Ταινίες (και σειρές) που είδατε

Τα πάντα για το θέατρο, την τηλεόραση και την έβδομη τέχνη.
Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Ταινίες (και σειρές) που είδατε

Δημοσίευσηαπό nemo » 12 Δεκ 2021, 10:55

bizeli έγραψε:
nemo έγραψε:απο την πρωτη στιγμη καταλαβα οτι το εκανε η μικρη -και καλυτερη υποθεση θα ηταν
ενα σεναριο που θα αποδεικνυε την αθωοτητα της και καλυτερα θα της ταιριαζε ο ρολος

Εγώ να σου πω την αλήθεια επειδή είχα πλαντάξει στο κλάμα δεν είχα καθαρό μυαλό να σκεφτώ τίποτα. Όταν δε αποκαλύφθηκαν τα πραγματικά περιστατικά άρχισα να κλαίω ακόμα πιο πολύ. Αλλά μετά καθώς έκλαιγα ταυτόχρονα σκεφτόμουν "κάτσε ρε συ φάουλ του σεναρίου είναι εδώ; Αφού ήταν ανήλικη η αδερφή. Γιατί πήρε τον φόνο πάνω της; Δεν το σκέφτηκε ο σεναριογράφος αυτό;"
Κάπου εκεί σταμάτησα να κλαίω και θύμωσα με τον σεναριογράφο που ως τότε για μένα ήταν μια καταπληκτική ταινία και τη χάλασε με ένα τέτοιο ατόπημα.
Αλλά επειδή ήμουν σε φάση κλαψίματος συνέχισα να κλαίω και στην υπόλοιπη ταινία παρά του ότι ξενέρωσα με αυτό το ατόπημα στο ενδιάμεσο της ταινίας.

nemo έγραψε: επισης ο σκηνοθετης με τα μονταζ τα εκανε θαλασσα

Γιατί ρε συ;
Εμένα μου φάνηκε πολύ καλογυρισμένη και ρεαλιστική ταινία.


γιατι απο την αρχη σχεδον σε προιδεάζει για το ποιος ειναι ο υπευθυνος
συν οτι το παραγαμησε στις υπενθυμισεις δηλδη στο μονταζ
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Ταινίες (και σειρές) που είδατε

Δημοσίευσηαπό bizeli » 12 Δεκ 2021, 10:55

nemo έγραψε:
εχει σκληρο προσωπο θα την ταιριαζαν ρολοι που θα υποδεικνυαν τις σκληρες γραμμες
του προσωπου με δυναμικες καταστασεις ...δυναμικοι ακομη και τρελοι τυποι τζοκερ κλπ
εχει το ανεκφραστο προσωπο μιας ψυχρης φόνισσας
απεναντιας την βλεπουμε να παιζει γλυκανάλατους ρολους -απορω με τους μαλακες
που δεν την χρησιμοποιουν σε ταιριαστους ρολους ....


αλλη μια μεγαλη ηθοποιός που εχει την μεγαλη ικανοτητα να βγαζει λυπημενο προσωπο
χωρις να λεει κατι -μονο και μονο απο το βλεμμα ειναι η κοπελα που επαιξε
στους αγωνες πεινας σε τριλογια -την χαντακωσαν τελειως σαν ηθοποιο

Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά προσωπικά όταν βλέπω ταινία με Μπούλοκ, ξέρω ότι θα μπει στο πετσί του ρόλου. Ειδικά όταν παίζει δραματικούς.
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Ταινίες (και σειρές) που είδατε

Δημοσίευσηαπό nemo » 12 Δεκ 2021, 11:02

bizeli έγραψε:
nemo έγραψε:
εχει σκληρο προσωπο θα την ταιριαζαν ρολοι που θα υποδεικνυαν τις σκληρες γραμμες
του προσωπου με δυναμικες καταστασεις ...δυναμικοι ακομη και τρελοι τυποι τζοκερ κλπ
εχει το ανεκφραστο προσωπο μιας ψυχρης φόνισσας
απεναντιας την βλεπουμε να παιζει γλυκανάλατους ρολους -απορω με τους μαλακες
που δεν την χρησιμοποιουν σε ταιριαστους ρολους ....


αλλη μια μεγαλη ηθοποιός που εχει την μεγαλη ικανοτητα να βγαζει λυπημενο προσωπο
χωρις να λεει κατι -μονο και μονο απο το βλεμμα ειναι η κοπελα που επαιξε
στους αγωνες πεινας σε τριλογια -την χαντακωσαν τελειως σαν ηθοποιο

Ίσως να έχεις δίκιο σε αυτά που λες αλλά προσωπικά όταν βλέπω ταινία με Μπούλοκ, ξέρω ότι θα μπει στο πετσί του ρόλου. Ειδικά όταν παίζει δραματικούς.


αν θες να δεις πως ταυτίζονται ο ηθοποιος με το δραμα να δεις την πρωταγωνίστρια
της τριλογιας των αγωνων πεινας σε ενα παλαιοτερο εργο που επαιζε την κορη καποιου
και εκει χρησιμοποιουσε το τοξο αναφερεται στους ¨"βλαχου"ς των ηπα
εκει ελιωσα και εγω με το δραμα -χωρις να το προσπαθει καν εβγαζε το δραμα
υσ..ξεχασα να πω πως ειναι μια παρομοια ιστορια σαν αυτην και αυτη προσπαθουσε να σωσει
τον αδελφο της
απεναντιας στους αγωνες της πεινας φαινοταν οτι το προσπαθουσε
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Ταινίες (και σειρές) που είδατε

Δημοσίευσηαπό bizeli » 12 Δεκ 2021, 11:09

nemo έγραψε:
γιατι απο την αρχη σχεδον σε προιδεάζει για το ποιος ειναι ο υπευθυνος
συν οτι το παραγαμησε στις υπενθυμισεις δηλδη στο μονταζ

Εμένα δε με προϊδέασε καθόλου για το ποιος ήταν ο υπεύθυνος. Ίσα ίσα μου ήρθε κεραυνός εν αιθρία όταν αποκαλύφθηκαν τα πραγματικά γεγονότα τα οποία έκαναν ακόμα πιο τραγική όλη την ιστορία.
Βασικά δεν πήγε το μυαλό μου ότι θα υπάρχει ανατροπή αφού σε όλη την ταινία αφήνεται να αιωρείται ως δεδομένο ότι το έκανε αυτή. Δεν ήταν το θέμα της ταινίας να αποδείξει την αθωότητά της για να είμαι κι εγώ πιο πονηρεμένη.
Εγώ πίστεψα ότι το έκανε αυτή απλά ήταν η κακιά στιγμή. Πώς να το πω;

Τα οπισθογυρίσματα πίσω στον χρόνο πέρα από πετυχημένα ήταν και αναγκαία για να καταλάβουμε τι είχε γίνει. Διαφωνώ με αυτό που λες με το μοντάζ.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Ταινίες (και σειρές) που είδατε

Δημοσίευσηαπό bizeli » 12 Δεκ 2021, 11:17

nemo έγραψε:σε ενα παλαιοτερο εργο που επαιζε την κορη καποιου
και εκει χρησιμοποιουσε το τοξο αναφερεται στους ¨"βλαχου"ς των ηπα
εκει ελιωσα και εγω με το δραμα -χωρις να το προσπαθει καν εβγαζε το δραμα

Σε ποιο έργο αναφέρεσαι;
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Ταινίες (και σειρές) που είδατε

Δημοσίευσηαπό bizeli » 12 Δεκ 2021, 11:46

nemo έγραψε:και καλυτερη υποθεση θα ηταν
ενα σεναριο που θα αποδεικνυε την αθωοτητα της


Είναι αναμενόμενο σε τέτοιου είδους ταινίες
να αναμένεις κάποιου είδους "κάθαρση" όπως συνέβαινε στις αρχαίες τραγωδίες.
Για τους αρχαίους ήταν πολύ βασικό αυτό. Το δράμα να κλείνει με μια δικαίωση, ώστε να καταπραϋνθούν τα συναισθήματα των θεατών που ήταν ήδη σε ένταση.
Και όντως είναι μια λυτρωτική διαδικασία αυτή για τον θεατή ακόμα κι αν ξέρει ότι βλέπει μια μυθοπλασία εκείνη την ώρα.
Προσωπικά θυμώνω ή αισθάνομαι ακόμα πιο σκατά,όταν δεν υπάρχει αυτή η δικαίωση με κάποιον τρόπο.
Είναι ανθρώπινο.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση η κάθαρση ήρθε με την επανένωση της πρωταγωνίστριας με την αδελφή της. Οκ για μένα προσωπικά δεν ήταν η κάθαρση που θα ήθελα. Θα περίμενα κι εγώ να αποδειχθεί η αθωότητά της και να τους την τρίψει στα μούτρα.
Αλλά ας πούμε έστω κι έτσι υπήρχε ένα happy end.

Πάντως θα ήθελα να σημειώσω, ότι σε αντίθεση με τις αρχαίες τραγωδίες που θεωρούνταν σχεδόν ύβρις να μην υπάρχει κάθαρση στο τέλος, σήμερα συναντάμε πολλές φορές το φαινόμενο όχι απλά να μην υπάρχει η κάθαρση αλλά να κλείνει το έργο με ακόμα πιο δραματικό τέλος.
Φυσικά αυτό δεν είναι τυχαίο καθώς ο δημιουργός θέλει να παρουσιάσει την ωμή πραγματικότητα όπως είναι. Χωρίς happy end όπως συμβαίνει πολλές φορές στην πραγματική ζωή.
Ακόμα και αυτός ο τρόπος, δλδ η μη λύση του δράματος, έχει κι αυτός τον θεραπευτικό του χαρακτήρα.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Ταινίες (και σειρές) που είδατε

Δημοσίευσηαπό bizeli » 12 Δεκ 2021, 12:11

Eίδα και το zodiac
https://youtu.be/yNncHPl1UXg

Τίποτα δεν κατάλαβα. Δύο ώρες ταινία. Κοιμόμουν και ξυπνούσα. Πολύ μπερδεμένη μου φάνηκε. Στην αρχή προσπαθούσα να είμαι σε επαφή ... ε μετά έχασα την μπάλα και περίμενα απλά να φτάσει στο τέλος να δω τελικά ποιος ήταν αυτός ο zodiac.
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Ταινίες (και σειρές) που είδατε

Δημοσίευσηαπό nemo » 12 Δεκ 2021, 13:14

bizeli έγραψε:
nemo έγραψε:
γιατι απο την αρχη σχεδον σε προιδεάζει για το ποιος ειναι ο υπευθυνος
συν οτι το παραγαμησε στις υπενθυμισεις δηλδη στο μονταζ

Εμένα δε με προϊδέασε καθόλου για το ποιος ήταν ο υπεύθυνος. Ίσα ίσα μου ήρθε κεραυνός εν αιθρία όταν αποκαλύφθηκαν τα πραγματικά γεγονότα τα οποία έκαναν ακόμα πιο τραγική όλη την ιστορία.
Βασικά δεν πήγε το μυαλό μου ότι θα υπάρχει ανατροπή αφού σε όλη την ταινία αφήνεται να αιωρείται ως δεδομένο ότι το έκανε αυτή. Δεν ήταν το θέμα της ταινίας να αποδείξει την αθωότητά της για να είμαι κι εγώ πιο πονηρεμένη.
Εγώ πίστεψα ότι το έκανε αυτή απλά ήταν η κακιά στιγμή. Πώς να το πω;

Τα οπισθογυρίσματα πίσω στον χρόνο πέρα από πετυχημένα ήταν και αναγκαία για να καταλάβουμε τι είχε γίνει. Διαφωνώ με αυτό που λες με το μοντάζ.


το καταλαβα απο την πρωτη σκηνη με την μικρη αδελφη ηταν τοσο υπερβολικο
που ενιωσα μαλακας .το ζουμ στο προσωπο της αδελφης ηταν το πρωτο λαθος
σχετικα με την υπερβολη που σου λεω γενικα η ιστορια εμπαζε απο τα πρωτα δεκα λεπτα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Ταινίες (και σειρές) που είδατε

Δημοσίευσηαπό nemo » 12 Δεκ 2021, 13:18

bizeli έγραψε:Eίδα και το zodiac
https://youtu.be/yNncHPl1UXg

Τίποτα δεν κατάλαβα. Δύο ώρες ταινία. Κοιμόμουν και ξυπνούσα. Πολύ μπερδεμένη μου φάνηκε. Στην αρχή προσπαθούσα να είμαι σε επαφή ... ε μετά έχασα την μπάλα και περίμενα απλά να φτάσει στο τέλος να δω τελικά ποιος ήταν αυτός ο zodiac.


αν ξερεις την ιστορια οτι δλδ δεν βρεθηκε ακομη ο ενοχος ουτε και τωρα θα δω την ιστορια
γιατι εχω δει πολλες παρομοιες με τον ζοντιακ

ψαξε να δεις την ιστορια που σου ειπα αν σου αρεσουν τα δραματα
και να μου πεις μετα για ηθοποιια και για σεναριο
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
NikosVy
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3274

Ταινίες που συστήνουμε στους Ψεκασμένους: Οι Δώδεκα Πίθηκοι

Δημοσίευσηαπό NikosVy » 12 Δεκ 2021, 16:38

Twenty-five years ago, Terry Gilliam and the other outsider creators of ‘12 Monkeys’ gave humanity a warning about our pandemic-filled future, whether they meant to or not. .. When lockdowns and restrictions were put in place during the first quarter of 2020, viewers started returning to 12 Monkeys or checking it out for the first time. “It had a whole new life,” says Charles Roven, one of the film’s producers. “It holds up really well.” By Eric Ducker Jan 5, 2021, https://www.theringer.com/movies/2021/1 ... am-history
0 .
Διαχειριστής Spiros κάποιου Φόρουμ έγραψε: NikosVy πήρα καθυστερημένα το μήνυμά σου που παραπονιέσαι ότι ο Συντονιστής με τη φωτογραφία του Σην Κόννερυ σε βρίζει εσένα ότι "χρειάζεσαι βοήθεια ειδικού" και αφήνει υπόνοιες για τα συγγενικά σου πρόσωπα. Λυπάμαι αλλά μόνο εκείνος είναι αρμόδιος να διαγράψει τα ποστ του. ΟΚ, τώρα που πέρασε η ώρα τα έσβησα εγώ. Σου βάζω Κίτρινη κάρτα για να μην δημιουργείς ένταση. Τι; Απαιτείς να σου ζητήσει συγγνώμη; Σου βάζω οριστικό μπαν. Αιτιολογία: "Αμφισβητείς αυτό που σου λέω ότι δηλαδή ο διαχειριστής δεν ευθύνεται για όλα όσα γράφονται, και εσύ εφόσον τα αμφισβητείς, αμφισβητείς τους όρους του Φόρουμ, επομένως μόνος σου θέτεις εαυτόν εκτός του Φόρουμ".


Επιστροφή σε “Θέατρο • TV • Cinema”