Ταινίες που μας άρεσαν

Τα πάντα για το θέατρο, την τηλεόραση και την έβδομη τέχνη.
Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Ταινίες που μας άρεσαν

Δημοσίευσηαπό nemo » 07 Ιαν 2023, 19:03

μια καλη σειρα και αγγλικη με χιουμορ που βλεπετε ευχαριστα ειναι τα Slow Horses (2022)
πρωτος κυκλος εξι επεισοδια και αλλα εξι στον δευτερο και με τον τριτο σε εξι μηνες περιπου
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Ταινίες που μας άρεσαν

Δημοσίευσηαπό Spark » 07 Ιαν 2023, 19:26

nemo έγραψε:δεν βλεπουμε ή δεν θελουμε τα εργα να ειναι σαν την ζωη, παρατηρουμε και μας αρεσει μια φαντασιωση, αμα θελουμε δραμα εχουμε την ζωη μας

Το γούστο του καθενός είναι διαφορετικό, δεν έχω πρόβλημα με τα δράματα αρκεί να είναι αληθοφανή, να μπορούν να μου μεταδώσουν την κατάσταση που βίωσαν άλλοι άνθρωποι, ακόμα και εάν είναι προϊόν φανταστικού σεναρίου.

Μια τέτοια περίπτωση δράματος είναι η ταινία Blue Valentine (2010) που επέλεξα να δω επειδή μου αρέσει ο ηθοποιός
Ryan Gosling. Η ταινία καταφέρνει να μεταδώσει στον θεατή με ρεαλισμό την ζωή παντρεμένου ζευγαριού με παιδί.
το μόνο που δεν μου άρεσε είναι πως ο πρωταγωνιστής είναι συνέχεια με ένα τσιγάρο στο χέρι, εντελώς αηδιαστικό γι αυτούς που δεν καπνίζουν και δεν κάνουν παρέα με καπνιστές - θα έλεγε κανείς πως ο σεναριογράφος είναι εθισμένος στο τσιγάρο και το μεταδίδει.. γενικά καλή ταινία imdb:7.4
https://voody-online.com/load/dramaa/10265-blue_valentine_2010.html

Εικόνα
0 .

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Ταινίες που μας άρεσαν

Δημοσίευσηαπό Spark » 19 Ιαν 2023, 17:39

Ραντεβου / Rendez-Vous (2015)
Όταν μετακομίζει σε μια παλιά γαλλική αγροικία με την οικογένειά της, μια Ολλανδή ερωτεύεται έναν ντόπιο νεαρό και μπλέκει σ ένα παιχνίδι πόθου κι εξαπάτησης.
https://voody-online.com/load/dramaa/31527-%CE%A1%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B5%CE%B2%CE%BF%CF%85Rendez-Vous-2015.html
Εικόνα
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Ταινίες που μας άρεσαν

Δημοσίευσηαπό nemo » 19 Ιαν 2023, 18:24

πως τα βλεπετε αυτα τα εργα αφου ειναι γνωστη η καταληξη ! χθες προσπαθησα να δω ενα με μια κουκλα παιγνιδι
με τεχνικη νοημοσυνη ....ηταν και ειναι τοσο παιδιαστικο

με την ευκαιρια να πω οτι τελειωσα ολες τις σειρες που με ενδιεφεραν -δεν υπαρχει τιποτα πλεον για μενα
εκτος αν βγει κατι καινουργιο ....ειδα σειρες 19 με 26 επεισοδια μονοκοπανια !!!!

και το αβαταρ μια μαπα ειναι μη το δει κανεις σας
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Ταινίες που μας άρεσαν

Δημοσίευσηαπό Spark » 19 Ιαν 2023, 18:42

nemo έγραψε:πως τα βλεπετε αυτα τα εργα αφου ειναι γνωστη η καταληξη ! χθες προσπαθησα να δω ενα με μια κουκλα παιγνιδι
με τεχνικη νοημοσυνη ....ηταν και ειναι τοσο παιδιαστικο
με την ευκαιρια να πω οτι τελειωσα ολες τις σειρες που με ενδιεφεραν -δεν υπαρχει τιποτα πλεον για μενα
εκτος αν βγει κατι καινουργιο ....ειδα σειρες 19 με 26 επεισοδια μονοκοπανια !!!!
και το αβαταρ μια μαπα ειναι μη το δει κανεις σας


Δεν μας ενδιαφέρει τι είδες και δεν σου άρεσε.
και το Αβαταρ είναι πολύ καλή ταινία επ.φαντασίας με καταπληκτικές σκηνές σε άλλον πλανήτη με φανταστικά πλάσματα,
και οι 2 ταινίες είναι καλές, η πρώτη του 2009 imdb:7,8
Εικόνα
και η δεύτερη Avatar: The Way of Water (2022) imdb:8.1
Εικόνα

Οι ταινίες επιστημονικής φαντασίας δεν είναι κατάλληλες για ηλικιωμένους ανθρώπους δίχως φαντασία που σκοτώνουν τον χρόνο τους με σειρές χαμηλού επιπέδου τύπου netflix, αυτές τις σειρές να τις σχολιάσετε αλλού,
αυτό το θέμα είναι ταινίες που μας άρεσαν.
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Ταινίες που μας άρεσαν

Δημοσίευσηαπό nemo » 19 Ιαν 2023, 18:50

εγω εγραψα για ταινια που δεν με αρεσε γιατι περα απο φανταστικες σκηνες βγαλμενες απο κομιξ
δεν προσφερε τιποτα αλλο ...ουτε καν λιγο συναισθημα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Ταινίες που μας άρεσαν

Δημοσίευσηαπό Spark » 19 Ιαν 2023, 19:45

nemo έγραψε:εγω εγραψα για ταινια που δεν με αρεσε γιατι περα απο φανταστικες σκηνες βγαλμενες απο κομιξ
δεν προσφερε τιποτα αλλο ...ουτε καν λιγο συναισθημα


Οι ταινίες Avatar έχουν εξωγήινες σχέσεις και εξωγήινα συναισθήματα, ειδικά η δεύτερη ταινία του 2022 όπου φαίνονται σκηνές από εξωγήινες οικογένειες. Όποιος θέλει να δει αγαπούλες να μην δει ταινίες επ.φαντασίας.

Δεν βλέπω ποτέ ταινίες και σειρές του netflix διότι όσες προσπάθησα να δω ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου, σαβούρες για ανεγκέφαλους θεατές που τρώνε πλύση εγκεφάλου βλέποντας δυτικό τρόπο ζωής..
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Ταινίες που μας άρεσαν

Δημοσίευσηαπό nemo » 19 Ιαν 2023, 20:01

Spark έγραψε:
nemo έγραψε:εγω εγραψα για ταινια που δεν με αρεσε γιατι περα απο φανταστικες σκηνες βγαλμενες απο κομιξ
δεν προσφερε τιποτα αλλο ...ουτε καν λιγο συναισθημα


Οι ταινίες Avatar έχουν εξωγήινες σχέσεις και εξωγήινα συναισθήματα, ειδικά η δεύτερη ταινία του 2022 όπου φαίνονται σκηνές από εξωγήινες οικογένειες. Όποιος θέλει να δει αγαπούλες να μην δει ταινίες επ.φαντασίας.

Δεν βλέπω ποτέ ταινίες και σειρές του netflix διότι όσες προσπάθησα να δω ήταν πολύ χαμηλού επιπέδου, σαβούρες για ανεγκέφαλους θεατές που τρώνε πλύση εγκεφάλου βλέποντας δυτικό τρόπο ζωής..

οικολογια για μικρα παιδια :s_mad
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Perseus1966
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2913

Re: Ταινίες που μας άρεσαν

Δημοσίευσηαπό Perseus1966 » 20 Ιαν 2023, 09:34

nemo έγραψε:μια καλη σειρα και αγγλικη με χιουμορ που βλεπετε ευχαριστα ειναι τα Slow Horses (2022)
πρωτος κυκλος εξι επεισοδια και αλλα εξι στον δευτερο και με τον τριτο σε εξι μηνες περιπου

Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε το σταματησα στο 3 ο επεισοδιο
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Ταινίες που μας άρεσαν

Δημοσίευσηαπό nemo » 20 Ιαν 2023, 09:43

Perseus1966 έγραψε:
nemo έγραψε:μια καλη σειρα και αγγλικη με χιουμορ που βλεπετε ευχαριστα ειναι τα Slow Horses (2022)
πρωτος κυκλος εξι επεισοδια και αλλα εξι στον δευτερο και με τον τριτο σε εξι μηνες περιπου

Δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε το σταματησα στο 3 ο επεισοδιο

οκ γουστα ειναι αυτα αλλα ειναι αρκετα καλη σειρα το κυριως προσον της ειναι ο αυτοσαρκασμος
και η αληθεια χωρις φαντασιωσεις -προσπαθησε ξανα και ισως να την δεις
1 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου


Επιστροφή σε “Θέατρο • TV • Cinema”