Είναι οι σημερινοί νέοι τρυπιοχέρηδες?

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Είναι οι σημερινοί νέοι τρυπιοχέρηδες?

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 30 Απρ 2023, 09:54

Για ''νέους'' δεν μετράω μόνο τους 20αρηδες αλλά βάζω και εμάς τους ημιπιτσιρικάδες από 30 μέχρι 40 :D

Βάζω ενδεικτικά ένα πρόσφατο άρθρο που μου κίνησε το ενδιαφέρον. Η αρθρογράφος είναι 31 και αναφέρεται στο πόσο δύσκολο έως αδύνατο είναι να ζήσεις στην σημερινή Αθήνα με ένα 800αρι μισθό.

https://olafaq.gr/people/society/i-zoi- ... ro-mistho/

Στην αρχή αναφέρεται στα βασικά νοίκια, ΔΕΗ, σούπερ μάρκετ κλπ. Όλα καλά μέχρι εδώ και λέει ότι της περισσεύουν 150 ευρώ μέχρι τα τέλη του μήνα. Μετά από κει αρχίζει η παράνοια όμως.

ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Μέχρι στιγμής, φτάσαμε τα 645 ευρώ. Από τον σταθερό μου μισθό, 800 ευρώ, μένουν άλλα 155 ευρώ που συνήθως είναι για τα τσιγάρα (ναι, οι καπνιστές έχουμε και αυτό το έξοδο!), τις μετακινήσεις (όχι, δεν έχω αυτοκίνητο, αλλά και τα ΜΜΜ κοστίζουν) και για κάποιες εξόδους εντός μήνα ή κάποια έξτρα έξοδα. Δηλαδή, ένα βράδυ, θα παραγγείλεις και μία πίτσα. Ή ένα άλλο βράδυ θα πάρεις ένα ταξί, γιατί πώς διάολο θα πας σπίτι σου στις 3 το πρωί; Θα κάνεις ένα δώρο κάπου, έστω των ελάχιστων ευρώ. Ελάχιστα-ελάχιστα, εξανεμίζονται.

Την κανονική ζωή μου, την πληρώνω με αυτά που βγάζω από τα περιφερειακά, τα οποία δεν είναι σταθερά, συνήθως: το ραδιόφωνο, το τραγούδι κ.ά. Κανονική ζωή ονομάζω την αγορά βιβλίων, ένα δυο ταξίδια τον χρόνο (σε Ελλάδα ή εξωτερικό, στο σπίτι κάποιου φίλου ή σε φθηνό προορισμό με φθηνή διαμονή και φαγητό από τον δρόμο).

Κανονική ζωή ονομάζω τα τραπέζια και τις γιορτές που μου αρέσει να κάνω στο σπίτι και να προσκαλώ φίλους-έξοδο κι αυτό. Κανονική ζωή ονομάζω έναν καφέ στον ήλιο με τον έρωτά μου.

Κανονική ζωή ονομάζω την αυτοφροντίδα: την ψυχολόγο μου τουλάχιστον δύο φορές τον μήνα, κάποιες ιατρικές εξετάσεις τον χρόνο (συχνά, με βοήθεια γονιών αυτές), κάποιο σεμινάριο, την περιποίηση μαλλιών και δέρματος (όχι με τα πιο ακριβά προϊόντα της αγοράς), μια συνδρομή σε συνδρομητικό κανάλι, η αγορά εισιτηρίων για κάποια παράσταση ή συναυλία. Σε αυτό το τελευταίο, η δουλειά μου με βοηθά σημαντικά με την εξασφάλιση προσκλήσεων. Όμως, είναι η δουλειά μου. Πάω να δω μια παράσταση και μετά γράφω κάτι. Πάω να δοκιμάσω το νέο μενού ενός εστιατορίου και γράφω ξανά.


Παρουσιάζει σαν λίγο πολύ απαραίτητα έξοδα τα εξής (ανάμεσα σε κάποια άλλα που όντως είναι απαραίτητα πχ ψυχολόγος):

1. Τσιγάρα
2. Κομμωτήρια και διάφορα μποτέ
3. Ένα ή δύο ταξίδια τον χρόνο (Ελλάδα ή εξωτερικό)
4. Ντιλίβερι
5. Συναυλίες
6. Νέτφλιξ

Κατ'αρχήν όλα τα παραπάνω δεν είναι ούτε κατά διάνοια απαραίτητα, ειδικά το Νέτφλιξ, το ντιλίβερι και τα τσιγάρα. Να πας ένα ταξίδι τον χρόνο σαν άνθρωπος το καταλαβαίνω αλλά η τύπισσα μου θέλει εξωτερικά με έναν βασικό μισθό και ''πέντε δέκα μέρες'' διακοπές (όπως λέει παρακάτω) όταν μια μέση μέρα σε ελληνικό νησί πάει μαζί με την διαμονή στο κατοστάρικο.

Επίσης, ο μόνος τρόπος να τα κάνεις όλα αυτά με 150 ευρώ υπόλοιπο είναι να επιδοτείσαι γερά από τους γονείς σου με 200-300 ευρώ το μήνα. Αυτό είναι κάτι που δεν το παραδέχεται ευθέως αλλά μόνο έτσι βγαίνουν τα νούμερα. Δεν θεωρώ ότι όλα αυτά που γράφει είναι πολυτέλειες. Θα έπρεπε να είναι αυτονόητα στην Ελλάδα του '23 αλλά τίθεται το θέμα κατά πόσο είναι ηθικό να είσαι σε αυτήν την ηλικία και να επιδοτούν οι γονείς σου τις καύλες σου για ταξιδάκια και συναυλίες ακόμα και αν οι γονείς έχουν την δυνατότητα και δεν έχουν θέμα να σε χαρτζιλικώνουν.

Πιστεύω πως οι ηλικίες 25 με 40 που μεγάλωσαν πριν την κρίση είχαν κάποια υψηλά στάνταρ μεγαλώνοντας και έχουν μάθει σε ένα lifestyle που δεν μπορούν να υποστηρίξουν με τα δικά τους λεφτά και είναι ένας βασικός παράγοντας που τους κάνει να είναι εξαρτημένοι από τους γονείς τους ακόμα και σε σχετικά μεγάλες ηλικίες. Πέρα απ' αυτό, λόγω προτύπων και εποχής θεωρούν ως βασικές ανάγκες διάφορες δαπανηρές δραστηριότητες και προιόντα (πχ ακριβά κινητά και ρούχα/παπούτσια, συχνά ταξίδια στο εξωτερικό, φαγητό έξω) που ούτε απολύτως απαραίτητες είναι ούτε μπορεί να τις υποστηρίξει το δικό τους μπάτζετ.

Αλίμονο, δεν λέω να μην τα κάνει κάποιος αν έχει την δυνατότητα. Η ζωή δεν μπορεί να είναι μόνο δουλειά-σπίτι σπίτι-δουλειά. Αλλά το να σε χαρτζιλικώνουν οι γονείς σου για να βγάζεις γούστα στα 30 και τα 40 μου φαίνεται τραγικό και είναι κάτι που νομοτελειακά θα λήξει όταν τελειώσουν τα έτοιμα του μπαμπά και της μαμάς. Πιστεύω πως οι millenials έχουμε τέτοια νοοτροπία που ακόμα και 2000 τον μήνα να βγάζαμε πάλι θα τα τρώγαμε όλα σε μαλακίες.
2 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16596

Re: Είναι οι σημερινοί νέοι τρυπιοχέρηδες?

Δημοσίευσηαπό nemo » 30 Απρ 2023, 10:30

παιζει και η επιδοτηση απο γκομενους ειδικα για ταξιδια και δωρα

οταν λιγοστευουν οι επιδοτησεις μενουν με τα σκυλια και τα παραπονα
πως τους αδικησε η ζωη ..το ιδιο συμβαινει και αντιστροφα με τους νεους

πχ λαχου κλπ
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14357
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Είναι οι σημερινοί νέοι τρυπιοχέρηδες?

Δημοσίευσηαπό Adminović » 30 Απρ 2023, 11:21

800 ευρώ δεν είναι αρκετά, άσχετα αν είσαι νέος ή γέρος. Σε μικρότερες πόλεις ή την επαρχία όπου το κόστος ζωής είναι χαμηλότερο, όπου ίσως έχεις κότες, δικό σου χωράφι κλπ, εντάξει. Αλλά για Αθήνα είναι λίγα.

Με 800 ευρώ ζεις άνετα σε χώρες όπου πχ η βενζίνη έχει κάτω από 1 ευρώ το λίτρο, το γάλα έχει 0.70, ο μηνιαίος λογαριασμός του ρεύματος είναι το πολύ - πολύ 50 ευρώ. Δεν θεωρώ ότι στην Ελλάδα είμαστε πιο σπάταλοι. Απλά εδώ έχουν ξεφύγει οι τιμές. Στην Ισπανία, με μισθούς αρκετά μεγαλύτερους της Ελλάδας, το κόστος ζωής είναι ένα 10-20% πιο κάτω.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Είναι οι σημερινοί νέοι τρυπιοχέρηδες?

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 30 Απρ 2023, 12:09

Adminović έγραψε:800 ευρώ δεν είναι αρκετά, άσχετα αν είσαι νέος ή γέρος. Σε μικρότερες πόλεις ή την επαρχία όπου το κόστος ζωής είναι χαμηλότερο, όπου ίσως έχεις κότες, δικό σου χωράφι κλπ, εντάξει. Αλλά για Αθήνα είναι λίγα.

Με 800 ευρώ ζεις άνετα σε χώρες όπου πχ η βενζίνη έχει κάτω από 1 ευρώ το λίτρο, το γάλα έχει 0.70, ο μηνιαίος λογαριασμός του ρεύματος είναι το πολύ - πολύ 50 ευρώ. Δεν θεωρώ ότι στην Ελλάδα είμαστε πιο σπάταλοι. Απλά εδώ έχουν ξεφύγει οι τιμές. Στην Ισπανία, με μισθούς αρκετά μεγαλύτερους της Ελλάδας, το κόστος ζωής είναι ένα 10-20% πιο κάτω.


Όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στην Ελλάδα με αυτά τα νοίκια και τις τίμες, θες το λιγότερο ένα 1000αρικο καθαρό για να πεις ότι ζεις αξιοπρεπώς. Λέγοντας αξιοπρέπως δεν εννοώ να ζεις καλά αλλά τουλάχιστον να μην μετράς τα πενηντάλεπτα για να βγει ο μήνας.

Σίγουρα είναι πολύ λίγα τα λεφτά και δεν είναι ότι θέλω να ρίξω το φταίξιμο για την οικονομική κατάσταση στις όποιες σπατάλες των νέων. Αλλά πιστεύω η νοοτροπία και οι καταναλωτικές συνήθειες των νέων εντείνουν το πρόβλημα και δε θέλουν να αποδέχθουν ότι πρέπει να ζουν με βάση τις δυνατότητες τους και όχι με βάση τι θα ήθελαν.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Είναι οι σημερινοί νέοι τρυπιοχέρηδες?

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 30 Απρ 2023, 12:41

Λαχουρένιος έγραψε:Σίγουρα είναι πολύ λίγα τα λεφτά και δεν είναι ότι θέλω να ρίξω το φταίξιμο για την οικονομική κατάσταση στις όποιες σπατάλες των νέων. Αλλά πιστεύω η νοοτροπία και οι καταναλωτικές συνήθειες των νέων εντείνουν το πρόβλημα και δε θέλουν να αποδέχθουν ότι πρέπει να ζουν με βάση τις δυνατότητες τους και όχι με βάση τι θα ήθελαν.

Κοίτα είναι απλό. Κάθε άνθρωπος σήμερα (νέος ή γέρος) θα έπρεπε να μπορεί να καλύπτει τις βασικές του ανάγκες (στέγαση, διατροφή, πάγια έξοδα) και 1-2 «σπατάλες» (γιατί είπαμε δεν ζούμε για να δουλεύουμε..) και αυτά (θα έπρεπε) να μπορεί να τα καλύπτει μόνος του, χωρίς τη συνδρομή γονέων ή συντρόφου (μοίρασμα εξόδων).
Άρα θα έπρεπε να μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς είτε νέος είτε γέρος είτε παντρεμένος είτε single μόνο από την δουλειά σου (ανεξάρτητα δλδ αν έχεις άλλα περιουσιακά ή εισοδήματα). Συμβαίνει αυτό; Όχι.
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13195
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Είναι οι σημερινοί νέοι τρυπιοχέρηδες?

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 30 Απρ 2023, 13:12

BaKXOS_Lysios έγραψε:
Λαχουρένιος έγραψε:Σίγουρα είναι πολύ λίγα τα λεφτά και δεν είναι ότι θέλω να ρίξω το φταίξιμο για την οικονομική κατάσταση στις όποιες σπατάλες των νέων. Αλλά πιστεύω η νοοτροπία και οι καταναλωτικές συνήθειες των νέων εντείνουν το πρόβλημα και δε θέλουν να αποδέχθουν ότι πρέπει να ζουν με βάση τις δυνατότητες τους και όχι με βάση τι θα ήθελαν.

Κοίτα είναι απλό. Κάθε άνθρωπος σήμερα (νέος ή γέρος) θα έπρεπε να μπορεί να καλύπτει τις βασικές του ανάγκες (στέγαση, διατροφή, πάγια έξοδα) και 1-2 «σπατάλες» (γιατί είπαμε δεν ζούμε για να δουλεύουμε..) και αυτά (θα έπρεπε) να μπορεί να τα καλύπτει μόνος του, χωρίς τη συνδρομή γονέων ή συντρόφου (μοίρασμα εξόδων).
Άρα θα έπρεπε να μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς είτε νέος είτε γέρος είτε παντρεμένος είτε single μόνο από την δουλειά σου (ανεξάρτητα δλδ αν έχεις άλλα περιουσιακά ή εισοδήματα). Συμβαίνει αυτό; Όχι.


Και γιατί δε συμβαίνει αυτό; :D
Γιατί είτε με δεξιά είτε με αριστερά (της δεξιάς) λειτουργεί απρόσκοπτα ο καπιταλισμός (ποιος είναι αυτός καλέ; :fico: )
Και για όσο λειτουργεί απρόσκοπτα ο καπιταλισμός βολευτείτε με ό,τι σας δίνουν τα αφεντικά και με ό,τι τσιμπάτε από το ταμείο του μπαμπά και αν τη δείτε επανάσταση ρίχτε το συριζα για να τη σπάσετε του θείου Μήτσου που ψηφίζει νδ.
Στο φινάλε για όσο λειτουργούν απρόσκοπτα τα σμαρτφον σας για να ανεβάζετε φωτό με φίλτρα και βιντεάκια στο ίνσταγκραμ, τουίτερ και τικ-τοκ, παίρνετε αβέρτα λάικ και δε σας μπλοκάρει το φέισμπουκ ώστε να περιοριστεί η ελευθερία σας και τα δικαιώματα σας μια χαρά λεφτά είναι και τα 800 ευρώ για ποτάκια τα σκ και ψώνια κάθε Τρίτη και Πέμπτη. :fico:
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Είναι οι σημερινοί νέοι τρυπιοχέρηδες?

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 30 Απρ 2023, 14:17

Ραν ταν πλαν έγραψε:Στο φινάλε για όσο λειτουργούν απρόσκοπτα τα σμαρτφον σας για να ανεβάζετε φωτό με φίλτρα και βιντεάκια στο ίνσταγκραμ, τουίτερ και τικ-τοκ, παίρνετε αβέρτα λάικ και δε σας μπλοκάρει το φέισμπουκ ώστε να περιοριστεί η ελευθερία σας και τα δικαιώματα σας

Σε λίγο θα μου πεις ότι είμαι κι η Λατινοπούλου :D
Εντάξει, εννοείται ότι έθεσα το ερώτημα μέσα σε ένα δυτικό καπιταλιστικό ελληνικό πλαίσιο.
Υπάρχουν χώρες και λαοί που στο συγκεκριμένο ερώτημα θα μου απαντούσαν «αφού έχεις ένα πιάτο φαΐ και καθαρό νερό, σκάσε, αξιοπρεπώς και αυτόνομα ζεις!». :D
Αν ο μόνος δρόμος για να καλύπτονται όλες οι ανάγκες μας είναι να μην έχουμε καθόλου ανάγκες.... τότε προχωράτε και ακολουθώ!... ;)
Μην απαντήσεις γιατί ξέρω τι θα απαντήσεις :laugh1:
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9703

Re: Είναι οι σημερινοί νέοι τρυπιοχέρηδες?

Δημοσίευσηαπό bizeli » 30 Απρ 2023, 17:04

Οι σημερινοί νέοι, εκτός από αυτά που λέει ο λαχουρ, έχουν και τη νοοτροπία ότι θα σπουδάζω μέχρι να πεθάνω.
Οπότε έχοντας την ίδια νοοτροπία και οι γονείς τους ότι το παιδί σπουδάζει φτάνει ο άλλος στα 50 χωρίς να έχει δουλέψει ούτε μια μέρα .
Εντάξει καταλαβαίνω τη νοοτροπία μαζεύω προσόντα γιατί η αγορά εργασίας είναι απαιτητική και ανταγωνιστική αλλά πρώτον πλήρωνε τα προσόντα μόνος σου και δεύτερον πότε σκοπεύεις να αξιοποιήσεις αυτά τα προσόντα ; Στα εκατό;

Ακούω πολλούς θα ξεκινήσω μεταπτυχιακό, τελειώνει το μεταπτυχιακό, θα ξεκινήσω δεύτερο μεταπτυχιακό, μετά θα ξεκινήσω τρίτο μεταπτυχιακό, μετά διδακτορικό, μετά βρήκα ένα πρόγραμμα στο εξωτερικό...Και όλο αυτό το διάστημα οι γονείς πληρώνουν γιατί το παιδί σπουδάζει ακόμα...

Και για να σας προλάβω. Όχι δεν αναφέρομαι σε αυτούς που εργάζονται και τα κάνουν παράλληλα. Αλλά σε όλους αυτούς που έχουν την άπλα ή νομίζουν ότι έχουν την άπλα και στραγγίζουν τους γονείς τους οικονομικά να τους πληρώνουν όλες τις σπουδές.
Πολλοί γονείς δεν ξέρουν και σου λέει για να το λέει το παιδί χρειάζεται και αυτό το πτυχίο και αυτό και αυτό...
Κάποιοι έχουν κάνει τις σπουδές χόμπυ και σπουδάζουν εσαεί. Αφού δεν τους απασχολούν προβλήματα επιβίωσης ή το καθυστερούν όσο μπορούν.
1 .

Άβαταρ μέλους
BaKXOS_Lysios
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2633

Re: Είναι οι σημερινοί νέοι τρυπιοχέρηδες?

Δημοσίευσηαπό BaKXOS_Lysios » 30 Απρ 2023, 17:55

bizeli έγραψε:Κάποιοι έχουν κάνει τις σπουδές χόμπυ και σπουδάζουν εσαεί. Αφού δεν τους απασχολούν προβλήματα επιβίωσης ή το καθυστερούν όσο μπορούν.

Για να το κάνουν σημαίνει ότι προφανώς αντέχουν με το παραπάνω και οι γονείς και οι ίδιοι. Οπότε μάλλον μιλάμε για ένα ελάχιστο ποσοστό εύπορων. Ο λαχου αναφέρεται σε έναν μέσο όρο, όχι στους εύπορους.
(Btw κι εγώ αν είχα εύπορους γονείς ή αν ξαφνικά κέρδιζα πολλά μύρια σε κάνα τζόκερ αυτό θα έκανα: δια βίου σπουδές, δεν το βρίσκω κακό).
0 .

Άβαταρ μέλους
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47621
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Είναι οι σημερινοί νέοι τρυπιοχέρηδες?

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 30 Απρ 2023, 17:57

BaKXOS_Lysios έγραψε:Κοίτα είναι απλό. Κάθε άνθρωπος σήμερα (νέος ή γέρος) θα έπρεπε να μπορεί να καλύπτει τις βασικές του ανάγκες (στέγαση, διατροφή, πάγια έξοδα) και 1-2 «σπατάλες» (γιατί είπαμε δεν ζούμε για να δουλεύουμε..) και αυτά (θα έπρεπε) να μπορεί να τα καλύπτει μόνος του, χωρίς τη συνδρομή γονέων ή συντρόφου (μοίρασμα εξόδων).
Άρα θα έπρεπε να μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς είτε νέος είτε γέρος είτε παντρεμένος είτε single μόνο από την δουλειά σου (ανεξάρτητα δλδ αν έχεις άλλα περιουσιακά ή εισοδήματα). Συμβαίνει αυτό; Όχι.


Δεν συμβαίνει και είναι όνειδος για την πολιτεία αυτό. Το λάθος των νέων δεν είναι ότι θέλουν κάτι καλύτερο για την ζωή τους αλλά ότι έχουν μπει ένα καθεστώς επιδοτούμενου ημιπιτσιρικά για να μην χάσουν τα γούστα.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”