• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Να εδώ μια γωνίτσα θέλω...

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Re: Να εδώ μια γωνίτσα θέλω...

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 13 Μάιος 2022, 23:38

vallon έγραψε:συγνώμη αλλά γαι ποιά λεφτά συζητάτε στο δημόσιο;

για τα λεφτά που πάνε με δώδεκα μισθούς;
γιατί στον ιδιωτικό τομέα πληρώνονται ακόμα με 14 μισθούς και εμάς μας έκλεψαν τα λαμόγια δύο μισθούς με το έτσι θέλω;
γιατί κόπηκε η εισφορά αλληλεγγύης άπό τον ιδιωτικό τομέα και όχι και απο το δημόσιο;

γιατί αναπροσαρμόστηκε ο βασικός μισθός στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο παραμένει ο ίδιος ;
γιατι αυτοί του ιδιωτικού τομέα βυθίζουν τη χώρα στην οικονομική ύφεση και δεν πληρώνονται με τους μισθούς του δημοσίου

φέρτε πίσω τα κλεμμένα λαμόγια του ιδιωτικού τομέα

To δημοσιο ειναι σιγουραντζα. Αυτο απο μονο του αρκει. Και μονο που ξερεις οτι για την υπολοιπη ζωη σου δε θα αντιμετωπισεις ποτε την απειλη της ανεργιας και δε θα καθεσαι να στελνεις βιογραφικα σαν μ@λ@κας ειναι μεγαλη υποθεση.
0 .
Ο ισχυρός προχωρά όσο του επιτρέπει η δύναμη του και ο αδύναμος υποχωρεί όσο του επιβάλλει η αδυναμία του

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator

Δημοσίευσηαπό bizeli » 14 Μάιος 2022, 00:18

γιατί στον ιδιωτικό τομέα πληρώνονται ακόμα με 14 μισθούς και εμάς μας έκλεψαν τα λαμόγια δύο μισθούς με το έτσι θέλω;
γιατί κόπηκε η εισφορά αλληλεγγύης άπό τον ιδιωτικό τομέα και όχι και απο το δημόσιο;

γιατί αναπροσαρμόστηκε ο βασικός μισθός στον ιδιωτικό τομέα και στο δημόσιο παραμένει ο ίδιος ;
γιατι αυτοί του ιδιωτικού τομέα βυθίζουν τη χώρα στην οικονομική ύφεση και δεν πληρώνονται με τους μισθούς του δημοσίου

Αυτό όντως με τον 13 +14ο μισθό μάς σκότωσε.
Κοίτα σε πολλά πράγματα είμαστε ευεργετημένοι σε σχέση με ιδιωτικό αλλά όχι τόσο όσο φαντάζονται κάποιοι.
Κατανοώ τα στραβά και τα ανάποδα του ιδιωτικού αλλά δε θα υιοθετήσω την κλάψα τους γιατί σε πολλά είναι φάουλ.
Όπως και από την άλλη δεν υιοθετώ τη δική μας κλάψα σε άλλα θέματα.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator

Δημοσίευσηαπό bizeli » 14 Μάιος 2022, 00:20

Λαχουρένιος έγραψε:
To δημοσιο ειναι σιγουραντζα. Αυτο απο μονο του αρκει. Και μονο που ξερεις οτι για την υπολοιπη ζωη σου δε θα αντιμετωπισεις ποτε την απειλη της ανεργιας και δε θα καθεσαι να στελνεις βιογραφικα σαν μ@λ@κας ειναι μεγαλη υποθεση.

Για το υπόλοιπο της ζωής του κανείς δεν ξέρει τίποτα.
Και το ξέρεις πολύ καλά ότι το δημόσιο σήμερα δεν είναι όπως ήταν πριν κάποια χρόνια.
Σε λίγα χρόνια μπορεί και να μην υπάρχει καν δημόσιο.
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 14 Μάιος 2022, 00:21

bizeli έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:

Για το υπόλοιπο της ζωής του κανείς δεν ξέρει τίποτα.
Και το ξέρεις πολύ καλά ότι το δημόσιο σήμερα δεν είναι όπως ήταν πριν κάποια χρόνια.
Σε λίγα χρόνια μπορεί και να μην υπάρχει καν δημόσιο.

Πολυ δυσκολα θα καταργηθει η μονιμοτητα γιατι θα πληξει την εκλογικη πελατεια των κομματων. Οποιο κομμα το κανει θα εχει την τυχη του ΠΑΣΟΚ.
1 .
Ο ισχυρός προχωρά όσο του επιτρέπει η δύναμη του και ο αδύναμος υποχωρεί όσο του επιβάλλει η αδυναμία του

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator

Δημοσίευσηαπό bizeli » 14 Μάιος 2022, 00:42

Λαχουρένιος έγραψε:Πολυ δυσκολα θα καταργηθει η μονιμοτητα γιατι θα πληξει την εκλογικη πελατεια των κομματων. Οποιο κομμα το κανει θα εχει την τυχη του ΠΑΣΟΚ.

Η μονιμότητα μπορεί να μην καταργηθεί αλλά να αλλάξει καθεστώς. Ξέρεις πολύ καλά ότι ο στενός δημόσιος τομέας έχει συρρικνωθεί και πλέον παίζουν συμβάσεις αορίστου και καλά, τρίμηνα, πεντάμηνα, οκτάμηνα και κάτι τέτοια.
Συν ότι δεν ισχύει όπως παλιά ότι κανείς δεν μπορεί να σε αγγίξει.

Για τα σχολεία πάντως πιστεύω ότι κάποια στιγμή θα περάσουμε στους δήμους.Ήδη ένα μέρος έχει περάσει.
Τώρα δεν ξέρω αν αυτό θα είναι ένα βιώσιμο μοντέλο αλλά θα δείξει.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 14 Μάιος 2022, 12:10

bizeli έγραψε:

Κοίτα σε πολλά πράγματα είμαστε ευεργετημένοι σε σχέση με ιδιωτικό αλλά όχι τόσο όσο φαντάζονται κάποιοι.
Κατανοώ τα στραβά και τα ανάποδα του ιδιωτικού αλλά δε θα υιοθετήσω την κλάψα τους γιατί σε πολλά είναι φάουλ.

με 3 μήνες διακοπές το καλοκαίρι, θα έπρεπε να σας κόψουν ακόμη έναν :D
1 .
- "With the exception of clean, safe drinking water, no human endeavor rivals immunization in combating infectious diseases and reducing mortality rates"

- «τρομοκρατικές οργανώσεις έχουν δραστηριοποιηθεί στο Διαδίκτυο και μέσω των κοινωνικών δικτύων επιχειρούν «να δυσφημίσουν τις ενέργειες των αρμόδιων τοπικών Αρχών για την αντιμετώπιση της πανδημίας, διαμορφώνοντας στον πληθυσμό διαθέσεις σύγχυσης και αβεβαιότητας»»

.

Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 14 Μάιος 2022, 12:45

Το δημόσιο πλέον δεν συμφέρει. Η μόνη περίπτωση να συμφέρει είναι να διοριστείς στον τόπο καταγωγή σου και να έχεις δικό σου σπίτι. Και η θέση να είναι σχεδόν μηδενικής ευθύνης τύπου πρωτόκολλο.

Έκανα πρόσφατα αίτηση σε διαγωνισμό με σειρά προτεραιότητας του ΑΣΕΠ. Πρώτος μισθός με μεταπτυχιακό 948 x 12 καθαρά. Για ευθύνες μηχανικού δεν αξίζει. Ενοίκιο + λογαριασμοί + έξοδα αυτοκινητου επαρχία φτάνεις κανά 600άρι. 200 ευρώ μίνιμουμ για σούπερ μάρκετ δε μένει τίποτα. Μπορεί να μπαίνεις και μέσα.

Εκπαιδευτικός είναι άλλη περίπτωση γιατί τα καλοκαίρια δεν αγοράζονται. Χρειάζεται όμως να έχεις και άλλα εισοδήματα.
1 .

Άβαταρ μέλους
vallon
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό vallon » 14 Μάιος 2022, 16:06

Προέλλην έγραψε:
bizeli έγραψε:

με 3 μήνες διακοπές το καλοκαίρι, θα έπρεπε να σας κόψουν ακόμη έναν :D

τι μπούρδες είναι αυτές που λες αλήτη;
πάλι μαύρη προπαγάνδα ;
0 .
Έχουμε γεμίσει από βλάκες, που ψάχνουν για πιο βλάκες.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 14 Μάιος 2022, 18:06

mixaliss έγραψε:Το δημόσιο πλέον δεν συμφέρει. Η μόνη περίπτωση να συμφέρει είναι να διοριστείς στον τόπο καταγωγή σου και να έχεις δικό σου σπίτι. Και η θέση να είναι σχεδόν μηδενικής ευθύνης τύπου πρωτόκολλο.

Έκανα πρόσφατα αίτηση σε διαγωνισμό με σειρά προτεραιότητας του ΑΣΕΠ. Πρώτος μισθός με μεταπτυχιακό 948 x 12 καθαρά. Για ευθύνες μηχανικού δεν αξίζει. Ενοίκιο + λογαριασμοί + έξοδα αυτοκινητου επαρχία φτάνεις κανά 600άρι. 200 ευρώ μίνιμουμ για σούπερ μάρκετ δε μένει τίποτα. Μπορεί να μπαίνεις και μέσα.

Εκπαιδευτικός είναι άλλη περίπτωση γιατί τα καλοκαίρια δεν αγοράζονται. Χρειάζεται όμως να έχεις και άλλα εισοδήματα.

Πόσα παίρνει καθαρά o μέσος μηχανικός στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα;

Αν είναι τα ίδια ή καμιά 100-200 ευρώ παραπάνω, για υπερπολλαπλάσιες ώρες εργασίας και άγχος, δεν φαντάζει και τόσο καλή επιλογή ο ιδιωτικός τομέας.
1 .
- "With the exception of clean, safe drinking water, no human endeavor rivals immunization in combating infectious diseases and reducing mortality rates"

- «τρομοκρατικές οργανώσεις έχουν δραστηριοποιηθεί στο Διαδίκτυο και μέσω των κοινωνικών δικτύων επιχειρούν «να δυσφημίσουν τις ενέργειες των αρμόδιων τοπικών Αρχών για την αντιμετώπιση της πανδημίας, διαμορφώνοντας στον πληθυσμό διαθέσεις σύγχυσης και αβεβαιότητας»»

.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 14 Μάιος 2022, 18:07

vallon έγραψε:
Προέλλην έγραψε:με 3 μήνες διακοπές το καλοκαίρι, θα έπρεπε να σας κόψουν ακόμη έναν :D

τι μπούρδες είναι αυτές που λες αλήτη;
πάλι μαύρη προπαγάνδα ;

Δεν γυρνάνε πίσω οι μισθοί. Μαζί τα φάγατε.
0 .

.

Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”