Όταν είσαι 41 ...

Ελληνική και ξένη μουσική.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Όταν είσαι 41 ...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Οκτ 2023, 01:58

... και ο Γονίδης αποκτά άλλο νόημα



ΥΜΝΟΣ
1 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Όταν είσαι 41 ...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Οκτ 2023, 02:03



Μιλάμε για κοινωνικό στίχο...
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Όταν είσαι 41 ...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 31 Οκτ 2023, 02:03



Όταν μικροδείχνεις τόσο πολύ και πάνε να διαφωνήσουν μαζί σου και απαντάει η σαραντάρα μέσα σου
:laugh1:
0 .

Άβαταρ μέλους
looking for the unknown
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 757

Re: Όταν είσαι 41 ...

Δημοσίευσηαπό looking for the unknown » 02 Νοέμ 2023, 18:43

ελα ρε συ και οι 50ρηδες και ανω εχουν ψυχή,
κοιτα εδω ο τύπος κλεβει και καποια χάδια απ τη δικιά σου.....
χαιδευεται και με τον 40αρη κιθαρίστα :pardon:

0 .
.......τό Φρέαρ......

Άβαταρ μέλους
looking for the unknown
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 757

Re: Όταν είσαι 41 ...

Δημοσίευσηαπό looking for the unknown » 02 Νοέμ 2023, 19:00

τα δίνει όλα ο "γεροντακος" εδώ

https://www.facebook.com/ssejbayer/vide ... 8627286413

εδώ +7 χρόνια δηλ πανω απο 60αρης
0 .
.......τό Φρέαρ......

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Όταν είσαι 41 ...

Δημοσίευσηαπό nemo » 03 Νοέμ 2023, 17:02

σοβαρευτείτε βρε ....εγω κολλησα με αυτο καπου δεκαπεντε μερες τωρα το ακουω συνεχως

0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Όταν είσαι 41 ...

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 04 Νοέμ 2023, 16:18

Μέση ηλικία kicks in :D
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Όταν είσαι 41 ...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Νοέμ 2023, 22:06

Προέλλην έγραψε:Μέση ηλικία kicks in :D


Δεν περίμενα να το πω αυτό αλλά τα 40 είναι η καλύτερη ηλικία. Συναντιέσαι με την καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου. Μέχρι τα 40 ακόμα ψάχνεσαι ποιος είσαι, πώς θέλεις να είσαι, πώς βλέπεις τον κόσμο κτλ κτλ

Και όταν τα φτάνεις, ο εαυτός των 40 is waving at you και σου λέει "Έλα κάθισε να τα πούμε λίγο. Σε περίμενα." καθώς παρατηρούσε όλες τις μαλακίες που έκανες μέχρι τότε.
Και ξαφνικά όλα γύρω σου τακτοποιούνται και παίρνουν την κανονική τους θέση και λες "εδώ είμαστε"

Κι ενώ η ηλικία των 40 φαντάζει τρομακτική όταν είσαι νεότερος, η ζωή στο κρατάει για έκπληξη λες και είσαι ο Τσάρλι στο εργοστάσιο σοκολάτας και είσαι κάπως έτσι ανακαλύπτοντας αυτή την ηλικία

Εικόνα

Προσωπικά τη φρίκη την έφαγα όσο πλησίαζα τα 30. Αλλά τα 40 είναι αλλιώς. Όπως λένε είσαι ακόμα νέος αλλά έχεις και τη σοφία που χρειάζεται. Καλό combo.
Γενικά μου αρέσει αυτή η φάση καθώς περνούν τα χρόνια ... Μου αρέσει να κάνω παρέα με συνομηλίκους μου ή και με μεγαλύτερους. Πχ με 20χρονα κτλ δεν μπορώ. Κόβω φλέβα.

Γενικά αυτή η γενιά 40άρηδων είναι και γμ τις σειρές. Και δεν το λέω για να ευλογήσω τα γένια μου. Αλλά αλλιώς ήταν οι γονείς μας στα 40 τους και αλλιώς εμείς τώρα.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Όταν είσαι 41 ...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Νοέμ 2023, 22:17

Και μετά από όλα αυτά μιας και είμαστε σε μουσικό νήμα μου έρχεται να ακούσω τον ύμνο του ΠΑΣΟΚ (χωρίς πλάκα)

0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Όταν είσαι 41 ...

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 06 Νοέμ 2023, 18:58

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Μέση ηλικία kicks in :D


Δεν περίμενα να το πω αυτό αλλά τα 40 είναι η καλύτερη ηλικία. Συναντιέσαι με την καλύτερη εκδοχή του εαυτού σου. Μέχρι τα 40 ακόμα ψάχνεσαι ποιος είσαι, πώς θέλεις να είσαι, πώς βλέπεις τον κόσμο κτλ κτλ

Και όταν τα φτάνεις, ο εαυτός των 40 is waving at you και σου λέει "Έλα κάθισε να τα πούμε λίγο. Σε περίμενα." καθώς παρατηρούσε όλες τις μαλακίες που έκανες μέχρι τότε.
Και ξαφνικά όλα γύρω σου τακτοποιούνται και παίρνουν την κανονική τους θέση και λες "εδώ είμαστε"

Κι ενώ η ηλικία των 40 φαντάζει τρομακτική όταν είσαι νεότερος, η ζωή στο κρατάει για έκπληξη λες και είσαι ο Τσάρλι στο εργοστάσιο σοκολάτας και είσαι κάπως έτσι ανακαλύπτοντας αυτή την ηλικία

Aπ ότι έχω καταλάβει, πλησιάζοντας στην μέση ηλικία, νιώθεις ότι πια η ζωή δεν είναι απέραντη, αλλά ότι η καμπύλη έχει αρχίσει να ρέπει προς τα κάτω. Έτσι, ο άνθρωπος προσπαθεί να βρεί μια αφήγηση για την ζωή του, κάποιο νόημα. Πρόκειται για αμυντική ψυχολογική διεργασία, για να μην πέσει σε κατάθλιψη, να μην αυτοκτονήσει, κλπ.

Προσωπικά, σιχαίνομαι τους ΕΛ μεσήλικες+, γιατί όλοι τα έχουν ταιριάξει στο μυαλό τους ότι τα έκαναν ωραία, είναι σπουδαίοι, τα έχουν καταλάβει όλα, κλπ. ενώ στην πραγματικόητα είναι ζώα κανονικά.


bizeli έγραψε:Προσωπικά τη φρίκη την έφαγα όσο πλησίαζα τα 30. Αλλά τα 40 είναι αλλιώς. Όπως λένε είσαι ακόμα νέος αλλά έχεις και τη σοφία που χρειάζεται. Καλό combo.
Γενικά μου αρέσει αυτή η φάση καθώς περνούν τα χρόνια ... Μου αρέσει να κάνω παρέα με συνομηλίκους μου ή και με μεγαλύτερους. Πχ με 20χρονα κτλ δεν μπορώ. Κόβω φλέβα.

Γενικά αυτή η γενιά 40άρηδων είναι και γμ τις σειρές. Και δεν το λέω για να ευλογήσω τα γένια μου. Αλλά αλλιώς ήταν οι γονείς μας στα 40 τους και αλλιώς εμείς τώρα.

Εγώ είμαι στα ύστερα 30, παρέες έχω πολλούς εικοσάρηδες (στο περιβάλλον μου πολλοί στα ύστερα 20ς έχουν διδακτορικό και εργασιακή εμπειρία ήδη, δεν μιλάμε για παρτσακλά).

Βέβαια, γενικά εδώ, τουλάχιστον στο τμήμα της κοινωνίας που κινούμαι, οι σχέσεις νεότερων με μεγαλύτερων είναι εξαιρετικά ισότιμες. Δεν έχω δεί πουθενά 60άρη ημιαγράμματο που δεν έχει βγεί παραέξω απο το σπίτι του, να δασκαλεύει μορφωμένο με εμπειρίες 20άρη για την ζωή. Το αντίθετο, θα κάτσει σούζα μπροστά του, γιατί σε όλες τις λειτουργικές κοινωνίες, υπάρχει υψηλή αίσθηση της "αυθεντίας". Eίναι αυτό που ξεχωρίζει βασικά τον 3ο απο τον 1ο κόσμο.

Ναι, υπάρχουν και σκιτζήδες αυθεντίες, αλλά αντικειμενικά, στατιστικά, ο τσομπάνης είναι πιο τσομπάνης απο την αυθεντία. Και όταν όλη η κοινωνία ακολουθεί αυτό το σύστημα καθολικά, βγαίνει κερδισμένη, αποδεδειγμένα, απτά, χιλιόδοκιμασμένα τους τελευταίες αρκετούς αιώνες, δεν μιλάμε τώρα για θεωρίες του ΕΛ καφενέ.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Μουσική”