Tαινιες και σειρες τρομου/μυστηριου

Τα πάντα για το θέατρο, την τηλεόραση και την έβδομη τέχνη.
Άβαταρ μέλους
Dr Socrates
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 499

Re: Tαινιες και σειρες τρομου/μυστηριου

Δημοσίευσηαπό Dr Socrates » 06 Αύγ 2018, 23:11






THE LANGOLIERS – ΠΤΗΣΗ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ (1995)

Τα 90s ήταν μια από τις πιο παραγωγικές δεκαετίες για τις mini τηλεοπτικές σειρές που βασίζονταν σε μυθιστόρημα του Stephen King. Βέβαια η ποιότητα των εκάστοτε σειρών δεν ήταν πάντα τόσο υψηλή όσο τα γνήσια πονήματα του μεγάλου συγγραφέα κι αυτό φαίνεται ξεκάθαρα από άνισες σειρές όπως το «The Langoliers» που θα εξετάσουμε εδώ.

Η εν λόγω σειρά, αποτελείται από δύο δίωρα επεισόδια (μαζί με τις διαφημίσεις βεβαίως) που προβλήθηκαν στις 14 και 15 Μαΐου 1995 στο αμερικάνικο τηλεοπτικό δίκτυο ABC. Στη σκηνοθεσία δεν συναντάμε κάποιον άσημο αλλά τον έμπειρο Tom Holland, υπεύθυνο για ιστορικές ταινίες τρόμου όπως οι «Fright Night» (1985) και «Child’s Play» (1988). Επίσης μια αξιόλογη ομάδα ηθοποιών όπως οι Patricia Wettig, Dean Stockwell και David Morse δίνει ελπίδες στον θεατή και αυξάνει τις απαιτήσεις για το τελικό αποτέλεσμα.


Η υπόθεση του «The Langoliers» είναι πολύ ενδιαφέρουσα. Οι περισσότεροι από τους επιβάτες μιας αμερικάνικης πτήσης εξαφανίζονται και οι εναπομείναντες (εκ των οποίων και ο ένας πιλότος) προσγειώνονται σ’ ένα έρημο αεροδρόμιο χωρίς κανένα ίχνος ζωής. Τι έχει πραγματικά συμβεί; Θα καταφέρουν οι επιβάτες να επιβιώσουν από την τρομακτική μοίρα που τους περιμένει;

Horror Trivia
Τα γυρίσματα της σειράς έγιναν στην πολιτεία Maine (στη γενέτειρα του Stephen King) και συγκεκριμένα μέσα και γύρω από το διεθνές αεροδρόμιο της Bangor το καλοκαίρι του 1994.

Η σειρά παντρεύει στοιχεία τρόμου, μυστηρίου, επιστημονικής φαντασίας και δράματος και αρχικά καταφέρνει να χτίσει μια βαριά, επιβλητική ατμόσφαιρα που αποπνέει αληθινή απόγνωση. Αυτή η ασφυκτική ατμόσφαιρα δεν μας εγκαταλείπει σχεδόν πουθενά κυλώντας βασανιστικά μαζί με τα λεπτά. Η μοίρα των πρωταγωνιστών μοιάζει πραγματικά δυσοίωνη παρά τις φιλότιμες προσπάθειές τους να βρουν διέξοδο από το ανατριχιαστικό παιχνίδι που τους έπαιξε η τύχη.



Υπάρχει μια ενδιαφέρουσα ποικιλία χαρακτήρων που εκπροσωπούν διαφορετικές τάσεις. Άλλοι αναζητούν λογικές εξηγήσεις, άλλοι το ρίχνουν στη συνωμοσιολογία ενώ άλλοι νομίζουν ότι τα επαγγελματικά ραντεβού τους είναι σημαντικότερα από την αναίτια προσγείωση στο εγκαταλελειμμένο αεροδρόμιο. Το αναπόφευκτο αποτέλεσμα είναι οι σποραδικές συγκρούσεις που κλιμακώνονται με το πέρασμα της ώρας. Η μετακύλιση στην παράνοια δεν είναι πλέον μακρινό ενδεχόμενο…

Δεν θα πω περισσότερα για την πλοκή προς αποφυγή spoilers. Αξίζει τον κόπο να δει κανείς την συρρικνωμένη αυτή σειρά παρά τα οφθαλμοφανή μειονεκτήματά της (δείτε παρακάτω στα «αρνητικά»). Ειδικά οι θεατές που δεν έχουν διαβάσει το σχετικό βιβλίο του Stephen King θα ενθουσιαστούν από τις ιδέες που αναπτύσσονται στο «The Langoliers». Ευρηματικές και τολμηρές ιδέες που δεν βλέπουμε συχνά σήμερα. Την συστήνω…κι ας μην είναι η καλύτερη mini σειρά που μετέφερε έργο του King στην τηλεόραση.



https://horrormovies.gr/tv-series/langoliers-1995/
0 .

Άβαταρ μέλους
Dr Socrates
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 499

Re: Tαινιες και σειρες τρομου/μυστηριου

Δημοσίευσηαπό Dr Socrates » 07 Αύγ 2018, 00:25

QUATERMASS AND THE PIT (1958)


Πριν τον ιστορικό Doctor Who υπήρξε ένας ήρωας ξεχωριστός, μια ισχυρή sci-fi προσωπικότητα που κατέκτησε την βρετανική τηλεόραση αφήνοντας εξαιρετικά σημαντική κληρονομιά στα ιδιώματα της επιστημονικής φαντασίας και του τρόμου. Πρόκειται για τον καθηγητή Bernard Quatermass, έναν ντελικάτο χαρακτήρα που δημιούργησε ο σπουδαίος Βρετανός σεναριογράφος Nigel Kneale όπως και τις σχετικές μ’ αυτόν σειρές.

Ο ευφυής και ηθικός επιστήμονας ξεκίνησε την πορεία του στο πρώτο μισό των 50s μέσα από τις τηλεοπτικές σειρές του BBC για να συνεχίσει και σε αυτοτελείς ταινίες της ίδιας δεκαετίας αλλά και επόμενων δεκαετιών. Η mini σειρά που εξετάζουμε εδώ ονομάζεται «Quatermass And The Pit» και είναι η τρίτη που έφτιαξε ο Nigel Kneale για το BBC. Και μπορούμε να πούμε με χαρακτηριστική ευκολία ότι είναι η καλύτερη από τις τρεις! Προβλήθηκε μεταξύ Δεκεμβρίου 1958 και Ιανουαρίου 1959 σε 6 επεισόδια διάρκειας 30-35 λεπτών.



Η υπόθεση περιστρέφεται γύρω από μια περίεργη ανακάλυψη που έκαναν μερικοί εργάτες σκάβοντας σε ένα κτίριο του Λονδίνου. Πρόκειται για ένα ανθρωποειδές κρανίο ηλικίας 5 εκατομμυρίων ετών και για μια ογκώδη κατασκευή που αρχικά μοιάζει με βόμβα. Αργότερα όμως ο καθηγητής Quatermass με τον συνταγματάρχη και συνεργάτη του που ερευνούν την υπόθεση διαπιστώνουν ότι το αντικείμενο είναι ένα πανάρχαιο εξωγήινο σκάφος που κρύβει ένα διαβολικό μυστικό σχετικά με το παρελθόν και την εξέλιξη του ίδιου του ανθρώπινου είδους. Στη συνέχεια η κατάσταση γίνεται πιο επικίνδυνη αφού το σκάφος επιδεικνύει την τρομακτική επιρροή του πάνω σ’ αυτούς που έρχονται σ’ επαφή μαζί του.

HORROR TRIVIA
Η αρχική ονομασία του χαρακτήρα Captain Porter ήταν Captain Archer.

Το «Quatermass And The Pit» είναι μια πολύ εθιστική σειρά που σε αιχμαλωτίζει στη φουτουριστική γοητεία της από το ξεκίνημα. Πατώντας πάνω σ’ ένα μεγαλοφυές σενάριο ελίσσεται αποτελεσματικά σε ποικίλα πεδία που παραδοσιακά θα εντάσσαμε στο «υπερφυσικό». Πιο συγκεκριμένα, εξερευνά θέματα όπως τα φαντάσματα, το φαινόμενο poltergeist, η τηλεκίνηση, η τηλεπάθεια και άλλα παρεμφερή μεταφυσικά φαινόμενα τα οποία εδώ συνδέονται με την εξωγήινη δραστηριότητα. Αυτή η σύνδεση γίνεται με αριστοτεχνικό τρόπο χωρίς ξεπεσμό σε γραφικές ή γελοίες καταστάσεις (διότι ο κίνδυνος ήταν προφανής).

Παράλληλα με τις παραπάνω έννοιες η σειρά καταπιάνεται και με την έννοια της «εθνοκάθαρσης» ή της γενοκτονίας «κατώτερων» ειδών (οι μνήμες του ναζισμού και της ρατσιστικής ιδεολογίας του ήταν ακόμα νωπές) ενώ στο τέλος αναπτύσσει και μια ευπρόσδεκτη ηθικολογία με πυρήνα τον ρόλο των ανθρώπων στον κόσμο και τις μεταξύ τους σχέσεις. Δεν λέμε περισσότερα όμως για να μην συρρικνωθεί το μυστήριο της σειράς.



Στα πρώτα επεισόδια κυριαρχεί περισσότερο το «μπλα-μπλα» και λιγότερο η δράση. Βέβαια δεν μιλάμε για ανούσιες συνομιλίες -τουναντίον κάποιες φορές παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον- αλλά και πάλι λίγη δράση παραπάνω από νωρίτερα θα ήταν εκτιμητέα. Ουσιαστικά, η δράση και η αγωνία αυξάνονται σταδιακά καθώς πλησιάζουμε στα τελευταία επεισόδια όπου και κορυφώνονται. Πέρα από την επιρροή του διαστημοπλοίου υπάρχει και η σύντομη παρουσία εξωγήινων έστω και σε κατάσταση πτωμάτων. Ok, σήμερα η μορφή τους μπορεί να ξενίζει όμως για την εποχή δεν ήταν και άσχημοι.

Η σειρά τα πάει περίφημα και στον τομέα της ηθοποιίας με τον André Morell να δίνει ρέστα υπηρετώντας τον βαρύ ρόλο του καθηγητή Quatermass. Παίζει θαυμάσια, μοιάζει πραγματικά ατσαλάκωτος και ενίοτε γίνεται επιβλητικός. Σίγουρα είναι ένας από τους καλύτερους ηθοποιούς που ενσάρκωσαν αυτόν τον απαιτητικό ρόλο.



Συμπερασματικά, αν επιθυμείτε να μυηθείτε στον θρύλο του Quatermass και των φανταστικών περιπετειών του, εκτός από τις κλασικές ταινίες της Hammer Films η εν λόγω mini σειρά είναι μια από τις καλύτερες επιλογές που μπορείτε να κάνετε. Και ναι, η ασπρόμαυρη εικόνα μπορεί να γίνει αποδεκτή και στην επιστημονική φαντασία, ειδικά όταν συνδυάζεται με τρόμο…


https://horrormovies.gr/tv-series/quatermass-pit-1958/
1 .

Άβαταρ μέλους
Dr Socrates
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 499

Re: Tαινιες και σειρες τρομου/μυστηριου

Δημοσίευσηαπό Dr Socrates » 09 Αύγ 2018, 21:55

3 σειρες που θα ξεκινησω να βλεπω.Αν καποιος τις εχει δει να πει την γνωμη του.



DARK: SEASON 1



Το «Dark» είναι η πρώτη γερμανική σειρά που έχει προβάλλει το δίκτυο Netflix.

Η σκηνοθεσία, το σενάριο και οι διάλογοι του «Dark» είναι υψηλού επιπέδου και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από αντίστοιχες προσεγμένες παραγωγές στον τομέα του sci-fi/horror/mystery πεδίου. Υφολογικά το «Dark» κινείται κάπου μεταξύ Twin Peaks και Stranger Things δανειζόμενο στοιχεία και από τις δύο αυτές σπουδαίες σειρές.



STRANGER THINGS – 1ΟΣ ΚΥΚΛΟΣ (2016)
Το Stranger Things αφθονεί από καλά στοιχεία. Ερμηνείες, χαρακτήρες, σκηνοθεσία, σενάριο, εφέ…είναι όλα προσεγμένα και υψηλού επιπέδου. Θα ήθελα βέβαια η σειρά να είναι λίγο πιο τολμηρή στον τομέα της βίας αλλά και πάλι παραμένει συναρπαστική. Ξεχώρισα ιδιαίτερα την Winona Ryder στον ρόλο της απελπισμένης μητέρας του χαμένου παιδιού αλλά νομίζω την παράσταση κλέβει ο απολαυστικός πιτσιρικάς Gaten Matarazzo (το αγοράκι με την δυσπλασία) όντας ένας από τους διασκεδαστικότερους νεαρούς χαρακτήρες που έχω δει τα τελευταία χρόνια.



WAYWARD PINES – 1ΟΣ ΚΥΚΛΟΣ (2015)

Πλούσιο μυστήριο, καλογραμμένο σενάριο με φοβερές αποκαλύψεις και απρόσμενη εξέλιξη, προσεγμένη σκηνοθεσία, ασφυκτική ατμόσφαιρα απελπισίας και απόγνωσης, δυνατές ερμηνείες, προικισμένο επιτελείο ηθοποιών με καλή χημεία μεταξύ τους.



καθως και μια ταινια που μου εχει διαφυγει.

Dr Terror’s House of Horrors (1965)
(Οι Πέντε Μελλοθάνατοι )
Εικόνα

Στα highlights σίγουρα της ταινίας, είναι ο τρόπος που μπαίνει το έκτο άτομο στο βαγόνι, ο τρόπος που ξεδιπλώνει τις κάρτες, ετοιμαζόμενος να πει λεπτομέρειες και μελλοντικά γεγονότα για την ζωή του καθενός και φυσικά το ανυπέρβλητο τέλος, το οποίο καθηλώνει.

Σκηνοθεσία: Freddie Francis
Σενάριο: Milton Sabotsky
Ηθοποιοί: Christopher Lee, Peter Cushing, Max Adrian



τα σχολια απο
Πηγη https://horrormovies.gr/tv-series/waywa ... st-season/
0 .

Στύγιος

Re: Tαινιες και σειρες τρομου/μυστηριου

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 09 Αύγ 2018, 22:34

STRANGER THINGS – 1ΟΣ ΚΥΚΛΟΣ (2016): Πολύ καλός, κάνει λίγο "κοιλιά" στον δεύτερο, αλλά επανέρχεται στο τέλος.

WAYWARD PINES – 1ΟΣ ΚΥΚΛΟΣ (2015): Ξεκίνησε καλά , όμως τελικά ήταν κατώτερο των προσδοκιών.
0 .

Στύγιος

Re: Tαινιες και σειρες τρομου/μυστηριου

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 09 Αύγ 2018, 22:38

Εικόνα

Mε την υπογραφή του άρχοντα Stephen King

https://onlinemoviestar.xyz/seires/8042387-castle-rock
1 .

Στύγιος

Re: Tαινιες και σειρες τρομου/μυστηριου

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 20 Αύγ 2018, 20:03

0 .

Άβαταρ μέλους
DrSocrates
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 552

Re: Tαινιες και σειρες τρομου/μυστηριου

Δημοσίευσηαπό DrSocrates » 26 Μαρ 2022, 01:06

Bram Stoker's Dracula (1992)

Carnival of Souls is a 1962 American independent horror film produced and directed by Herk Harvey
has been cited as a wide-ranging influence on numerous filmmakers, including David Lynch, George A. Romero and Lucrecia Martel.

The Shout is a 1978 British horror film directed by Jerzy Skolimowski.



Black Sabbath is a 1963 horror anthology film directed by Mario Bava. The film consists of three separate tales that are introduced by Boris Karloff.

Καποιες ενδιαφερουσες σειρες
The Strain (TV series) Μια πολυ καλη σειρα ειδικοτερα απo την δευτερη σεζον.
The Outsider (miniseries based on the 2018 novel of the same name by Stephen King)
Rose Red (miniseries 2002 by horror novelist Stephen King)
Salem's Lot (1979 miniseries of the 1975 horror novel of the same name by Stephen King)
The Leftovers(supernatural drama television series )
Fringe
0 .

Άβαταρ μέλους
DrSocrates
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 552

Re: Tαινιες και σειρες τρομου/μυστηριου

Δημοσίευσηαπό DrSocrates » 22 Ιουν 2022, 03:28

καποιες Βρετανικες.


Dead of Night(1972), του BBC
Μια ενδιαφερουσα σειρα με αυτοτελη επεισοδια. το καλυτερο το "Return Flight".
https://en.wikipedia.org/wiki/Dead_of_Night_(TV_series)



A Ghost Story for Christmas (1971–1978)
https://www.youtube.com/watch?v=JNyR1YJePIg
https://en.wikipedia.org/wiki/A_Ghost_Story_for_Christmas


Supernatural(1977)
https://www.imdb.com/title/tt0396375/


Hammer House of Horror(1980)
https://www.imdb.com/title/tt0080231/


Journey to the Unknown (1968)
https://www.imdb.com/title/tt0062574/


Mystery and Imagination(1966-1970)
https://www.imdb.com/title/tt0165050/?ref_=ttls_li_tt



Shades of Darkness(83-86)
https://www.imdb.com/title/tt1729107/?ref_=ttls_li_tt


Tales of Unease(1970)
https://www.imdb.com/title/tt0818734/


West Country Tales(1982–1983)
https://www.imdb.com/title/tt1245443/
0 .

Άβαταρ μέλους
DrSocrates
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 552

Re: Tαινιες και σειρες τρομου/μυστηριου

Δημοσίευσηαπό DrSocrates » 11 Ιούλ 2022, 23:59

....
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Tαινιες και σειρες τρομου/μυστηριου

Δημοσίευσηαπό bizeli » 20 Σεπ 2022, 21:35

Ακούστε φίλοι μου χρειάζομαι βοήθεια, έπαθα έρωτα και δεν είμαι καλά.

Εγώ όπως ξέρετε σειράκιας δεν είμαι. Ούτε καν τηλεορασάκιας. Όταν όμως όλο το σύμπαν συνωμοτεί...
Τόσο καιρό μου έστελνε σημάδια κι εγώ τα αγνοούσα με θράσος. Ύβρις κυρίες και κύριοι! Ύβρις.
Κάποια στιγμή το σύμπαν θα με τιμωρήσει για την αλαζονεία μου.
Αποφάσισε, όμως, να κάνει μια ύστατη προσπάθεια μαζί μου και να μου δώσει μια τελευταία ευκαιρία πριν ανοίξει το κουτί της Πανδώρας και με βρουν όλες οι κατάρες του.
Έτσι, λοιπόν, αποφάσισε να επιστρατεύσει το βαρύ πυροβολικό με την υποσημείωση
"Η υπομονή μου έχει εξαντληθεί. Σου δίνω μια τελευταία ευκαιρία. Ξεστραβώσου. Over".
Και μου στέλνει αυτόν. Πόσο καλά με ξέρεις σύμπαν. Ήξερες ότι έτσι θα τραβήξεις την προσοχή μου ε; Σε παραδέχομαι.


Γίνεται αμέσως ένα κλικ στο μυαλό μου. Κάποιος κάτι προσπαθεί να μου πει. Δυσκολεύομαι, όμως, να λύσω τον μίτο της Αριάδνης. Δεν καταλαβαίνω ακόμα πού το πάει. Το αφήνω για λίγο στην άκρη. Δεν μπορώ ακόμα να λύσω τον γρίφο. Δεν είμαι ακόμα τόσο υποψιασμένη. Αλλά ο τύπος έχει κλειδώσει στο μυαλό μου σαν να με έχει υπνωτίσει. Τον σκέφτομαι σε ανύποπτες στιγμές. Δεν ξέρω τίποτα για αυτόν. Ούτε ποιος είναι, ούτε πώς τον λένε. Θέλω να ψάξω να τον βρω αλλά δεν έχω κανένα στοιχείο για αυτόν. Δεν συγκράτησα τίποτα. Είμαι σε αβαθή νερά.

Το σύμπαν αντιλαμβάνεται τη δυσχερή μου θέση και το αδιέξοδο στο οποίο έχω βρεθεί. Μου στέλνει περισσότερα στοιχεία για να προχωρήσω στο επόμενο βήμα. Με οδηγεί εδώ.


Μέσα από αυτό μαθαίνω ότι ο τύπος παίζει σε μια σειρά τον ρόλο ενός κακού που λέγεται Vecna.
Vecna what????

Και αρχίζω και ψάχνω, ψάχνω, ψάχνω πληροφορίες για αυτόν, για τη σειρά.. για τα πάντα.
Κάθισα κάτω και συνέθεσα όλα τα κομμάτια του παζλ. Κάθε στοιχείο που μου έστελνε το σύμπαν όλον αυτόν τον καιρό. Το ένα στοιχείο με οδηγούσε στο άλλο.
Think, bizeli, think!
Εικόνα

Και ναι.
Τώρα όλα βγάζουν νόημα. Τα κλιπάκια από τη σειρά που μου έστελνες κατά καιρούς μήνες τώρα κι εγώ τα προσπερνούσα. Τι μαλακίες είναι αυτά έλεγα.
Μου έστελνες το cast κι εγώ δεν καταλάβαινα. Ποιοι είναι όλοι αυτοί έλεγα; Τι σχέση έχουν με εμένα;
Μου έστελνες χίλια δυο σημάδια.
Ακόμα και μέσα από την αδερφή μου. Θυμάμαι πέρυσι το καλοκαίρι μού μιλούσε για μια σειρά... κι εγώ ήμουν whatever.
ΝAI! Για αυτή τη σειρά μού μιλούσε και η αδερφή μου. Είμαι σίγουρη. Όλα τα στοιχεία ταιριάζουν έτσι όπως μου την περιέγραφε.

Θέλω να σκύψω το κεφάλι από ντροπή.
Και το χειρότερο ξέρετε ποιο είναι; Ότι αυτή η σειρά παίζεται χρόνια. Κι εγώ χαμπάρι.
Μα δεν καταλάβαινα.
Έβλεπα το cast και δεν καταλάβαινα ποιοι είναι αυτοί, πού παίζουν, ποια σειρά είναι. Καινούρια σειρά; Παλιά σειρά; Γιατί τα στοιχεία που μου πετούσε το σύμπαν ήταν αποσπάσματα από διάφορες season. Φανταστείτε τώρα ότι οι ηθοποιοί αυτοί ξεκίνησαν παιδιά και τώρα είναι ενήλικες και ακόμα παίζουν.
Είχα μπερδευτεί οπότε δεν ασχολήθηκα ποτέ ιδιαίτερα. Σιγά μην καθόμουν να σκάσω για μια παλιοσειρά.

Αλλά τώρα ξεκαθάρισε το τοπίο στο μυαλό μου.

Και μπαίνω εδώ μέσα να γράψω για το θέμα και βλέπω από το Στύγιο ανάρτηση από το 2018 ...
Stranger Things!

E όχι!!!
Πού ζούσα;
0 .


Επιστροφή σε “Θέατρο • TV • Cinema”