθυσμό της τότε είχε μεγάλο ποσοστό χουλιγκάνων σε σχέση με την υπόλοιπη Ελλάδα, ίσως γιατί ακριβώς η ΑΕΛ άρχισε να εξυψώνεται την συγκεκριμένη περίοδο και η αλητεία της πόλης έβρισκε διέξοδο μέσω της ΑΕΛ. Βέβαια σημαντικό ρόλο έπαιξε και η οικονομική ανάπτυξη της πόλης και της ευρύτερης περιοχής. Υψηλό βιωτικό επίπεδο το οποίο διαφαίνεται ακόμα και σήμερα.

Ωραίες αγνές χουλιγκανιστικές εποχές. Δεν θα ξαναγυρίσουν δυστυχώς.

Ξέρω και άλλες λεπτομέρειες από σκηνικά κτλ από τους πρωταγωνιστές της εποχής που σήμερα είναι άτομα υπεράνω πάσης υποψίας. Στελέχη τραπεζών, επιχειρήσεων κτλ.
0 .

Άβαταρ μέλους
Alexander the Great
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 192

Re: ΑΕΛΑΡΑ πρωταθλήτρια!

Δημοσίευσηαπό Alexander the Great » 17 Μαρ 2018, 11:42

Οκ τωρα βγαζει νοημα...για το Δικαστικο ειχα ακουσει κι εγω απλα δεν ηξερα οτι ηταν των δικων μας αντιληψεων.Εχω δει φωτο του Ινδιανου με γερμανικη μπλουζα παντως.Γενικα στα γηπεδα λιγοι ασχολουνται πραγματικα με τα πολιτικα πχ οι 9 στους 10 ΑΕΚτζηδες που δηλωνουν Λιβορνο το παιζουν...αναρχικοι.Οι ιδιοι βαρανε αλλους αντιφα σε οπαδικα φεστιβαλ,λενε ΑΕΚ Θρησκεια Ορθοδοξια κτλ.

ΥΓ Αυτο που εχω ακουσει για πρωην γαυρους μονστεραδες ισχυει?ξερω για τον Καλαμαρα οτι ειχε σχεση με τα κεφαλια της 7 και μαλιστα υπαρχει φωτο που ειναι με ερυθρολευκη μπλουζα
0 .
Εγω εκλεισα το .....gr

Άβαταρ μέλους
migisukhoi
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: Союз Советских Социалистических Республик

Re: ΑΕΛΑΡΑ πρωταθλήτρια!

Δημοσίευσηαπό migisukhoi » 17 Μαρ 2018, 13:33

Δεν ήταν όλοι ακροδεξιών αντιλήψεων οι θαμώνες του Δικαστικού. Ήταν ας το πούμε οι μπαχαλάκηδες της εποχής που ήταν και στην επιφάνεια.
Υπήρχε άλλη παρέα, ειδικά οι παλινοστούντες που είχαν γυρίσει από ΕΣΣΔ και Πολωνία και ήταν ας το πούμε αριστεροί. Αυτοί ασχολιόντουσαν με πολεμικές τέχνες, πάλη κτλ.

Ο Ινδίανος ακόμα και σήμερα δεν έχει αλλάξει πολιτικά αντιλήψεις. Και ένα πανό που είχε δικό του, είχε τον σιδηρό σταυρό. Ένα μαύρο με μια νεκροφαλή που έγραφε FAN CLUB MONSTERS. Υπάρχει ακόμα και σήμερα. Το είχε από το 1985 και μετά στα γήπεδα.

Ο Καλαμάρας ήταν ιδιάζουσα περίπτωση, κατά καιρούς έφερνε διάφορους οπαδούς άλλων ομάδων στο Αλκαζάρ. Αλλά πήγαινε και σε διάφορα παιχνίδια, όπως ντέρμπι κτλ στην Αθήνα. Είχε γνωριμίες και στα χανούμια και στα βαζέλια. Μόνο με τους Βόρειους δεν είχε παρτίδες. Και ο Ινδιάνος είχε αδελφική σχέση με ένα χανούμι που ήταν μαζί στο στρατό το οποίο ερχόταν συχνά Λάρισα σε αγώνες της ΑΕΛ κυρίως με γαβροβάζελο.
Επείδη ήταν "δραστήριο" άτομο της νύχτας ο Καλαμάρας ήταν και μαστροπός ένα διάστημα στην Αθήνα. Λένε ότι είχε δυό τραβέλια και μια γυναίκα. Γενικώς ήξερε κόσμο και κάποια στελέχη της Θύρας 7 που κάναν την ίδια "δουλειά" τότε. Το όνομά του βγήκε επειδή ο ξεφτίλας κατ' εμέ ήταν στην Σαραγόσα το 1995 στο Final Four (είχε πει ότι όλα ήταν πληρωμένα από την Θύρα 7), φόρα παρτίδα με μπλούζα του γάβρου και από κάτω μια φανέλα της ΑΕΛ της περιόδου 1992 - 1993 με International Life χορηγία. Μπορεί να την θυμάσαι. Θα παραθέσω φωτογραφικό υλικό. Βέβαια αυτό του στοίχισε γιατί όταν επέστρεψε Λάρισα είχε φάει πολύ ξύλο. Όμως πήγαινε κυρίως σε αγώνες του γάβρου στο ΣΕΦ από το 1993 - 1994 καθώς διέμενε Αθήνα εκείνη την περίοδο (από το 1991) μέχρι και το 1997 - 1998. Υπάρχει και μια φωτογραφία σε επεισόδια με βάζελους στο ΣΕΦ και αυτός να κρατάει κράνος στο δεξί χέρι και να μην διακρίνεται πρόσωπο, αλλά φυσιογνωμικά όποιος τον ήξερε βγάζει συμπέρασμα για την ταυτότητα.

Γενικώς τότε το να είσαι αλλόθρησκος στην Λάρισα ήταν δύσκολο και σήμερα είναι βέβαια, έχω ακούσει ιστορίες δεκαετίας 1980, αλλά και αρχών 1990 για φοιτητές που μόνο στα ΚΑΤΕΕ - ΤΕΙ πηγαίναν και δεν τολμούσαν να κυκλοφορήσουν στην πόλη και βγαίναν μόνο στις εξεταστικές επειδή εκδήλωσαν τις οπαδικές τους προτιμήσεις ανοιχτά. Θυμάμαι ένα σκηνικό που το είχε γράψει και η τοπική Ελευθερία το 1994 για ξύλο που έπεσε στις φοιτητικές εστίες και καταστοφή διαμερισμάτων. Ήταν κάτι βάζελοι που ανήκαν στην -13-.

Αυτές είναι οι φωτογραφίες στην Σαραγόσα, αν γνωρίζεις θα καταλάβεις με ποιούς έκανε παρέα. Από τελικό και ημιτελικό.

ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Εικόνα

Τέρμα αριστερά κάτω, κάτω, δίπλα από τον χοντρό με τα γυαλιά.

ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Εικόνα



Αριστερά πάλι πάνω από τον μπάτσο.
0 .

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 137

Re: ΑΕΛΑΡΑ πρωταθλήτρια!

Δημοσίευσηαπό Golden Age » 17 Μαρ 2018, 19:15

migisukhoi έγραψε:Golden δείχνεις ξεκάθαρα ότι δεν ξέρεις τι σου γίνεται στα οπαδικά της πόλης.
Πασόκοι στους monsters; Τι άλλο θα ακούσουμε; Ας πούμε η ηγεσία που είχε τα ηνία από το 1997 που στεγάστηκε ο σύνδεσμος στο στενό της Περραιβού μέχρι και το 2012 ήταν αριστερών πεποιθήσεων. Καμία σχέση με πασοκ - νδ, α, ήταν και καναδυό μοναρχοφασίστες.
Αυτός που είχε το antinazi το πανί μόνο αναρχικός δεν ήταν.

Δεν μπορώ να πω λεπτομέρειες, αλλά το 2011 δεν ανήκα στον σύνδεσμο, είχα φύγει προ πολλού.

Όταν ήταν οι δικοί σου εκεί όπως λες, ο ένας που σπούδασε σε χώρα της Βαλκανικής την δεκαετία του 1990 δεν πατούσε καν στο γήπεδο, άλλος ήταν ο λόγος που πήγαινε στον σύνδεσμο και από το 2014 δεν είχε τα ηνία πλέον αυτός ο "συναγωνιστής" σου που ανέλαβε το 2012 μετά την αποχώρηση της προηγούμενης ηγεσίας λόγω του πεσίματος από τους monsters για το graffiti.

Alexander the Great στην τελευταία φωτογραφία που παρέθεσες που πρέπει να είναι από το 2013 - 2014, μόνο τέσσερις, πέντε από αυτούς που βρίσκονται στα παρεάκι είναι του δικού σου ιδεολογικού χώρου. Τις σημαίες τις έβαζε ο τύπος χαμηλά που κάθεται πάνω στο μεγάφωνο και στις διαφημιστικές πινακίδες.


Φίλε μιλώ για δεκαετία 2000 καθαρά. Τότε ναι, υπήρχαν ΠΑΣΟΚοι. Μόνο τα εντυπα να διάβαζες αρκούσαν. Να σου θυμίσω διαφημιστικό περιοδικάκι που έγλυφε βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και έκραζε ΝΔτες; Να σου θυμίσω εξώφυλλο τοπικής αθλητικής εφημερίδας παραμονές εκλογών 2004 για τους "ποιους ψηφίζουν οι MONSTERS"; Όσον αφορά το αριστερών πεποιθήσεων, ε, ήτανε αριστεροί ΠΑΣΟΚοι προφανώς. Πάντως αβάνταραν ΠΑΣΟΚ φουλ απο τα έντυπα. Και με όποιον μιλούσα (και μιλούσα με πολύ κόσμο) για ΠΑΣΟΚους μου λεγε.

Αυτός που είχε το antinazi πανί, μια χαρά άτομο του α/α χώρου στην Λάρισα ήταν (αν και είχα ακούσει ότι κάπου στο 2008 υπήρξε μια εσωτερική αντιπαράθεση στον χώρο αυτόν, στην οποία είχε ανακατευτεί και ο ίδιος). Άλωλστε για ένα φεγγάρι προς τα τέλη της αριστερομόδας δεν ήταν μόνο αυτός, ήταν και κάποιοι άλλοι που είχανε βάλει κάτι απλυτοπανιά.

Τα εσωτερικά του ΣΦΑ δεν τα ξέρω και πολύ καλά. Μέχρι το '15 πάντως εκει τους θυμάμαι τους δικούς μου. Απο το '16 και μετά είχαν εγκαταλειφθεί και τα γραφεία τα είχανε κάνει καφενείο κάποιοι άλλοι.
0 .

Άβαταρ μέλους
migisukhoi
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: Союз Советских Социалистических Республик

Re: ΑΕΛΑΡΑ πρωταθλήτρια!

Δημοσίευσηαπό migisukhoi » 17 Μαρ 2018, 23:12

Και εγώ ρε μεγάλε τόσα χρόνια εκεί πέρα γιατί δεν αντιλήφθηκα ότι ήταν πασοκοι; Όσο σχέση έχει ο Τσίπρας με την Αριστερά, άλλη τόση είχε ο Ανδρέας. Μη με κάνεις τώρα να πω με ονόματα τι ψήφιζε ο καθένας εκεί πέρα. Πάντως οι περισσότεροι ψηφίζαν άκυρο ή λευκό τα χρόνια που ήμουν εκεί εγώ.

Το ANTINAZI το πανί το είχαν δυό άτομα και δεν ανήκαν σε κανέναν αντιεξουσιαστικό χώρο ιδεολογικά όπως το ορίζεις εσύ. Θα εκτεθείς. Μπορεί και εγώ ο ίδιος να έχω σχέση με το πανί. Δεν το γνωρίζεις αυτό.
0 .

Άβαταρ μέλους
Alexander the Great
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 192

Re: ΑΕΛΑΡΑ πρωταθλήτρια!

Δημοσίευσηαπό Alexander the Great » 18 Μαρ 2018, 00:47

migisukhoi έγραψε:
Ο Ινδίανος ακόμα και σήμερα δεν έχει αλλάξει πολιτικά αντιλήψεις. Και ένα πανό που είχε δικό του, είχε τον σιδηρό σταυρό. Ένα μαύρο με μια νεκροφαλή που έγραφε FAN CLUB MONSTERS. Υπάρχει ακόμα και σήμερα. Το είχε από το 1985 και μετά στα γήπεδα.


Μαλλον αυτο λες

Εικόνα

Για Καλαμαρα εχω δει αυτη

Εικόνα
0 .
Εγω εκλεισα το .....gr

Άβαταρ μέλους
migisukhoi
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 90
Τοποθεσία: Союз Советских Социалистических Республик

Re: ΑΕΛΑΡΑ πρωταθλήτρια!

Δημοσίευσηαπό migisukhoi » 18 Μαρ 2018, 22:15

Ναι αυτό είναι το πανό.

Ναι αυτή η φωτογραφία είναι από Σαραγόσα. Φοράει το κλασικό πέτσινο.

Αν θυμάσαι, έβλεπες τα παιχνίδια στο Filmnet την περίοδο 1995 - 1996 που πέσαμε, ο Καλαμάρας είχε για μεγάλο χρονικό διάστημα πατερίτσες, τουλάχιστον μέχρι τον αγώνα με τον ΠΑΟΚ (2-1) τον Γενάρη του 1996. Δηλαδή περίπου έως και 8 μήνες μετά την Σαραγόσα. Το ταξίδι στην Σαράγοσα του προκάλεσε την χρήση τους. ;)
0 .

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 137

Re: ΑΕΛΑΡΑ πρωταθλήτρια!

Δημοσίευσηαπό Golden Age » 19 Μαρ 2018, 02:45

migisukhoi έγραψε:Και εγώ ρε μεγάλε τόσα χρόνια εκεί πέρα γιατί δεν αντιλήφθηκα ότι ήταν πασοκοι; Όσο σχέση έχει ο Τσίπρας με την Αριστερά, άλλη τόση είχε ο Ανδρέας. Μη με κάνεις τώρα να πω με ονόματα τι ψήφιζε ο καθένας εκεί πέρα. Πάντως οι περισσότεροι ψηφίζαν άκυρο ή λευκό τα χρόνια που ήμουν εκεί εγώ.

Το ANTINAZI το πανί το είχαν δυό άτομα και δεν ανήκαν σε κανέναν αντιεξουσιαστικό χώρο ιδεολογικά όπως το ορίζεις εσύ. Θα εκτεθείς. Μπορεί και εγώ ο ίδιος να έχω σχέση με το πανί. Δεν το γνωρίζεις αυτό.


Εγώ πάντως θυμάμαι τα έντυπα απο αρχές μέχρι μέσα (κυριολεκτικά) της περασμένης δεκαετίας να κάνουν φουλ ΠΑΣΟΚοπροπαγάνδα (κι όταν λέμε ΠΑΣΟΚ, εννοούμε ΠΑΣΟΚ, ανοιχτά, όχι κάτι άλλο). Επίσης απο κόσμο για ΠΑΣΟΚους άκουγα.


Απ' όσο ξέρω, το πανό αυτό, το είχε ένας γνωστός αναρχικός της πόλης (με σπουδές στο παρελθόν σε καπιταλιστική χώρα της Μεσογείου), που εδώ και κανα 2 χρόνια μένει εξωτερικό. Το είχε ξεκινήσει μάλιστα ως αντίδραση σε εθνικιστικό πανό που ήθελε να αναρτήσει δικός μας.
0 .


Επιστροφή σε “Αθλητισμός”