Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Δεκ 2022, 21:13

Λαχουρένιος έγραψε:
Προέλλην έγραψε: :laugh1:

Οι περιπτώσεις στην Ελλάδα ή σε άλλη αραβική χώρα όπου οι γονείς δεν ανακατεύονται στα ερωτικά των παιδιών τους, ή που τα παιδιά στο τέλος δεν θα ακούσουν σχετικά τους γονείς τους, είναι μικρός τριψήφιος αριθμός.

Οι γέροι κρατάνε το μπικικίνι και τα παιδιά το χρειάζονται, δεν έχουν πολλά περιθώρια. Βάλε και τι θα πεί το σόι και η γειτονιά, και το έχεις όλο.


Εν μερει εχεις δικιο, αλλα πολλα παιδια και κυριως οι γυναικες εχουν εκτος απο υλικη και συναισθηματικη προσκολληση με τους γονεις τους. Το βλεπω πολυ συχνα οι γυναικες να δινουν αναφορα στις μαναδες τους για το αν εχουν γκομενο, ποιον εχουν, ποιον να διαλεξουν κλπ, το οποιο μου φαινεται πολυ cringe και ανωριμο για γυναικα ανω των 18. Μεχρι και το πως πηδιουνται με το αγορι τους συζητανε :D

Οποτε συχνα το προβλημα ειναι οτι αρκετοι εχουν την νοοτροπια μπουλη και μπουλας ακομα και αν δεν υπαρχει αμεση υλικη εξαρτηση. Μου φαινεται γελοιο να καθομαι να συζηταω τα γκομενικα μου με την μανα μου στην ηλικια που βρισκομαι ή ακομα και 10 χρονια μικροτερος απο τωρα.

Δεν πρόκειται για κάποια ελληνική ιδιαιτερότητα, σε όλες τις αραβικές και πρώην οθωμανικές χώρες έτσι έχουν τα πράγματα.

Επίσης, τα ίδια ισχύουν για το κουτσομπολιό. Σε καμιά δυτική χώρα δεν θα ακούσεις όλα αυτά που στην Ελλάδα σου φαίνονται φυσιολογικά, να κάθονται δυό-τρείς και να σχολιάζουν "διεξοδικά" :fico: το τι κάνουν άλλοι, με ποιόν πηδήχτηκαν, τι φοράνε, απο που είναι, κτλ. Θεωρείται μικρότητα, κάτι το αναξιοπρεπές και γενικά ακατάληπτο.

Ούτε φυσικά και διάφορα νάζια, τύπου κάνω ζήλιες, δημιουργω καυγάδες για να δώσω ενδιαφέρον στην σχέση, κτλ απίστευτα τριτοκοσμικά πράγματα. Αυτά, θα τα δείς κυρίως σε Τούρκους και επιγόνους Βλακάνιους, αλλά κυρίως Άραβες.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Adminović » 07 Δεκ 2022, 22:10

Τα έχω δει να συμβαίνουν αυτά και σε μη αραβικές χώρες ή πρώην οθωμανικές επαρχίες.

Στις δυτικές χώρες δίνουν λιγότερο σημασία στο αν θα εγκρίνουν οι γονείς τη σχέση τους, αλλά δίνουν πολύ παραπάνω σημασία στο αν θα την εγκρίνουν οι φίλοι/φίλες.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Magdap35
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 246

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Magdap35 » 07 Δεκ 2022, 22:13

Προέλλην έγραψε:
Magdap35 έγραψε:Καλησπέρα, θα ήθελα να μοιραστώ έναν προβληματισμό μου και θα παρακαλούσα επειδή πρόκειται για προσωπικό ζήτημα όσοι εκφράσετε την άποψη σας να το κάνετε με σεβασμό.
Πρόκειται για μια διαφορά που έχω με το αγόρι μου και αυτή είναι στο επίπεδο των σπουδών... Εγώ όπως έχω πει είμαι σε ένα ΙΕΚ ενώ εκείνος πρόσφατα αποφοίτησε από το ΕΜΠ και είναι μηχανικός...Φυσικά και δεν μου έχει μιλήσει ποτέ υποτιμητικά για αυτό , ίσα ίσα με στηρίζει πάρα πολύ , περισσότερο και από τους γονείς μου. Το πρόβλημα το έχω εγώ που σκέφτομαι ότι δεν του αξίζω και δεν θέλω να έρθω αντιμέτωπη με όλα αυτά τα κακεντρεχή σχόλια του κόσμου... Του έχω εκφράσει αυτές μου τις σκέψεις και μου έχει πει ότι δεν τον ενδιαφέρει ούτε τον πειράζει αυτό το γεγονός (η διαφορά μας σε αυτό ) αλλά εγώ συνεχίζω να νιώθω άσχημα και μειονεκτικά... Τις προάλλες διάβασα σε μια ιστοσελίδα μια δημοσίευση από κάποια κοπέλα (ανώνυμα) που ήταν στην αντίθετη περίπτωση από εμένα , δηλαδή εκείνη είναι πιο μορφωμένη από το αγόρι της και τα σχόλια ήταν ακριβώς αυτό που φοβόμουν. Της έλεγαν ότι δεν ταιριάζει με κάποιον που έχουν τόση μεγάλη διαφορά σε αυτό , ότι μετά θα το καταλάβει κλπ. Αυτο ήταν το κερασάκι στην τούρτα , όταν συνειδητοποίησα πως σκέφτεται ο κόσμος πάνω σε αυτό το θέμα αισθάνθηκα ακόμα χειρότερα... Οι γονείς του επίσης μου έχει πει πως δεν θα έχουν θέμα. Φυσικά και δεν είχα ποτέ την απαίτηση ο σύντροφός μου να έχει αυτό το χαρακτηριστικό απλά έτυχε ... Και έχω προβληματιστεί πολύ ...

Aν είναι "νερντ" και εσύ "ξέκωλο", να είσαι σίγουρη ότι αυτός έχει μεγαλύτερο κόμπλεξ που καταδέχτηκες να τον κοιτάξεις :D

Ούτε το ένα ούτε το άλλο ισχύει... Αλλά πράγματι μου εχει πει μεταξύ σοβαρού και αστείου ότι είμαι πολύ όμορφη για εκείνον :)
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 08 Δεκ 2022, 12:26

Magdap35 έγραψε:Ούτε το ένα ούτε το άλλο ισχύει... Αλλά πράγματι μου εχει πει μεταξύ σοβαρού και αστείου ότι είμαι πολύ όμορφη για εκείνον :)



Έχει μπει ήδη στο βρακί σου γι' αυτό πέρνα του καπίστρι άμεσα.
Άλλες ψάχνουν μια ζωή για τέτοιο θύμα.
Μετά βάλε τον να μαλώσει με τη μάνα του, κάνε του και δυο τρία κουτσούβελα και θα έχεις εξασφαλισμένο υποζύγιο δια βίου.
Και μη ντραπείς.
Αφού σου είπε ό,τι σου είπε το ζητάει ο σβέρκος του το λουρί.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Magdap35
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 246

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Magdap35 » 08 Δεκ 2022, 12:33

Ραν ταν πλαν έγραψε:
Magdap35 έγραψε:Ούτε το ένα ούτε το άλλο ισχύει... Αλλά πράγματι μου εχει πει μεταξύ σοβαρού και αστείου ότι είμαι πολύ όμορφη για εκείνον :)



Έχει μπει ήδη στο βρακί σου γι' αυτό πέρνα του καπίστρι άμεσα.
Άλλες ψάχνουν μια ζωή για τέτοιο θύμα.
Μετά βάλε τον να μαλώσει με τη μάνα του, κάνε του και δυο τρία κουτσούβελα και θα έχεις εξασφαλισμένο υποζύγιο δια βίου.
Και μη ντραπείς.
Αφού σου είπε ό,τι σου είπε το ζητάει ο σβέρκος του το λουρί.

Γιατί να τον βάλω να μαλώσει;; Επίσης για ποιο λόγο τον λέτε θύμα δεν καταλαβαίνω....
0 .

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13644

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό vallon » 08 Δεκ 2022, 13:12

Λαχουρένιος έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς έναν αλλοδαπό δυτικό σύντροφο, για να μην έχεις την έννοια όλων αυτών των αραβικών προβλημάτων.


:laugh1: :laugh1:

Προφανώς μιλάει εκ πείρας ο λαζος
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Magdap35
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 246

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Magdap35 » 08 Δεκ 2022, 18:15

Ραν ταν πλαν έγραψε:
Magdap35 έγραψε:Ούτε οι γονείς του έχουν υψηλή μόρφωση και μου έχει πει ότι είναι απλοί άνθρωποι.


Ωχ ακόμα χειρότερα.
Αν είναι από αυτούς που έκαναν το σκατό παξιμάδι για να σπουδάσει το παιδί θα σε βλέπουν σαν
την πονηρή που πας να τους κουτουπώσεις τον επιστήμονα και να του στερήσεις το γάμο που του αξίζει με μια ισότιμη του μορφωτικά.
Ίσως να σε αποδεχτεί η μαμά αν βγάζεις περισσότερο χρήμα από τον κανακάρη της και τον βοηθήσεις να ανοίξει δικό του γραφείο αλλά και πάλι κάθε Κυριακή που θα πηγαίνεις για φαγητό στα πεθερικά και θα περνάς μαζί τους όλες τις θρησκευτικές και εθνικές γιορτές θα σου υπενθυμίζουν με τον τρόπο τους
την ταπεινή μορφωτική σου καταγωγή και ότι έγινες κυρία επιστήμονα χάρη στις δικές τους θυσίες.

Μου είπε ότι δεν θα έχουν πρόβλημα , δεν είναι τέτοιοι άνθρωποι...
0 .

Magdap35
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 246

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Magdap35 » 08 Δεκ 2022, 18:16

Προέλλην έγραψε:Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς έναν αλλοδαπό δυτικό σύντροφο, για να μην έχεις την έννοια όλων αυτών των αραβικών προβλημάτων.

Είναι μίσος Γερμανός .
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 08 Δεκ 2022, 18:31

Magdap35 έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βρείς έναν αλλοδαπό δυτικό σύντροφο, για να μην έχεις την έννοια όλων αυτών των αραβικών προβλημάτων.

Είναι μίσος Γερμανός .

Άρα έχεις 50% πιθανότητα να γλιτώσεις το κατιναριό
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 08 Δεκ 2022, 18:48

Adminović έγραψε:Τα έχω δει να συμβαίνουν αυτά και σε μη αραβικές χώρες ή πρώην οθωμανικές επαρχίες.

Στις δυτικές χώρες δίνουν λιγότερο σημασία στο αν θα εγκρίνουν οι γονείς τη σχέση τους, αλλά δίνουν πολύ παραπάνω σημασία στο αν θα την εγκρίνουν οι φίλοι/φίλες.

Δε ξέρω τι σχετικές παραστάσεις έχεις, αλλά μεταξύ φίλων δεν έχω δεί ποτέ να συζητιούνται τέτοια πράγματα. Το να κάνεις κριτική στην γκόμενα ή γκόμενο του άλλου, είναι θέμα ταμπού, μπαίνεις σε χωράφια που στο δυτικό κόσμο είναι περιφραγμένα με αγκαθωτή κονσερτίνα. Ένα τέτοιο σχόλιο το πιθανότερο θα σου στοιχίσει την φιλία.
Ξέρω δεκάδες "αταίριαστα" ζευγάρια σε αρκετές δυτικές χώρες, και ούτε γονείς ούτε φίλοι το αγγίζουν το θέμα.
Στατιστικά θα υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά ο κανόνας είναι ο παραπάνω.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”