Squid Game

Τα πάντα για το θέατρο, την τηλεόραση και την έβδομη τέχνη.
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47550
Τοποθεσία: Γεφυρα

Squid Game

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 14 Οκτ 2021, 16:57



Eχει γινει χαμος με την σειρα και ενω γενικα δεν ειμαι φαν του Νετφλιξ αυτο εκατσα και το ειδα και το τελειωσα σε 4 μερες. Ειναι μονο 9 επεισοδια και το προτεινω ανεπιφυλακτα. Το εχει δει κανενας απο εδω?
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9660

Re: Squid Game

Δημοσίευσηαπό bizeli » 14 Οκτ 2021, 18:38

Ρε φίλε μου καλέ μου φίλε μες στο μυαλό μου είσαι.
Άκου να δεις. Εγώ απεχθάνομαι τις σειρές. Δεν έχω ιδέα τι παίζεται.
Τέλος πάντων την έμαθα από ένα τελείως τυχαίο γεγονός και το ένα έφερε το άλλο και έκατσα να δω τι σκατά είναι αυτό το squid game που όλοι έχουν πάθει ψύχωση.
Είδα κάποια αποσπάσματα και σχημάτισα γνώμη.
Η σειρά είναι καλή. Ψήνομαι άσχημα να την δω.
Δεν το έχω κάνει ακόμα αν και είμαι σίγουρη ότι θα κολλήσω.
Αλλά νομίζω είναι θέμα χρόνου να την ξεκινήσω.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9660

Re: Squid Game

Δημοσίευσηαπό bizeli » 14 Οκτ 2021, 18:40

Ο μόνος λόγος που δεν την ξεκίνησα είναι που δεν έχω netflix και βαριέμαι να ασχοληθώ με το θέμα.
Αλλά πρέπει να είναι πολύ γαμάτη σειρά.

Αυτοί οι κορεάτες ρε φίλε.... πωωωωωω... δεν παίζονται.

Πάντως Λαχούρ διάβασες για τον δημιουργό της σειράς από πού εμπνεύστηκε τη σειρά; Έχει αλληγορικό μήνυμα ενάντια στον καπιταλισμό.
:D
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9660

Re: Squid Game

Δημοσίευσηαπό bizeli » 14 Οκτ 2021, 18:57

Μόνο 9 επεισόδια είναι;
Συνήθως κάθε σειρά έχει από 1500 κύκλους με 3000 επεισόδια ο καθένας. Τις βλέπεις μέχρι να πεθάνεις.

Εννοείς 9 επεισόδια ο Α΄ κύκλος;
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47550
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Squid Game

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 14 Οκτ 2021, 20:48

bizeli έγραψε:Μόνο 9 επεισόδια είναι;
Συνήθως κάθε σειρά έχει από 1500 κύκλους με 3000 επεισόδια ο καθένας. Τις βλέπεις μέχρι να πεθάνεις.

Εννοείς 9 επεισόδια ο Α΄ κύκλος;


Μονο μια σεζον ειναι ρε, δεν εχει βγει δευτερη και ισως δεν βγει ποτε. Δεν χρειαζεται να εχεις Νετφλιξ, υπαρχουν και αλλες λυσεις.

bizeli έγραψε:Ο μόνος λόγος που δεν την ξεκίνησα είναι που δεν έχω netflix και βαριέμαι να ασχοληθώ με το θέμα.
Αλλά πρέπει να είναι πολύ γαμάτη σειρά.

Αυτοί οι κορεάτες ρε φίλε.... πωωωωωω... δεν παίζονται.

Πάντως Λαχούρ διάβασες για τον δημιουργό της σειράς από πού εμπνεύστηκε τη σειρά; Έχει αλληγορικό μήνυμα ενάντια στον καπιταλισμό.
:D


Το ξερω. Ο σεναριογραφος το ειχε γραψει το '08 που αντιμετωπιζε οικονομικα προβληματα αλλα μολις περσυ ή προπερσυ βρηκε χρηματοδοτηση (απο το ιδιο το Νετφλιξ) για να το γυρισει. Ειχε παει σε καποιους κορεατες παραγωγους αλλα δεν ψηνονταν.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Βαλκάνιος Κούρος
Βαλκάνιος Κούρος
Δημοσιεύσεις: 5605
Τοποθεσία: Μνημονιακή Διασπορά.

Re: Squid Game

Δημοσίευσηαπό ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 14 Οκτ 2021, 22:38

Καλά ρε μλκς είναι όντως τόσο καλό; Γιατί κάθε φωτό που βλέπω μου φαίνεται ακυρίλα για έφηβους;
0 .
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9660

Re: Squid Game

Δημοσίευσηαπό bizeli » 15 Οκτ 2021, 00:12

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:Καλά ρε μλκς είναι όντως τόσο καλό; Γιατί κάθε φωτό που βλέπω μου φαίνεται ακυρίλα για έφηβους;


Εγώ πάντως δεν επηρεάστηκα από την ψύχωση του κόσμου. Ίσα ίσα με απωθεί να ακολουθήσω κάτι που πέφτουν όλοι με τα μούτρα.
Αλλά από το λίγο που είδα και διαβάζοντας κάποια πράγματα φαίνεται καλό ρε σατανικέ.
Κάτι με τραβάει να το δω.
Και μόνο 9 επεισόδια; Πολύ καλή φάση. Τόσο όσο. Δε θα βγάλουμε και ρίζες στον καναπέ.
1 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9660

Re: Squid Game

Δημοσίευσηαπό bizeli » 15 Οκτ 2021, 00:14

Λαχουρένιος έγραψε:
Μονο μια σεζον ειναι ρε, δεν εχει βγει δευτερη και ισως δεν βγει ποτε. Δεν χρειαζεται να εχεις Νετφλιξ, υπαρχουν και αλλες λυσεις.

Ε βαριέμαι να ψάχνω τις άλλες λύσεις.
Ντάξει δεν είναι και τόσο ακριβό το νετφλιξ. Έχεις την ανετίλα σου.



Λαχουρένιος έγραψε: Το ξερω. Ο σεναριογραφος το ειχε γραψει το '08 που αντιμετωπιζε οικονομικα προβληματα αλλα μολις περσυ ή προπερσυ βρηκε χρηματοδοτηση (απο το ιδιο το Νετφλιξ) για να το γυρισει. Ειχε παει σε καποιους κορεατες παραγωγους αλλα δεν ψηνονταν.


Φαντάσου σε πόσο απελπιστική θέση τον είχε φέρει ο καπιταλισμός για να σκεφτεί όλο αυτό το διαστροφικό σενάριο.
Capitalism is a monster.
:D
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47550
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Squid Game

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 15 Οκτ 2021, 13:33

bizeli έγραψε:Ντάξει δεν είναι και τόσο ακριβό το νετφλιξ. Έχεις την ανετίλα σου.


Θα σου στειλω ΠΜ

bizeli έγραψε:Φαντάσου σε πόσο απελπιστική θέση τον είχε φέρει ο καπιταλισμός για να σκεφτεί όλο αυτό το διαστροφικό σενάριο.
Capitalism is a monster.
:D


Αν το σκεφτεις ειναι χειροτερος ο καπιταλισμος γιατι στο Squid Game τουλαχιστον υπαρχει μια καποια ισοτητα και δικαιοσυνη στις ευκαιριες.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47550
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Squid Game

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 15 Οκτ 2021, 13:34

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:Καλά ρε μλκς είναι όντως τόσο καλό; Γιατί κάθε φωτό που βλέπω μου φαίνεται ακυρίλα για έφηβους;


Ενταξει εγω γενικα δεν πολυτρελαινομαι με τις σειρες και βρισκω υπερβολικο το hype για την εκαστοτε σειρα. Δεν ειναι το νεο Game of Thrones αλλα ειναι πολυ δυνατο.
1 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:


Επιστροφή σε “Θέατρο • TV • Cinema”