Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό bizeli » 17 Απρ 2023, 15:18

Παιδιά εγώ θα μιλήσω γενικότερα για τις διαπροσωπικές σχέσεις.
Κοιτάξτε εγώ είμαι σε δίλημμα. Δεν έχω καταλήξει ακόμα.
Έχω δει και ανθρώπους μορφωμένους και καλλιεργημένους να προβαίνουν σε ακατανόμαστες πράξεις πχ σαν εκείνο τον καθηγητή πανεπιστημίου που έριξε κλωτσίδι σε ανυπεράσπιστο γατάκι ... έχω δει και ανθρώπους που δεν έχουν βγάλει το σχολείο και να υποκλίνομαι μπροστά στο μεγαλείο της ψυχής τους.

Να αποφασίσω δεν μπορώ ποιοι άνθρωποι είναι έτσι και ποιοι αλλιώς. Και κάθε φορά που το κάνω έρχεται κάτι άλλο και με διαψεύδει.


Αλλά μπορώ να πω το εξής. Η διαφορά του μορφωτικού επίπεδου φαίνεται περισσότερο σε λεπτομέρειες. Πχ πώς θα μιλήσεις, πώς θα φας κτλ κυρίως σε τρόπους savoir vivre ... άντε και σε καμιά βαθυστόχαστη συζήτηση που θες να ανοίξεις και ο άλλος να μην μπορεί να ανταποκριθεί.

Αλλά σε γενικές γραμμές άμα ένας άνθρωπος είναι "σκατιάς" θα φανεί με ή χωρίς πτυχίο.

Τώρα όσον αφορά εμάς τους έξυπνους ανθρώπους όντως είναι ένα μαρτύριο που πρέπει να συναναστρεφόμαστε με ηλίθιους.
Αλλά αυτό είναι κάτι άλλο με το θέμα του νήματος.
0 .

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13685

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό vallon » 17 Απρ 2023, 16:33

bizeli έγραψε:
Τώρα όσον αφορά εμάς τους έξυπνους ανθρώπους όντως είναι ένα μαρτύριο που πρέπει συναστρεφόμαστε με ηλίθιους.


θα γινόταν όμως επικό νήμα
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό bizeli » 17 Απρ 2023, 17:02

vallon έγραψε:
bizeli έγραψε:
Τώρα όσον αφορά εμάς τους έξυπνους ανθρώπους όντως είναι ένα μαρτύριο που πρέπει συναστρεφόμαστε με ηλίθιους.


θα γινόταν όμως επικό νήμα


Μου ξέφυγαν κάποια "να" τώρα που το ξαναβλέπω.
0 .

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13685

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό vallon » 17 Απρ 2023, 21:23

bizeli έγραψε:
vallon έγραψε:
θα γινόταν όμως επικό νήμα


Μου ξέφυγαν κάποια "να" τώρα που το ξαναβλέπω.

Ούτως η άλλως καταλάβαμε τι ήθελες να πεις και επί της ουσίας έχει αξία η συζήτηση περί του πόσο ανεκτικοί μπορούμε να είμαστε στην καθημερινότητά μας όταν αναγκαζόμαστε να συναναστραφουμε..
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 17 Απρ 2023, 21:28

Perseus1966 έγραψε:Συνηθως οι εξυπνες και ικανες γυναικες ειναι και τεράστιες σκύλες οπότε μενουν μονες τους.

Δεν νομίζω ότι προκύπτει απο κάπου ότι οι εξυπνες και ικανες γυναικες μένουν μόνες τους, περισσότερο δηλαδή απο τις χαζές και ανίκανες.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 18 Απρ 2023, 10:31

Προέλλην έγραψε:
Perseus1966 έγραψε:Συνηθως οι εξυπνες και ικανες γυναικες ειναι και τεράστιες σκύλες οπότε μενουν μονες τους.

Δεν νομίζω ότι προκύπτει απο κάπου ότι οι εξυπνες και ικανες γυναικες μένουν μόνες τους, περισσότερο δηλαδή απο τις χαζές και ανίκανες.


Οι χαζοί και οι ανασφαλείς (που είναι και οι περισσότεροι) θέλουν χαζούλες για να τις ελέγχουν. Οπότε όντως ίσως οι έξυπνες μένουν πιο εύκολα μόνες αλλά όχι για τον λόγο που λέει ο Περσέας.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 18 Απρ 2023, 20:57

Δεν ξέρω καμιά γυναίκα σοβαρής καριέρας ανύπαντρη χωρίς παιδιά. Που τα είδατε αυτά; Ρίξτε μια ματιά π.χ. σε όλες τις γυναίκες CEO μεγάλων επιχειρήσεων, αν βρείτε ανύπαντρη, σφυρίξτε.

Οι περισσότερες που μένουν μόνες το κάνουν είτε απο επιλογή (μια μειοψηφία) είτε γιατί έχουν τον πήχη μη-ρεαλιστικά ψηλά. Πχ πλούσιες ή κόρες πολιτικών παραγόντων που δεν βλέπονται, αλλά παρ όλα αυτά δεν θέλουν να συμβιβαστούν με κάποιον φτωχότερο, μικρότερης επιρροής, εξίσου άσχημο.
1 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Perseus1966
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2913

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Perseus1966 » 19 Απρ 2023, 09:13

Προέλλην έγραψε:Δεν ξέρω καμιά γυναίκα σοβαρής καριέρας ανύπαντρη χωρίς παιδιά. Που τα είδατε αυτά; Ρίξτε μια ματιά π.χ. σε όλες τις γυναίκες CEO μεγάλων επιχειρήσεων, αν βρείτε ανύπαντρη, σφυρίξτε.

Οι περισσότερες που μένουν μόνες το κάνουν είτε απο επιλογή (μια μειοψηφία) είτε γιατί έχουν τον πήχη μη-ρεαλιστικά ψηλά. Πχ πλούσιες ή κόρες πολιτικών παραγόντων που δεν βλέπονται, αλλά παρ όλα αυτά δεν θέλουν να συμβιβαστούν με κάποιον φτωχότερο, μικρότερης επιρροής, εξίσου άσχημο.

χωρισμένη?
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 19 Απρ 2023, 12:28

Προέλλην έγραψε:Δεν ξέρω καμιά γυναίκα σοβαρής καριέρας ανύπαντρη χωρίς παιδιά. Που τα είδατε αυτά; Ρίξτε μια ματιά π.χ. σε όλες τις γυναίκες CEO μεγάλων επιχειρήσεων, αν βρείτε ανύπαντρη, σφυρίξτε.

Οι περισσότερες που μένουν μόνες το κάνουν είτε απο επιλογή (μια μειοψηφία) είτε γιατί έχουν τον πήχη μη-ρεαλιστικά ψηλά. Πχ πλούσιες ή κόρες πολιτικών παραγόντων που δεν βλέπονται, αλλά παρ όλα αυτά δεν θέλουν να συμβιβαστούν με κάποιον φτωχότερο, μικρότερης επιρροής, εξίσου άσχημο.


Αυτό πρέπει να τυπωθεί στην πιο μεγάλη γραμματοσειρά και να μοιραστεί στην κάθε γυναίκα 18 με 40.

Πάντως, οι γυναίκες τις πιο πολλές φορές κοιτάνε να παντρευτούν κάποιον ''καλύτερο'' τους, κοινωνικά, επαγγελματικά, εμφανισιακά κλπ. Οπότε μια γυναικά που είναι πετυχημένη επαγγελματικά μπορεί όντως να δυσκολεύεται περισσότερο να βρει κάτι, γιατί απευθύνεται στο 1% των αντρών που είναι το ίδιο ή πιο πάνω από αυτές κοινωνικά και όχι στον Μήτσο από το Περιστέρη και τον Μπάμπη από το Μενίδι.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 19 Απρ 2023, 18:58

Λαχουρένιος έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Δεν ξέρω καμιά γυναίκα σοβαρής καριέρας ανύπαντρη χωρίς παιδιά. Που τα είδατε αυτά; Ρίξτε μια ματιά π.χ. σε όλες τις γυναίκες CEO μεγάλων επιχειρήσεων, αν βρείτε ανύπαντρη, σφυρίξτε.

Οι περισσότερες που μένουν μόνες το κάνουν είτε απο επιλογή (μια μειοψηφία) είτε γιατί έχουν τον πήχη μη-ρεαλιστικά ψηλά. Πχ πλούσιες ή κόρες πολιτικών παραγόντων που δεν βλέπονται, αλλά παρ όλα αυτά δεν θέλουν να συμβιβαστούν με κάποιον φτωχότερο, μικρότερης επιρροής, εξίσου άσχημο.


Αυτό πρέπει να τυπωθεί στην πιο μεγάλη γραμματοσειρά και να μοιραστεί στην κάθε γυναίκα 18 με 40.

Πάντως, οι γυναίκες τις πιο πολλές φορές κοιτάνε να παντρευτούν κάποιον ''καλύτερο'' τους, κοινωνικά, επαγγελματικά, εμφανισιακά κλπ. Οπότε μια γυναικά που είναι πετυχημένη επαγγελματικά μπορεί όντως να δυσκολεύεται περισσότερο να βρει κάτι, γιατί απευθύνεται στο 1% των αντρών που είναι το ίδιο ή πιο πάνω από αυτές κοινωνικά και όχι στον Μήτσο από το Περιστέρη και τον Μπάμπη από το Μενίδι.

Aυτό είναι αρκετά γενικό. Πχ για κάποιον, μπορεί να είναι απλά μια γυναίκα που έχει μια κάποια επαγγελματική θέση κάπου.

Στο μυαλό μου έχω στο μυαλό μου παραδείγματα απο τον ΕΛ περίγυρό μου. Συγκεκριμένα, 3-4 πρώην συμμαθήτριες, που εμφανισιακά είναι πολύ πολύ μέτριες έως και ασχημούτσικες, αλλά είναι είτε κόρες βιοτεχνών με περιουσία, είτε μεγαλοπαραγόντων πολιτικής, και λόγω αυτού έχουν τον πήχη πολύ ψηλά. Eδώ έχουμε να κάνουμε με ψυχολογικά προβλήματα, με γυναίκες που δε ξεπέρασαν την εφηβεία ποτέ.

Πάντως, στην ίδια κατηγορία, ξέρω άλλες τόσες που παντρεύτηκαν και έκαναν παιδιά με εξίσου μέτριας εμφάνισης "λαϊκά παιδιά", που απλά έχουν μια δουλειά με τον βασικό ή και λίγο παραπάνω, αλλά είναι αξιόπιστοι άνδρες. Απλά αυτές είχαν στο μυαλό να παντρευτώ κάποιον αξιοπρεπή γιατί έχω την αντικειμενική ανάγκη να παντρευτώ και να κάνω παιδιά, αντί για να παντρευτώ το όμορφο πριγκιπόπουλο.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”