Καλή Ανάσταση

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Καλή Ανάσταση

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 16 Απρ 2023, 23:23

Adminović έγραψε:Δεν πλησιάζω φαγητό που μυρίζει άσχημα.
Για τον ίδιο λόγο δεν τρώω φρικασέ ή χταπόδι με μακαρονάκι (ενώ ψητά πχ τα τρώω). :pardon:

Κανείς δεν τρώει φαγητό που μυρίζει άσχημα. :laugh1:
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14357
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Καλή Ανάσταση

Δημοσίευσηαπό Adminović » 16 Απρ 2023, 23:28

BaKXOS_Lysios έγραψε:
Adminović έγραψε:Δεν πλησιάζω φαγητό που μυρίζει άσχημα.
Για τον ίδιο λόγο δεν τρώω φρικασέ ή χταπόδι με μακαρονάκι (ενώ ψητά πχ τα τρώω). :pardon:

Κανείς δεν τρώει φαγητό που μυρίζει άσχημα. :laugh1:


Δεν εννοώ χαλασμένο.
Η μαγειρίτσα έχει μια άσχημη μυρωδιά, κάτι από την αρνίλα και τα εντόσθια. :pardon:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Καλή Ανάσταση

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 16 Απρ 2023, 23:39

Adminović έγραψε:
BaKXOS_Lysios έγραψε:Κανείς δεν τρώει φαγητό που μυρίζει άσχημα. :laugh1:


Δεν εννοώ χαλασμένο.
Η μαγειρίτσα έχει μια άσχημη μυρωδιά, κάτι από την αρνίλα και τα εντόσθια. :pardon:

Μπα όχι, έχει υπέροχη μυρωδιά. Μάλλον δεν έτυχε να φας κάποτε καλή μαγειρίτσα, ίσως ήταν κάπως άψητη ή κακής ποιότητας οι πρώτες ύλες. :s_no
Τέλος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Εξάλλου εγώ (ένας wannabe vegan) δεν θα έπρεπε να συζητώ τέτοια αμαρτωλά θέματα... :D
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14357
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Καλή Ανάσταση

Δημοσίευσηαπό Adminović » 16 Απρ 2023, 23:44

BaKXOS_Lysios έγραψε:
Adminović έγραψε:
Δεν εννοώ χαλασμένο.
Η μαγειρίτσα έχει μια άσχημη μυρωδιά, κάτι από την αρνίλα και τα εντόσθια. :pardon:

Μπα όχι, έχει υπέροχη μυρωδιά. Μάλλον δεν έτυχε να φας κάποτε καλή μαγειρίτσα, ίσως ήταν κάπως άψητη ή κακής ποιότητας οι πρώτες ύλες. :s_no
Τέλος πάντων, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Εξάλλου εγώ (ένας wannabe vegan) δεν θα έπρεπε να συζητώ τέτοια αμαρτωλά θέματα... :D


Έχω δοκιμάσει από διαφορετικούς μάγειρες. Δεν παίζει όλοι να είχαν μάπα υλικά ή να μην ήξεραν πώς φτιάχνεται.
Δεν ξέρω, ίσως σε εμένα φέρνει αηδία αυτή η μυρωδιά της αρνίλας. :pardon:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Καλή Ανάσταση

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 16 Απρ 2023, 23:50

Adminović έγραψε:Δεν ξέρω, ίσως σε εμένα φέρνει αηδία αυτή η μυρωδιά της αρνίλας. :pardon:

Μα κανονικά δεν υπάρχει μυρωδιά αρνίλας, είναι μόνο τα εντόσθια. Μου κάνει εντύπωση αυτό που λες. Ισως εννοείς τη μυρωδιά εντοσθίων, η οποία όμως δεν γίνεται αισθητή ως κάτι άσχημο. Θέλουν καλό πλυσιμο όλα αυτά, και θέλει και καλό ψήσιμο με μπόλικο αυγολεμονάκι και γίνεται :winneer:
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15577

Re: Καλή Ανάσταση

Δημοσίευσηαπό pluton » 17 Απρ 2023, 07:30

Οι Βολιωτες αν και το 1/3 του πληθυσμού τους είναι ανατολίτες, έχουν απαίσια κουζίνα, κάποιοι έχουν ξεφύγει μέσα από την επαφή τους με τον ανώτερο πολιτισμό των προσφύγων αλλά και πάλι είναι ολοφάνερη η υποβαθμισμένη κουζίνα τους.

Λαπάδες σε γαβαθες, άγευστα κατασκευάσματα , το καλύτερο που βάζουν στο στόμα τους είναι τα ξυγκια του σουβλιστου αρνιού.... Αλλάζουν σταδιακά την διατροφή τους και μαθαίνουν, αλλά γενικά είναι ξένοι με το ζήτημα μαγειρική. Εντύπωση μου έκανε οι ποσότητες άγευστου φαγητού που κατανάλωναν. Το δικαιολογούν σαν υγιεινή διατροφή.... :D


[attachment=0]IMG_20230417_100838_798.jpg[/attachment]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15577

Re: Καλή Ανάσταση

Δημοσίευσηαπό pluton » 17 Απρ 2023, 09:26

Αηντε μιας και μιλησα για Σεκέρ παρε

sekerpare.jpg


Το Σεκέρ παρε είναι πάντα καλά μελωμενο, χωρίς να τρέχουν τα μέλια στο πιατακι, αλλά κάποιοι ρίχνουν μέλι από επάνω, ίσως και λίγη κανελα.

339c31a27d8e49c3b403007631258eb7.jpg


Σεκέρ παρε με καρύδια, υπάρχει Σεκέρ παρε ιζλι γεμιστό δηλαδή έξω με καρύδι, ολόκληρο η μισό καρύδι απ μέσα και τριμμένο στο κέντρο του γλυκού.

σεκερ-παρε-6.jpg


Όταν ερχόταν η φιλενάδα στο σπίτι για κους κους και καφεδάκι, έπρεπε να την γλυκάνει με Σεκέρ παρε ... Εμείς σαν παιδιά τα τρώγαμε διαρκώς και κρυφά και φανερά, κυρίως κρυφά και η μάνα φρόντιζε να κρύψει εκεί που δεν πήγαινε το μυαλό μας για να έχει να βγάλει στον επισκέπτη. Απ' ότι βλέπετε στο πιατακι δεν υπάρχουν σιρόπια, διότι ενώ εξωτερικά φαινόταν σαν στεγνό, εσωτερικά ήταν πολύ καλά μελωμένο.

Τα γλυκά στο προσφυγικό σπίτι ήταν καθημερινά και γινόντουσαν με τα πιο απλά πράγματα έως τα πιο σύνθετα.

Τώρα μου ήρθε στο νου το χτυπητό αυγό.... Έχετε φάει χτυπητό αυγό;

photo.jpg


Χτυπητό αυγό με κακάο και με καφέ γινόταν τον καφέ που κάνουν τον φραπέ ...
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτήν τη δημοσίευση.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Καλή Ανάσταση

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 17 Απρ 2023, 11:33

Η μαγειριτσά ήταν φαγητό για τις παλιές εποχές που ο κόσμος ήταν φτωχός και ήθελε να αξιοποιήσει όλα τα μέρη του ζώου. Στην εποχή μας δεν βρίσκω τον λόγο να τρως άντερα και συκώτια όταν μπορείς να φας όσο φιλέτο θέλεις.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Καλή Ανάσταση

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 17 Απρ 2023, 11:41

Λαχουρένιος έγραψε:Η μαγειριτσά ήταν φαγητό για τις παλιές εποχές που ο κόσμος ήταν φτωχός και ήθελε να αξιοποιήσει όλα τα μέρη του ζώου. Στην εποχή μας δεν βρίσκω τον λόγο να τρως άντερα και συκώτια όταν μπορείς να φας όσο φιλέτο θέλεις.

Καμία σχέση, ήταν μια ήπια κρεατοφαγικη σούπα για να σε εισάγει με το μαλακό στην ακατάσχετη αρνοφαγία που θα επακολουθούσε μετά από 40ημερη νηστεία.... :rolleyes:
0 .

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15577

Re: Καλή Ανάσταση

Δημοσίευσηαπό pluton » 17 Απρ 2023, 11:49

Λαχουρένιος έγραψε:Η μαγειριτσά ήταν φαγητό για τις παλιές εποχές που ο κόσμος ήταν φτωχός και ήθελε να αξιοποιήσει όλα τα μέρη του ζώου. Στην εποχή μας δεν βρίσκω τον λόγο να τρως άντερα και συκώτια όταν μπορείς να φας όσο φιλέτο θέλεις.



Η μαγειρίτσα έχει πρακτικό λόγο που την έτρωγαν.

Μετά την μεγάλη σαρακοστή, δηλαδή σαράντα ημέρες νηστεία, το στομάχι έπρεπε να μπει ομαλά στην κατανάλωση κρέατος, αν μετά το ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ την έπεφτες σε λουκάνικα και στα ξυγκια του αρνιού κινδύνευε το στομάχι σου.

Έτσι το βράδυ της Ανάστασης οι άνθρωποι έφτιαχναν μαγειρίτσα, τσουγκρίζουν το αυγό του ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ-ΑΛΗΘΩΣ Ο ΚΥΡΙΟΣ και την επόμενη οι Βαλκάνιοι Έλληνες έτρωγαν το παχύ τ αρνί .... Εμείς στο πατρικό μου και στο δικό μου σπίτι ποτέ δεν τρώμε αρνί και μάλιστα σουβλιστο.

Εσύ Λαχουρενιε πρόσεχε μετά την νηστεία της Σαρακοστής μη τρως όταν γυρίζεις από την λειτουργία του Πάσχα στις μια με μιάμιση η ώρα την νύχτα, μετά την κοινωνία ,,νηστευσαντες και μη νηστευσαντες,, λουκάνικα, θα σε τρέχουμε με διάτρηση στομάχου καημένε.... Κάτι ελαφρύ τρωγε και την επόμενη φάε κανονικά.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”