Προυπολογισμός 2021

Οικονομικά θέματα.
Giota Karatza
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 1

Προυπολογισμός 2021

Δημοσίευσηαπό Giota Karatza » 17 Οκτ 2020, 21:50

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,

Έπεσε σήμερα στην αντίληψή μου το άρθρο αυτό: https://indicator.gr/me-to-vlemma-sto-proschedio-proypologismoy-pos-tha-sikosoyme-to-varos-tis-epanaforas

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το που μπορεί να φτάσει η ύφεση και αν έχουμε το 21 ανάκαμψη. Η δικιά μου η γνώμη είναι αρκετά απαισιόδοξη.
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Προυπολογισμός 2021

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 19 Οκτ 2020, 10:16

Giota Karatza έγραψε:Καλησπέρα στην όμορφη παρέα,

Έπεσε σήμερα στην αντίληψή μου το άρθρο αυτό: https://indicator.gr/me-to-vlemma-sto-proschedio-proypologismoy-pos-tha-sikosoyme-to-varos-tis-epanaforas

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το που μπορεί να φτάσει η ύφεση και αν έχουμε το 21 ανάκαμψη. Η δικιά μου η γνώμη είναι αρκετά απαισιόδοξη.


Καλώς ήρθες.
Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι αυτονόητη αν πάρουμε υπόψη μας τις οικονομικές συνθήκες που επικρατούν στην Ελλάδα την τελευταία δεκαετία. Κι εγώ και όλοι μας είμαστε απαισιόδοξοι για την περαιτέρω εξέλιξη της οικονομίας μας.
Τώρα αν με αφορμή το ερώτημα μας ζητάς εμμέσως να σχολιάσουμε το άρθρο που παρέθεσες, από μια γρήγορη ματιά που του έριξα, αυτό που το χαρακτηρίζει από τη μια πλευρά είναι το ότι ''πιάνει'' εντελώς επιδερμικά το αδιέξοδο της ελληνικής οικονομίας χωρίς καμιά αναφορά στα δομικά της προβλήματα και το δεύτερο ότι η αρθρογράφος θεωρεί πανάκεια τις εισροές από το ταμείο ανάκαμψης, υπό την προϋπόθεση της σωστής κατανομής τους, ενώ όλοι ξέρουμε ότι όλες οι παλαιότερες εισροές μόνο εκεί που έπρεπε δεν κατέληξαν και τίποτα δε μας εγγυάται ότι κι αυτή τη φορά δε θα γίνει το ίδιο, δεδομένου του ότι η πολιτική διαχείρισης τους παραμένει η ίδια από τη στιγμή που η Ελλάδα απέκτησε κρατική υπόσταση.
Οπότε είναι κάτι παραπάνω από βέβαιο ότι θα έχουμε πάλι μία από τα ίδια.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Προυπολογισμός 2021

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 19 Οκτ 2020, 13:19

Η φετινη υφεση συμφωνα με σημερινη προβλεψη του Στουρναρα και λογω δευτερου κυματος κορονοιου θα ειναι 9,4%

http://www.enikonomia.gr/economy/240009 ... andim.html

Αποκλειεται να ανακαμψουμε σε μολις μια χρονια. Εκτος του οτι πιθανοτατα θα εχουμε υφεση, εστω και μικροτερη, και του χρονου, η Ελλαδα τα τελευταια χρονια δυσκολα να πιασει αναπτυξη πανω απο το 2-2,5%. Θα μας παρει μια πενταετια να συνελθουμε.

Αν συνυπολογισουμε την πιθανοτητα να μπουμε σε ενα 5ο μνημονιο, αυτο θα σημανει νεα υφεσιακα μετρα και παραταση της υφεσης.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:


Επιστροφή σε “Οικονομία”