Τι συμβαίνει όταν μια χώρα αλλάζει νόμισμα;

Οικονομικά θέματα.
Perseus1966
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2913

Re: Τι συμβαίνει όταν μια χώρα αλλάζει νόμισμα;

Δημοσίευσηαπό Perseus1966 » 12 Μαρ 2022, 18:59

Γιάννης έγραψε:
ВладимирВладимирович έγραψε:2.20 βενζίνη, μου ειπε σημερα η γυναίκα μου που ακομα ειναι στην Ελλάδα. Δηλαδη αμα καις 10 λιτρα την ημερα καθε μηνα παει το 500ρικο μονο για μεταφορές.
1.60 πετρέλαιο θέρμανσης - πανε και αλλα 300 ευρω μονο για να μη παγωσεις μέσ'στο σπίτι.
Σουπερμάρκετ, bills κοκ ολα πανω απο 20% σε σχέση με πέρυσι.

Αλλα "βολευουμε" λεει ο αλλος :xaxax:


Ε, τι άλλο θες να σου πώ; Τον μέσο μισθό στην Ελλάδα τον ξέρεις; Τον ξέρεις. Ε, εγώ δεν βγάζω τόσα, παραπάνω βγάζω, τι να κάνουμε τώρα;

τι παει να πει βγαζεις παραπανω δεν εχεις εξοδα?
στη αθηνα με 4 χιλιαρικα εισαι αρχοντας στο λονδινο εισαι?
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Τι συμβαίνει όταν μια χώρα αλλάζει νόμισμα;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 12 Μαρ 2022, 19:01

Γιάννης έγραψε:
ВладимирВладимирович έγραψε:2.20 βενζίνη, μου ειπε σημερα η γυναίκα μου που ακομα ειναι στην Ελλάδα. Δηλαδη αμα καις 10 λιτρα την ημερα καθε μηνα παει το 500ρικο μονο για μεταφορές.
1.60 πετρέλαιο θέρμανσης - πανε και αλλα 300 ευρω μονο για να μη παγωσεις μέσ'στο σπίτι.
Σουπερμάρκετ, bills κοκ ολα πανω απο 20% σε σχέση με πέρυσι.

Αλλα "βολευουμε" λεει ο αλλος :xaxax:


Ε, τι άλλο θες να σου πώ; Τον μέσο μισθό στην Ελλάδα τον ξέρεις; Τον ξέρεις. Ε, εγώ δεν βγάζω τόσα, παραπάνω βγάζω, τι να κάνουμε τώρα;


Ο μεσος ομως αφορα την συντριπτικη πλειονοτητα. Το λεει και η λεξη.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 9706
Τοποθεσία: ГуляйПоле

Re: Τι συμβαίνει όταν μια χώρα αλλάζει νόμισμα;

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 12 Μαρ 2022, 20:43

Γιάννης έγραψε:
ВладимирВладимирович έγραψε:2.20 βενζίνη, μου ειπε σημερα η γυναίκα μου που ακομα ειναι στην Ελλάδα. Δηλαδη αμα καις 10 λιτρα την ημερα καθε μηνα παει το 500ρικο μονο για μεταφορές.
1.60 πετρέλαιο θέρμανσης - πανε και αλλα 300 ευρω μονο για να μη παγωσεις μέσ'στο σπίτι.
Σουπερμάρκετ, bills κοκ ολα πανω απο 20% σε σχέση με πέρυσι.

Αλλα "βολευουμε" λεει ο αλλος :xaxax:


Ε, τι άλλο θες να σου πώ; Τον μέσο μισθό στην Ελλάδα τον ξέρεις; Τον ξέρεις. Ε, εγώ δεν βγάζω τόσα, παραπάνω βγάζω, τι να κάνουμε τώρα;

Μλκ μου θυμίζεις τον γυφτο απο ανέκδοτο που ελεγε οτι στ@@ του αν ανέβηκε η τιμη αυτος ετσι ή αλλιώς ενα δεκαρικο βαζει.

Βασικα αυτο που με τρομαζει περισσότερα απο ολα στην σημερινή εποχή ειναι το επίπεδο του financial illiteracy των μιλλενιαλς και ζουμερς :nono:
0 .
ΤΣΠΡΤΚ ΓΜΣ

Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 496
Τοποθεσία: Αιγαίο Πέλαγος

Re: Τι συμβαίνει όταν μια χώρα αλλάζει νόμισμα;

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 12 Μαρ 2022, 20:59

Perseus1966 έγραψε:
Γιάννης έγραψε:
Ε, τι άλλο θες να σου πώ; Τον μέσο μισθό στην Ελλάδα τον ξέρεις; Τον ξέρεις. Ε, εγώ δεν βγάζω τόσα, παραπάνω βγάζω, τι να κάνουμε τώρα;

τι παει να πει βγαζεις παραπανω δεν εχεις εξοδα?
στη αθηνα με 4 χιλιαρικα εισαι αρχοντας στο λονδινο εισαι?


Στην Τήνο είμαι, έχω έξοδα επαρχιακής Ελλάδας, γύρω στα μισά από αυτά της Αθήνας.

Στο Λονδίνο είσαι άνετος με 3, και στα όρια της αρχοντιάς με 4.
0 .
Σκέφτηκε λοιπόν ο υπολοχαγός Ρζιέφσκι: "Τι να κάμω τώρα εγώ για να περάσει η ώρα; Μήπως να χέσω μέσα στο πιάνο; Μπά, άσε. Δε θα το καταλάβουνε. Επαρχία..."

Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 496
Τοποθεσία: Αιγαίο Πέλαγος

Re: Τι συμβαίνει όταν μια χώρα αλλάζει νόμισμα;

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 12 Μαρ 2022, 21:07

Λαχουρένιος έγραψε:
Γιάννης έγραψε:
Ε, τι άλλο θες να σου πώ; Τον μέσο μισθό στην Ελλάδα τον ξέρεις; Τον ξέρεις. Ε, εγώ δεν βγάζω τόσα, παραπάνω βγάζω, τι να κάνουμε τώρα;


Ο μεσος ομως αφορα την συντριπτικη πλειονοτητα. Το λεει και η λεξη.


Όχι. Ο μέσος αφορά τον στατιστικό μέσο όρο. Ο οποίος συμπίπτει δεν συμπίπτει με την πλειονότητα εκτός αν έχεις Κανονική Κατανομή ή κάτι με ανάλογο σχήμα. H κατανομή πλούτου είναι κατά κανόνα ασύμμετρη.
0 .
Σκέφτηκε λοιπόν ο υπολοχαγός Ρζιέφσκι: "Τι να κάμω τώρα εγώ για να περάσει η ώρα; Μήπως να χέσω μέσα στο πιάνο; Μπά, άσε. Δε θα το καταλάβουνε. Επαρχία..."

Άβαταρ μέλους
Γιάννης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 496
Τοποθεσία: Αιγαίο Πέλαγος

Re: Τι συμβαίνει όταν μια χώρα αλλάζει νόμισμα;

Δημοσίευσηαπό Γιάννης » 12 Μαρ 2022, 21:10

ВладимирВладимирович έγραψε:
Γιάννης έγραψε:
Ε, τι άλλο θες να σου πώ; Τον μέσο μισθό στην Ελλάδα τον ξέρεις; Τον ξέρεις. Ε, εγώ δεν βγάζω τόσα, παραπάνω βγάζω, τι να κάνουμε τώρα;

Μλκ μου θυμίζεις τον γυφτο απο ανέκδοτο που ελεγε οτι στ@@ του αν ανέβηκε η τιμη αυτος ετσι ή αλλιώς ενα δεκαρικο βαζει.

Βασικα αυτο που με τρομαζει περισσότερα απο ολα στην σημερινή εποχή ειναι το επίπεδο του financial illiteracy των μιλλενιαλς και ζουμερς :nono:


Αν αναφέρεσαι σε μένα, εχώ είμαι στο μεταίχμιο μεταξύ μπούμερ και GenX. Θα μπορούσες να με κατηγορήσεις για ένα σωρό πράγματα, αλλά το financial illiteracy δεν συμπεριλαμβάνεται σε αυτά.
0 .
Σκέφτηκε λοιπόν ο υπολοχαγός Ρζιέφσκι: "Τι να κάμω τώρα εγώ για να περάσει η ώρα; Μήπως να χέσω μέσα στο πιάνο; Μπά, άσε. Δε θα το καταλάβουνε. Επαρχία..."

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Τι συμβαίνει όταν μια χώρα αλλάζει νόμισμα;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 12 Μαρ 2022, 21:17

ВладимирВладимирович έγραψε:
Γιάννης έγραψε:
E, πες ντε...

Γεια σας κουκλιτσες :)
Τι λεει η Ελλαδα, ποσο παει η βενζίνη;
Τις τιμες στο σουπερμάρκετ πως τις βλεπετε, ολα καλα; Η οικονομία πεταει, βζιιιν κι ετσι; :xaxax:

Ρωσία, όλα καλά, κωλόχαρτα έχετε ακόμη;
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 9706
Τοποθεσία: ГуляйПоле

Re: Τι συμβαίνει όταν μια χώρα αλλάζει νόμισμα;

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 12 Μαρ 2022, 21:25

Προέλλην έγραψε:Ρωσία, όλα καλά, κωλόχαρτα έχετε ακόμη;

Απ'ολα εχουμε, αγαπητέ :)
0 .
ΤΣΠΡΤΚ ΓΜΣ

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Τι συμβαίνει όταν μια χώρα αλλάζει νόμισμα;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 12 Μαρ 2022, 21:45

ВладимирВладимирович έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Ρωσία, όλα καλά, κωλόχαρτα έχετε ακόμη;

Απ'ολα εχουμε, αγαπητέ :)

ΟΚ, θα σε ξαναρωτήσω αρχές καλοκαιριού.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 9706
Τοποθεσία: ГуляйПоле

Re: Τι συμβαίνει όταν μια χώρα αλλάζει νόμισμα;

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 12 Μαρ 2022, 22:01

Προέλλην έγραψε:
ВладимирВладимирович έγραψε:Απ'ολα εχουμε, αγαπητέ :)

ΟΚ, θα σε ξαναρωτήσω αρχές καλοκαιριού.

Με τη σειρά μου θα ηθελα να ρωτήσω τι παιζει με βενζινη στα τζερμανια; Και αν κουρσαρετε ακομα τα μπεεμβε σας ή τα πηγατε ηδη στα γαιδουρακια.
0 .
ΤΣΠΡΤΚ ΓΜΣ


Επιστροφή σε “Οικονομία”