• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

τι σκέφτεσαι τώρα;

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 13 Μάιος 2022, 21:53

Adminović έγραψε:Έτσι. :good:
Μακριά από σατανιασμένα barcode.

euloghson :priest_z:

Ρε συ έχω δει μαγαζιά που λένε "Εδώ εκτυπώνουμε ΕΝΦΙΑ"
:ohno:
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 13 Μάιος 2022, 21:56

bizeli έγραψε:
Adminović έγραψε:Έτσι. :good:
Μακριά από σατανιασμένα barcode.

euloghson :priest_z:

Ρε συ έχω δει μαγαζιά που λένε "Εδώ εκτυπώνουμε ΕΝΦΙΑ"
:ohno:

Μην το γελάς.
Στο πρώτο έτος στη Νομική είχα πάθει ένα πολιτισμικό σοκ όταν είδα ανθρώπους να μην ξέρουν πώς στέλνεις email ή πώς δηλώνεις μαθήματα στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΕΚΠΑ. :fico:
0 .
Ποτέ μην ντρέπεσαι για αυτό που είσαι.

Αυτό είναι δουλειά των γονέων σου.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator

Δημοσίευσηαπό bizeli » 13 Μάιος 2022, 22:00

Adminović έγραψε:
Μην το γελάς.
Στο πρώτο έτος στη Νομική είχα πάθει ένα πολιτισμικό σοκ όταν είδα ανθρώπους να μην ξέρουν πώς στέλνεις email ή πώς δηλώνεις μαθήματα στην ηλεκτρονική πλατφόρμα του ΕΚΠΑ. :fico:

Πω πω φίλε.
Καταλαβαίνω ότι απευθύνονται σε ανθρώπους μεγάλης ηλικίας αλλά και αυτοί δεν έχουν γιους, κόρες ... κάποιον τέλος πάντων να πατήσει μια απλή εκτύπωση;
Βασικά ούτε καν εκτύπωση χρειάζεται.

Τέλος πάντων.
Ντάξει.

Κάπως πρέπει να δουλέψουν και τα μαγαζιά. Τι να πω;
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator

Δημοσίευσηαπό bizeli » 14 Μάιος 2022, 01:20

Σήμερα στον περιφερειακό πάλι μποτιλιάρισμα.
Και άντε να μποτιλιαριστώ (τι είχες γιάννη τι είχα πάντα) αλλά τουλάχιστον να μην μάθω και τον λόγο;
7 στις 10 φορές δεν μαθαίνουμε ποτέ τον λόγο. Απλά μποτιλιαριζόμαστε χωρίς να καταλαβαίνουμε γιατί.
Έγινε κάποιο τροχαίο; Έμεινε κάποιο αμάξι; Κάνουν έργα; Τι;

Σήμερα με το που μπήκα περιφερειακό πάτησα φρένο. Ωωωωπ. Εδώ είμαστε. Ακίνητοι όλοι. Με πρώτη την έβγαλα όλη την πίστα.

Γυρνάω ράδιο θεσσαλονίκη να μάθω τι έγινε.
Μια καραμπόλα 3 αυτοκινήτων λέει. Αλλά αυτό προηγήθηκε 2 ώρες πριν :s_mad . Τα αυτοκίνητα τα είχαν μαζέψει.
Μετά λέει έγινε κι άλλο ατύχημα. Αυτοκίνητο με μοτοσικλέτα.
Βγαίνει ένας ακροατής λέει πέρασα από το σημείο δεν είναι αυτή η αιτία. Είναι τέρμα δεξιά και δεν ενοχλούν.

Εγώ εν τω μεταξύ από την αρχή του περιφερειακού μέχρι να ξεμποτιλιαριστούμε δεν είδα απολύτως τίποτα πουθενά. Πραγματικά δεν κατάλαβα γιατί ακινητοποιηθήκαμε πάλι.

Ρε σεις εντάξει κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα αυτό. Πρέπει να υπάρχει κάποια εφαρμογή online που να ενημερώνει για την κατάσταση στον περιφερειακό. Να ξέρουμε τι μας περιμένει.

Εν τω μεταξύ σχολίασε χαριτολογώντας μία εκεί στο ράδιο ότι το δεύτερο ατύχημα (εγώ δεν είδα πουθενά ούτε συντρίμμι ούτε από το 1ο ούτε από το 2ο) μπορεί να προκλήθηκε επειδή οι οδηγοί σερφάρουν με τα κινητά τους όταν είναι ακινητοποιημένοι.

Πας καλά κοπέλα μου; Φυσικά και θα σερφάρω στο κινητό. Τι άλλο θες να κάνω; Αφού είμαι καρφωμένη στο ίδιο σημείο μισή ώρα. Οδηγώ σάμπως; Κατασκηνώνω.
Την επόμενη φορά όχι μόνο θα σερφάρω αλλά θα φέρω και τηλεόραση NOVA.

Κι εκείνο το σημείο στο ύψος του παπαγεωργίου λες και περνάς από τις συμπληγάδες.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator

Δημοσίευσηαπό bizeli » 14 Μάιος 2022, 01:25

Παιδιά δεν ξέρω. Πρέπει να καλέσουμε κάποιον συγκοινωνιολόγο εδώ στο φόρουμ να μας εξηγήσει το φαινόμενο "περιφερειακός".

Δλδ πιστεύω μόνο ειδικός μπορεί να εξηγήσει αυτήν την κατάσταση.
Όλοι οι υπόλοιποι συνωστιζόμαστε σαν τα ζώα χωρίς να ξέρουμε το γιατί.
0 .

Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 14 Μάιος 2022, 02:02

bizeli έγραψε:Παιδιά δεν ξέρω. Πρέπει να καλέσουμε κάποιον συγκοινωνιολόγο εδώ στο φόρουμ να μας εξηγήσει το φαινόμενο "περιφερειακός".

Δλδ πιστεύω μόνο ειδικός μπορεί να εξηγήσει αυτήν την κατάσταση.
Όλοι οι υπόλοιποι συνωστιζόμαστε σαν τα ζώα χωρίς να ξέρουμε το γιατί.

Ο flyover θα λύση το πρόβλημα. Λίγο υπομονή.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator

Δημοσίευσηαπό bizeli » 14 Μάιος 2022, 02:09

mixaliss έγραψε:
Ο flyover θα λύση το πρόβλημα. Λίγο υπομονή.

Ωωωω τι λες τώρα;
Ελπίζω να προλάβω να το ζήσω.
Πολύ φουτουριστικό φαίνεται.
0 .

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 14 Μάιος 2022, 07:45

Adminović έγραψε:Copy + paste ταυτότητα οφειλής από το τάξις στο σάιτ της τράπεζας κι έτοιμος.
Σου δίνει το ταξις τη δυνατότητα και για ονλάιν πληρωμή, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Εγώ μιλάω για το μηχάνημα στην τράπεζα. Μέχρι πέρυσι το χαρτί που κατέβαζες απ' το taxis με την ταυτότητα οφειλής και τις δόσεις είχε και barcode. Το διάβαζε αυτό το μηχάνημα της τράπεζας και ξεμπέρδευες. Τώρα πρέπει να πληκτρολογείς αριθμούς και αλλοίμονο αν κάνεις λάθος. Φτου κι απ' την αρχή.
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Άβαταρ μέλους
vallon
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό vallon » 14 Μάιος 2022, 09:25

Εικόνα
0 .
Έχουμε γεμίσει από βλάκες, που ψάχνουν για πιο βλάκες.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 14 Μάιος 2022, 15:36

Τλαξκαλτέκος έγραψε:
Adminović έγραψε:Copy + paste ταυτότητα οφειλής από το τάξις στο σάιτ της τράπεζας κι έτοιμος.
Σου δίνει το ταξις τη δυνατότητα και για ονλάιν πληρωμή, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ.

Εγώ μιλάω για το μηχάνημα στην τράπεζα. Μέχρι πέρυσι το χαρτί που κατέβαζες απ' το taxis με την ταυτότητα οφειλής και τις δόσεις είχε και barcode. Το διάβαζε αυτό το μηχάνημα της τράπεζας και ξεμπέρδευες. Τώρα πρέπει να πληκτρολογείς αριθμούς και αλλοίμονο αν κάνεις λάθος. Φτου κι απ' την αρχή.

Δεν ξέρω, έχω από προ πανδημίας να μπω σε τράπεζα. Τα κάνω όλα ηλεκτρονικά πλέον.
Αυτό που ξέρω είναι ότι σημασία έχει να μην κάνεις λάθος το πρώτο σκέλος του κωδικού (που είναι το αφμ σου). Αν αυτό το γράψεις σωστά και κάνεις μαλακια στα άλλα ψηφία, το ποσό θα πιστωθεί στο αφμ σου στην εφορία, οπότε το πολύ-πολυ παίρνεις τηλέφωνο τη ΔΟΥ σου στο τμήμα εσόδων και σου το συμψηφιζουν με τις οφειλές που έχεις.
0 .
Ποτέ μην ντρέπεσαι για αυτό που είσαι.

Αυτό είναι δουλειά των γονέων σου.

Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”