Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Οικονομικά θέματα.

Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Ναι
22
63%
Όχι
13
37%
 
Σύνολο ψήφων: 35

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 19 Μαρ 2018, 21:04

Ελληγεννής έγραψε:Βλέπω βάλθηκες να σπάσεις το κοντέρ και σ' αυτό το φόρουμ.

Είναι λιγότερο άδικος ο φόρος ιδιοκτησίας, που αφορά ακίνητα, ένα πάγιο περιουσιακό στοιχείο που σταδιακά χάνει την αξία του και που μπορεί να μην αποκτήθηκε από τον ιδιοκτήτη του, από έναν φόρο εισοδήματος, που είναι μέτρο οικονομικής δραστηριότητας.

Φοβάμαι να ρωτήσω γιατί το θεωρείς αυτό.

Γενικα φοβασαι να ρωτησεις. Αλλα δεν καταλαβες τι εγραψα. Ο φορος ΕΝΦΙΑ ειναι πιο δικαιος και αρα πιο αποτελεσματικος απο το φορο εισοδηματος καθως ο τελευταιος ειναι στρεβλωτικος και ακρως αναποτελεσματικος. Επισης η κτηση ακινητης περιουσιας ειναι αποδεκτο , στα ορθοδοξα οικονομικα του πλανητη αυτου, οτι εμπεριεχει αρνητικες εξωτερικοτητες τις οποιες η αγορα αποτυγχανει εν γενει να εσωτερικοποιησει κι ετσι απαιτειται η εσωτερικευση απο το κρατος νυκτοφυλακα. Επισης η επενδυση σε ακινητα εμπεριεχει free riding.
Δεν τα λεω γω αυτα μικρουλι

Tα λενε οι νεοκλασσικες θεωριες των οποίων υποτιθεται πως είσαι οπαδός...
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Ελληγεννής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 393

Re: Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Δημοσίευσηαπό Ελληγεννής » 19 Μαρ 2018, 21:52

Ο φόρος εισοδήματος δεν είναι στρεβλωτικός και δεν είναι αναποτελεσματικός, είναι το κύριο εργαλείο φορολόγησης στον πλανήτη και το πιο ισότιμο, γιατί φορολογεί με αναλογικό τρόπο το σύνολο της οικονομικής παραγωγής.

Οι εξωτερικότητες που δεν εσωτερικοποιούνται και οι λοιπές ολιστικές new age ακυριές δεν μου λένε τίποτα, γιατί άλλωστε δεν σημαίνουν τίποτα. Επιπροσθέτως, τίποτα απ' όλα αυτά δεν λένε οι θεωρίες των οποίων είμαι υποστηρικτής. Τους οπαδισμούς τούς αφήνω για τους τυφλούς οπαδούς.
0 .

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 19 Μαρ 2018, 22:03

Ελληγεννής έγραψε:Ο φόρος εισοδήματος δεν είναι στρεβλωτικός και δεν είναι αναποτελεσματικός, είναι το κύριο εργαλείο φορολόγησης στον πλανήτη και το πιο ισότιμο, γιατί φορολογεί με αναλογικό τρόπο το σύνολο της οικονομικής παραγωγής.

Οι εξωτερικότητες που δεν εσωτερικοποιούνται και οι λοιπές ολιστικές new age ακυριές δεν μου λένε τίποτα, γιατί άλλωστε δεν σημαίνουν τίποτα. Επιπροσθέτως, τίποτα απ' όλα αυτά δεν λένε οι θεωρίες των οποίων είμαι υποστηρικτής. Τους οπαδισμούς τούς αφήνω για τους τυφλούς οπαδούς.

O Μαρξισμος ειν εδω αγκαλια μετην αμαθεια.

Παντως ειναι πολυ ακυρα αυτα που γραφεις. Ειδικα γιατο θεμα των εξωτερικοτητων οι οποιες ειναι αποδεκτες σε ολα τα μηκη και πλατη της οικονομικης επιστημης .

Απο κει και περα μαθε οτι ακρογωνιαιος λιθος του φιλελευθερισμου ειναι η αναποτελεσματικοτητα του φορου εισοδηματος ο οποιος «τιμωρει τους ικανοτερους» σε αντιθεση πχ με τον πιο δικαιο λαμπσαμ ταξ.
Ελεος δλδ , αυτα τα διδασκουν στο γυμνασιο.
Σκουριασες, το μπακαλικο σε εχει διαφθειρει αποτελεσματικα, υπογεια και υπουλα.
Τα κασερια εχουν εισχωρησει απο τα ψυγεια , στο πτωχο σου κρανίο...
:s_cool
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 19 Μαρ 2018, 22:05

Καλα ρε συντροφε, σελφι στην τουαλετα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Ελληγεννής
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 393

Re: Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Δημοσίευσηαπό Ελληγεννής » 19 Μαρ 2018, 22:17

Ο φόρος εισοδήματος δεν τιμωρεί κανέναν. Αρχικά ο φόρος εισοδήματος δεν ορίζεται πέρα από το ότι αποδίδεις στο κράτος ένα μέρος από τα έσοδά σου. Το αν το μέρος αυτό είναι ποσοστιαίο, κλιμακωτό, επίπεδο, πάγιο ή κάτι μεικτό, είναι ειδικότερο θέμα. Άρα είναι εξαρχής άκυρο να προβαίνεις σε τέτοιον χαρακτηρισμό για τον φόρο εισοδήματος, όταν αυτό για το οποίο θέλεις να μιλήσεις είναι η αναλογικότητα του φόρου που θεσπίζουν τα περισσότερα κράτη.

Η αναλογικότητα του φόρου αποσκοπεί στο να εισπράττεται από το κράτος ένα ποσοστό από την ετήσια οικονομική δραστηριότητα, ειδάλλως όχι μόνο τα έσοδα του κράτους θα τείνουν να μηδενίζονται, αλλά και οι οικονομικές διαφορές να αυξάνουν και να υπάρχει υπερσυσσώρευση πλούτου στα χέρια λιγότερων, με αποτέλεσμα αργά ή γρήγορα να καταρρεύσει η οικονομία, κρατική και ιδιωτική. Όλα αυτά έχουν διαπιστωθεί και διατυπωθεί εδώ και δύο αιώνες, αλλά τεχνηέντως αποφεύγεις να αναφερθείς σ' αυτήν την πραγματικότητα.

Επίσης η οικονομία οποιουδήποτε κράτους βασίζεται σε τρεις τάξεις εργασίας: υπαλλήλους, επιχειρήσεις και επαγγελματίες. Οι υπάλληλοι εκ των πραγμάτων αφενός είναι απαραίτητοι, αφετέρου δεν μπορούν να διεκδικήσουν μερίδιο της αγοράς γιατί πληρώνονται με μισθό. Οπότε καμμιά σχέση δεν έχει με ικανότερους και λιγότερο ικανούς η κατανομή των εσόδων στους εργαζόμενους πολίτες ενός κράτους. Έχει να κάνει με την φύση της εργασίας τους.

Έτσι, για να σε τσιγκλήσω κιόλας, εγώ, ξέρεις, με τα κασέρια μου, μπορώ να βγάλω 2 και 3 και 5 φορές περισσότερα από εσένα, που είσαι δημόσιος υπάλληλος. Τούτο κατ' εσέ σημαίνει ότι είμαι ικανότερος από εσένα. Επιπροσθέτως, σίγουρα πληρώνω πολύ μεγαλύτερο φόρο από σένα, καλό μου παιδί. Από τον οποίο φόρο πληρώνεται ο δικός σου μισθός. :D
3 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 19 Μαρ 2018, 22:20

Οργι λυπαμαι αλλα αναπαραγεις τσιτατα επιπεδου πιθηκα. Σιγουρα εχεις τελειωσει οικονομικα?
Γιατι αν ειχες οντως μυρωδια δε θα γραφες τετοιες θεωριες νεωφωτιστου
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Juno
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 111

Re: Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Δημοσίευσηαπό Juno » 23 Μαρ 2018, 00:13

Διάδοχος Θεότροπος έγραψε:Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η μοναδική ίσως χώρα στον πλανήτη όπου οι ιδιοκτήτες διαμερισμάτων δεν πλήρωναν τον σχετικό φόρο, υπήρξε η Ελλάδα. Μάλιστα, όταν θέτω την ερώτηση σε διαφόρων τύπων αλλοδαπούς απ όλες τις ηπείρους του πλανήτη και τους λέω ότι μόλις πριν λίγα χρόνια εισήχθηκε ο σχετικός νόμος στην Ελλάδα, με κοιτάνε με απορία δείχνοντας να μην καταλαβαίνουν πως γίνεται κάποιος να έχει διαμέρισμα και να μην πληρώνει χαράτσι.

Εδώ πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι ακόμα και με Τουρκοκρατία, ο Έλληνας είχε το σπίτι του ενώ οι Βόρειοι εταίροι είχαν φεουδαρχικό σύστημα: σε έδιωχνε ο φεουδάρχης άρχοντας; Έφευγες με όσα μπορούσες να σηκώσεις και άδειαζες τη γωνιά για τον επόμενο. Που δεν θα έδιωχνε κάποιον, αλλά θα το τελείωνε αλλιώς και οριστικά, αλλά το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που διαλύθηκε η ρωμαϊκή αυτοκρατορία, οι Βόρειοι πληβείοι στην πλειοψηφία τους δεν είχαν περιουσία. Πιο πριν, δεν ξέρω.
Εδώ στην Κατοχή πέθαιναν από την πείνα, αλλά αν δεν ήταν δικό τους το χαμόσπιτο, υπήρχε ένα σπίτι στο χωριό που τους ανήκε κατά ένα ποσοστό.
Σαν να λέει ο Σαουδάραβας πατέρας στον Σουηδό πατέρα: "γιατί δεν κάνεις κλειτοριδεκτομή στο κορίτσι, ποιος θα την πάρει έτσι;" και ο Σουηδός να πρέπει να δείξει κατανόηση.
Και αντίστροφα, σαν να λέει ο Σουηδός στον Ιρανό: "γιατί δεν αφήνεις την μικρή να φέρει τον γκόμενο στο σπίτι; Θέλεις να ξενοπ***ται εδώ και εκεί και να συμβεί κανένα κακό;" Και ο Ιρανός να αρχίσει να το σκέφτεται σοβαρά.

Είμαστε διαφορετικοί εδώ και αιώνες. Άλλο παράδειγμα: όταν βγουν στη σύνταξη οι ξένοι, ξοδεύουν σε ταξίδια, χόμπυ, έχουν ήδη κανονίσει το κομπόδεμα για το γηροκομείο ενώ οι Έλληνες μαζεύουν αυτά τα λεφτά για να πάρουν σπίτι στα παιδιά τους.
Προσωπικώς το βρίσκω σωστό, η ακίνητη περιουσία δίνει ένα είδος ανεξαρτησίας στον πολίτη.
0 .
https://elefthero.net/viewtopic.php?f=6&t=7399 Απορία:αν ήταν free ομοφυλοφιλία/παιδεραστία στην αρχαία Ελλάδα,ξέρουμε gay ζευγάρια της εποχής;Αν οι νόμοι του Σόλωνα δεν απαγόρευαν σε ομοφυλόφιλους να πολιτεύονται, να γίνονται ιερείς,να κυκλοφορούν στην αγορά, ξέρουμε gay ιερέα, πολιτικό;

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 23 Μαρ 2018, 00:20

Δεν αποτελεί κάποια εθνική ιδιαιτερότητα, αλλά χαρακτηριστικό όλων των υπανάπτυκτων κρατών.

Δεν είναι μόνο το φορολογικό, αλλά και το ανύπαρκτο κοινωνικό κράτος, κλπ.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Juno
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 111

Re: Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Δημοσίευσηαπό Juno » 23 Μαρ 2018, 00:23

Δηλαδή εσύ εμπιστεύεσαι το κράτος τυφλά;
Να έχεις διαμέρισμα που ανήκει σε εταιρεία που έχει όλη την πολυκατοικία και κλειδί πασπαρτού; Να μπορούν να μπουν οι αρχές και να ψάξουν χωρίς να το ξέρεις;
Ο λόγος που επέστρεψε το αδελφάκι μου από έξω. Ξεκλείδωσε και βρήκε χαρτί ότι μπήκαν μέσα ο διαχειριστής με εκπρόσωπο της εταίρειας να κάνουν κάτι μετρήσεις. Είχαν αφήσει προειδοποίηση πότε θα μπουν, έλειπε σε άδεια, δεν το είδε και βρήκε το χαρτί "μπήκαμε".

Άλλη συζήτηση το ανύπαρκτο κοινωνικό κράτος.
0 .
https://elefthero.net/viewtopic.php?f=6&t=7399 Απορία:αν ήταν free ομοφυλοφιλία/παιδεραστία στην αρχαία Ελλάδα,ξέρουμε gay ζευγάρια της εποχής;Αν οι νόμοι του Σόλωνα δεν απαγόρευαν σε ομοφυλόφιλους να πολιτεύονται, να γίνονται ιερείς,να κυκλοφορούν στην αγορά, ξέρουμε gay ιερέα, πολιτικό;

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Είναι ο ΕΝΦΙΑ άδικος φόρος;

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 23 Μαρ 2018, 00:45

Juno έγραψε:Δηλαδή εσύ εμπιστεύεσαι το κράτος τυφλά;

Το συγκεκριμένο, όχι.

Απο την άλλη, σοβαρό κράτος χωρίς φορολογικά έσοδα δεν μπορεί να υπάρξει.

Σε όλες τις δυτικές χώρες που βλέπεις υποδομές, κοινωνικό κράτος, κλπ, πληρώνουν εξοντωτικούς φόρους και η φοροδιαφυγή αποτελεί ιδιώνυμο.

Σε όλες τις τριτοκοσμικές χώρες που βλέπεις, υπάρχουν αυθαίρετα, δεν πληρώνει σχεδόν κανείς φόρους, δεν υπάρχει κοινωνική μέριμνα, κλπ, οι ντόπιοι αποδίδουν τα πάντα σε εθνική ιδιαιτερότητα.


Να έχεις διαμέρισμα που ανήκει σε εταιρεία που έχει όλη την πολυκατοικία και κλειδί πασπαρτού; Να μπορούν να μπουν οι αρχές και να ψάξουν χωρίς να το ξέρεις;
Ο λόγος που επέστρεψε το αδελφάκι μου από έξω. Ξεκλείδωσε και βρήκε χαρτί ότι μπήκαν μέσα ο διαχειριστής με εκπρόσωπο της εταίρειας να κάνουν κάτι μετρήσεις. Είχαν αφήσει προειδοποίηση πότε θα μπουν, έλειπε σε άδεια, δεν το είδε και βρήκε το χαρτί "μπήκαμε".

Δεν βλέπω κάτι το κακό.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»


Επιστροφή σε “Οικονομία”