Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

Βοηθήστε τη δασκάλα του γένους τούτες τις δύσκολες ώρες

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Crazy poster
Crazy poster

Re: Βοηθήστε τη δασκάλα του γένους τούτες τις δύσκολες ώρες

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 18 Μάιος 2020, 13:39

bizeli έγραψε:Έχουμε φτάσει στους Βαλκανικούς Πολέμους στην Ιστορία και λέει (το υπουργείο) το κεφάλαιο αυτό να διδαχθεί συνοπτικά.
Τι συνοπτικά ρε;

Δηλαδή πόσες ώρες θέλεις για να διδάξεις αυτό ; :sgrat:

http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show ... 385,13660/

Κοίτα βέβαια να μην τους διδάξεις τις βλακείες που λέει παρακάτω ο Μπαγλαμάδοβιτς . :s_no

Adminović έγραψε:
Τότε που ο :whatever45: Γερμανός :whatever45: βασιλιάς των ΕΛς πήγαινε για το Μοναστήρι/Μπίτολα, το οποίο ενδιέφερε κυρίως τους Σέρβους, και άφηνε το πεδίο ελεύθερο στους -φίλους των Γερμανών- Βούλγαρους να καταλάβουν τη Θεσσαλονίκη.

Αυτό και μόνο θα έπρεπε να διδάσκονται τα παιδιά, για να καταλάβουν σε τί υποσαχάρια μπανανία ζουν. :yesyes:

Χώρια του ότι αυτή ήταν η βενιζελική προπαγάνδα :closed33: , ο βασιλιάς διάδοχος ήταν Δανός απ' την πλευρά του πατέρα του. Σε κέρασα γιαουρτάκι ; Πάρε να δροσιστείς : :tourtaface: :tourtaface: :tourtaface:
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Άβαταρ μέλους
bizeli
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό bizeli » 18 Μάιος 2020, 14:07

Τλαξκαλτέκος έγραψε:
bizeli έγραψε:Έχουμε φτάσει στους Βαλκανικούς Πολέμους στην Ιστορία και λέει (το υπουργείο) το κεφάλαιο αυτό να διδαχθεί συνοπτικά.
Τι συνοπτικά ρε;

Δηλαδή πόσες ώρες θέλεις για να διδάξεις αυτό ; :sgrat:

http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/show ... 385,13660/

Κοίτα βέβαια να μην τους διδάξεις τις βλακείες που λέει παρακάτω ο Μπαγλαμάδοβιτς . :s_no

Δεν είναι θέμα ωρών αλλά το θέμα είναι τι εννοεί το υπουργείο να διδαχθεί συνοπτικά ένα τέτοιο κεφάλαιο;
Για μένα είναι ένα πάρα πολύ σημαντικό κεφάλαιο.
Έχει πολύ ψωμί και μόνο τα πολεμικά γεγονότα να αναφέρεις.
Συνοπτικά τι είναι δλδ;
Να πω;
Α΄ βαλκανικός --> Σερβία, Βουλγαρία, Μαυροβούνιο, Ελλάδα VS Τουρκία
Β' βαλκανικός --> Σερβία, Ελλάδα VS Βουλγαρία
Και τελείωσα;
:laugh1:
Δεν πρέπει να δείξω χάρτες, σύνορα πριν τους βαλκανικούς, εδάφη που κερδίθηκαν μετά τους βαλκανικούς, πορεία ελληνικού στρατού, πρόσωπα, γεγονότα, ιστορικές φωτογραφίες ... λίγο παρασκήνιο ρε παιδί μου. Πώς να το πω;
Αν δεν τα αναλύσουμε λίγο τότε ας διαβάζουν μόνοι τους ιστορία και ό,τι καταλάβουν.
0 .
ελιοματούσα

Άβαταρ μέλους
bizeli
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό bizeli » 18 Μάιος 2020, 14:26

Μάγκες ξέρετε τι έχω καταλάβει;
Επειδή εγώ ήμουν θεωρητική κατεύθυνση είμαι επηρεασμένη από αυτό.
Όλα αυτά ήταν πολύ sos όταν έδινα μπανελλήνιες.
Κυλάνε μες στο αίμα μου.
Πχ σε ένα άλλο κεφάλαιο κάνει απλή αναφορά στη βιομηχανική επανάστα (ως συνοδευτική πηγή) κι εμένα άρχισαν να μου χτυπάνε καμπανάκια γιατί σε εμάς ήταν πολύ sos στις εξετάσεις.
0 .
ελιοματούσα

Άβαταρ μέλους
bizeli
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό bizeli » 18 Μάιος 2020, 14:36

Επίσης κάτι άλλο.... άσχετο.
Πολλές φορές με ρωτάνε τι δουλειά κάνεις;
Για κάποιο λόγο μου φαίνεται γελοίο να λέω δασκάλα. Όχι ως προς το περιεχόμενο αλλά ως προς τη λέξη.
Με παραπέμπει στη Βουγιουκλάκη με τα χρυσά μαλλιά και τέλος πάντων κάτι γραφικό και οπισθοδρομικό...
Μετά σκέφτηκα να λέω "παιδαγωγός".
Σώπα ρε μεγάλη...
Ποια είσαι; Η μοντεσόρι;
Το απέρριψα και αυτό.
Και τελικά αποφάσισα να λέω ΠΕ70 και όποιος καταλάβει κατάλαβε.
Απλό, λιτό, κοφτό, ουδέτερο, κωδικοποιημένο.

Κάτι άλλο που μου άρεσε είναι το "εκπαιδεύτρια θαλάσσιων σπορ"
Μου έχει μείνει αυτό όπου μια υπάλληλος παλιά του ΟΤΕ αντί να πατήσει "εκπαιδευτικός" στη δήλωση επαγγέλματος, πάτησε καταλάθος "εκπαιδεύτρια θαλάσσιων σπορ".
Βλέπω το χαρτί μετά λέω τι λέει εδώ ρε μλκ;
Μου άρεσε όμως.
0 .
ελιοματούσα

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό Adminović » 20 Μάιος 2020, 11:15

Τλαξκαλτέκος έγραψε:Χώρια του ότι αυτή ήταν η βενιζελική προπαγάνδα :closed33: , ο βασιλιάς διάδοχος ήταν Δανός απ' την πλευρά του πατέρα του.

LOL :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Βαρετή ρουτίνα έχει γίνει πλέον το καθημερινό τάπωμα που τρως. Αυτά παθαίνει όποιος πάει να το παίξει έξυπνος αγνοώντας την αλήθεια. :pardon:

The House of Glücksburg (also spelled Glücksborg), shortened from House of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, is a Dano-German branch of the House of Oldenburg, members of which have reigned at various times in Denmark, Norway, Greece and several northern German states.

https://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Gl%C3%BCcksburg

Κι αυτή εδώ ήταν η σύζυγος του Γερμανού βασιλιά σας... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Sophia of Prussia (Sophie Dorothea Ulrike Alice, Greek: Σοφία; 14 June 1870 – 13 January 1932) was Queen consort of Greece during 1913–1917 and 1920–1922.

A member of the House of Hohenzollern and daughter of Frederick III, German Emperor, Sophia received a liberal and anglophile education, under the supervision of her mother, Victoria, Princess Royal. In 1889, less than a year after the death of her father, she married her third cousin Constantine, heir apparent to the Greek throne.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sophia_of_Prussia

Όσο για τα γιαούρτια, είναι γνωστό σε όλη την οικουμένη ποιος ειδικεύεται σε αυτά ΚΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΡΟΝΙΑ... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

0 .
«Σκουπίδια της TV και το κεφάλι σου κάδος
Mεταλλάχτηκες από εργάτης σε σκλάβος
Στάσου κι αναρωτήσου αν κάνεις κάπου λάθος
Ή χαρείτε όλοι μαζί το μεγαλείον της Ελλάδος...»

https://www.youtube.com/watch?v=6YzYlggv560

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 20 Μάιος 2020, 13:43

bizeli έγραψε:Μάγκες ξέρετε τι έχω καταλάβει;
Κυλάνε μες στο αίμα μου.
Πχ σε ένα άλλο κεφάλαιο κάνει απλή αναφορά στη βιομηχανική επανάστα (ως συνοδευτική πηγή) κι εμένα άρχισαν να μου χτυπάνε καμπανάκια γιατί σε εμάς ήταν πολύ sos στις εξετάσεις.

Ειναι πολυ επιδερμικη η ιστορια στο σχολειο και πολυ ελληνοκεντρικη. Δεν δινεται στον μαθητη εικονα των ευρυτερων αλλαγων που συνεβαιναν στην Ευρωπη και τον κοσμο την εκαστοτε εποχη με αποτελεσμα οι εξελιξεις στην Ελλαδα να φαινονται τυχαιες και ασυνδετες. Ειδικα στην συγχρονη ελληνικη ιστορια, οτιδηποτε εξω απο την ελληνικη επανασταση διδασκεται τελειως στο ποδι.

Για παραδειγμα μονο οταν διαβασα εξωσχολικα βιβλια καταλαβα γιατι εξελιξεις οπως η βιομηχανικη επανασταση ή η ανακαλυψη της Αμερικης ηταν μειζονος σημασιας. Τα σχολικα βιβλια ηταν απασχολημενα να περιγραφουν ποτε εκλασε ο καθε βυζαντινος αυτοκρατορας καθως και ολες τις μαχες του Κολοκοτρωνη.
0 .

Άβαταρ μέλους
vallon
Supreme poster
Supreme poster

Δημοσίευσηαπό vallon » 20 Μάιος 2020, 15:26

Λαχουρένιος έγραψε:
bizeli έγραψε:Μάγκες ξέρετε τι έχω καταλάβει;
Κυλάνε μες στο αίμα μου.

Ειναι πολυ επιδερμικη η ιστορια στο σχολειο και πολυ ελληνοκεντρικη. Δεν δινεται στον μαθητη εικονα των ευρυτερων αλλαγων που συνεβαιναν στην Ευρωπη και τον κοσμο την εκαστοτε εποχη με αποτελεσμα οι εξελιξεις στην Ελλαδα να φαινονται τυχαιες και ασυνδετες. Ειδικα στην συγχρονη ελληνικη ιστορια, οτιδηποτε εξω απο την ελληνικη επανασταση διδασκεται τελειως στο ποδι.

Για παραδειγμα μονο οταν διαβασα εξωσχολικα βιβλια καταλαβα γιατι εξελιξεις οπως η βιομηχανικη επανασταση ή η ανακαλυψη της Αμερικης ηταν μειζονος σημασιας. Τα σχολικα βιβλια ηταν απασχολημενα να περιγραφουν ποτε εκλασε ο καθε βυζαντινος αυτοκρατορας καθως και ολες τις μαχες του Κολοκοτρωνη.

Εάν θέλεις να καταλάβεις τι γίνεται , διάβασε τι αναφέρουν τα βιβλία ιστορίας των λυκείων σε όλες τις τάξεις , για νεώτερα θέματα όπως ο εμφύλιος..
Τότε θα καταλάβεις πολλά και σε τι αποσκοπεί η ιστορία σαν μάθημα.
0 .
μετά απ όλα αυτά , δεν πάμε για μια μπύρα;

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 20 Μάιος 2020, 16:18

vallon έγραψε:
Εάν θέλεις να καταλάβεις τι γίνεται , διάβασε τι αναφέρουν τα βιβλία ιστορίας των λυκείων σε όλες τις τάξεις , για νεώτερα θέματα όπως ο εμφύλιος..

Δεν ηξερα οτι αναφερεται καν ο εμφυλιος... :D
0 .

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 20 Μάιος 2020, 16:51

vallon έγραψε:Εάν θέλεις να καταλάβεις τι γίνεται , διάβασε τι αναφέρουν τα βιβλία ιστορίας των λυκείων σε όλες τις τάξεις , για νεώτερα θέματα όπως ο εμφύλιος..

Σωστός ! Ειδικά τα βιβλία των '90ς και των αρχών του 21ου αι. διακρίνονταν για τον απροκάλυπτο φιλοαριστερισμό τους. Στα σημερινά βιβλία αυτά της Στ' Δημοτικού και Γ΄Λυκείου είναι ψιλοδεξιά , ενώ αυτό της Γ΄Γυμνασίου είναι ψιλοαριστερό.
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 20 Μάιος 2020, 16:52

Adminović έγραψε:
Τλαξκαλτέκος έγραψε:Χώρια του ότι αυτή ήταν η βενιζελική προπαγάνδα :closed33: , ο βασιλιάς διάδοχος ήταν Δανός απ' την πλευρά του πατέρα του.

LOL :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Βαρετή ρουτίνα έχει γίνει πλέον το καθημερινό τάπωμα που τρως. Αυτά παθαίνει όποιος πάει να το παίξει έξυπνος αγνοώντας την αλήθεια. :pardon:

The House of Glücksburg (also spelled Glücksborg), shortened from House of Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, is a Dano-German branch of the House of Oldenburg, members of which have reigned at various times in Denmark, Norway, Greece and several northern German states.

https://en.wikipedia.org/wiki/House_of_Gl%C3%BCcksburg

Κι αυτή εδώ ήταν η σύζυγος του Γερμανού βασιλιά σας... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Sophia of Prussia (Sophie Dorothea Ulrike Alice, Greek: Σοφία; 14 June 1870 – 13 January 1932) was Queen consort of Greece during 1913–1917 and 1920–1922.

A member of the House of Hohenzollern and daughter of Frederick III, German Emperor, Sophia received a liberal and anglophile education, under the supervision of her mother, Victoria, Princess Royal. In 1889, less than a year after the death of her father, she married her third cousin Constantine, heir apparent to the Greek throne.

https://en.wikipedia.org/wiki/Sophia_of_Prussia

Όσο για τα γιαούρτια, είναι γνωστό σε όλη την οικουμένη ποιος ειδικεύεται σε αυτά ΚΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΡΟΝΙΑ... :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Χαίρω πολύ. Αν πας πίσω θα βρεις μέχρι και ελληνική καταγωγή απ' τους Παλαιολόγους.
0 .

Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”