Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Δεκ 2022, 19:36

Magdap35 έγραψε:Καλησπέρα, θα ήθελα να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου και θα παρακαλούσα επειδή πρόκειται για προσωπικό ζήτημα όσοι εκφράσετε την άποψη σας να το κάνετε με σεβασμό.
Πρόκειται για μια διαφορά που έχω με το αγόρι μου και αυτή είναι στο επίπεδο των σπουδών... Εγώ όπως έχω πει είμαι σε ένα ΙΕΚ ενώ εκείνος πρόσφατα αποφοίτησε από το ΕΜΠ και είναι μηχανικός...Φυσικά και δεν μου έχει μιλήσει ποτέ υποτιμητικά για αυτό , ίσα ίσα με στηρίζει πάρα πολύ , περισσότερο και από τους γονείς μου. Το πρόβλημα το έχω εγώ που σκέφτομαι ότι δεν του αξίζω και δεν θέλω να έρθω αντιμέτωπη με όλα αυτά τα κακεντρεχή σχόλια του κόσμου... Του έχω εκφράσει αυτές μου τις σκέψεις και μου έχει πει ότι δεν τον ενδιαφέρει ούτε τον πειράζει αυτό το γεγονός (η διαφορά μας σε αυτό ) αλλά εγώ συνεχίζω να νιώθω άσχημα και μειονεκτικά... Τις προάλλες διάβασα σε μια ιστοσελίδα μια δημοσίευση από κάποια κοπέλα (ανώνυμα) που ήταν στην αντίθετη περίπτωση από εμένα , δηλαδή εκείνη είναι πιο μορφωμένη από το αγόρι της και τα σχόλια ήταν ακριβώς αυτό που φοβόμουν. Της έλεγαν ότι δεν ταιριάζει με κάποιον που έχουν τόση μεγάλη διαφορά σε αυτό , ότι μετά θα το καταλάβει κλπ. Αυτο ήταν το κερασάκι στην τούρτα , όταν συνειδητοποίησα πως σκέφτεται ο κόσμος πάνω σε αυτό το θέμα αισθάνθηκα ακόμα χειρότερα... Οι γονείς του επίσης μου έχει πει πως δεν θα έχουν θέμα. Φυσικά και δεν είχα ποτέ την απαίτηση ο σύντροφός μου να έχει αυτό το χαρακτηριστικό απλά έτυχε ... Και έχω προβληματιστεί πολύ ...

Aν είναι "νερντ" και εσύ "ξέκωλο", να είσαι σίγουρη ότι αυτός έχει μεγαλύτερο κόμπλεξ που καταδέχτηκες να τον κοιτάξεις :D
1 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 07 Δεκ 2022, 20:09

Magdap35 έγραψε:
Ραν ταν πλαν έγραψε:
Προς το παρόν όχι.
Σε κοιτάζει (χωρίς να σε βλέπει) απολαμβάνοντας την εικόνα σου από όλες τις πιθανές και απίθανες γωνίες αλλά όχι από αυτή της μορφωτικής διαφοράς.
Μετά τη γνωριμία με τη μαμά του όμως κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί τίποτα.

Ούτε οι γονείς του έχουν υψηλή μόρφωση και μου έχει πει ότι είναι απλοί άνθρωποι.


Ωχ ακόμα χειρότερα.
Αν είναι από αυτούς που έκαναν το σκατό παξιμάδι για να σπουδάσει το παιδί θα σε βλέπουν σαν
την πονηρή που πας να τους κουτουπώσεις τον επιστήμονα και να του στερήσεις το γάμο που του αξίζει με μια ισότιμη του μορφωτικά.
Ίσως να σε αποδεχτεί η μαμά αν βγάζεις περισσότερο χρήμα από τον κανακάρη της και τον βοηθήσεις να ανοίξει δικό του γραφείο αλλά και πάλι κάθε Κυριακή που θα πηγαίνεις για φαγητό στα πεθερικά και θα περνάς μαζί τους όλες τις θρησκευτικές και εθνικές γιορτές θα σου υπενθυμίζουν με τον τρόπο τους
την ταπεινή μορφωτική σου καταγωγή και ότι έγινες κυρία επιστήμονα χάρη στις δικές τους θυσίες.
1 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Δεκ 2022, 20:18

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς έναν αλλοδαπό δυτικό σύντροφο, για να μην έχεις την έννοια όλων αυτών των αραβικών προβλημάτων.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 07 Δεκ 2022, 20:37

Magdap35 έγραψε:Δηλαδή δεν με βλέπει υποδεέστερη?


Αν κρινω απο τον εαυτο μου και αλλους αντρες κατα πασα πιθανοτητα οχι. Και αν σε βλεπει ετσι, τοτε αυτος εχει το θεμα οχι εσυ.

Magdap35 έγραψε:Ούτε οι γονείς του έχουν υψηλή μόρφωση και μου έχει πει ότι είναι απλοί άνθρωποι.


Αμα οι γονεις του σε εβλεπαν αφ υψηλου και ανακατευονταν στα ερωτικα του γιου τους τοτε θα ηταν πυροβολημενοι. Μπορει να πεσεις σε τετοιες περιπτωσεις μεσα στην ζωη σου αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο. Το σημαντικο ειναι ο εκαστοτε συντροφος να μην επιτρεπει στους γονεις να κανουν μαλακιες.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 07 Δεκ 2022, 20:38

Προέλλην έγραψε:Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς έναν αλλοδαπό δυτικό σύντροφο, για να μην έχεις την έννοια όλων αυτών των αραβικών προβλημάτων.


:laugh1: :laugh1:
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Δεκ 2022, 20:40

Λαχουρένιος έγραψε:
Magdap35 έγραψε:Δηλαδή δεν με βλέπει υποδεέστερη?


Αν κρινω απο τον εαυτο μου και αλλους αντρες κατα πασα πιθανοτητα οχι. Και αν σε βλεπει ετσι, τοτε αυτος εχει το θεμα οχι εσυ.

Magdap35 έγραψε:Ούτε οι γονείς του έχουν υψηλή μόρφωση και μου έχει πει ότι είναι απλοί άνθρωποι.


Αμα οι γονεις του σε εβλεπαν αφ υψηλου και ανακατευονταν στα ερωτικα του γιου τους τοτε θα ηταν πυροβολημενοι. Μπορει να πεσεις σε τετοιες περιπτωσεις μεσα στην ζωη σου αλλα δεν μπορεις να κανεις κατι για αυτο. Το σημαντικο ειναι ο εκαστοτε συντροφος να μην επιτρεπει στους γονεις να κανουν μαλακιες.

:laugh1:

Οι περιπτώσεις στην Ελλάδα ή σε άλλη αραβική χώρα όπου οι γονείς δεν ανακατεύονται στα ερωτικά των παιδιών τους, ή που τα παιδιά στο τέλος δεν θα ακούσουν σχετικά τους γονείς τους, είναι μικρός τριψήφιος αριθμός.

Οι γέροι κρατάνε το μπικικίνι και τα παιδιά το χρειάζονται, δεν έχουν πολλά περιθώρια. Βάλε και τι θα πεί το σόι και η γειτονιά, και το έχεις όλο.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Perseus1966
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2913

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Perseus1966 » 07 Δεκ 2022, 20:48

μια χαρα στα λενε οι αποπανω δεν υπαρχει προβλημα και μην υποτιμας τον εαυτο σου ,απλα προσεχε αργοτερα εαν βγαζεις περισσοτερα χρηματα απο αυτον μην αλλαξεις πορεια.
0 .

Perseus1966
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2913

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Perseus1966 » 07 Δεκ 2022, 20:49

ψιλοσχετικο ασχετο
MPs and peers tasked with completing a year 6 Sats exam have scored lower results on average than the country’s 10-year-olds.

MPs including Commons education select committee chair Robin Walker took part in the exams, invigilated by 11-year-olds, at a Westminster event organised by More Than A Score, who campaign for the tests to be scrapped.

Only 44% of the cross-party group of parliamentarians dubbed the Westminster Class of 2022 achieved the expected standard in maths and just 50% had achieved the expected standard in spelling, punctuation and grammar.

Across the country, 59% of pupils aged 10 and 11 reached the expected standard in the Sats tests of maths, reading and writing this year, down from 65% in 2019, the previous time the tests were taken. Detailed figures published by the Department for Education in the summer revealed disadvantaged children had a steeper fall than their better-off peers.

Walker took part in the Big SATS Sit-In Westminster alongside his Conservative colleagues Flick Drummond and Gagan Mohindra; Labour MPs Ian Byrne and Emma Lewell-Buck with the Green party’s Lady Bennett to experience the high-stakes nature of the exams. More Than A Score hope the politicians will take the high-pressured experience away with them and realise that “the exams only judge schools but do not help children’s learning” at that age.

“The exams were absolutely terrifying,” Byrne said, “the mental impact such pressure would have on these young children is immense. Sats at this level must be scrapped. I’m delighted so many cross-party colleagues could experience this pressure too.”
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 07 Δεκ 2022, 21:00

Προέλλην έγραψε: :laugh1:

Οι περιπτώσεις στην Ελλάδα ή σε άλλη αραβική χώρα όπου οι γονείς δεν ανακατεύονται στα ερωτικά των παιδιών τους, ή που τα παιδιά στο τέλος δεν θα ακούσουν σχετικά τους γονείς τους, είναι μικρός τριψήφιος αριθμός.

Οι γέροι κρατάνε το μπικικίνι και τα παιδιά το χρειάζονται, δεν έχουν πολλά περιθώρια. Βάλε και τι θα πεί το σόι και η γειτονιά, και το έχεις όλο.


Εν μερει εχεις δικιο, αλλα πολλα παιδια και κυριως οι γυναικες εχουν εκτος απο υλικη και συναισθηματικη προσκολληση με τους γονεις τους. Το βλεπω πολυ συχνα οι γυναικες να δινουν αναφορα στις μαναδες τους για το αν εχουν γκομενο, ποιον εχουν, ποιον να διαλεξουν κλπ, το οποιο μου φαινεται πολυ cringe και ανωριμο για γυναικα ανω των 18. Μεχρι και το πως πηδιουνται με το αγορι τους συζητανε :D

Οποτε συχνα το προβλημα ειναι οτι αρκετοι εχουν την νοοτροπια μπουλη και μπουλας ακομα και αν δεν υπαρχει αμεση υλικη εξαρτηση. Μου φαινεται γελοιο να καθομαι να συζηταω τα γκομενικα μου με την μανα μου στην ηλικια που βρισκομαι ή ακομα και 10 χρονια μικροτερος απο τωρα.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό nemo » 07 Δεκ 2022, 21:11

το παν ειναι η προσωπικοτητα και οχι η μορφωση ....υπαρχουν γυναικες που κουμανταρουν τον ανδρα
και υπαρχουν και γυναικες που τον χανουν ευκολα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”