Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Legacy Systems

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Re: Legacy Systems

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 14 Ιουν 2019, 20:59

itteithe έγραψε:Οφείλεται λίγο-πολύ σε όσα γράφεις παραπάνω, δηλαδή στο οτι δεν μπορεί πλέον να ανταπεξέλθει στις συνθήκες της εποχής. Η οικογένεια όμως, δεν είναι ένα τεχνητό σύστημα που εισάγαμε στη ζωή μας. Είναι κομμάτι της βιολογίας μας. Τα περισσότερα θηλαστικά (αλλά και άλλα είδη, όπως διάφορα πτηνά) και ειδικά αυτά που ζουν σε αγέλες και κοινότητες λειτουργούν με αυτόν τον θεσμό.

Δεν ειναι οικογενεια οπως την ξερουμε στους ανθρωπους ομως. Ο πατερας σπανια ασχολειται με την ανατροφη των παιδιων και τα παιδια παυουν να εχουν σχεση με την μανα τους αρκετα συντομα.

Επισης σε πολλα ειδη υπαρχει το alpha male που εχει χαρεμι απο θηλυκα και τα αλλα αρσενικα δεν αποκτουν απογονους ποτε.

Η βιολογια επιτασσει τον ανθρωπο να κανει παιδια και να τα βοηθαει να μεγαλωνουν αλλα ο τροπος με τον οποιο θα γινει αυτο ειναι ζητημα της καθε κοινωνια.

Βέβαια, γνωρίζουμε πως μια χαρά μπορούν να μεγαλώσουν παιδιά με έναν γονέα, ή και με παρένθετους γονείς (παππούδες και γιαγιάδες, ή και τελείως άγνωστους που τα υιοθέτησαν). Αυτό δεν αναιρεί τον θεσμό της οικογένειας, γιατί αυτή η εναλλακτική δημιουργεί μια νέα οικογένεια.

Οντως αλλα αν ή οταν η οικογενεια χασει τον ρολο της ως παραγωγικη μοναδα (αυτο εχει ηδη συμβει με την βιομηχανικη κοινωνια) και ως υποκαταστατο του κρατους σιγουρα θα αποκτησει πολυ διαφορετικη μορφη απο την σημερινη. Το ιδιο και οταν αλλαξουν τα σεξουαλικα ηθη.
0 .

nemo
Supreme poster
Supreme poster

Re: Legacy Systems

Δημοσίευσηαπό nemo » 14 Ιουν 2019, 21:58

να μια καλη συζητηση για φιλοσοφια εγω πχ εναντιον λαχουρ
εγω δεν βλεπω οτι ο θεσμος της οικογενειας να εχει μεταβληθει αρκετα
ωστε να πουμε οτι χανεται η ισορροπια ενα παραδειγμα ακομη ειναι οτι απο ασια και
αφρικη μια χαρα αυξηση πληθυσμου εχουμε και που αποικιζει την ευρωπη σιγα σιγα
ακομη και η λευκη μεσαια ταξη μια χαρα μεγαλωνει τα παιδια της
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”