Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 19 Απρ 2023, 19:03

Perseus1966 έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Δεν ξέρω καμιά γυναίκα σοβαρής καριέρας ανύπαντρη χωρίς παιδιά. Που τα είδατε αυτά; Ρίξτε μια ματιά π.χ. σε όλες τις γυναίκες CEO μεγάλων επιχειρήσεων, αν βρείτε ανύπαντρη, σφυρίξτε.

Οι περισσότερες που μένουν μόνες το κάνουν είτε απο επιλογή (μια μειοψηφία) είτε γιατί έχουν τον πήχη μη-ρεαλιστικά ψηλά. Πχ πλούσιες ή κόρες πολιτικών παραγόντων που δεν βλέπονται, αλλά παρ όλα αυτά δεν θέλουν να συμβιβαστούν με κάποιον φτωχότερο, μικρότερης επιρροής, εξίσου άσχημο.

χωρισμένη?

Έλα ρε συ, η ζωή δεν είναι καγκουροσήριαλ. Η συντριπτική πλειοψηφία γυναικών καριέρας που ξέρω σε ΕΛλάδα και Γερμανία, έχουν οικογένεια. Μερικές, ναι και patchwork, παντρεύτηκαν και 2η φορά και έκαναν και άλλα παιδιά.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 19 Απρ 2023, 21:50

Προέλλην έγραψε:Aυτό είναι αρκετά γενικό. Πχ για κάποιον, μπορεί να είναι απλά μια γυναίκα που έχει μια κάποια επαγγελματική θέση κάπου.


Δεν λέω πως το βλέπουν οι άντρες, αλλά πως βλέπουν οι ίδιες τον εαυτό τους. Σε όποιο επίπεδο και αν είναι, θέλουν κάποιον σαν αυτές ή καλύτερο. Πχ αν η άλλη είναι μεγαλοδικηγόρος θα πάρει αν όχι μεγαλοδικηγόρο, τότε μεγαλογιατρό, μεγαλοεπιχειρηματία κλπ. Δε θα ασχοληθεί με έναν απλό δικηγοράκο που κολλάει εξώδικα, πόσο μάλλον με έναν ντιλιβέρα ή έστω έναν απλό υπάλληλο γραφείου. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.

Στο μυαλό μου έχω στο μυαλό μου παραδείγματα απο τον ΕΛ περίγυρό μου. Συγκεκριμένα, 3-4 πρώην συμμαθήτριες, που εμφανισιακά είναι πολύ πολύ μέτριες έως και ασχημούτσικες, αλλά είναι είτε κόρες βιοτεχνών με περιουσία, είτε μεγαλοπαραγόντων πολιτικής, και λόγω αυτού έχουν τον πήχη πολύ ψηλά. Eδώ έχουμε να κάνουμε με ψυχολογικά προβλήματα, με γυναίκες που δε ξεπέρασαν την εφηβεία ποτέ.


Ε ναι, αυτές που έχουν ένα σκασμό φράγκα θέλουν κάποιον που είναι της τάξης τους και είναι αν όχι ωραίος τότε σίγουρα πιο ωραίος από τις ίδιες. Οι αντίστοιχοι άντρες της τάξης τους όμως παίζουν μπάλα από καθαρίστριες μέχρι κόρες μεγαλοβιομηχάνων οπότε αυτές που λες έχουν τεράστιο ανταγωνισμό. Τον άντρα τον φραγκάτο δεν τον νοιάζει να πάρει φραγκάτη γυναίκα.

Πάντως, στην ίδια κατηγορία, ξέρω άλλες τόσες που παντρεύτηκαν και έκαναν παιδιά με εξίσου μέτριας εμφάνισης "λαϊκά παιδιά", που απλά έχουν μια δουλειά με τον βασικό ή και λίγο παραπάνω, αλλά είναι αξιόπιστοι άνδρες. Απλά αυτές είχαν στο μυαλό να παντρευτώ κάποιον αξιοπρεπή γιατί έχω την αντικειμενική ανάγκη να παντρευτώ και να κάνω παιδιά, αντί για να παντρευτώ το όμορφο πριγκιπόπουλο.


Aυτές όμως επαγγελματικά σε τι επίπεδο ήταν? Το βρίσκω απίθανο μια γιατρός ή δικηγόρος να παντρευτεί έναν του βασικού.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 20 Απρ 2023, 15:39

Λαχουρένιος έγραψε: Δε θα ασχοληθεί με έναν απλό δικηγοράκο που κολλάει εξώδικα, πόσο μάλλον με έναν ντιλιβέρα


Μην πάρεις και όρκο. :D
Οι ντελιβεράδες έχουν γράψει ιστορία στα βαριά μεταπτυχιακά. :fico:
1 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14359
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Adminović » 20 Απρ 2023, 16:04

Λαχουρένιος έγραψε:Δεν λέω πως το βλέπουν οι άντρες, αλλά πως βλέπουν οι ίδιες τον εαυτό τους. Σε όποιο επίπεδο και αν είναι, θέλουν κάποιον σαν αυτές ή καλύτερο. Πχ αν η άλλη είναι μεγαλοδικηγόρος θα πάρει αν όχι μεγαλοδικηγόρο, τότε μεγαλογιατρό, μεγαλοεπιχειρηματία κλπ. Δε θα ασχοληθεί με έναν απλό δικηγοράκο που κολλάει εξώδικα, πόσο μάλλον με έναν ντιλιβέρα ή έστω έναν απλό υπάλληλο γραφείου. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις αλλά απλά επιβεβαιώνουν τον κανόνα.


Ισχύει, σε μεγάλο βαθμό.
Γι'αυτό και όσοι τα έχουμε μεγάλα και βαριά τα πτυχία, είμαστε περιζήτητοι στον κύκλο των υψηλής μόρφωσης γυναικών.
Από την άλλη, για εμάς δεν παίζει τόσο ρόλο η μόρφωση της γυναίκας, οπότε έχουμε μεγάλη ζήτηση και ταυτόχρονα πολλές επιλογές. :fico:
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 20 Απρ 2023, 16:54

Ραν ταν πλαν έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε: Δε θα ασχοληθεί με έναν απλό δικηγοράκο που κολλάει εξώδικα, πόσο μάλλον με έναν ντιλιβέρα


Μην πάρεις και όρκο. :D
Οι ντελιβεράδες έχουν γράψει ιστορία στα βαριά μεταπτυχιακά. :fico:


Λέω για σοβαρή σχέση όχι γαμήσια :D :D
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 22 Απρ 2023, 05:49

Λαχουρένιος έγραψε:
Πάντως, στην ίδια κατηγορία, ξέρω άλλες τόσες που παντρεύτηκαν και έκαναν παιδιά με εξίσου μέτριας εμφάνισης "λαϊκά παιδιά", που απλά έχουν μια δουλειά με τον βασικό ή και λίγο παραπάνω, αλλά είναι αξιόπιστοι άνδρες. Απλά αυτές είχαν στο μυαλό να παντρευτώ κάποιον αξιοπρεπή γιατί έχω την αντικειμενική ανάγκη να παντρευτώ και να κάνω παιδιά, αντί για να παντρευτώ το όμορφο πριγκιπόπουλο.


Aυτές όμως επαγγελματικά σε τι επίπεδο ήταν? Το βρίσκω απίθανο μια γιατρός ή δικηγόρος να παντρευτεί έναν του βασικού.

Κόρες βιομηχάνων και μεγαλεμπόρων (απόφοιτες ΑΕΙ) με δντικές θέσεις στην οικογενειακή επιχείρηση, παντρεμένες πχ με υπαλλήλους τους αποφοίτους ΙΕΚ με μισθό τον βασικό.
Μία απ αυτές μάλιστα, τον έφερε ως απόφοιτο λυκείου άνεργο στο σπίτι, και ο πεθερός τον έστειλε στο ΙΕΚ και τον πήραν στο εργοστάσιο συντηρητή :D
Και μην φανταστείς ότι μιλάμε για τίποτε άσχημες, για μέτριες έως και ωραίες γκόμενες μιλάμε. Απλά πρόκειται για εξίσου εμφανίσιμα παλικάρια, μη-τεμπέληδες, μη-αλήτες.

Τώρα, αν εννοείς καμιά πεινασμένη που έγινε γιατρός ή δικηγόρος της σειράς, εκεί ναι, έχεις δίκιο ότι τέτοιου τύπου συνήθως ψάχνουν να βρούν κανένα μεγαλογιατρό ή μεγαλοδικηγόρο να παντρευτούν και δεν συμβιβάζονται με κάτι άλλο.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 22 Απρ 2023, 09:53

Προέλλην έγραψε:Κόρες βιομηχάνων και μεγαλεμπόρων (απόφοιτες ΑΕΙ) με δντικές θέσεις στην οικογενειακή επιχείρηση, παντρεμένες πχ με υπαλλήλους τους αποφοίτους ΙΕΚ με μισθό τον βασικό.
Μία απ αυτές μάλιστα, τον έφερε ως απόφοιτο λυκείου άνεργο στο σπίτι, και ο πεθερός τον έστειλε στο ΙΕΚ και τον πήραν στο εργοστάσιο συντηρητή :D
Και μην φανταστείς ότι μιλάμε για τίποτε άσχημες, για μέτριες έως και ωραίες γκόμενες μιλάμε. Απλά πρόκειται για εξίσου εμφανίσιμα παλικάρια, μη-τεμπέληδες, μη-αλήτες.


Τώρα, αν εννοείς καμιά πεινασμένη που έγινε γιατρός ή δικηγόρος της σειράς, εκεί ναι, έχεις δίκιο ότι τέτοιου τύπου συνήθως ψάχνουν να βρούν κανένα μεγαλογιατρό ή μεγαλοδικηγόρο να παντρευτούν και δεν συμβιβάζονται με κάτι άλλο.


Πολύ απίθανο σενάριο όλο αυτό. Όχι πως δεν σε πιστεύω αλλά απέχει πολύ από τον κανόνα.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17472
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 22 Απρ 2023, 12:30

Λαχουρένιος έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Κόρες βιομηχάνων και μεγαλεμπόρων (απόφοιτες ΑΕΙ) με δντικές θέσεις στην οικογενειακή επιχείρηση, παντρεμένες πχ με υπαλλήλους τους αποφοίτους ΙΕΚ με μισθό τον βασικό.
Μία απ αυτές μάλιστα, τον έφερε ως απόφοιτο λυκείου άνεργο στο σπίτι, και ο πεθερός τον έστειλε στο ΙΕΚ και τον πήραν στο εργοστάσιο συντηρητή :D
Και μην φανταστείς ότι μιλάμε για τίποτε άσχημες, για μέτριες έως και ωραίες γκόμενες μιλάμε. Απλά πρόκειται για εξίσου εμφανίσιμα παλικάρια, μη-τεμπέληδες, μη-αλήτες.


Τώρα, αν εννοείς καμιά πεινασμένη που έγινε γιατρός ή δικηγόρος της σειράς, εκεί ναι, έχεις δίκιο ότι τέτοιου τύπου συνήθως ψάχνουν να βρούν κανένα μεγαλογιατρό ή μεγαλοδικηγόρο να παντρευτούν και δεν συμβιβάζονται με κάτι άλλο.


Πολύ απίθανο σενάριο όλο αυτό. Όχι πως δεν σε πιστεύω αλλά απέχει πολύ από τον κανόνα.

Ξέρω κι άλλα τέτοια παραδείγματα. Στα γρήγορα μου έρχονται στο μυαλό: κόρη μετόχου τράπεζας και ενός ακόμη βιομήχανου.
Κοινό χαρακτηριστικό όλων αυτών ότι στα νιάτα τους δεν ήταν πολύ ξεπεταγμένες και ψώνια, αλλά υπερβολικά ήσυχα κορίτσια που γενικά πετούσαν κάτω απο τα ραντάρ.

Γενικά, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι οι πλούσιες + μορφωμένες + καριερίστριες, δεν έχουν κανένα πρόβλημα με άνδρες, τόσο χαμηλότερης μόρφωσης όσο και τσέπης.
Αυτές που έχουν το πρόβλημα είναι οι προερχόμενες απο τα κατώτερα στρώματα που πιστεύουν ότι απόκτησαν κάτι που τους δίνει προβάδισμα σχετικά με την τάξη και την ομορφιά τους και πρέπει οπωσδήποτε να το εξαργυρώσουν με έναν γαμπρό πλούσιο και αριστοκράτη/με καλή κοινωνική θέση. ΟΚ, προφανώς και ακαμάτες κόρες απο αριστοκρατικούς κύκλους.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 22 Απρ 2023, 14:07

Προέλλην έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:
Πολύ απίθανο σενάριο όλο αυτό. Όχι πως δεν σε πιστεύω αλλά απέχει πολύ από τον κανόνα.

Ξέρω κι άλλα τέτοια παραδείγματα. Στα γρήγορα μου έρχονται στο μυαλό: κόρη μετόχου τράπεζας και ενός ακόμη βιομήχανου.
Κοινό χαρακτηριστικό όλων αυτών ότι στα νιάτα τους δεν ήταν πολύ ξεπεταγμένες και ψώνια, αλλά υπερβολικά ήσυχα κορίτσια που γενικά πετούσαν κάτω απο τα ραντάρ.

Γενικά, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι οι πλούσιες + μορφωμένες + καριερίστριες, δεν έχουν κανένα πρόβλημα με άνδρες, τόσο χαμηλότερης μόρφωσης όσο και τσέπης.
Αυτές που έχουν το πρόβλημα είναι οι προερχόμενες απο τα κατώτερα στρώματα που πιστεύουν ότι απόκτησαν κάτι που τους δίνει προβάδισμα σχετικά με την τάξη και την ομορφιά τους και πρέπει οπωσδήποτε να το εξαργυρώσουν με έναν γαμπρό πλούσιο και αριστοκράτη/με καλή κοινωνική θέση. ΟΚ, προφανώς και ακαμάτες κόρες απο αριστοκρατικούς κύκλους.

Τελικά καταλήγετε κι οι δύο στο συμπέρασμα ότι ο γάμος δεν γίνεται με την καρδιά αλλά μετά απο προσεκτική έρευνα αγοράς :D
1 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Σχέση με διαφορά μορφωτικού επιπέδου

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 23 Απρ 2023, 12:35

Προέλλην έγραψε:Ξέρω κι άλλα τέτοια παραδείγματα. Στα γρήγορα μου έρχονται στο μυαλό: κόρη μετόχου τράπεζας και ενός ακόμη βιομήχανου.
Κοινό χαρακτηριστικό όλων αυτών ότι στα νιάτα τους δεν ήταν πολύ ξεπεταγμένες και ψώνια, αλλά υπερβολικά ήσυχα κορίτσια που γενικά πετούσαν κάτω απο τα ραντάρ.

Γενικά, καταλήγω στο συμπέρασμα ότι οι πλούσιες + μορφωμένες + καριερίστριες, δεν έχουν κανένα πρόβλημα με άνδρες, τόσο χαμηλότερης μόρφωσης όσο και τσέπης.
Αυτές που έχουν το πρόβλημα είναι οι προερχόμενες απο τα κατώτερα στρώματα που πιστεύουν ότι απόκτησαν κάτι που τους δίνει προβάδισμα σχετικά με την τάξη και την ομορφιά τους και πρέπει οπωσδήποτε να το εξαργυρώσουν με έναν γαμπρό πλούσιο και αριστοκράτη/με καλή κοινωνική θέση. ΟΚ, προφανώς και ακαμάτες κόρες απο αριστοκρατικούς κύκλους.


Τι να πω, δεν έχω παρατηρήσει τέτοια ζευγάρια με τόσο ακραίες διαφορές στον κύκλο μου. Ακόμα και όταν ο άντρας υστερεί οικονομικά έχει κάτι άλλο που το αναπληρώνει, όπως καλές σπουδές και προοπτικές να βγάλει λεφτά αργότερα σαν επαγγελματίας.

BaKXOS_Lysios έγραψε:Τελικά καταλήγετε κι οι δύο στο συμπέρασμα ότι ο γάμος δεν γίνεται με την καρδιά αλλά μετά απο προσεκτική έρευνα αγοράς :D


Τώρα το κατάλαβες? :D
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”