Καταφύγιο θετικής σκέψης

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Καταφύγιο θετικής σκέψης

Δημοσίευσηαπό bizeli » 27 Μαρ 2019, 17:24

Επειδή πολλή μαυρίλα έχει πέσει γύρω μας και μίσος και οργή και απόγνωση και απογοήτευση, σκέφτηκα να δημιουργήσουμε μια γωνίτσα εδώ στο φόρουμ θετικής σκέψης.
Σιγά σιγά να φτιαχτεί ένα λεύκωμα που θα περιλαμβάνει μόνο θετική σκέψη, έμπνευση και αισιοδοξία ώστε αν κάποιος έχει τις μαύρες του, αν μπει εδώ μέσα ίσως δει κάτι και του αλλάξει τη διάθεση, τη στάση ζωής του και την ψυχολογία του και πάρει λίγο κουράγιο.

Βοηθήστε όλοι.

Υπάρχουν ένα σωρό πράγματα και άνθρωποι γύρω μας που αξίζουν να προβληθούν αντί να θάβονται μέσα στην μαυρίλα της εποχής. Να δείξουμε ότι υπάρχει ακόμα ελπίδα στον κόσμο. Υπάρχει καλοσύνη. Υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν τη διαφορά.

Ποστάρετε οτιδήποτε πιστεύετε ότι βοηθάει τη θετική σκέψη. Οτιδήποτε κάνει τη διαφορά στη μαυρίλα. Δε χρειάζεται να εξηγείτε γιατί το ποστάρετε. Αν θεωρείτε οτιδήποτε θετικό που πρέπει να προβληθεί βάλτε το.

Ξεκινάω εγώ. Παπακαλιάτης ... γιατί έτσι.

0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Καταφύγιο θετικής σκέψης

Δημοσίευσηαπό bizeli » 27 Μαρ 2019, 17:28

0 .

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Καταφύγιο θετικής σκέψης

Δημοσίευσηαπό '71 » 27 Μαρ 2019, 18:06

Από τις φυλακές του Πούτιν, πρωταθλητής MMA στα 40

Λάθη κάνουμε όλοι. Αυτά του Marat Balaev τον έστειλαν για δέκα χρόνια στη φυλακή. Από "επόμενος μεγάλος Ρώσος παλαιστής", έγινε παρίας, ταπεινώθηκε και τελικά, θυμήθηκε την υπόσχεση που είχε δώσει στον εαυτό του ως παιδί. Αυτή είναι η ιστορία του νέου πρωταθλητή ΜΜΑ, στην κατηγορία φτερού.

Όλοι με σταύρωσαν πριν ξεκινήσω
Εικόνα
0 .

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Καταφύγιο θετικής σκέψης

Δημοσίευσηαπό '71 » 27 Μαρ 2019, 18:32

Huey P. Long, “Every Man a King”...για μένα αποτελεί μια άγνωστη σχετικά μα συνάμα ηρωϊκή μορφή της ιστορίας των ΗΠΑ και κάθε ανθρώπου με αγάπη μέσα του.
Εικόνα
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Καταφύγιο θετικής σκέψης

Δημοσίευσηαπό bizeli » 27 Μαρ 2019, 18:38

'71 στο αφιερώνω :D



Aπ' τη γέννα σου θες και δεν θες
Όλα δίδυμα, λύπες, χαρές.
Πίκρα, ζάχαρη, τα 'χει ο θεός
θα 'σουν άχαρη ζήση μου αλλιώς.

Σαν παράσταση να το φανταστείς
πότε εσύ, πότε εγώ πρωταγωνιστής.
Σαν παράσταση ποιου παραμυθά
και καλό και κακό θέλουν Γολγοθά.

Όλα δίδυμα τα 'χει η ζωή
γέλια, δάκρυα, βράδυ, πρωί.
Όλα δίδυμα, κόσμε ντουνιά
κέρδη, χάσιμο, μια πετονιά.
1 .

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Καταφύγιο θετικής σκέψης

Δημοσίευσηαπό '71 » 27 Μαρ 2019, 18:56

Θετική σκέψη μπορεί να προκαλέσει και ένα τραγούδι ακόμα και αν είναι φτιαγμένο στους υπολογιστές...σαν παιδί των κομπιούτερ έβρισκα πάντα υπέροχη την ambient μουσική και μετά από το πέρασμα στην ενηλικίωση ακούω σχεδόν αποκλειστικά τέτοια .Καλό θα ήταν να δημιουργήσει ο καθένας από σας που με διαβάζει ένα προσωπικό χώρο κατάλληλα εξοπλισμένο με εικόνα,ήχο και φωτισμό για να βιώσετε ακόμα πιο έντονα το γεμάτο ελπίδα τραγούδι που ακολουθεί.
1 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Καταφύγιο θετικής σκέψης

Δημοσίευσηαπό nemo » 27 Μαρ 2019, 21:03

ειναι τρεις τροποι μεσω των οποιων μπορεις να παρεις θεετικη ενεργεια
ο πρωτος απο τον μυθο ο δευτερος απο την αναπαρασταση
και ο τριτος απο την ταπεινοτητα που βγαινει απο την τολμη

και ο κυριαρχος αυτος που δεν δινουμε καμια σημασια και δεν τον μετραμε
βρισκεται στην υπογραφη μου
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Καταφύγιο θετικής σκέψης

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 27 Μαρ 2019, 22:39

'71 έγραψε:έβρισκα πάντα υπέροχη την ambient μουσική και μετά από το πέρασμα στην ενηλικίωση ακούω σχεδόν αποκλειστικά τέτοια

:bingo:


0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Καταφύγιο θετικής σκέψης

Δημοσίευσηαπό '71 » 27 Μαρ 2019, 23:01

Θα σε παραπέμψω στη μισητή (για τους κινεζο-κορεάτες πάντα) ιαπωνία και τον υπέροχο σουσούμου γιακότα.Αν και το νήμα υπάρχει για να δίνει ελπίδα στον αναγνώστη,είμαι αναγκασμένος να ενημερώσω ότι ο αγαπημένος μου καλλιτέχνης δε βρίσκεται στη ζωή από το 2015.

Εις μνήμην
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Καταφύγιο θετικής σκέψης

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 27 Μαρ 2019, 23:08



Έλα να ανεβαίνουμε λίγο! :thuuumbsup: :oleole: :drums12: :singerr: :rokades: :winesmilie: :dancing033: :pillowfight2: :campeon_23:
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”