Πως ξεμπέρδεψα με την ονυχομυκητίαση.

Ψυχική και σωματική υγεία, ομορφιά, ερωτική ζωή.
Άβαταρ μέλους
Μάντης
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 692

Πως ξεμπέρδεψα με την ονυχομυκητίαση.

Δημοσίευσηαπό Μάντης » 03 Απρ 2018, 01:04

Στο δεξί πόδι στο μεγάλο δάχτυλο είχε αρχίσει να βγάζει μύκητα.
Στην αρχή αποτάθηκα σε φίλους γιατρούς όλοι μου είπανε ότι και αυτοί έχουν αλλά είναι δύσκολο να ξεμπερδέψεις με τον μύκητα των ποδιών.
Μου σύστησαν φαρμακευτική θεραπεία με φλουκοναζόλη.
Πήρα κάτι χάπια για έξι μήνες αλλά δεν έγινε τίποτα.
Πήγα σε δερματολόγο μου είπε ότι καλώς έπαιρνα την φλουκοναζόλη αλλά θα ήτανε καλύτερα να την συνδυάσω με κρέμα ή βάμμα ή αλοιφή.
Μου συνέστησε την daktarin αντιμυκητιακή κρέμα με ταυτόχρονη λήψη φλουκοναζόλης.
Την daktarin την έβαζα κάθε βράδυ αφού έκανα ποδόλουτρο και στέγνωνα καλά τα πόδια.
Αφού πέρασαν άλλοι έξι μήνες κόλλησε και το δίπλα νύχι.
Τότε πήγα σε μία κοπέλα που κάνει πεντικιούρ.
Μου συνέστησε το lorecyl.
Aυτό είχε μέσα 30 λίμες μίας χρήσεως , βάμμα και 30 στικάκια μίας χρήσως για το άπλωμα του βάμματος.
έκανε κάπου 25 ευρώ κάθε μήνα ήθελα ένα κουτί μετά από έξι μήνες είδα πολύ λίγη διαφορά στο νύχι το δεύτερο στο πρώτο τίποτα καμία διαφορά.
Πήγα σε ένα Κινέζο στην Γλυφάδα εκεί αυτός με έβαλε και έκανα ποδόλουτρο , μου έτριψε τα νύχια με λίμες μίας χρήσεως που τις πετούσε μία για κάθε νύχι μετά έβαλε και έλιωσε παραφίνη, με έβαλε και έβαλα το πόδι μου μέσα μετά τύλιξε τα νύχια με μεμβράνη από αυτή που τυλίγουμε τα σάντουιτς και με έβαλε να περιμένω λίγη ώρα.
Μετά μου αφαίρεσε τις μεμβράνες και μου έβαλε κρέμα.
Με χρέωσε 30 Ευρώ και μου είπε με 120 καθημερινές επισκέψεις περίπου θα έφευγε ο μύκητας και από τα δύο δάχτυλα στο ένα πιο σύντομα.
Εκτός του γεγονότος ότι θα έδινα ένα σημαντικό ποσό θα έπρεπε να αφιερώνω καθημερινά και τρεις με τέσσερις ώρες για τον κωλομύκητα.
Χρόνο που δεν τον είχα.
Μετά από μέρες πήγα στο praktiker αγόρασα μια σακούλα κεράκια (ρεσω) και μπόλικο γυαλόχαρτο ψιλό ένα ρολό.
Έκοψα το γυαλόχαρτο σε μικρά κομματάκια.
Αγόρασα και detol για το πλύσιμο των χεριών το αντιβακτηριακό.
Τρεις κρέμες daktarin .
Καθημερινά έκανα ποδόλουτρο στα πόδια με detol , μετά έτριβα τα νύχια μου με ψιλό γυαλόχαρτο ένα κομματάκι σε κάθε νύχι μετά το πετούσα.
Μετά άναβα το κεράκι και έσταζα σε όλα τα νύχια μου κερί μέχρι να καλυφθούν.
Τα τύλιγα με μεμβράνη και περίμενα μισή ώρα.
Μετά έβγαζα τις μεμβράνες και το κερί και άλειφα τα νύχια μου με daktarine κρέμα.
Από τους τρεις μήνες καθάρισαν αλλά τώρα είμαι στον τέταρτο μήνα και συνεχίζω προληπτικά.
Σήμερα είναι η τελευταία φορά που το κάνω.
Όλα αυτά τα έγραψα για όλους όσοι μπορεί να έχεται παρόμοιο πρόβλήμα.
Κόστος σε γιατρούς και σε διάφορους παρατρεχάμενους μεγάλο θεραπεία μηδέν.
Κόστος θεραπείας που εφάρμοσα μόνος μου με συνδιασμό όλων όσο μου έλεγαν 30 ευρώ και ξεμπέρδεψα.
Ρε το κωλομύκητα!
Είπα ότι θα τον εξολοθρέψω και τα κατάφερα. :D
To θεωρούσα αηδιαστικό να το βλέπω πάνω μου.
Όσοι θέλετε το εφαρμόζετε και γλυτώνετε.
0 .
Απαγορεύεται η μερική,ή η ολική αναδημοσίευση ,δημοσίευσης μου πέραν του Ελεύθερου Ελληνικού Φόρουμ χωρίς την συγκατάθεση μου με γραπτό μήνυμα.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14318
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Πως ξεμπέρδεψα με την ονυχομυκητίαση.

Δημοσίευσηαπό Adminović » 03 Απρ 2018, 01:09

Για μύκητες είναι άριστο το tea tree oil.

ΥΓ. Το νήμα μάλλον θα πρέπει να μεταφερθεί στην ενότητα Υγεία.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Μάντης
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 692

Re: Πως ξεμπέρδεψα με την ονυχομυκητίαση.

Δημοσίευσηαπό Μάντης » 03 Απρ 2018, 01:12

Ναι συγνώμη έπρεπε να το ανόιξω εκεί.
0 .
Απαγορεύεται η μερική,ή η ολική αναδημοσίευση ,δημοσίευσης μου πέραν του Ελεύθερου Ελληνικού Φόρουμ χωρίς την συγκατάθεση μου με γραπτό μήνυμα.

Sofi Sidiropoulou
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 1

Re: Πως ξεμπέρδεψα με την ονυχομυκητίαση.

Δημοσίευσηαπό Sofi Sidiropoulou » 22 Ιούλ 2020, 23:46

Όντως ισχύει αυτό; τώρα πως είναι τα νύχια σου
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16516

Re: Πως ξεμπέρδεψα με την ονυχομυκητίαση.

Δημοσίευσηαπό nemo » 23 Ιούλ 2020, 09:47

Sofi Sidiropoulou έγραψε:Όντως ισχύει αυτό; τώρα πως είναι τα νύχια σου

λειπει πολυ καιρο ο μαντης εγω θα σου πω τι εκανα με την μανα μου που μολυνθηκε στα ποδια
την πηγα στον γιατρο της εδωσε μια αλοιφη και χαπια σε εναμιση μηνα της εφυγε η μολυνση απο τον μυκητα

η φαση ειναι οτι δεν ηθελε να παει σε γιατρο και με εβαζε να τις αγοραζω διαφορα γιατροσόφια
μετα απο δυο μηνες που εβλεπα επιδείνωση... την πηγα σηκωτη στον γιατρο :D
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

atsimas
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 1

Re: Πως ξεμπέρδεψα με την ονυχομυκητίαση.

Δημοσίευσηαπό atsimas » 27 Οκτ 2020, 22:38

Είχα και εγώ μυκητίαση των κάτω άκρων. Με κόλλησε ένας βρωμιάρης, δυστυχώς..Κάθε βράδυ για 6 μήνες πλύσιμο σχεδόν καθημερινό στα πόδια, τρύψιμο με το βουρτσάκι που καθαρίζουν οι νιπτήρες, να φύγουν οι πέτσες που κρύβουν το πρόβλημα (αν δεν πονέσεις δεν το έχεις κάνει σωστά), μετά τρύψιμο με το σκληρό μέρος από το σφουγγάρι,( Πονος νο 2) (αφού του έιχα τρύψει σαπούνι από πάνω.) (όχι αφροντούς). Μπεταντίν αν άνοιγε πληγή (όταν το παραμελούσα), καλό στέγνωμα, και αρκετό βαλσαμόλαδο. Και στα νύχια. (Εννοείται τα μακριά νύχια κρύβουν μύκητες!) Κάθε φορά που επλενα και πλένω τα πόδια άλλαζα και αλλάζω και (βαμβακερές και μόνο) κάλτσες. Εννοείται όποτε ακουμπάει νερό τα πόδια μου, πλένονται παράλληλα και οι (πλαστικές και μόνο) παντόφλες. Ξεκίνησα και έριχνα σχετικά τακτικά καθαριστικό στα παπούτσια που δεν φορούσα, τα άφηνα στον ήλιο για 2 μέρες να στεγνώσουν καλά και μετά φορούσα αυτά και καθάριζα τα άλλα. Εννοείται έπλενα και πλένω απαραιτήτως τα πόδια πριν αλλάξω παπούτσια. Έκοψα επίσης τις πολλές σοκολάτες, η ζάχαρη ευνοεί τους κακούς μύκητες. Όταν το πήρα σοβαρά και τα έκανα τακτικά τα άνωθι, τελείωσα σε 2 βδομάδες. Να ξέρετε δεν τελειώνετε ποτέ με την μυκητίαση, αν έχει έρθει θα ξαναέρθει, πλεόν κάνω μπάνιο τουλάχιστον κάθε 2η μέρα τον χειμώνα (αν δεν λερωθώ) εννοείται τρύψιμο με το σκληρό μέρος...., και το καλοκαίρι τα ξεπλένω και καθημερινά αν έχουν ιδρώσει, και αν γουρουνιάσω αρκετά παραπάνω και νιώσω το "γαργάλημα" (όλο και πιο σπάνια) κάνω το από πάνω για 2-3 μερες και ησυχάζω.
0 .


Επιστροφή σε “Υγεία - Ερωτική ζωή”