Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

τι σκέφτεσαι τώρα;

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Extreme poster
Extreme poster

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 17 Οκτ 2020, 19:08

Άλλη εμπειρία.
Πάλι σε πολυκατάστημα όπου πουλάει υλικά για το σπίτι. Πολύ γνωστό.
Πάω διαλέγω τέλος πάντων κάποια υλικά για κάτι που θέλουμε να φτιάξουμε στο σπίτι. Ένα από αυτά ήταν βαρύ για να το σηκώσω και να το τοποθετήσω στο καρότσι μου.Είμαι και σαν τσιλιβήθρα, μηδέν δύναμη. Δλδ φαίνομαι ... να με λυπάσαι.
Παρόλα αυτά, για να διευκολύνω την κατάσταση πάω και παρκάρω το καρότσι μου ΑΚΡΙΒΩΣ δίπλα στο ράφι έτσι ώστε αυτός που θα με βοηθήσει να μη χρειαστεί να το σηκώσει ούτε αυτός. Απλά να το σύρει.
Βλέπω έναν υπάλληλο ΑΝΤΡΑ στεκόταν εκεί και του λέω
"Συγγνώμη με βοηθάτε λίγο να μετακινήσω αυτό εδώ;"
Πραγματικά για αυτόν ήταν ένα δευτερόλεπτο δουλειά. Ούτε ένα δευτερόλεπτο.
Και τι μου λέει;
:laugh1:
"Δεν είμαι εγώ εδώ σε αυτό το τμήμα. Να απευθυνθείτε στον υπάλληλο του τμήματος."

Κοιτάω να δω πού είναι αυτός ο υπάλληλος, ο οποίος ήταν ένας στο βάθος, και ο οποίος εκείνη την ώρα εξυπηρετούσε κάποιον άλλον και περίμεναν ήδη και κάποιοι άλλοι να εξυπηρετηθούν από αυτόν.

Α καλά λέω.
Και που λέτε σταματάω έναν τυχαίο πελάτη και του λέω αν μπορεί να με βοηθήσει να σύρω το βαρύ αντικείμενο στο καρότσι μου. Και εννοείται ότι προσπάθησα να βοηθήσω κι εγώ κρατώντας από τη μια πλευρά. Ο τύπος ούτε καν με άφησε. Το πήρε σαν φτερό και το έβαλε στο καρότσι μου.

#Gia_ola_ftaiei_to_dhmosio

Μλκς 9,5/10 φορές έχω εξυπηρετηθεί άψογα από το δημόσιο.
9,5/10 φορές οι εμπειρίες μου από τον ιδιωτικό τομέα είναι τραγικές.

Και λέτε ό,τι θέλετε.
1 .
ελιοματούσα

Άβαταρ μέλους
bizeli
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό bizeli » 17 Οκτ 2020, 19:29

Τι άλλο είναι το πιο αυτονόητο να πει ένας υπάλληλος στον πελάτη αφού έχει ολοκληρωθεί η συναλλαγή;

ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Κι όμως μάγκες, μου έχει τύχει άπειρες φορές - άπειρες- να φεύγω, αφού έχω πληρώσει, να λέω "ευχαριστώ πολύ" και να μην μου απαντάνε τίποτα έστω και από ευγένεια τύπου "κι εγώ ευχαριστώ". Μια μουγκαμάρα, μια αγένεια κάτι ξινισμένα μούτρα.
Σου είπα "ευχαριστώ" ρε μαλάκα. Πες κάτι. Ένα "γεια σας" έστω. Ηλίθιος είσαι;
Σου δίνουν τα ρέστα ξερά και άντε γεια.

Gia_ola_ftaiei_to_dhmosio

Μου ρχεται να τους πω με πάρα πολύ γλυκό ύφος σαν να μιλάς σε μωρό
"Τι λέεεεεεεεεεεεμε όταν φεύγει πελάτης;"
Ευ-χα-ρι-στώ
1 .
ελιοματούσα

Άβαταρ μέλους
bizeli
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό bizeli » 17 Οκτ 2020, 19:45

Μετά όλοι αυτοί του ιδιωτικού τομέα που δεν εξυπηρετούν σωστά τους πελάτες τους πάνε σε δημόσια υπηρεσία με ύφος "εγώ σε πληρώνω ρε καθίκι" και πουλάνε τσαμπουκάδες και βγάζουν όλα τα απωθημένα τους στον υπαλληλάκο που έχουν μπροστά τους και απαιτούν να γίνει χίλια κομμάτια για να εξυπηρετηθούν και απειλούν θεούς και δαίμονες.

0 .
ελιοματούσα

Άβαταρ μέλους
bizeli
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό bizeli » 17 Οκτ 2020, 19:47

#o_distixismenos_idiwtikos_upallhlos_pou_i_zwi_tou_ferthike_apona

Εγώ, όμως, ανεπαρκή και αγενή ιδιωτικέ υπάλληλε δε ζητάω την απόλυσή σου, γιατί είπαμε εσύ είσαι ο δυστυχής κακόμοιρος που παίρνεις 3.60 και δικαιολογείσαι να φέρεσαι όπως θες.
Γιατί άμα απολυθείς, επειδή είσαι ακατάλληλος και μη αποδοτικός, θα φέρεις όλο το ΠΑΜΕ και θα φωνάζεις ότι σε χτυπάει το κεφάλαιο.
0 .
ελιοματούσα

Geri
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό Geri » 17 Οκτ 2020, 22:45

0 .

Άβαταρ μέλους
Пэпи
Moderator
Moderator

Δημοσίευσηαπό Пэпи » 17 Οκτ 2020, 23:46

Ρανταπλαν :heartbeat: :heartbeat: :heartbeat:

0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 18 Οκτ 2020, 13:56

βρε ζουδη ελληνακο χιμπατζη αν δεν θελεις να χαιρετισεις με χειραψια μη το κανεις καθολου

χθες ενας τυπος προσπαθησε να χαιρετηθουμε με την γροθια σφιγμενη -δεν καταλαβα τιποτα μετα απο ωρες το συνειδητοποιησα γιατι μου ειχε μεινει η εικονα στο μυαλο μου τι ηθελε να κανει με την απλωμενη γροθια
τωρα μολις ενας αλλος το προσπαθησε με τον αγκωνα και οταν το καταλαβα τι ηθελε
- ηθελα να του δωσω μια στα μουτρα
βρε παπαρες μη γινοσαστε τραβεστι
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 18 Οκτ 2020, 14:50

nemo έγραψε:βρε ζουδη ελληνακο χιμπατζη αν δεν θελεις να χαιρετισεις με χειραψια μη το κανεις καθολου

χθες ενας τυπος προσπαθησε να χαιρετηθουμε με την γροθια σφιγμενη -δεν καταλαβα τιποτα μετα απο ωρες το συνειδητοποιησα γιατι μου ειχε μεινει η εικονα στο μυαλο μου τι ηθελε να κανει με την απλωμενη γροθια

Μηπως ηθελε να σου ριξει μπουκετο? :fico:
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό nemo » 18 Οκτ 2020, 14:57

Λαχουρένιος έγραψε:
nemo έγραψε:βρε ζουδη ελληνακο χιμπατζη αν δεν θελεις να χαιρετισεις με χειραψια μη το κανεις καθολου

Μηπως ηθελε να σου ριξει μπουκετο? :fico:

να ειστε και να συμπεριφερεστε σαν ανδρες ρεεεε να και κατι ως απλη πληροφόρηση σε ασχετους

Ελλάδα - Εθνική Άμυνα
13 Οκτωβρίου στις 12:47 μ.μ. ·
Η επιστολή του Παύλου Μελά προς τον νεαρό Εύελπι…
«Η ζωή είναι πόλεμος. Η γη σου είναι φρούριο και χρέος σου η Νίκη.
Μην μιλάς, να σκέπτεσαι, ν’ αγαπάς, να μην πονάς. Ένας είναι ο σκοπός σου: ο Πόλεμος. Πολέμα για τα ιδανικά σου, για τα Ελληνικά ιδανικά του ανθρωπισμού. Πολέμα για την μεγάλη ΕΛΛΑΔΑ.
Άνδρες που περπατούν στην ζωή ευθυτενείς και με γαλήνη, μαθημένοι να πονούν χωρίς να υποφέρουν, να νικούν χωρίς να θριαμβολογούν, να νικώνται χωρίς να μοιρολογούν. Αυτοί είναι οι πραγματικοί άνδρες, θεμέλια γενεών.
Αυτοί είναι οι Ευέλπιδες, οι αυριανοί ηγήτορες του Έθνους.
Νεαρέ Εύελπι μάθε και εξασκήσου να είσαι απλός, ολιγόλογος, συγκρατημένος, σεμνός. Λίγα λόγια, πολλά έργα. Ανθρωπιά μεγάλη, πειθαρχία, πείσμα, αντοχή. Όποιος σε κοιτά, τα μάτια να γεμίζουν παλληκάρι. Περισσότερο να προσβάλλεσαι όταν σε κυριεύει ο πόνος. Μην θυμώνεις, χειρότερα είναι να κτυπήσεις, έστω και αν μόλις κρατιέσαι με έναν κόμπο στο λαιμό.
Να φύγεις είναι δειλία. Μόνος σου αποφάσισες να γίνεις Αξιωματικός. Απελπισία, ύστερα γελάς και από την μία μέρα στην άλλη γίνεσαι άνδρας, δηλαδή μαθαίνεις να κρατάς μέσα σου τον πόνο και την απορία, έτσι, χωρίς να φαίνεται, αλλά να επιμένεις πάντα στο σκοπό σου, στα όνειρά σου…»
Αν προχωρήσω, ακολουθείστε με…
Αν υποχωρήσω, σκοτώστε με…
Αν σκοτωθώ, εκδικηθείτε με…
Παύλος Μελάς
Ανθυπολοχαγός Πυροβολικού
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Geri
Rookie poster
Rookie poster