Ξαφνικές καρδιοπάθειες (ξαφνικίτιδες).

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13102
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Ξαφνικές καρδιοπάθειες (ξαφνικίτιδες).

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 05 Ιαν 2022, 09:58

Αρίστος έγραψε:Το τραγικο ειναι οτι οι ξαφνικες καρδιοπαθειες...

.



Δεν υπάρχουν ξαφνικές καρδιοπάθειες.
Όλοι οι αιφνίδιοι καρδιακοί θάνατοι συμβαίνουν κάτω από συνθήκες διαγνωσμένου ή αδιάγνωστου καρδιακού παθολογικού υπόβαθρου.
Εξαίρεση αποτελεί ο θάνατος από δυσλειτουργία, για άγνωστους λόγους, της καρδιακής ηλεκτροφυσιολογίας που προκαλεί θανατηφόρα ταχυαρρυθμία σε όποια κατάσταση κι αν βρίσκεται η υγεία της καρδιάς μας και η οποία δεν κάνει επιλογή σε νέους, ηλικιωμένους, εμβολιασμένους ή ανεμβολίαστους.
Αν σου κάτσει η μπίλια την έβαψες. :fico:
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13102
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Ξαφνικές καρδιοπάθειες (ξαφνικίτιδες).

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 05 Ιαν 2022, 10:34

bizeli έγραψε:Το λίπος στα αγγεία δε χτυπάει στην καρδιά;


Όχι απευθείας, αλλά δημιουργεί (όπως και άλλοι νοσογόνοι παράγοντες) αθηρωματικές πλάκες (στενώσεις) σε όλο το κυκλοφορικό που δυσκολεύουν την κυκλοφορία του αίματος μέχρι την τελική απόφραξη του όποιου αγγείου (σε απροσδιόριστο βάθος χρόνου, 30,40, 50, 60, 70,80 χρόνια), ή το χειρότερο την ξαφνική αποκόλληση μέρους της αθηρωματικής πλάκας και ανάλογα από το αγγείο που θα αποκολληθεί και το ποιο θα φράξει έχουμε ως αποτέλεσμα το έμφραγμα του μυοκαρδίου, το εγκεφαλικό ή διάφορα θρομβωτικά επεισόδια μη αιματολογικής αιτίας σε οποιοδήποτε όργανο.
Δλδ αν έχουμε αθηρωμάτωση καρωτίδων κινδυνεύουμε από εγκεφαλικό, των στεφανιαίων αγγείων από καρδιακό έμφραγμα κ.ο.κ.
Και όχι, τα αντι-κόβιντ εμβόλια δεν είναι η αιτία της εγκατεστημένης αθηροσκλήρωσης και των τυχόν θανατηφόρων αποτελεσμάτων της γιατί δεν είχαν στη διάθεση τους το χρόνο να το κάνουν. :fico:
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Ξαφνικές καρδιοπάθειες (ξαφνικίτιδες).

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Ιαν 2022, 11:25

Ραν ταν πλαν έγραψε:
Όχι απευθείας, αλλά δημιουργεί (όπως και άλλοι νοσογόνοι παράγοντες) αθηρωματικές πλάκες (στενώσεις) σε όλο το κυκλοφορικό που δυσκολεύουν την κυκλοφορία του αίματος μέχρι την τελική απόφραξη του όποιου αγγείου (σε απροσδιόριστο βάθος χρόνου, 30,40, 50, 60, 70,80 χρόνια), ή το χειρότερο την ξαφνική αποκόλληση μέρους της αθηρωματικής πλάκας και ανάλογα από το αγγείο που θα αποκολληθεί και το ποιο θα φράξει έχουμε ως αποτέλεσμα το έμφραγμα του μυοκαρδίου, το εγκεφαλικό ή διάφορα θρομβωτικά επεισόδια μη αιματολογικής αιτίας σε οποιοδήποτε όργανο.
Δλδ αν έχουμε αθηρωμάτωση καρωτίδων κινδυνεύουμε από εγκεφαλικό, των στεφανιαίων αγγείων από καρδιακό έμφραγμα κ.ο.κ.
Και όχι, τα αντι-κόβιντ εμβόλια δεν είναι η αιτία της εγκατεστημένης αθηροσκλήρωσης και των τυχόν θανατηφόρων αποτελεσμάτων της γιατί δεν είχαν στη διάθεση τους το χρόνο να το κάνουν. :fico:


Άρα σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε τσεκ απς.
Πολλοί είτε το αμελούν αλλά από την άλλη πολλοί δεν έχουν και την οικονομική δυνατότητα.
Ναι μεν υπάρχει μια "δωρεάν ιατρικοφαρμακευτική φροντίδα" αλλά αυτή είναι του κώλου και σου παρέχει τα τελείως βασικά.
Κάποιες εξετάσεις πιο εξειδικευμένες είναι πανάκριβες και ακόμα και η συμμετοχή του ασθενούς είναι δυσβάσταχτη.

Για εμένα το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα side effects των εμβολίων (δε λέω ότι και αυτό δεν πρέπει να διερευνηθεί) αλλά το γεγονός ότι οι πολίτες δεν πάνε στον γιατρό για πολλούς και διάφορους λόγους.
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13102
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Ξαφνικές καρδιοπάθειες (ξαφνικίτιδες).

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 05 Ιαν 2022, 11:49

bizeli έγραψε:
Ραν ταν πλαν έγραψε:
Όχι απευθείας, αλλά δημιουργεί (όπως και άλλοι νοσογόνοι παράγοντες) αθηρωματικές πλάκες (στενώσεις) σε όλο το κυκλοφορικό που δυσκολεύουν την κυκλοφορία του αίματος μέχρι την τελική απόφραξη του όποιου αγγείου (σε απροσδιόριστο βάθος χρόνου, 30,40, 50, 60, 70,80 χρόνια), ή το χειρότερο την ξαφνική αποκόλληση μέρους της αθηρωματικής πλάκας και ανάλογα από το αγγείο που θα αποκολληθεί και το ποιο θα φράξει έχουμε ως αποτέλεσμα το έμφραγμα του μυοκαρδίου, το εγκεφαλικό ή διάφορα θρομβωτικά επεισόδια μη αιματολογικής αιτίας σε οποιοδήποτε όργανο.
Δλδ αν έχουμε αθηρωμάτωση καρωτίδων κινδυνεύουμε από εγκεφαλικό, των στεφανιαίων αγγείων από καρδιακό έμφραγμα κ.ο.κ.
Και όχι, τα αντι-κόβιντ εμβόλια δεν είναι η αιτία της εγκατεστημένης αθηροσκλήρωσης και των τυχόν θανατηφόρων αποτελεσμάτων της γιατί δεν είχαν στη διάθεση τους το χρόνο να το κάνουν. :fico:


Άρα σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε τσεκ απς.
Πολλοί είτε το αμελούν αλλά από την άλλη πολλοί δεν έχουν και την οικονομική δυνατότητα.
Ναι μεν υπάρχει μια "δωρεάν ιατρικοφαρμακευτική φροντίδα" αλλά αυτή είναι του κώλου και σου παρέχει τα τελείως βασικά.
Κάποιες εξετάσεις πιο εξειδικευμένες είναι πανάκριβες και ακόμα και η συμμετοχή του ασθενούς είναι δυσβάσταχτη.

Για εμένα το πρόβλημα δεν είναι τόσο τα side effects των εμβολίων (δε λέω ότι και αυτό δεν πρέπει να διερευνηθεί) αλλά το γεγονός ότι οι πολίτες δεν πάνε στον γιατρό για πολλούς και διάφορους λόγους.



Είναι ελάχιστο το κόστος συμμετοχής για μια εξέταση ολικής χοληστερόλης (+LDL-HDL) που θα σε σώσει στο μέλλον από περιπέτειες και που είναι ο βασικός παράγοντας για αθηρωμάτωση των αγγείων.
Από την άλλη μετριάζεις τους δευτερεύοντες παράγοντες όπως το κάπνισμα (ελάχιστα :fico:) και το σκουπιδοφαγητό, χάνεις το όποιο περιττό βάρος, κοιτάς το ζάχαρο σου και ρίχνεις και κανα περπάτημα δυο τρεις φορές τη βδομάδα.
Τα γερατειά (ως παράγοντα της αθηροσκλήρωσης) δεν μπορείς να τα αποφύγεις.
Και παίρνεις και υπόψη σου (όπως και στον καρκίνο) το στενό οικογενειακό ιστορικό.
Εμένα στενός συγγενής μου πέθανε από έμφραγμα στα 53 του και από τότε φρόντισα να ενημερωθώ πλήρως και το παρακολουθώ στενά το ζήτημα.
Είχα λίγο τσιμπημένη χοληστερίνη μου συνταγογράφησαν στατίνη και από τότε κρατάω την ολική και την LDL (κακή) σχεδόν πιο κάτω από τα χαμηλότερα φυσιολογικά όρια και ανέβασα και κάποιες μονάδες την HDL (καλή).
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Ξαφνικές καρδιοπάθειες (ξαφνικίτιδες).

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Ιαν 2022, 11:57

Να πω κάτι και αφήστε το να πέσει κάτω αν δε σας αρέσει.
Μια σκέψη μου εκφράζω μόνο.
Με δεδομένο ότι τα καρδιακά είναι Νο 1 αιτία θανάτου και με δεδομένο ότι πολλοί άνθρωποι αδυνατούν ή αμελούν να προσέξουν την υγεία τους (έστω και με ένα απλό τσεκ απ) είναι φυσικό επόμενο αυτή τη στιγμή που μιλάμε κάποιος να παθαίνει ένα έμφραγμα κάπου στον κόσμο.

Θέλω να πω ότι - είτε με τα εμβόλια είτε χωρίς τα εμβόλια- οι θάνατοι από καρδιακά νοσήματα συνέβαιναν, συμβαίνουν και θα συμβαίνουν.
Δεν είναι κάτι δύσκολο ούτε σπάνιο να βρεις ειδήσεις θανάτων από καρδιακά νοσήματα.
Όλοι αυτοί οι θάνατοι που ποστάρατε εδώ είναι πολύ πιθανό να συνέβαιναν ακόμα και αν δεν είχαμε πανδημία, εμβόλια κτλ.
Και πολύ πιθανό ούτε να τους μαθαίνατε κιόλας.

Απλά τώρα παίρνουν μεγαλύτερη δημοσιότητα λόγω της κατάστασης και φαίνονται "ανεξήγητα πολλοί".

ΟΜΩΣ, δεν ισχυρίζομαι ότι όλοι αυτοί οι θάνατοι πρέπει να μπουν αρχείο. Εφόσον έχουμε έναν παράγοντα (τα εμβόλια) που πιθανόν συνδέεται με αυτούς τους θανάτους είναι κάτι που οφείλουν οι υπεύθυνοι να διερευνήσουν.

Αλλά οι 9 στις 10 περιπτώσεις (για να μην πω 10 στις 10) που φέρατε εδώ, δε γνωρίζουμε καν αν έχουν κάνει το εμβόλιο.
Δεν το θεωρείτε αυτό πολύ βασική λεπτομέρεια στο θέμα που συζητάμε;
Πώς μπορείτε και το προσπερνάτε;
Θα συζητάμε έτσι γενικά και αόριστα;
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Ξαφνικές καρδιοπάθειες (ξαφνικίτιδες).

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Ιαν 2022, 12:27

Ραν ταν πλαν έγραψε:Είναι ελάχιστο το κόστος συμμετοχής για μια εξέταση ολικής χοληστερόλης (+LDL-HDL) που θα σε σώσει στο μέλλον από περιπέτειες και που είναι ο βασικός παράγοντας για αθηρωμάτωση των αγγείων.
Από την άλλη μετριάζεις τους δευτερεύοντες παράγοντες όπως το κάπνισμα (ελάχιστα :fico:) και το σκουπιδοφαγητό, χάνεις το όποιο περιττό βάρος, κοιτάς το ζάχαρο σου και ρίχνεις και κανα περπάτημα δυο τρεις φορές τη βδομάδα.
Τα γερατειά (ως παράγοντα της αθηροσκλήρωσης) δεν μπορείς να τα αποφύγεις.
Και παίρνεις και υπόψη σου (όπως και στον καρκίνο) το στενό οικογενειακό ιστορικό.
Εμένα στενός συγγενής μου πέθανε από έμφραγμα στα 53 του και από τότε φρόντισα να ενημερωθώ πλήρως και το παρακολουθώ στενά το ζήτημα.
Είχα λίγο τσιμπημένη χοληστερίνη μου συνταγογράφησαν στατίνη και από τότε κρατάω την ολική και την LDL (κακή) σχεδόν πιο κάτω από τα χαμηλότερα φυσιολογικά όρια και ανέβασα και κάποιες μονάδες την HDL (καλή).


Φίλε μου η γενική εξέταση αίματος είναι η πιο απλή εξέταση που μπορείς να κάνεις αλλά και αυτήν πρέπει κάποιος να στη γράψει. Δεν πας μόνος σου στο μικροβιολογικό και λες κάντε μου εξετάσεις. Καλά και αυτό γίνεται αλλά έτσι θα πρέπει να πληρώσεις το ολικό κόστος. Συν ότι μετά τα αποτελέσματα πρέπει να τα εκτιμήσει κάποιος γιατρός, οπότε όπως και να έχει την επίσκεψη στον γιατρό δεν τη γλιτώνεις.
Η συνήθης διαδικασία είναι να σε παραπέμψει γιατρός. Άρα θα χρειαστεί να σκάσεις από ένα 20άρι έως ένα 50αρι στον γιατρό συν τη συμμετοχή σου στο μικροβιολογικό που μπορεί να σου βγει ένα 15αρι - 20 αρι.
Δε θα πας στο νοσοκομείο να κάνεις γενική δωρεάν.
Αλλά ακόμα και σε συμβεβλημένο ιδιώτη να πας που δε θα σου χρεώσει επίσκεψη είναι λίγο μια δύσκολη διαδικασία. Αν θα βρεις συμβεβλημένο, αν θα έχει ραντεβού και στο φινάλε αν είναι και καλός γιατρός κιόλας. Μπορεί να μη μείνεις ικανοποιημένος. Οπότε αναγκαστικά αν θες να πας στον γιατρό που εσύ θέλεις πρέπει να πληρώσεις.

Μετά αναλόγως των αποτελεσμάτων ή των συμπτωμάτων που έχεις θα πρέπει να πας και στις αντίστοιχες ειδικότητες. Δεν πας μόνο σε παθολόγο και καθάρισες. Μπορεί να χρειαστείς ενδοκρινολόγο, καρδιολόγο, αιματολόγο, ρευματολόγο, ηπατολόγο, γαστρεντερολόγο, πνευμονολόγο κτλ και όλα αυτά είναι επιπλέον λεφτά.
Συν οι πιο εξειδικευμένες εξετάσεις που θα χρειαστεί να κάνεις ... συν ότι πολλοί γιατροί τα παίρνουν μαύρα ... γμστ.

Μπορείς να απευθυνθείς και στο δημόσιο σύστημα υγείας αλλά ξέρεις ότι θα ταλαιπωρηθείς και το πρόβλημά σου θα λυθεί μετά από 5 χρόνια στην καλύτερη.
Οπότε ο μόνος τρόπος είναι να πληρώσεις.

Άρα υπάρχει μια πολύ μεγάλη μερίδα πληθυσμού που πιθανώς έχει αδιάγνωστα νοσήματα για τους εξής λόγους:
1. Θεωρούν τους εαυτούς τους άτρωτους. Νέος είμαι δεν έχω τίποτα...
2. Φοβούνται τους γιατρούς.
3. Δεν έχουν την οικονομική δυνατότητα.
4. Το θεωρούν κουραστική και περίπλοκη διαδικασία να μπλέξουν με γιατρούς.
5. Έχουν συμπτώματα και δεν τα δίνουν σημασία.

Βάλε σε όλα αυτά και όλα τα δευτερεύοντα που είπες κακή ποιότητα ζωής, κληρονομικότητα κτλ και ορίστε έχεις τη μαγική συνταγή γιατί αρκετός κόσμος πεθαίνει ή επισκέπτεται τον γιατρό όταν είναι πλέον αργά.


Και γενικά όταν λέμε πρόληψη δεν είναι μόνο μια γενική εξέταση αίματος. Πχ για τις γυναίκες είναι μαστογραφίες, τεστ ΠΑΠ, για τους άνδρες έλεγχος προστάτη. Τέλος πάντων. Όταν λέμε τσεκ απ για να ξέρεις πού βρίσκεσαι σημαίνει ότι πρέπει να πάρεις σβάρνα μια σειρά γιατρών.

Πολλοί άνθρωποι το θεωρούν πολυτέλεια αυτό γιατί έχουν πιο επείγοντα και έκτακτα χρέη να ασχοληθούν.

Σου περιγράφω τώρα τη γενικότερη κατάσταση.
Όσον αφορά το θέμα, ένα τσεκ απ σε καρδιολόγο το πακέτο περιλαμβάνει υπερήχους, σπινθηρογράφημα, τεστ κοπώσεως και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.
Πόσοι μπαίνουν σε αυτή τη διαδικασία χωρίς να έχουν συμπτώματα;
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13102
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Ξαφνικές καρδιοπάθειες (ξαφνικίτιδες).

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 05 Ιαν 2022, 12:34

bizeli έγραψε:
Θέλω να πω ότι - είτε με τα εμβόλια είτε χωρίς τα εμβόλια- οι θάνατοι από καρδιακά νοσήματα συνέβαιναν, συμβαίνουν και θα συμβαίνουν.
Δεν είναι κάτι δύσκολο ούτε σπάνιο να βρεις ειδήσεις θανάτων από καρδιακά νοσήματα.
Όλοι αυτοί οι θάνατοι που ποστάρατε εδώ είναι πολύ πιθανό να συνέβαιναν ακόμα και αν δεν είχαμε πανδημία, εμβόλια κτλ.
Και πολύ πιθανό ούτε να τους μαθαίνατε κιόλας.


Ακριβώς έτσι θα συνέβαινε.
Αλλά επειδή η πλειοψηφία αυτών που πεθαίνουν από εμφράγματα είναι αδιάγνωστες περιπτώσεις γιατί η αθηροσκλήρωση των στεφανιαίων δε δίνει θορυβώδη συμπτώματα παρά μόνο όταν φτάσει στο απροχώρητο (στεφανιαίες αγγειακές στενώσεις πάνω από 90-95%) η ψέκα δεν έχασε την ευκαιρία να τους τσοντάρει στο δικό της αφήγημα.
Οπότε όλους αυτούς τους θανάτους, που σε άλλη περίπτωση θα πέρναγαν απαρατήρητοι, αυθαίρετα η αντιεμβολιαστική πτέρυγα του φόρουμ μας, και όχι μόνο, τους ταυτίζει με τα εμβόλια άμεσα και χωρίς να περιμένουν τα αποτελέσματα της νεκροψίας (που συνήθως δε δημοσιεύονται αλλά κι αν δημοσιευθούν τα κάνουν γαργάρα) αντίθετα με την είδηση του θανάτου τους που τους χαροποιεί κιόλας αφού έρχεται και δένει με τις φαντασιώσεις τους. :D
1 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Ξαφνικές καρδιοπάθειες (ξαφνικίτιδες).

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Ιαν 2022, 12:47

Ραν ταν πλαν έγραψε:Εμένα στενός συγγενής μου πέθανε από έμφραγμα στα 53 του και από τότε φρόντισα να ενημερωθώ πλήρως και το παρακολουθώ στενά το ζήτημα.
Είχα λίγο τσιμπημένη χοληστερίνη μου συνταγογράφησαν στατίνη και από τότε κρατάω την ολική και την LDL (κακή) σχεδόν πιο κάτω από τα χαμηλότερα φυσιολογικά όρια και ανέβασα και κάποιες μονάδες την HDL (καλή).


Εμένα ο πατέρας μου έφυγε στα 50 από έμφραγμα.
Κι εγώ και η αδερφή μου είμαστε alert λόγω του ιστορικού. Αν και ποντάρω ότι στις γυναίκες είναι λιγότερο συχνά τα καρδιακά σε σχέση με τους άντρες.
:D
Αλλά ναι γενικά πρέπει να έχεις υπόψη σου το ιστορικό της οικογένειάς σου ανεξάρτητα από το πόσο υγιής αισθάνεσαι.
Πχ εμένα και οι δυο γιαγιάδες μου έχουν πίεση στα μάτια, γλαύκωμα κτλ
Είναι και αυτό κάτι που πρέπει να τσεκάρω νταμ ιτ.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Ξαφνικές καρδιοπάθειες (ξαφνικίτιδες).

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Ιαν 2022, 12:52

Ραν ταν πλαν έγραψε:Ακριβώς έτσι θα συνέβαινε.
Αλλά επειδή η πλειοψηφία αυτών που πεθαίνουν από εμφράγματα είναι αδιάγνωστες περιπτώσεις γιατί η αθηροσκλήρωση των στεφανιαίων δε δίνει θορυβώδη συμπτώματα παρά μόνο όταν φτάσει στο απροχώρητο (στεφανιαίες αγγειακές στενώσεις πάνω από 90-95%) η ψέκα δεν έχασε την ευκαιρία να τους τσοντάρει στο δικό της αφήγημα.
Οπότε όλους αυτούς τους θανάτους, που σε άλλη περίπτωση θα πέρναγαν απαρατήρητοι, αυθαίρετα η αντιεμβολιαστική πτέρυγα του φόρουμ μας, και όχι μόνο, τους ταυτίζει με τα εμβόλια άμεσα και χωρίς να περιμένουν τα αποτελέσματα της νεκροψίας (που συνήθως δε δημοσιεύονται αλλά κι αν δημοσιευθούν τα κάνουν γαργάρα) αντίθετα με την είδηση του θανάτου τους που τους χαροποιεί κιόλας αφού έρχεται και δένει με τις φαντασιώσεις τους. :D

Έτσι είναι κατά το μεγαλύτερο ποσοστό αλλά αυτό δε σημαίνει ότι κι εμείς πρέπει να είμαστε απόλυτοι. Ότι αποκλείεται δλδ τα εμβόλια να έχουν side effects σε κάποιους ανθρώπους.

Αλλά δε βγαίνει συμπέρασμα έτσι όπως γίνεται εδώ που πετάνε ό,τι θάνατο βρουν.
Όταν καλά καλά δεν ξέρουμε αν έχουν κάνει το εμβόλιο. Το πιο βασικό.
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13102
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Ξαφνικές καρδιοπάθειες (ξαφνικίτιδες).

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 05 Ιαν 2022, 12:58

bizeli έγραψε:Φίλε μου [....]


Δεν είναι έτσι όπως τα λες.
Ο γενικός κανόνας και αν δεν αντιμετωπίζουμε σοβαρότατο πρόβλημα υγείας είναι το να αποφεύγουμε ιδιώτες γιατρούς που ''πουλάνε'' περισσότερο τίτλους αλλά τις ίδιες ιατρικές υπηρεσίες με το γιατρό στη γειτονιά μας χρεώνοντας μας 100άρικα.
Οι γιατροί οι συμβεβλημένοι με τον ΕΟΠΥΥ (σχεδόν όλοι δλδ) και όλων των ειδικοτήτων δε χρεώνουν επίσκεψη μέχρι τα 200 ραντεβού μηνιαίως είτε σε εξετάσουν, είτε σου συνταγογραφήσουν φάρμακα, είτε εργαστηριακές εξετάσεις που θα κάνεις σε ιδιωτικό διαγνωστικό της επιλογής σου πληρώνοντας τη συμμετοχή σου.
Πάνω από τα διακόσια ραντεβού πληρώνεις 10 ευρώ.
Συνήθως για να είμαστε καλυμμένοι ιατρικά (και για τα βασικά) επιλέγουμε κάποιον γενικό γιατρό ή παθολόγο οι οποίοι συνταγογραφούν τα πάντα σε αντίθεση με αυτούς των ειδικοτήτων που περιορίζονται στη συνταγογράφηση του τομέα τους.
Βασικός κανόνας είναι να πηγαίνουμε πάντα στον ίδιο γιατρό και όχι κάθε φορά σε διαφορετικό για να τον γνωρίσουμε και να μας γνωρίσει (ιατρικά εννοώ) να ξέρει το ιστορικό μας και να μας κατευθύνει ανάλογα με το κάθε φορά πρόβλημα υγείας που αντιμετωπίζουμε.

Ψάξε εδώ.
https://eservices.eopyy.gov.gr/eFindDoctor/
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”