Τρρρρελό κράξιμο...

Ελληνική και ξένη μουσική.
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Τρρρρελό κράξιμο...

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 04 Αύγ 2020, 08:56

ντάξει, τα έχουμε ζήσει κι εμείς αυτά στα νιάτα μας. μερικοί πίνανε ένα μπάφο και την ψωνίζανε άσχημα. νομίζανε ότι είδαν το φως το αληθινό και ότι οι άλλοι είναι τυφλοί.

τεσπά, χάλια όλα αυτά τα ραπ, τραπ κλπ. από θεματολογία μέχρι γενικότερη αισθητική. κρίμα για το μπιζέλι. Ρε φίλε πώς να στο πω; Έπεσα από τα σύννεφα. Ήσουν ο τελευταίος άνθρωπος που θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα του άρεζε αυτή μουσική. :s_no
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13175
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Τρρρρελό κράξιμο...

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 04 Αύγ 2020, 11:57

Διευκρινίζω, εδώ μιλάμε για τη ζωή μας σε σχέση με τη μουσική για να μην παρεξηγηθούμε ε. :D
Όλοι έχουμε τις ''σκοτεινές'' πλευρές μας, στη μουσική έτσι, και όλοι ζούμε τρεις ζωές.
Μια ιδιωτική, μια δημόσια και μια κρυφή. Πάντα σε σχέση με τη μουσική και χωρίς σχόλια. :fico:

Εμένα ας πούμε μου αρέσει ενίοτε αυτός ''ή αυτή'', δεν έχει να κάνει. Το 'χει όπως και να 'ναι. :pardon:





Όλα τα λεφτά στο σόλο κούνημα από το 1.50. :ligouri:

1 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47590
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Τρρρρελό κράξιμο...

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 04 Αύγ 2020, 12:24

Θανάσης έγραψε:ντάξει, τα έχουμε ζήσει κι εμείς αυτά στα νιάτα μας. μερικοί πίνανε ένα μπάφο και την ψωνίζανε άσχημα. νομίζανε ότι είδαν το φως το αληθινό και ότι οι άλλοι είναι τυφλοί.

τεσπά, χάλια όλα αυτά τα ραπ, τραπ κλπ. από θεματολογία μέχρι γενικότερη αισθητική. κρίμα για το μπιζέλι. Ρε φίλε πώς να στο πω; Έπεσα από τα σύννεφα. Ήσουν ο τελευταίος άνθρωπος που θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα του άρεζε αυτή μουσική. :s_no


Απλα εισαι μεγαλος. Αυτη η μουσικη απευθυνεται κυριως στους κατω των 25. Οπως οι γονεις σου δεν καταλαβαιναν το ροκ, ετσι και συ δεν καταλαβαινεις το ραπ.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Τρρρρελό κράξιμο...

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 04 Αύγ 2020, 12:50

Λαχουρένιος έγραψε:
Θανάσης έγραψε:ντάξει, τα έχουμε ζήσει κι εμείς αυτά στα νιάτα μας. μερικοί πίνανε ένα μπάφο και την ψωνίζανε άσχημα. νομίζανε ότι είδαν το φως το αληθινό και ότι οι άλλοι είναι τυφλοί.

τεσπά, χάλια όλα αυτά τα ραπ, τραπ κλπ. από θεματολογία μέχρι γενικότερη αισθητική. κρίμα για το μπιζέλι. Ρε φίλε πώς να στο πω; Έπεσα από τα σύννεφα. Ήσουν ο τελευταίος άνθρωπος που θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα του άρεζε αυτή μουσική. :s_no


Απλα εισαι μεγαλος. Αυτη η μουσικη απευθυνεται κυριως στους κατω των 25. Οπως οι γονεις σου δεν καταλαβαιναν το ροκ, ετσι και συ δεν καταλαβαινεις το ραπ.


ρε φίλε εγώ στα 6 μου άκουγα μπιθικώτση και "μικρό παιδί σαν ήμουνα και πήγαινα σχολείο". frank zappa και beatles. :dunno:
και το ωραίο είναι ότι ακόμα μου αρέσουν. :dunno:

τώρα με αυτά τα ραπ/τραπ τι παριστάνουν δλδ; ο μέσος 15αρης θέλει να γίνει ναρκέμπορος με bmw, χρυσά δαχτυλίδια, καλάζνικοφ και να έχει αλλάξει 10 σπίτια (λολ) μέχρι τα 21; τι λουμπεν κατάσταση είναι αυτή; τι πρότυπα είναι αυτά που προωθούν στην νεολαία; :dunno:
0 .

Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Τρρρρελό κράξιμο...

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 04 Αύγ 2020, 13:03

και εντάξει, για να μην παρεξηγηθώ, υπάρχουν ναρκωτικά και... ναρκωτικά...
το λέω γιατί αναφέρθηκα σε επίδοξους ναρκέμπορους...
τροφή για σκέψη... για την μουσική και τα θεάματα...

https://www.youtube.com/watch?v=
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47590
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Τρρρρελό κράξιμο...

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 04 Αύγ 2020, 14:29

Και για την ροκ λεγανε οτι προωθει τα ναρκωτικα και ειναι του σατανα. Τουλαχιστον οι σημερινοι μεσηλικες περιοριζονται στο να κραζουν την νεα μουσικη σε αντιθεση με παλιοτερα οπου εκαιγαν δισκους δημοσια και ζητουσαν απαγορευσεις.

Ακουω ο,τι μου καθεται καλα στο αυτι, δεν με νοιαζει τι μαλακιες μπορει να λενε στα τραγουδια. Οι καλλιτεχνες ειναι κατα κυριο λογο αμορφωτοι και με περιορισμενα ενδιαφεροντα, ελαχιστοι εχουν κατι να πουν.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
tensor
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Eris

Re: Τρρρρελό κράξιμο...

Δημοσίευσηαπό tensor » 04 Αύγ 2020, 15:18

bizeli έγραψε:Το ξέρω το κομμάτι βρε. Ειδικά η εισαγωγή είναι πασίγνωστη.
Απλά επειδή είπες για subwoofer και για εκρηκτική μουσική φαντάστηκα ότι θα έβαλες κάποια διασκευή αυτού.

Φυσικά ο καθένας έχει στο μυαλό του το δικό του μοντέλο για όλα αυτά. Για μένα ένας ισχυρός subwoofer είναι απαραίτητος ώστε να ακουστεί η θεμελιώδης συχνότητα στα πολύ βαθιά μπάσα προς τους υπόηχους, ενώ το «εκρηκτικό» πηγαίνει στα Chamades. Πρόκειται για οριζόντιες τρομπέτες έξω από την επένδυση του οργάνου που είναι στραμμένες προς τους ακροατές. Έχουν πολύ δυνατό και λαμπρό ήχο.

Στο κομμάτι που έβαλα πιο πάνω ακούς καθαρά τα Chamades (σε ανάμιξη με άλλες συστοιχίες βέβαια) στις τέσσερις νότες από το 9:06 ως το 9:08. Σύγκρινε με τα αμέσως προηγούμενα δευτερόλεπτα και θα παρατηρήσεις αμέσως τη διαφορά.

«Γυμνά» Chamades μπορείς να ακούσεις εδώ:



bizeli έγραψε:Συνηθίζεται κλασικά κομμάτια να τα διασκευάζουν και να κάνουν remixes club version και τέτοια.
Για αυτό είπα για μπίτια.
beat --> beatia (στον πληθυντικό ελληνοποιημένο) -->μπίτια--> έντονος ρυθμός --> να κοπανάς το κεφάλι σου

for example


Κατάλαβα. Μια μικρή ένσταση μόνο: η περίφημη τοκκάτα του Μπαχ σε ρε ελάσσονα είναι κλασικό κομμάτι μόνο με την ευρεία έννοια. Για την ακρίβεια είναι (μπα)ρόκ :D .

Το παράδειγμα που φέρνεις βέβαια αποτελεί, κατά τη γνώμη μου, μια αποτυχημένη προσαρμογή. Ίσως το κομμάτι να μην προσφέρεται τόσο αλλά έχω την εντύπωση ότι πρόκειται απλά για πρόχειρη δουλειά.

Η τοκκάτα του Μπαχ όμως έχει γνωρίσει όχι μόνο προσαρμογές του είδους αυτού, αλλά και ατελείωτες διαφορετικές ενορχηστρώσεις στην πλήρη μορφή της. Από ορχήστρα μέχρι όργανο με ... ποτήρια! Ίσως να είναι ως σήμερα η περισσότερο παιγμένη μουσική σύνθεση. Ένα παράδειγμα μοντέρνας διασκευής (beat) που θεωρώ επιτυχημένο είναι το ακόλουθο:



Δες και «μπίτια» :P από τη δεκαετία του '70:



Ή μια μοντέρνα ερμηνεία (το πλήρες έργο χωρίς να λείπει ούτε μία νότα) από σύνολο με ηλεκτρικές κιθάρες :o :



Βάζω στοίχημα ότι ο τύπος με τη χαίτη είναι μετενσάρκωση του Μπαχ! :D

bizeli έγραψε:Εσύ που είσαι μουσικός τα εξηγείς καλύτερα. Εγώ είμαι παντελώς άσχετη. Μόνο να ακούω μουσική ξέρω.
Αλλά ναι και εμένα μου φάνηκε "ενοχλητικός" ο ήχος υπό ιδιαίτερες συνθήκες.
Όπου ιδιαίτερες συνθήκες εννοώ να το ακούς σε υψηλή ένταση.
Τώρα δεν ξέρω αν λέμε για το ίδιο πράγμα αλλά είναι ιδιαίτερος όντως ο ήχος αυτού του κομματιού που έβαλες.

Αυτά τα έργα κανονικά τα ακούς στο πραγματικό και πλήρες όργανο για το οποίο γράφτηκαν, κι αυτό δεν είναι άλλο από το όργανο συν την εκκλησία στην οποία βρίσκεται (το φυσικό αντηχείο). Καμία ηχογράφηση δεν μπορεί να μεταφέρει αυτό που ακούς και νιώθεις εκεί μέσα. Όσο για το βίντεο που έβαλα, ας μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για το μεγάλο Cavaillé-Coll της Notre Dame. Διαθέτει τεράστια ποικιλία ηχοχρώματος με μεγάλη σειρά ασυνήθιστων μεταλλάξεων που αξιοποιήθηκε στο έπακρο σε μια μοντέρνα προσέγγιση.
0 .

Άβαταρ μέλους
tensor
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 197
Τοποθεσία: Eris

Re: Τρρρρελό κράξιμο...

Δημοσίευσηαπό tensor » 04 Αύγ 2020, 15:43

bizeli έγραψε:Το καλό είναι ότι μέσω των παιδιών κρατάω μια επαφή με τα σημερινά ακούσματα της νεολαίας. Κι εντάξει δεν είμαι κι εγώ τόσο γριά. Είμαι αρκετά open minded.

Η ιδιότητα του ανοιχτόμυαλου παίζει σίγουρα κάποιο ρόλο, αλλά η προτιμήσεις είναι καθοριστικής σημασίας. Μερικές φορές συμβαίνουν περίεργα πράγματα. Στο ξεκίνημα της εφηβείας λοιπόν, έπεσα κάποια στιγμή πάνω σ' αυτό:



Έπαθα κάτι· μαγεύτηκα. Την επόμενη χρονιά παίζεται στην τηλεόραση το παρακάτω ακριβώς, σε ειδική εκπομπή-αφιέρωμα στη Notre Dame:



Ένιωσα κάτι που είναι δύσκολο να περιγράψω. Κάτι σαν εγκεφαλικός οργασμός. Εκεί άλλαξε η ζωή μου. Δε γνώρισα τη νεότητα και την εφηβεία που γνώρισαν οι υπόλοιποι και είμαι ευγνώμων στον Μπαχ γι' αυτό. Ήταν σαν να βρήκα ένα χαμένο εαυτό γιατί συνειδητοποίησα ότι έχω ήδη σχηματισμένες αντιλήψεις και προτιμήσεις γύρω απ' αυτά τα θέματα. Ήταν κάτι πολύ δυνατό για να το αγνοήσω.
1 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Τρρρρελό κράξιμο...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 04 Αύγ 2020, 16:13

Θανάσης έγραψε:ντάξει, τα έχουμε ζήσει κι εμείς αυτά στα νιάτα μας. μερικοί πίνανε ένα μπάφο και την ψωνίζανε άσχημα. νομίζανε ότι είδαν το φως το αληθινό και ότι οι άλλοι είναι τυφλοί.

τεσπά, χάλια όλα αυτά τα ραπ, τραπ κλπ. από θεματολογία μέχρι γενικότερη αισθητική. κρίμα για το μπιζέλι. Ρε φίλε πώς να στο πω; Έπεσα από τα σύννεφα. Ήσουν ο τελευταίος άνθρωπος που θα μπορούσα να φανταστώ ότι θα του άρεζε αυτή μουσική. :s_no



Εικόνα
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Τρρρρελό κράξιμο...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 04 Αύγ 2020, 16:15

Λαχουρένιος έγραψε:
Απλα εισαι μεγαλος. Αυτη η μουσικη απευθυνεται κυριως στους κατω των 25. Οπως οι γονεις σου δεν καταλαβαιναν το ροκ, ετσι και συ δεν καταλαβαινεις το ραπ.


Εεεε .... χμμμμ .... κι εγώ μεγάλη είμαι.
0 .


Επιστροφή σε “Μουσική”