Πράγματα της καθημερινότητας που μας κάνουν...

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Πράγματα της καθημερινότητας που μας κάνουν...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Οκτ 2022, 02:49

Adminović έγραψε:Εξαρτάται από την οδική αρτηρία, την ώρα και τις ιδιαίτερες συνθήκες (απεργίες, διαδηλώσεις, κακοκαιρία, τυχόν ατυχήματα κλπ).

Γενικά, αν κινείσαι από Αττική Οδό (εκτός αν χιονίζει :D ) και περιφερειακούς δρόμους, θέμα δεν έχεις.

Το πρόβλημα αρχίζει κυρίως όταν μπεις σε πιο κεντρικές αρτηρίες (Μεσογείων, Βουλιαγμένης, Κηφισίας, Κατεχάκη, Βασ. Σοφίας κλπ).

Μου έχει τύχει να κάνω μισή ώρα από Κερατέα έως Ζωγράφου και άλλη τόση ώρα ή και παραπάνω για να φτάσω μέχρι το Λαϊκό (που είναι 5 λεπτά και λιγότερο από Ζωγράφου κανονικά). Είχε διαδήλωση και ήταν κλειστό το κέντρο εκείνη τη μέρα και γινόταν πανικός.


Φίλε εντάξει δεν παίζει. Δεν ξέρω αν είναι χειρότερα ή καλύτερα στην Αθήνα πάντως δεν μπορώ να φανταστώ ότι στην Αθήνα ζεις μια ήρεμη ζωή.

Η μόνη ερμηνεία που μπορώ να δώσω σχετικά με το κυκλοφοριακό είναι ότι εσείς έχετε περισσότερους δρόμους να κινηθείτε και ίσως απλώνεστε αλλιώς ενώ εμείς έχουμε μόνο 2-3 και όλοι πέφτουμε ο ένας πάνω στον άλλον.
Έχετε και περισσότερα μέσα μεταφοράς ίσως. Πχ μετρό. Πολύ βασικό αυτό.

Αλλά εντάξει δεν είναι μόνο το κυκλοφοριακό. Πολλά είναι τα προβλήματα στις μεγάλες πόλεις. Απλά φαντάζομαι στην Αθήνα λόγω διαφορετικών μεγεθών θα είναι ακομα πιο δύσκολα.

Αλλά η αλήθεια είναι ότι όσοι είστε από Αθήνα δεν σας έχω ακούσει ποτέ να γκρινιάζετε. Τι διάολο;
Έχετε συνηθίσει τόσο την κακοποίηση ή όλα είναι τέλεια;
Εγώ κάθε μέρα ρίχνω καντήλια.
Ε δεν παλευεται άλλο ρε παιδιά.
Για τα δικά μου στανταρτς θεωρώ πολύ απάνθρωπο τον τρόπο ζωής που ζούμε.

Εν τω μεταξύ Θεσσαλονίκη μεγάλωσα αλλά τα τελευταία χρόνια μου φαίνεται τραγική η κατάσταση.
Τώρα ή χειροτέρεψε η κατάσταση ή εμένα μειώθηκαν οι αντοχές μου.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Πράγματα της καθημερινότητας που μας κάνουν...

Δημοσίευσηαπό Adminović » 05 Οκτ 2022, 05:59

bizeli έγραψε:Η μόνη ερμηνεία που μπορώ να δώσω σχετικά με το κυκλοφοριακό είναι ότι εσείς έχετε περισσότερους δρόμους να κινηθείτε και ίσως απλώνεστε αλλιώς ενώ εμείς έχουμε μόνο 2-3 και όλοι πέφτουμε ο ένας πάνω στον άλλον.
Έχετε και περισσότερα μέσα μεταφοράς ίσως. Πχ μετρό. Πολύ βασικό αυτό.


Το μέτρο (με όλη τη σημερινή του έκταση), ο Προαστιακός, το τραμ και η Αττική Οδός έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Γι'αυτό και γίνεται Ο χαμός όταν απεργουν.

Αλλά και πάλι υπάρχουν δρόμοι που πήζουν σε συγκεκριμένες ώρες. Η Θεσσαλονίκη βιώνει σήμερα τα προβλήματα που έζησε η Αθήνα πριν 20-30 χρόνια (και κάποια ακόμα δεν τα έλυσαν). Λογικά και εκεί το μετρό θα αποσυμφορήσει κάπως την κατάσταση.

Αλλά η αλήθεια είναι ότι όσοι είστε από Αθήνα δεν σας έχω ακούσει ποτέ να γκρινιάζετε. Τι διάολο;
Έχετε συνηθίσει τόσο την κακοποίηση ή όλα είναι τέλεια;
Εγώ κάθε μέρα ρίχνω καντήλια.
Ε δεν παλευεται άλλο ρε παιδιά.
Για τα δικά μου στανταρτς θεωρώ πολύ απάνθρωπο τον τρόπο ζωής που ζούμε.


Εγώ δεν ζω στην Αθήνα, ούτε και σε αστικό ιστό γενικότερα. :D
Ζω σε περιοχη στα ανατολικά και νότια της Αττικής, στα πέριξ της Κερατέας. Εδώ για να καταλάβεις έχει αλεπούδες, κουνάβια, γεράκια και διάφορα άλλα άγρια ζώα.
Με τη Λ. Λαυρίου + Αττική Οδό εισαι σε 30'-40' Αθήνα χαλαρουίτα. Εκεί βέβαια μπορεί να μπλέξεις σε κίνηση μετά.

Η Αθήνα είναι φρίκη για μένα. Όχι μόνο λόγω κυκλοφοριακού, αλλά και λόγω ηχορύπανσης, λόγω του νέφους κοκ. Δεν θα μπορούσα ποτέ να ζήσω μόνιμα Αθήνα, ιδίως στις πιο πυκνοκατοικημένες και κεντρικές συνοικίες.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
mixaliss
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 453

Re: Πράγματα της καθημερινότητας που μας κάνουν...

Δημοσίευσηαπό mixaliss » 05 Οκτ 2022, 20:27

bizeli έγραψε:
mixaliss έγραψε:
Είσαι σίγουρη οτι η κίνηση είναι χειρότερη στην Αθήνα; Για ίδιες χιλιομετρικές αποστάσεις πιστεύω Αθήνα είναι καλύτερα.


Αν μπορείς να μου το αιτιολογήσεις αυτό είμαι πάρα πολύ περίεργη να ακούσω.


Aπό τα λίγα που είδα Αθήνα πιο πολιτισμένη μου φάνηκε η κατάσταση. Πχ δεν είδα τις καφρίλες με τα διπλοπαρκαρισμένα μου βλέπω θεσσαλονίκη. Επίσης στην αντίστοιχη Τσιμισκή δεν παρκάρουν παράνομα κλείνοντας όλη τη λωρίδα.

Και στη τελική μπορείς να πάρεις και το μετρό, θεσσ δεν εχουμε ουτε αυτή την επιλογή που σε κάνει να μπλέκεις στην κίνηση δες δεν θες.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Πράγματα της καθημερινότητας που μας κάνουν...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Οκτ 2022, 18:06

Ο περιφερειακός έδωσε ρέστα σήμερα
Εικόνα

6 το πρωί μποτιλιάρισμα, τροχαίο, προκλήθηκε ΤΟ ΧΑΟΣ
ΤΟ ΧΑΟΣ ΛΕΜΕ
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Πράγματα της καθημερινότητας που μας κάνουν...

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Οκτ 2022, 18:25

bizeli έγραψε:Ο περιφερειακός έδωσε ρέστα σήμερα

Υπάρχει θεωρητικό πρότζεκτ να τον κάνουν δίπατο, άλλες τόσες λωρίδες σε κολώνες πάνω από τον υπάρχον :D
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Πράγματα της καθημερινότητας που μας κάνουν...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Οκτ 2022, 18:26

Ο περιφερειακός σήμερα.
Εικόνα

Ξύπνησε με πολύ άσχημες διαθέσεις. Ήταν πολύ βίαιο το σημερινό.
Εικόνα

Δεν υπάρχει σωτηρία. Είμαστε ανίσχυροι.
Εικόνα

Περιφερειακέ νίκησες.
1 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Πράγματα της καθημερινότητας που μας κάνουν...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Οκτ 2022, 18:29

Προέλλην έγραψε:
bizeli έγραψε:Ο περιφερειακός έδωσε ρέστα σήμερα

Υπάρχει θεωρητικό πρότζεκτ να τον κάνουν δίπατο, άλλες τόσες λωρίδες σε κολώνες πάνω από τον υπάρχον :D


Δεν ... δεν ...
Θέλω να πάω να μιλήσω σε ψυχολόγο μόνο για τον περιφερειακό. Αλήθεια.
Είναι κάτι που πρέπει να το τραβάω κάθε μέρα.
Δεν παλεύεται άλλο αυτή η κατάσταση.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Πράγματα της καθημερινότητας που μας κάνουν...

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Οκτ 2022, 18:42

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Υπάρχει θεωρητικό πρότζεκτ να τον κάνουν δίπατο, άλλες τόσες λωρίδες σε κολώνες πάνω από τον υπάρχον :D


Δεν ... δεν ...
Θέλω να πάω να μιλήσω σε ψυχολόγο μόνο για τον περιφερειακό. Αλήθεια.
Είναι κάτι που πρέπει να το τραβάω κάθε μέρα.
Δεν παλεύεται άλλο αυτή η κατάσταση.

Πριν κάτι μέρες πήγαινα με ταξί απο Δ. Θεσσνίκη στο Αεροδρόμιο (το έχουν κάνει άψογο οι Γερμανοί, παρεμπιπτόντως. Αυτοί που μας πήραν ύπουλα τα 14 αεροδρόμια ντε). Στη δική μας την κατεύθυνση προχωρούσες καλά, γρήγορα. Στην αντίθετη είχε ένα μποτιλιάρισμα χιλιομέτρων τύπου Λαχώρης-Ισλαμαμπάντ κατά το μπαϊράμι.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Πράγματα της καθημερινότητας που μας κάνουν...

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Οκτ 2022, 18:45

Μιλάμε φράκαρε το σύμπαν.
https://www.typosthes.gr/thessaloniki/2 ... iako-video
Από τη Νεάπολη που έγινε το ατύχημα η ουρά έφτασε ως την Πυλαία. Και εννοείται ότι το μποτιλιάρισμα του περιφερειακού διοχετεύεται μέσα στην πόλη. Το φαινόμενο της πεταλούδας.
Άκουγα ράδιο Θεσσαλονίκη εκείνη την ώρα και λόγω του περιφερειακού είχαν δημιουργηθεί εστίες μποτιλιαρίσματος και σε άλλα σημεία της πόλης.
Εγώ έκανα 1,5 ώρα να φτάσω στη δουλειά.
Ζέρβας ακούει;
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Πράγματα της καθημερινότητας που μας κάνουν...

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Οκτ 2022, 18:49

Εγώ αναφέρομαι σε μποτιλιάρισμα χωρίς ατύχημα, απλά λόγω αριθμού αυτοκινήτων VS χωρητικότητα αυτοκινητοδρόμου.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”