~ κιρσοκήλη & ένας μόνο όρχις ~

Ψυχική και σωματική υγεία, ομορφιά, ερωτική ζωή.
Tason
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 1

~ κιρσοκήλη & ένας μόνο όρχις ~

Δημοσίευσηαπό Tason » 24 Φεβ 2021, 18:14

Καλησπέρα σας :)

Θα ήθελα να σας πω λίγα λόγια για τη δική μου ιστορία-περιπέτεια και θα ήθελα πολύ να ακούσω τη γνώμη σας, τις συμβουλές σας καθώς και τις δικές σας παρόμοιες εμπειρίες (εάν έχετε).

Είμαι 25 χρονών και, όπως φανερώνει ο τίτλος, έχω χάσει τον δεξιό μου όρχι εδώ και περίπου 6 χρόνια (λόγω συστροφής αυτού). Έχω, όμως, τον αριστερό μου όρχι :)

Ωστόσο, έχω κιρσοκήλη 3ου βαθμού (νομίζω από τα 10 μου χρόνια) και σκέφτομαι σοβαρά το χειρουργείο. Έχω δει 3 διαφορετικούς ιατρούς έως αυτήν τη στιγμή, εκ των οποίων ο ένας με συμβουλεύει να κάνω την εγχείρηση, καθότι σύμφωνα με εκείνον, η κιρσοκήλη μπορεί να οδηγήσει σε ατροφία του όρχεως, κάτι το οποίο πρέπει να αποφύγουμε δεδομένου ότι υπάρχει μόνο ένας όρχις.

Οι άλλοι 2 ιατροί, ωστόσο, δεν είναι υπέρ του χειρουργείου, αφήνοντάς το ως έσχατη λύση. Είναι επιφυλακτικοί λόγω των πιθανών χειρουργικών επιπλοκών, ειδικά τώρα που πρόκειται για έναν μόνο όρχι.

Για να είμαι ειλικρινής, εγώ τείνω περισσότερο προς το να λάβει χώρα η επέμβαση. Πολλοί μπορεί να θεωρήσουν πως η ύπαρξη ενός μόνο όρχεως επιδρά αρνητικά στην ψυχολογία μου, όμως η αλήθεια είναι πως η κιρσοκήλη είναι εκείνη που ώρες-ώρες θα μου ''ρίξει'' την ψυχολογία. Έχω παρατηρήσει μία μικρή μείωση στο μέγεθος του όρχεώς μου καθώς, επίσης, μείωση και στο sex-drive μου, αλλά αντιθέτως οι γιατροί δε φαίνεται να ανησυχούν.

Έχοντας, λοιπόν, δει 3 διαφορετικούς γιατρούς και ακούσει την πλευρά του καθενός, νιώθω μπερδεμένος ως προς το πως να κινηθώ. Το ένστικτό μου, βέβαια, λέει να ακολουθήσω το δρόμο της εγχείρησης.

Ποια είναι η δική σας άποψη; Έχετε κάνει ποτέ σας εγχείρηση κιρσοκήλης; Και αν ναι, τότε ποια μέθοδο ακολούθησε ο γιατρός σας; Ευχαρίστως να ακούσω και την πρότασή σας σε κάποιο γιατρό (αν δεν είναι εφικτό αυτό να γίνει ανοιχτά στο thread, με χαρά να δεχτώ προσωπικό μήνυμα).

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Φιλικά,

Τάσος
0 .

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: ~ κιρσοκήλη & ένας μόνο όρχις ~

Δημοσίευσηαπό Spark » 25 Φεβ 2021, 12:31

Τάσο διάβασα το πρόβλημα σου και η διάγνωση της κιρσοκήλης λογικά προήλθε από εξέταση με υπερηχογράφημα όρχεων. η κιρσοκήλη είναι βλάβη σε αρτηρία όπως θα γνωρίζεις.
Εάν ήμουν στην θέση σου και 25 χρονών θα σκεφτόμουν να κάνω επέμβαση μόνο σε περίπτωση που ήθελα να κάνω παιδί και δεν μπορούσα. εάν δεν έχεις πρόγραμμα να κάνεις παιδί άμεσα τότε καλύτερα να αποφύγεις κάθε εμπλοκή με νοσοκομεία-γιατρούς για τα επόμενα 2 χρόνια, είναι επικίνδυνη κατάσταση, μείνε μακριά από νοσοκομεία.
Αλλά ακόμα και εάν θέλεις να κάνεις παιδί καλή επιλογή είναι η εξωσωματική γονιμοποίηση όπου επιλέγουν το καλύτερο σπέρμα στο καλύτερο ωάριο.
Φαντάσου πόση προσπάθεια χρειάζεται για να πετύχεις γονιμοποίηση της γυναίκας, άλλοι προσπαθούν χρόνια και δεν τα καταφέρνουν.
Και εάν θέλεις παιδί να σκεφτείς πόση φροντίδα θα μπορείς να προσφέρεις, γιατί εσύ μπορεί να θέλεις αλλά τα εισοδήματα σου να μην το επιτρέπουν. εάν κάνεις παιδί θα το πληρώνεις για την υπόλοιπη ζωή σου εκτός αν είσαι ανεύθυνος και το παρατήσεις στην τύχη του.
Και τι σημασία έχει για εσένα να κάνεις παιδί; να σκεφτείς σοβαρά.
Παιδιά άτυχα είναι και αυτά που πλένουν τζάμια αυτοκινήτων στα φανάρια.
Παιδιά άτυχα είναι και αυτά που περιμένουν υιοθεσία.
Γιατί νομίζεις πως το δικό σου σπέρμα, το δικό σου DNA είναι σημαντικό;
0 .

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝIΣ ΓΙΑΝΝΩΠΟΥΛΟΣ
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 10675

Re: ~ κιρσοκήλη & ένας μόνο όρχις ~

Δημοσίευσηαπό ΓΙΑΝΝIΣ ΓΙΑΝΝΩΠΟΥΛΟΣ » 25 Ιούλ 2021, 22:13

1.Καταψυχεις αμεσα σπερμα
2.Αν εισαι σε σοβαρη σχεση και θελεις να κανεις παιδια αλλαξε σχεδιασμο και επισπευσε το
3.Θα κανεις σπερμοδιαγραμμα σε εξιδικευμενα κεντρα καθε 6μηνο για να παρακολουθεις την πορεια σου
4.Θα κανεις τριπλεξ και οχι υπερηχο καθε εξαμηνο
5.Εγω θα ημουν υπερ της συντηρητικης λυσης αλλωστε κηρσοκηλη εχουν σχεδον ολοι
0 .
Αρίστος wrote: for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη...
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες....
..

nrg wrote:
H κυβερνηση περικόπτει τις συντάξεις 5% διότι το υπέγραψε στο 2015 και μετά από 10 μέρες δίνει αύξηση 5,5% διότι το επιτρέπουν τα δημοσιονομικά της χώρας

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16504

Re: ~ κιρσοκήλη & ένας μόνο όρχις ~

Δημοσίευσηαπό nemo » 25 Ιούλ 2021, 23:34

θα τα πω σοβαρα γκαστρωνε οσες γυναικες μπορεις και ας δεν θελουν αυτες
καντο και στα κρυφα ... σπειρε οσα παιδια μπορεις
και μην σε νοιαζει πως θα μεγαλωσουν -τα παιδια και τα σκυλια μεγαλωνουν
χωρις να το καταλαβουμε και οταν δεν εχουν πολλα γινονται και πιο αξια

για το ερωτημα δεν ξερω να σου απαντησω αλλα επειδη εισαι μικρος ακολουθα την επιστημη και παρε ΠΟΛΛΕς ΓΝΩΜΕΣ
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου


Επιστροφή σε “Υγεία - Ερωτική ζωή”