Τραγούδια και αναμνήσεις που μας φέρνουν στο μυαλό

Ελληνική και ξένη μουσική.
Άβαταρ μέλους
DrSocrates
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 555

Re: Τραγούδια και αναμνήσεις που μας φέρνουν στο μυαλό

Δημοσίευσηαπό DrSocrates » 08 Σεπ 2022, 02:49

Υπηρχε ενα μουσικο κομματι που επαιζε για λιγα λεπτα οταν επιβιβαζονταν οι επιβατες στα αεροπλανα της Ολυμπιακης(Boeing 737) 1997 98 καπου εκει.Μηπως θυμαται κανεις ποιο ειναι;



ασχετο με το θεμα....θυμαμαι μια εκπομπη στο ραδιοφωνο... μεταμεσονυκτια ζωνη του Τζερονιμο Γκρουβι :D, 2001 2003
οπου παιρνανε διαφοροι ακροατες τηλεφωνο και γινοτανε καμια φορα "χαμος" .ειχε πλακα

Τζερονιμο Γκρουβι
https://menshouse.gr/retro/76365/telos-tis-athootitas-viei-mera-pou-eklise-o-thrylikos-jeronimo-groovy

βραδυνο μπανακι καπου...90s 00s
ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ




Διαφήμιση Express Service 1992
https://www.youtube.com/watch?v=-LppClRYTE0
0 .

Άβαταρ μέλους
DrSocrates
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 555

Re: Τραγούδια και αναμνήσεις που μας φέρνουν στο μυαλό

Δημοσίευσηαπό DrSocrates » 08 Σεπ 2022, 03:22

90s :s_cool : παιδικες αναμνησεις


:cannabis:
ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ













Αεροδρομιο Ελληνικου
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Τραγούδια και αναμνήσεις που μας φέρνουν στο μυαλό

Δημοσίευσηαπό bizeli » 25 Απρ 2023, 19:27

Ο Σφακιανάκης μου θυμίζει ένα παιδί που τα είχαμε Α΄ Λυκείου και ήταν ο αγαπημένος του τραγουδιστής. Μου είχε δώσει την αγαπημένη του κασέτα (ναι κασέτα πρέπει να ήταν ή cd?) φουλ Σφακιανάκης λες και μου έδινε ένα κομμάτι από την ψυχή του. Με τόση ιερότητα.
Μου την είχε δώσει να την ακούω μαζί με μια φωτογραφία του (δική του όχι του Σφακιανάκη) και μια αφιέρωση από πίσω. Πού να είναι άραγε αυτή η φωτό;
Που λέτε ήταν πολύ ερωτοχτυπημένος μαζί μου αλλά εγώ δεν το έβλεπα το ίδιο. Κάπως πιεζόμουν για δικές μου μαλακίες. Φορούσα και σιδεράκια τότε και αισθανόμουν και λίγο αμήχανα να σας πω την αλήθεια. Αυτός μια χαρά παιδί ήταν.Και τώρα που το σκέφτομαι και αρκετά όμορφος. Έβλεπα την ημερομηνία λήξης να έρχεται απλά δεν ήξερα πώς και πότε να του το πω.
Πώς τον γνώρισα;
Ήταν τσικνοπέμπτη και κατεβήκαμε με τις φίλες μου κάτω κέντρο Θεσσαλονίκης . Λεωφόρου Νίκης ήμασταν. Κάτω παραλία. Τότε η λεωφόρος Νίκης ήταν στις μεγάλες δόξες της. Δεν ήταν όπως τώρα κυριλέ.
Πίτα που λέτε από κόσμο τα πεζοδρόμια με καρναβάλια (κι εμείς καρναβάλια) και κάναμε χαβαλέ με αγνώστους. Έτσι χύμα. Όποιον βλέπαμε μπροστά μας. Χαβαλές ρε.
Ούτε κι εγώ θυμάμαι με πόσους είχαμε μιλήσει. Θράσος μιλάμε. Και που λέτε εκεί που η μαλακία μας είχε χτυπήσει κόκκινο, πίσω μας έτυχε να περπατάει και μια παρέα αγοριών. Σε πολύ σοβαρότερη κατάσταση από εμάς. :laugh1:
Κάπως αρχίσαμε να τους πειράζουμε, όπως κάναμε με όλους τους αγνώστους, αλλά με αυτούς το ένα έφερε το άλλο και ενώθηκαν οι παρέες μας.
Ε μετά νομίζω κάπου πρέπει να κάτσαμε σε ένα μαγαζί, μετά φύγαμε, πήγαμε βόλτα στην παραλία, εκεί αρχίσαμε να μιλάμε και να γνωριζόμαστε καλύτερα. Ε μετά φεύγοντας κανονίσαμε οι παρέες να ξαναβρεθούμε και χωρίς να το καταλάβω μετά από λίγες μέρες βρέθηκα εγώ σε σχέση με έναν από αυτούς. :laugh1:
Λαϊκό παιδί όπως καταλαβαίνετε από τα μουσικά του ακούσματα. Εγώ μαθήτρια ΓΕΛ αυτός καμία σχέση. Εγώ τότε άκουγα ποιοτική μουσική (μη με βλέπετε τώρα) αυτός σφακιανάκη. Εγώ ανατολική θεσσαλονίκη , αυτός δυτική.Καταλαβαίνετε τώρα πολιτισμικό σοκ.
Να μην σας τα πολυλογώ η σχέση τελείωσε στη Β΄ λυκείου (πριν καν ξεκινήσει η Β΄ λυκείου βασικά). Τέλος καλοκαιριού πρέπει να ήταν. Θα ξεκινούσα φροντιστήρια, σχολεία, διαβάσματα.
Βρεθήκαμε και του λέω "Ξεκινάω πανελλήνιες από φέτος. Θέλω να αφοσιωθώ στα διαβάσματά μου". Βασικά ήταν και λίγο δικαιολογία αλλά και αλήθεια.
Το σεβάστηκε και αυτό ήταν.

Αλλά χωρίς καμία αμφιβολία όταν ακούω σφακιανάκη μόνο ένα πρόσωπο έρχεται στο μυαλό μου. Ο Χρήστος.
1 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Τραγούδια και αναμνήσεις που μας φέρνουν στο μυαλό

Δημοσίευσηαπό bizeli » 26 Δεκ 2023, 11:53

Ακούστε.
Φυσική Ε΄. Ενότητα Ήχος. Έχω να διδάξω την ταλάντωση. Έχει ένα πείραμα στο βιβλίο (το οποίο είναι από τα αγαπημένα μου όπως και όλη η ενότητα Ήχος) το οποίο χρειάζεται να πάρεις ένα ηχείο, μια τεντωμένη σακουλίτσα και μπαλάκια φελιζόλ, ώστε δεις τα μπαλάκια του φελιζόλ να χοροπηδάνε πάνω στο ηχείο εξαιτίας της ταλάντωσης.

Εγώ σκέφτομαι τώρα ποιο τραγούδι να τους βάλω αυτή τη φορά μιας και χρειάζεται το κατάλληλο τραγούδι με μπασάκια και τέτοια για να είναι όσο το δυνατόν πιο πετυχημένο το πείραμα και γιατί όχι να το γουστάρουμε βρε αδερφέ.Πχ άμα βάλεις Μποφίλιου προφανώς δεν θα είναι και τόσο εμφανές το φαινόμενο. :laugh1: Θες κάτι δυνατό. Πάντα πηγαίνω προετοιμασμένη στα μαθήματά μου ακόμα και σε τέτοιες λεπτομέρειες αλλά αυτή τη φορά:
1) Χρόνια εκπαιδευτικός, έχω κάνει το συγκεκριμένο πείραμα τόσες φορές, που έχω κάψει τις μουσικές επιλογές μου
2) Ακούω κι εγώ κριντζιές και δε θέλω να τρομάξω τα παιδάκια :laugh1:
3) Είπα ας είμαι λίγο πιο spontaneous, βρε αδερφέ, και ας αφήσω τα παιδάκια να διαλέξουν τραγούδι. Να φύγει και η ευθύνη από πάνω μου :laugh1:

Spontaneous βέβαια, όσο το επιτρέπει μια σχολική τάξη έτσι; Ευτυχώς το εύρος των μουσικών μου γούστων είναι τεράστιο και ξέρω πάνω κάτω τι παίζει σήμερα (μιας και πολλά τραγούδια που ακούνε σήμερα τα παιδιά τα ακούω κι εγώ ... μην το πείτε σε κανέναν :laugh1: ).

Φυσικά, μέσα στην τάξη το παίζω ανήξερη και ότι δεν ακούω τέτοια πράγματα. Καλά μερικά άθλια όντως δεν τα ακούω αλλά πολλά είναι καλά. Είπαμε είμαι μουσικός κουβάς. Μπορώ να ακούσω τα πάντα. Αλλά ως εκπαιδευτικός έχω και ένα διαφορετικό προφίλ που πρέπει να στηρίξω.

Τέσπα, και ξεκινάω να τους λέω τι τραγούδι ψάχνουμε περίπου και να μην έχει βρισιές μέσα και τέτοια. Ξαναλέω, αν και το έπαιζα ανήξερη, το περιβάλλον ήταν απόλυτα ελεγχόμενο από μέρους μου. Το άφησα αυθόρμητο μεν από την πλευρά των παιδιών αλλά έτσι κι άκουγα κάποια πρόταση που ήταν τελείως ακατάλληλη εννοείται στρίβειν δια του αρραβώνος.

Ευτυχώς, δεν χρειάστηκε τίποτε από όλα αυτά μιας και τα παιδιά έπιασαν κατευθείαν τι τους λέω και βρήκαμε το τραγούδι με την πρώτη.
phonk music

Εικόνα

Εγώ εννοείται εξακολουθούσα και το έπαιζα "ανήξερη boomer" .... δεν έχει βρισιές μέσα έτσι; Όχι όχι κυρία. Γράψτε phonk music. Πού να ήξεραν ότι κι εγώ ακούω phonk; :laugh1:

Και εννοείται ότι αφήσαμε phonk music να παίζει στο backround κατά τη διάρκεια όλου του μαθήματος ακόμα και μετά το πείραμα.

Όταν έχεις κοινό κώδικα επικοινωνίας με τους μαθητές σου... :laugh1:
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Τραγούδια και αναμνήσεις που μας φέρνουν στο μυαλό

Δημοσίευσηαπό bizeli » 26 Δεκ 2023, 12:39




Την επόμενη φορά θα τους κάνω αυτό

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχαχα
0 .


Επιστροφή σε “Μουσική”