Δραχμούλα μου

Οικονομικά θέματα.
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Δραχμούλα μου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 28 Φεβ 2018, 17:10

Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:Ρητορική ήταν η ερώτηση.

Εγώ θυμάμαι ότι αυτοκίνητα, ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, όπως επίσης και επώνυμα ρούχα ξένων οίκων ήταν απλησίαστα για τα μεσοκατώτερα στρώματα της ΕΛ κοινωνίας.

Παράλληλα, τα βασικά είδη διατροφής, οι ταβέρνες, οι διακοπές, κλπ ήταν φθηνότερα.


Λιγοτερος νεοπλουτισμος δηλαδη, μια χαρα
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Εθνικοκοινωνιστης
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2469

Re: Δραχμούλα μου

Δημοσίευσηαπό Εθνικοκοινωνιστης » 28 Φεβ 2018, 18:23

Λαχουρένιος έγραψε:
Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:Ρητορική ήταν η ερώτηση.

Εγώ θυμάμαι ότι αυτοκίνητα, ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές, όπως επίσης και επώνυμα ρούχα ξένων οίκων ήταν απλησίαστα για τα μεσοκατώτερα στρώματα της ΕΛ κοινωνίας.

Παράλληλα, τα βασικά είδη διατροφής, οι ταβέρνες, οι διακοπές, κλπ ήταν φθηνότερα.


Λιγοτερος νεοπλουτισμος δηλαδη, μια χαρα


ο γυναικοκεντρισμος καζινοκαπιταλισμος διαμορφωσε τον νεοπλουτισμο αυτο :yesyes:
1 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Δραχμούλα μου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 28 Φεβ 2018, 20:53

Που χαθηκες εσυ ρε
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Δραχμούλα μου

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 28 Φεβ 2018, 21:25

Εθνικοφιλελευθερος έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:
Λιγοτερος νεοπλουτισμος δηλαδη, μια χαρα


ο γυναικοκεντρισμος καζινοκαπιταλισμος διαμορφωσε τον νεοπλουτισμο αυτο :yesyes:

Ισχύει.

Απο τα τα τέλη του 90 και μετά, αν δεν είχες αυτοκίνητο και δεν φορούσες μάρκες, δεν γύριζε να σε κοιτάξει ούτε καθαρίστρια.
1 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13644

Re: Δραχμούλα μου

Δημοσίευσηαπό vallon » 28 Φεβ 2018, 21:45

ελάαατε τώρα, μην είσαστε μονόχνοτοι, πάντα θα υπάρχουν και εκείνοι που γαμούν ψηλά καπέλα με παπούτσια ελβιέλα
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

XtReM
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 2

Re: Δραχμούλα μου

Δημοσίευσηαπό XtReM » 01 Μαρ 2018, 12:50

Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:
Εθνικοφιλελευθερος έγραψε:
ο γυναικοκεντρισμος καζινοκαπιταλισμος διαμορφωσε τον νεοπλουτισμο αυτο :yesyes:

Ισχύει.

Απο τα τα τέλη του 90 και μετά, αν δεν είχες αυτοκίνητο και δεν φορούσες μάρκες, δεν γύριζε να σε κοιτάξει ούτε καθαρίστρια.

και τωρα ακομα η σουλα η κομμωτρια απο το παγκρατι θελει αμαξι κυριλε για να κατσει η κωλαρα της
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15430

Re: Δραχμούλα μου

Δημοσίευσηαπό pluton » 02 Μαρ 2018, 15:38

Το 1979 αγόρασα VW 1200 σκαραβαίο μεταχειρισμένο (δεκαετίας) 130.000 δραχμές δηλαδή 130.000 : 340 = 380 Ευρώ....

Το 1976 δασκάλα έπαιρνε 10.000 δραχμές.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Δραχμούλα μου

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 02 Μαρ 2018, 15:48

pluton έγραψε:Το 1979 αγόρασα VW 1200 σκαραβαίο μεταχειρισμένο (δεκαετίας) 130.000 δραχμές δηλαδή 130.000 : 340 = 380 Ευρώ....

Το 1976 δασκάλα έπαιρνε 10.000 δραχμές.

Δλδ δεν μπορούσε να αγοράσει ούτε σκαραβαίο δεκαετίας :-/
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Δραχμούλα μου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 02 Μαρ 2018, 16:19

Δασκαλα εννοει την γυναικα του την φασιστω που βαζει επιτηδες χαμηλους βαθμους σε μεταναστακια btw
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15430

Re: Δραχμούλα μου

Δημοσίευσηαπό pluton » 02 Μαρ 2018, 16:27

Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:
pluton έγραψε:Το 1979 αγόρασα VW 1200 σκαραβαίο μεταχειρισμένο (δεκαετίας) 130.000 δραχμές δηλαδή 130.000 : 340 = 380 Ευρώ....

Το 1976 δασκάλα έπαιρνε 10.000 δραχμές.

Δλδ δεν μπορούσε να αγοράσει ούτε σκαραβαίο δεκαετίας :-/


Το έβαλα σαν μέτρο σύγκρισης αν και από το 1974 και μετά γινόταν δυσανάλογη αύξηση μισθών σε σχέση με τον παραγόμενο πλούτο (κατασπατάληση).

Το 1979 δεν θυμάμαι τι μισθό έπαιρνα (πρέπει να υπολογίσεις γύρω στις 15.000 δραχ βέβαια δούλευα και σε άλλη εργασία) αλλά δεν θυμάμαι να είχα πρόβλημα. Αλλά νομίζω ότι 380 Ευρώ δεν αγοράζεις σήμερα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».


Επιστροφή σε “Οικονομία”