Τα συναισθήματα του ανθρώπου καθορίζουν την μοίρα του

Ψυχική και σωματική υγεία, ομορφιά, ερωτική ζωή.
Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Τα συναισθήματα του ανθρώπου καθορίζουν την μοίρα του

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 26 Μάιος 2020, 18:50

σχολιο 2

..τι σημαινει ελεγχω τα συναισθηματα μου ?

..σημαινει δεν αφηνω να εκδηλωθουν ? να κινησουν πραξεις τα κρυβω?? .. η τα ελεγχω εν τη γενεση τους ?? ελεγχω τον νοητικο κυκλο που τα εγειρει ???ελεγχο τις σκεψεις που τα εγειρουν ...

..χμμ..

..και αλλα ερωτηματα.... ειναι ψυχολογικα ισορροπο να ελεγχω ετσι τα συναισθηματα μου ,,να μην αφηνω τα συναισθηματα μου να δημιουργουνται αυθορμητα και να εκδηλωνονται με συπεριφορες και πραξεις ??

...καθολου ευκολο το ζητημα ...

πχ ας πουμε οτι στην δουλεια μου ενα συναδερφος συστηματικα με υποβιβαζει και με απαξιωνει .. αυτο μου δημιουργει συναισθημα αντιπαθειας μισους και θυμου προς αυτον ...τι σημαινει ελεγχω τα συναισθηματα μου?? τα θαβω? .. προσπαθω να μη νιωθω μισος και θυμο ή να μη φαινεται οτι νιωθω ετσι ?... αυτο δεν ειναι ενα ψυχικο μπλοκο ασχημο που δημιουργει απιστευτο απωθημενο ψυχικο φορτιο που μπορει να ξεσπασει σαν τσουναμι και να εινα καταστρφικο για οποιον βρεθει διπλα μου εκεινη την ωρα ???


...κι οχι μονο τα αρνητικα αλλα και τα θετικα συναισθηματα δεν θελουν ελεγχο ??...

πχ η υπερβολικη εξαρτητικη αγαπη ,, η φουριοζικη χαρα κι ενθουσιασμος με καταστασεις και προσωπα ???κι αυτα δεν χρειαζονται ελεγχο ???

αλα τελικα τι σημαινει ελεγχω ??
1 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Τα συναισθήματα του ανθρώπου καθορίζουν την μοίρα του

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 26 Μάιος 2020, 21:58

Oι ανθρωπινες σχεσεις ειναι θνησιγενεις απο την φυση τους, απο τις οικογενειακες μεχρι τις ερωτικες. Για αυτο και οι περισσοτεροι ανθρωποι δεν μενουν στον ενα συντροφο κατα την διαρκεια της ζωης τους.

Οταν εισαι νεος ειναι ευκολο να φυγεις. Οταν πλησιαζεις ή πατας τα δευτερα -αντα και υστερα το πραγμα περιπλεκεται. Ισως να μενεις πλεον με εναν ανθρωπο οχι επειδη το θελεις αλλα επειδη φοβασαι οτι δε θα βρεις κατι αλλο, ή μενεις για τα παιδια, ή φοβασαι τι θα πει ο κοσμος ή εισαι οικονομικα εξαρτημενος απο τον αλλον και διαφορα αλλα ''ή''.

Αυτο εκδηλωνεται με διαφορες μορφες, απο συχνες και φαινομενικα ανωδυνες γκρινιες με τον/την συζυγο, μεχρι την απιστια ή μεχρι και τον φονο πολλες φορες. Επισης ειναι και τα διαφορα ψυχολογικα προβληματα που αποκτα ο καθε ανθρωπος οταν νιωθει εγκλωβισμενος καπου.

Ειναι πολυ νοσηρο και επικινδυνο οταν δενεις μαζι δυο ανθρωπους σε μια κατασταση που κανεις απο τους δυο δε θελει αλλα απλα ανεχεται. Ειναι καζανι που ειναι ετοιμο να σκασει. Και παντα σκαει, απλως σε πολλους το καζανι σκαει μεσα τους και γινονται τιγκα στην καταθλιψη και την απογνωση, ακομα και αν δεν φαινεται.
1 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Τα συναισθήματα του ανθρώπου καθορίζουν την μοίρα του

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 27 Μάιος 2020, 19:20

ΜΥΘΗΡΑ έγραψε:σχολιο 2

..τι σημαινει ελεγχω τα συναισθηματα μου ?

..σημαινει δεν αφηνω να εκδηλωθουν ? να κινησουν πραξεις τα κρυβω?? .. η τα ελεγχω εν τη γενεση τους ?? ελεγχω τον νοητικο κυκλο που τα εγειρει ???ελεγχο τις σκεψεις που τα εγειρουν ...

..χμμ..

..και αλλα ερωτηματα.... ειναι ψυχολογικα ισορροπο να ελεγχω ετσι τα συναισθηματα μου ,,να μην αφηνω τα συναισθηματα μου να δημιουργουνται αυθορμητα και να εκδηλωνονται με συπεριφορες και πραξεις ??

...καθολου ευκολο το ζητημα ...

πχ ας πουμε οτι στην δουλεια μου ενα συναδερφος συστηματικα με υποβιβαζει και με απαξιωνει .. αυτο μου δημιουργει συναισθημα αντιπαθειας μισους και θυμου προς αυτον ...τι σημαινει ελεγχω τα συναισθηματα μου?? τα θαβω? .. προσπαθω να μη νιωθω μισος και θυμο ή να μη φαινεται οτι νιωθω ετσι ?... αυτο δεν ειναι ενα ψυχικο μπλοκο ασχημο που δημιουργει απιστευτο απωθημενο ψυχικο φορτιο που μπορει να ξεσπασει σαν τσουναμι και να εινα καταστρφικο για οποιον βρεθει διπλα μου εκεινη την ωρα ???


...κι οχι μονο τα αρνητικα αλλα και τα θετικα συναισθηματα δεν θελουν ελεγχο ??...

πχ η υπερβολικη εξαρτητικη αγαπη ,, η φουριοζικη χαρα κι ενθουσιασμος με καταστασεις και προσωπα ???κι αυτα δεν χρειαζονται ελεγχο ???

αλα τελικα τι σημαινει ελεγχω ??


σχολιο 4

..ελεγχω συναισθηματα ...μαλλον καλυτερα διαχιερίζομαι γινομαι κυριος αποκτω κυριοτητα επι των συναισθηματων μου σημανει πολλα πραγματα

-σημαινει ελεγχω που πως και ποτε θα εκδηλωθουν
-σημαινει ερευνω και κατανοω το πως και γιατι γεννηθηκαν τα συναισθηματα αυτα ποιοι τ απροκαλεσαν ποιες κατατασεις
-σημαινει ελεγχω με ποιες αναγκες κι επιθυμιες μου συνδέονται αν ειναι ζωης η αλλοτριωτικα συναισθηματα αυθορμητα η επιβεβλημενα απο καταστασει ς
-σημαινει προσπαθω να τα ηρεμησω να αποφυγω την ακροτητα τους να ριξω την ενταση τους

πχ ενα ραντεβου μου προκαλει αγωνία κια φοβο ...

-καταρχην προσπαθω να μην κανω εκδηλη την παρουσια του φοβου ,,τπαραλληα ερυνωντας την πηγη του φοβου γιατι δημιουργηθηκε
-προσπαθω να ηρεμησω να εκτονωσω την ενταση του συναισθηματος και να δρασω με βάση προμηνυμα που μου δινει .. οπως οταν χτυπα ο συναγερμος τον κλεινω και ψαχνω να βρω την αιτια του τι συνεβη και χτυπησε ...

πεστε αλλα παραδειγμα διαχειρισης των συναισθηματων
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Τα συναισθήματα του ανθρώπου καθορίζουν την μοίρα του

Δημοσίευσηαπό Spark » 11 Ιούλ 2020, 08:58

δεν ξέρω πολλά για τα συναισθήματα, δεν είμαι ειδικός, αλλά διάβασα αυτά και τα μεταφέρω γιατί φαίνονται σχετικά..

Η Noemi Durino το δημοσίευσε λίγο πριν την σκοτώσει ο φίλος της.

– Δεν είναι αγάπη αν σε πονάει.
– Δεν είναι αγάπη αν σε ελέγχει.
– Δεν είναι αγάπη αν φοβάσαι να είσαι αυτό που είσαι.
– Δεν είναι αγάπη αν σε δέρνει.
– Δεν είναι αγάπη αν σε ταπεινώνει.
– Δεν είναι αγάπη αν σου απαγορεύει να φοράς τα ρούχα που σου αρέσουν.
– Δεν είναι αγάπη αν αμφιβάλλει για την πνευματική σου ικανότητα.
– Δεν είναι αγάπη, αν δεν σέβεται τη θέλησή σου.
– Δεν είναι αγάπη αν σου κάνει σεξ και οχι έρωτα
– Δεν είναι αγάπη αν αμφιβάλλει για τον λόγο σου.
– Δεν είναι αγάπη, αν δεν σε εμπιστεύεται.
– Δεν είναι αγάπη αν σε εμποδίζει να μελετάς ή να δουλεύεις.
– Δεν είναι αγάπη αν σε απατάει.
– Δεν είναι αγάπη αν σε αποκαλεί ηλίθια και τρελή.
– Δεν είναι αγάπη αν κλαις περισσότερο απ ‘ ότι χαμογελάς.
– Δεν είναι αγάπη, αν επηρεάζει τα παιδιά σου.
– Δεν είναι αγάπη αν χτυπάει τα ζώα σας.
– Δεν είναι αγάπη αν λέει συνεχώς ψέματα.
– Δεν είναι αγάπη αν σε ρίχνει, αν σε συγκρίνει, αν σε κάνει να νιώθεις μηδενικό.

Το όνομα της είναι κακοποίηση.

Πηγή: facebook Καταφύγιο Γυναίκας – Women’s Shelter
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Τα συναισθήματα του ανθρώπου καθορίζουν την μοίρα του

Δημοσίευσηαπό nemo » 11 Ιούλ 2020, 09:58

ενταξει αυτη το τελειωσε τωρα με αυτα που λεει ..δεν ηταν αγαπη αυτο που ενιωθε για τον φιλο της 'αλλα σχεση
δουλου με αφεντη
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: Τα συναισθήματα του ανθρώπου καθορίζουν την μοίρα του

Δημοσίευσηαπό Spark » 22 Ιούλ 2020, 13:01

Άνθρωποι έρχονται και άνθρωποι φεύγουν.
Καινούρια πράγματα μας γεμίζουν και άλλα τα βάζουμε στην άκρη, κάποια τα κρατάμε, είτε ηθελημένα τα βγάζουμε από τη ζωή μας.
Γιατί δεν μπορούμε να τα νιώθουμε άλλο. Γιατί δεν έχουν κάτι να μας προσφέρουν. Γιατί μας βαραίνουν. Γιατί τα χορτάσαμε ή γιατί πολύ απλά μας έχουν κουράσει.
Γιατί είμαστε άνθρωποι και αλλάζουμε. Τα ενδιαφέροντα, τα θέλω, τα αισθήματα μας. Δεν είναι κακό… Αυτά συμβαίνουν σε όλους μας και αντί να κρίνουμε καλύτερα να προχωράμε κοιτάζοντας το τώρα και προσπαθώντας να γινόμαστε καλύτεροι.
Είπαμε μεγάλα λόγια, είπαμε πράγματα που τα ξεχάσαμε. Προχωρήσαμε σε καταστάσεις που δεν μας γέμιζαν. Κλάψαμε, γελάσαμε.
Γνωρίσαμε καινούριους ανθρώπους. Κάποιοι μας σημάδεψαν για πάντα. Κάποιοι μας έμαθαν σημαντικά μαθήματα ζωής. Κάποιοι μας ξύπνησαν αισθήματα που ξεχάσαμε ότι μπορούσαμε να νιώσουμε. Κάποιοι μας ανέβασαν τον πήχη. Κάποιοι μας απογοήτευσαν, άλλοι μας θύμωσαν κι άλλοι μας έκαναν να ζήσουμε ανεπανάληπτες στιγμές. Άνθρωποι που υπήρχε λόγος που τους συναντήσαμε κι αν δεν μας αποκαλύφτηκε ακόμη, θα τον μάθουμε στην πορεία.

Να είσαι ευγνώμων για όλα όσα σου συμβαίνουν. Είναι τόσο σημαντικό να εκτιμάς τις καταστάσεις. Να εκτιμάς αυτούς τους ανθρώπους που σου αφιέρωσαν το χρόνο τους. Που σου έδωσαν ευκαιρίες, χαμόγελα, στιγμές. Που σου είπαν σ΄αγαπώ κι ας υπάρχουν κι αυτοί που απότομα, στα πήραν πίσω…
Φίλοι που τους κρατάς για μια ζωή, άλλοι που φεύγουν λόγω συγκυριών. Αγαπημένοι που δεν έμελλε να συνεχίσετε μαζί. Ένας ξεχωριστός άνθρωπος που αποφάσισε να τραβήξει άλλο δρόμο από αυτόν που ονειρευτήκατε μαζί.
Μην κρατάς κακία για κανένα. Κράτησε τους απλά ζεστά στην καρδιά σου και να εύχεσαι να είναι πάντα καλά!
Της Μαρίνας Αβραάμ.
1 .


Επιστροφή σε “Υγεία - Ερωτική ζωή”