τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ;

Όλες οι διεθνείς ειδήσεις.
Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16516

τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ;

Δημοσίευσηαπό nemo » 25 Ιαν 2023, 12:16

τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ουκρανιας ρωσιας
φανταστειτε ενα σεναριο με νικητες και ηττημένους και τι επιπτωσεις θα εχει στην ευρωπη
αν κερδισει ειτε η ουκρανια ειτε η ρωσια
αντε ρε παπαρες εδω σας θελω για να δω τι απιδια πιανετε :s_mad
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15488

Re: τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ;

Δημοσίευσηαπό pluton » 25 Ιαν 2023, 18:44

Είναι ξεκάθαρο το ζήτημα, θα ηττηθεί η Ρωσία.

Ακόμα και αν νικήσει στρατιωτικά είναι ηττημένη.

Ας πούμε λοιπόν ότι τελειώνει ο πόλεμος, Ρωσία ρίχνει την κυβέρνηση Ζελενσκι, και τοποθετείται μια κυβέρνηση μαριονέτα στο Κίεβο. Η Ρωσία παίρνει με έγκριση της κυβέρνησης μαριονέτας την Κριμαία, δημιουργεί 4 νέα κράτη, η Ουκρανία δεν έχει πια λιμάνι στην μαύρη θάλασσα, έχει καταλάβει η Ρωσία Οδησσό Χερσώνα και Μικολαεφ και έχει ενωθεί με την υπερδνειστερια, προσαρτει και το Χαρκοβο και ρυθμίζει ποια θα είναι η αυριανή Ουκρανία...

Δηλαδή ότι από την αρχή επιδίωκε.

Και πάλι έχει ηττηθεί, έχει καταστραφεί η πολεμική της δύναμη... Υπολογιζεται ότι αν σήμερα σταματήσει ο πόλεμος η ρωσικές δυνάμεις για να φτάσουν στο επίπεδο της 24/2/2022 θέλει μια δεκαετία. Με τις σημερινές μηδενικές εξαγωγές δεν μπορεί όχι να φτάσει ούτε καν να πλησιάσει το ΝΑΤΟ....

Είναι γνωστό ότι ένας πόλεμος κερδίζεται οικονομικά, διπλωματικά και μετά στρατιωτικά.... Η Ρωσία θα λομοκτονισει, μπορεί οι πολίτες της να έχουν να φάνε αλλά μέχρι εκεί, τα πάντα θα της λείπουν, διπλωματικά θα είναι απομονωμένη ...

Άρα μαθηματικά θα ηττηθεί, όπως και να εξελιχτούν οι επιχειρήσεις στην Ουκρανία.

Θα πρέπει να ξέρεις ότι η Δύση, δεν θα σταματήσει να αιμορραγεί την Ρωσία, ένα κράτος που από μόνο του είναι μια ήπειρος έχει άπειρες δυνατότητες αναταραχών.

Το θέμα που άνοιξες είναι τεράστιο... Εγώ πιστεύω ότι βλέπουμε αυτή την στιγμή τον διαμελισμό της Ρωσίας, αν δεις ποια κράτη βοηθούν πολύ την Ουκρανία θα διαπιστώσεις ότι είναι τα κράτη που υπέφεραν από τον ρωσικό ιμπεριαλισμό.

Πολωνία, Τσεχία, Βαλτικής κράτη, Ελλάδα κλπ
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16516

Re: τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ;

Δημοσίευσηαπό nemo » 25 Ιαν 2023, 19:14

λες για ηττα της ρωσιας με τον αλλον ή με αλλο τροπο και στο τελος βλεπεις και διαμελισμο της ρωσιας
οκ ειναι και αυτο μια απαντηση στο ρεζουμε τωρα αν χασει η ρωσια και γινουν ολα αυτα
τι κερδος θα εχει η ευρωπη και οι ανθρωποι της ...εννοωντας οτι ακομη και να διαμελισθει η ρωσια
το κερδος πως θα μεταφερθει στον λαο; σε ευρω ; σε χρυσο; σε εργασιες ;σε τι ακριβως
δηλαδη αναγκασαν την ρωσια να μπει σε πολεμο για να εχουμε ειρηνη; γιατι πριν ειρηνη δεν ειχαμε;

γιατι αυτο το σεναριο ευνοει τις ηπα και οχι την ευρωπη και την ελλαδα -δεν καταλαβαινω ποιο θα ειναι το κερδος μας
αν θελεις συμπληρωσε κατι για να κατανοησω και εγω τον λογο που με συμφερει μια ηττα της ρωσιας
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15488

Re: τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ;

Δημοσίευσηαπό pluton » 25 Ιαν 2023, 19:53

nemo έγραψε:λες για ηττα της ρωσιας με τον αλλον ή με αλλο τροπο και στο τελος βλεπεις και διαμελισμο της ρωσιας
οκ ειναι και αυτο μια απαντηση στο ρεζουμε τωρα αν χασει η ρωσια και γινουν ολα αυτα
τι κερδος θα εχει η ευρωπη και οι ανθρωποι της ...εννοωντας οτι ακομη και να διαμελισθει η ρωσια
το κερδος πως θα μεταφερθει στον λαο; σε ευρω ; σε χρυσο; σε εργασιες ;σε τι ακριβως
δηλαδη αναγκασαν την ρωσια να μπει σε πολεμο για να εχουμε ειρηνη; γιατι πριν ειρηνη δεν ειχαμε;

γιατι αυτο το σεναριο ευνοει τις ηπα και οχι την ευρωπη και την ελλαδα -δεν καταλαβαινω ποιο θα ειναι το κερδος μας
αν θελεις συμπληρωσε κατι για να κατανοησω και εγω τον λογο που με συμφερει μια ηττα της ρωσιας



Αστειεύεσαι τώρα, ποιος μπορεί να ανεχτεί ένα κράτος σαν την Ρωσία 17.100.000 km² δηλαδή όσο αθροιστικά είναι οι ΗΠΑ και η Κίνα. Είναι θηριώδες κράτος, εκτείνεται σε έντεκα ζώνες ώρας, αν δεν το διαμελίσουν είναι κίνδυνος για όλους.... Προσπάθειες προς αυτή την κατεύθυνση έχουν ξεκινήσει πριν 200 χρόνια, διαρκώς βαίνει μειούμενη και αυτό θα συμβεί, θα χωριστεί σε δέκα κράτη που θα πολεμούν μεταξύ τους.

Δες Αρμενία εναντίον Αζερμπαϊτζάν, Τουρκμενιστάν εναντίον Καζακστάν κλπ

Δεν γίνεται διαφορετικά, το ξέρουν στην Ρωσία και το λένε, θέλουν να μας διαλύσουν, ναι αυτό πρέπει να γίνει.

Δες τι λέει ο Κίσινγκερ: Τα όνειρα για διάλυση της Ρωσίας μπορεί να εξαπολύσουν πυρηνικό χάος

Δες αυτό:

https://www.capital.gr/bloomberg-view/3 ... lismos-tis

https://www.euro2day.gr/news/world/arti ... osias.html

https://www.foreignaffairs.gr/articles/ ... tis-rosias

Συζητείται, και οι Ρώσοι το λένε διαρκώς.

https://youtu.be/BTiu0FUkWiw
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17224
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 25 Ιαν 2023, 20:36

nemo έγραψε:τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ουκρανιας ρωσιας
φανταστειτε ενα σεναριο με νικητες και ηττημένους και τι επιπτωσεις θα εχει στην ευρωπη
αν κερδισει ειτε η ουκρανια ειτε η ρωσια
αντε ρε παπαρες εδω σας θελω για να δω τι απιδια πιανετε :s_mad

Η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη και εμφανής, δεν αποτελεί θέμα σπέκουλας.

Περιληπτικά, η εισβολή του πούτλερ στην Ουκρανία υπήρξε δώρο Θεού για την Δϋση και την Νέα αυτής Τάξη.
1 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16516

Re: τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ;

Δημοσίευσηαπό nemo » 25 Ιαν 2023, 20:43

με αυτην την λογικη το ιδιο πρεπει να γινει με ηπα κινα ινδια πακισταν κλπ
ειναι και το αλλο ενω λες για διαμελισμους εμεις και ολος ο κοσμος βαδιζουμε προς την ενοποίηση των κρατων
με την παγκοσμιοποιηση δηλαδη θα χωρισουμε πολεμώντας την ρωσια
και μετα θα τους ενώσουμε ξανα και μαζι την ευρωπη!
το ιδιο και με την κινα ινδια .. ετσι που τα λες αυριο τα παιδια μου ή τα εγγονια μου θα ξεκινησουν πολεμο
για να μικρυνουν την κινα και την ινδια;

κατι δεν παει καλα με τον συλλογισμο σου ή δεν μου τα λες καλα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16516

Re: τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ;

Δημοσίευσηαπό nemo » 25 Ιαν 2023, 20:44

Προέλλην έγραψε:
nemo έγραψε:τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ουκρανιας ρωσιας
φανταστειτε ενα σεναριο με νικητες και ηττημένους και τι επιπτωσεις θα εχει στην ευρωπη
αν κερδισει ειτε η ουκρανια ειτε η ρωσια
αντε ρε παπαρες εδω σας θελω για να δω τι απιδια πιανετε :s_mad

Η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη και εμφανής, δεν αποτελεί θέμα σπέκουλας.

Περιληπτικά, η εισβολή του πούτλερ στην Ουκρανία υπήρξε δώρο Θεού για την Δϋση και την Νέα αυτής Τάξη.


λεμε τι περιμενουμε να συμβει μετα τον πολεμο ...ή τι θελουμε ή τι υποθετουμε
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16516

Re: τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ;

Δημοσίευσηαπό nemo » 25 Ιαν 2023, 20:49

να συμπληρωσω το σκεπτικο μου αν και δεν εχω ορεξη -αν ημουν αμερικη το καταλαβαινω οτι θα εκανα τα παντα
για να βγαλω απο την μεση μια απειλη οπως ειναι η ρωσια και η κινα για την υπερκυριαρχια της γης
εσυ βαλκανιε και συ δυτικε τι σκατα προσμενεις;
1 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17224
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 25 Ιαν 2023, 21:40

nemo έγραψε:να συμπληρωσω το σκεπτικο μου αν και δεν εχω ορεξη -αν ημουν αμερικη το καταλαβαινω οτι θα εκανα τα παντα
για να βγαλω απο την μεση μια απειλη οπως ειναι η ρωσια και η κινα για την υπερκυριαρχια της γης
εσυ βαλκανιε και συ δυτικε τι σκατα προσμενεις;

Και γιατί ακριβώς δεν αποτελεί για τον βλακάνιο απειλή η ρωσία ή/και δεν πρέπει να σταθεί με την μεριά των ΗΠΑ και της ΕΕ; :dunno:
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16516

Re: τι νομιζετε οτι θα συμβει μετα τον πολεμο ;

Δημοσίευσηαπό nemo » 25 Ιαν 2023, 22:33

δεν υπαρχει καμια απειλη για μας και για την δυση απο την ρωσια -πες κατι αλλο για να καλυψεις την απεχθεια σου
για την ρωσια και συ και ο πλουτων
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου


Επιστροφή σε “Διεθνή”