Aλλεργία στη γύρη

Ψυχική και σωματική υγεία, ομορφιά, ερωτική ζωή.
Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Aλλεργία στη γύρη

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 21 Απρ 2018, 18:13

Τιναφτόρε... :nono:

Στην Ελλάδα δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα, στην Ευρώπη με ξεσκίζει. Δυό μέρες τώρα έχω ξοδέψει άπειρα μεγάλα πακέτα χαρτομάντηλα, μύξα και δάκρυα δίχως τέλος :cry:
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
ВладимирВладимирович
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 9706
Τοποθεσία: ГуляйПоле

Re: Aλλεργία στη γύρη

Δημοσίευσηαπό ВладимирВладимирович » 21 Απρ 2018, 20:54

Βρε φετος και στην Ελλαδα η αλλεργια χτυπαει, πολυς κοσμος που ποτε δεν ειχε πρόβλημα το παθαινει. Μερικοι λενε ότι είναι από την αφρικανικη σκονη αλλα εγω χλωμο το βλεπω, που είναι η Αφρικη και που η Σαλονικη...
Προσωπικα εφω δεν είμαι αλλεργικος αλλα η συζυγος μου εδώ και 2-3 βδομάδες είναι με τα χαπια.
0 .
ΤΣΠΡΤΚ ΓΜΣ

Άβαταρ μέλους
sys3x
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 378

Re: Aλλεργία στη γύρη

Δημοσίευσηαπό sys3x » 21 Απρ 2018, 21:37

Διάδοχος έγραψε:Τιναφτόρε... :nono:

Στην Ελλάδα δεν είχα ποτέ κάποιο πρόβλημα, στην Ευρώπη με ξεσκίζει. Δυό μέρες τώρα έχω ξοδέψει άπειρα μεγάλα πακέτα χαρτομάντηλα, μύξα και δάκρυα δίχως τέλος :cry:


Η Πατρίδα μας είναι ευλογημένη γι' αυτό.
0 .
Άν δεν είμασταν σπίρτα θα καίαμε για πάντα.

.

Στύγιος

Re: Aλλεργία στη γύρη

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 21 Απρ 2018, 22:06

...
0 .

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Aλλεργία στη γύρη

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 21 Απρ 2018, 22:37

ВладимирВладимирович έγραψε:Βρε φετος και στην Ελλαδα η αλλεργια χτυπαει, πολυς κοσμος που ποτε δεν ειχε πρόβλημα το παθαινει. Μερικοι λενε ότι είναι από την αφρικανικη σκονη αλλα εγω χλωμο το βλεπω, που είναι η Αφρικη και που η Σαλονικη...
Προσωπικα εφω δεν είμαι αλλεργικος αλλα η συζυγος μου εδώ και 2-3 βδομάδες είναι με τα χαπια.

Μάλωσα με την γιατρό σήμερα το πρωί. Την λέω ότι εγώ ποτέ δεν είχα αλλεργίες και τέτοια. Με λέει ότι η γύρη απο χώρα σε χώρα διαφέρει. Τις προηγούμενες χρονιές άνοιξη, είχα λίγες μέρες ένα λάητ μύξωμα και δάκρυσμα, αλλά φέτος είναι ανυπόφορη κατάσταση. Χτές βράδι πάτησα το πόδι εδώ, και γυρνώντας σπίτι ένιωθα να μου καίει τα ρουθούνια η μυρωδιά απο το γρασίδι και γενικά τα χορτάρια. Το βράδι κόντεψα να σκάσω :nono:
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Aλλεργία στη γύρη

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 21 Απρ 2018, 23:02

Έχουν και ημερολόγιο γύρης..

Εικόνα

Αίσχος.

Στηρίζω κόψιμο δέντρων και τσιμεντουπόλεις.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Leporello
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 603

Re: Aλλεργία στη γύρη

Δημοσίευσηαπό Leporello » 21 Απρ 2018, 23:17

Διάδοχος έγραψε:
ВладимирВладимирович έγραψε:Βρε φετος και στην Ελλαδα η αλλεργια χτυπαει, πολυς κοσμος που ποτε δεν ειχε πρόβλημα το παθαινει. Μερικοι λενε ότι είναι από την αφρικανικη σκονη αλλα εγω χλωμο το βλεπω, που είναι η Αφρικη και που η Σαλονικη...
Προσωπικα εφω δεν είμαι αλλεργικος αλλα η συζυγος μου εδώ και 2-3 βδομάδες είναι με τα χαπια.
Μάλωσα με την γιατρό σήμερα το πρωί. Την λέω ότι εγώ ποτέ δεν είχα αλλεργίες και τέτοια. Με λέει ότι η γύρη απο χώρα σε χώρα διαφέρει. Τις προηγούμενες χρονιές άνοιξη, είχα λίγες μέρες ένα λάητ μύξωμα και δάκρυσμα, αλλά φέτος είναι ανυπόφορη κατάσταση. Χτές βράδι πάτησα το πόδι εδώ, και γυρνώντας σπίτι ένιωθα να μου καίει τα ρουθούνια η μυρωδιά απο το γρασίδι και γενικά τα χορτάρια. Το βράδι κόντεψα να σκάσω :nono:
Αυτό που σου λέει είναι σωστό. Οταν ήμουν νέος είχα φοβερή αλλεργία από την οποία απαλλάχθηκα με θεραπεία όταν ήμουν 23 ετών. Ομως όταν πάω στο εξωτερικό μου συμβαίνουν κάποια κωμικά περιστατικά.

Βρισκόμουν κάποτε στο Παρίσι, στην πλατεία Ομονοίας και ήθελα να πάω στο Λούβρο το οποίο είναι κοντά. Ομως δεν μπορούσα να περάσω μέσα από τον κήπο του Κεραμικού που παρεμβάλλεται και έτσι γύρισα πίσω, πήρα το μετρό και πήγα στο Λούβρο από την αντίθετη πλευρά.

Στην Ν.Αφρική πήγαμε γιά trekking και παραλίγο να χαθούμε. Ευτυχώς, μπορούσα να βρώ τον δρόμο τής επιστροφής από την ενόχληση που μου προκαλούσε η αλλεργία.
0 .

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 921
Τοποθεσία: Ἀθήνα

Re: Ἀλλεργία στὴ γύρη

Δημοσίευσηαπό ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 12 Μάιος 2018, 23:00

Re: Ἀλλεργία στὴ γύρη.
Ἐγὼ τώρα, γιατί διάβασα Re: Ἀλλεργία στὴ στύση;
0 .
https://www........../images/smilie ... klinoi.gif
* Ἠθοποιοί εἴμαστε, ὅ,τι πιό ἀέρινο, φίλε!

Άβαταρ μέλους
Αρχειδήμων
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 91
Τοποθεσία: Βασίλειο των Τόνγκα

Re: Aλλεργία στη γύρη

Δημοσίευσηαπό Αρχειδήμων » 16 Μάιος 2018, 02:23

Οι αλλεργίες είναι γενικό και ολοένα και συχνότερο φαινόμενο. Οφείλεται στο ότι ζούμε σε περιβάλλον υπερβολικά καθαρό και αποστειρωμένο. Τρώμε πράγματα που έχουν περάσει απο αυστηρούς υγειονομικούς ελέγχους, που τα έχουν παρασκευάσει άτομα που πλένουν 10 φορές τα χέρια τους μέσα σε ένα 8ώρο, ζώα και φυτά που έχουν μεγαλώσει αγκαλιά με ζιζανιοκτόνα και συσκευασμένα έτσι ώστε να μην μπορεί να αναπτυχθεί τίποτα βλαβερό μέσα τους. Εκτός αυτού, καταπίνουμε ολοένα και δυνατότερες αντιβιώσεις που έχουν καταστρέψει μικρόβια που συμβιώναν χιλιάδες χρόνια με τον άνθρωπο. Εκτός απο τις αλλεργίες που αυξάνονται εκθετικά, και που θα κάνουν σε ένα όχι και τόσο μακρινο μέλλον θανατηφόρο ακόμα και ένα απλό τσίμπημα μύγας, σε μερικές δεκαετίες δεν θα μπορούμε να χωνέψουμε τίποτα και θα αναγκαζόμαστε να παίρνουμε χαπάκια για να καλύπτουμε τα ποσά σε σίδηρο, ασβέστιο, βιταμίνες και λοιπές θρεπτικές ουσίες, γιατί τα πλήρως αποστειρωμένα μας άντερα απλά θα πρήζονται με ότι θα κατεβαίνει μέσα τους. Αργά, αλλά σταθερά, ο άνθρωπος απομονώνεται απο τον βιολογικό κύκλο αυτού του πλανήτη και μετατρέπεται σε ένα εξωγήινο ον που ακυρώνει την βιοσυμβατότητα που είχε αποκτήσει με τη Γη μέσα στις χιλιετηρίδες. Προβλέπω να ξεσπάει σύντομα ένα κίνημα βρώμας και ωμοφαγίας, και πολύ αμφιβάλλω πως θα μπορέσει τελικά να μας σώσει.
0 .


Επιστροφή σε “Υγεία - Ερωτική ζωή”