Δικαιούμαι να ομιλώ;

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14321
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Adminović » 02 Ιαν 2024, 18:14

nemo έγραψε:αλφα ρομεο πετρελαιο τετραπορτο ειμαι σε σκεψη να το παρω


Τα άλφα ρομέο βγάζουν συχνά βλάβες.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13126
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 02 Ιαν 2024, 20:01

Adminović έγραψε:
nemo έγραψε:αλφα ρομεο πετρελαιο τετραπορτο ειμαι σε σκεψη να το παρω


Τα άλφα ρομέο βγάζουν συχνά βλάβες.


Δεν κάνουν και τίποτα άλλο.
Αξιοπιστία μηδέν σε περιφερειακά κινητήρα και υπό το μηδέν σε όλα τα υπόλοιπα.
Είχα μια 159 1.8Τ του 2009 και την έδωσα το 2012 και στο ενδιάμεσο πλήρωσα ακόμα ένα αυτοκίνητο σε πλακέτες.
Σε δυο μέρες ακινησία τα κωλοηλεκτρικά της άδειαζαν τη μπαταρία και έτρεχα να βρω γνωστό να τη βάλω μπρος με
μετάγγιση.
Τελευταίας ποιότητας ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά, έτριζε σαν ντενεκές το ταμπλό και τα φωτάκια (δείκτες) αναβόσβηναν
χωρίς αιτία σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο.
Π.χ. άναβε ο δείκτης λαδιού και στη μέτρηση ήταν στο μάξιμουμ.
Γρύλοι στα παράθυρα δούλευαν όποτε ήθελαν και κάθε που έβρεχε περίμενα μια βδομάδα να στεγνώσουν για να
ξεβραχυκυκλώσουν.
8 λίτρα στα 100 έδινε η ''άλφα'' μικτή κατανάλωση 12 το λιγότερο έβαζα με συντηρητική οδήγηση.
Σε όλα πλην εκτός από το μεγαλειώδες κράτημα στις στροφές που έμπαινε κι έβγαινε σαν τρένο και στον εσωτερικό σχεδιασμό
που ήταν σαν διαστημόπλοιο.
Η ''άλφα'' βγάζει αυτοκίνητα γκομενοπαγίδες αλλά μέχρι εκεί και έτερον ουδέν.
Από τότε δεν ξανασχολήθηκα με ''άλφα'' και δεν έχω γνώμη για τα καινούργια μοντέλα αλλά αν πάρουμε υπόψη το
ιστορικό της εταιρείας σε ό,τι αφορά την αξιοπιστία και την ποιότητα πιθανόν και πάλι στο δρόμο για μια από τα ίδια
θα πρόκειται ό,τι κι αν γράφουν τα διαφημιστικά τους προσπέκτους.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47437
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 05 Ιαν 2024, 10:17

Ραν ταν πλαν έγραψε:Καλό είναι να έχεις μια μικρή ιδέα περί μηχανολογικών.
Αυτό γιατί όταν αγοράζεις αυτοκίνητο με βάση τον εξωτερικό και εσωτερικό σχεδιασμό του θα έπρεπε να ξέρεις ότι
μηχανολογικά είναι ακριβώς το ίδιο με τουλάχιστον άλλα 10 μοντέλα του ίδιου τύπου.
Δηλαδή ίδιος κινητήρας, φρένα, αναρτήσεις και κιβώτια ταχυτήτων που χρησιμοποιούνται από πολλές μάρκες όπως
για παράδειγμα ένας κινητήρας πετρελαίου της ρενώ που χρησιμοποιείται ακόμα και από τη μερσεντές.
Στην ουσία λοιπόν δεν αγοράζεις διαφορετικό αυτοκίνητο αλλά διαφορετικό αμάξωμα ''χτισμένο'' πάνω
σε κοινή μηχανολογική βάση και πολλές φορές και πάνω στην ίδια πλατφόρμα.


Τα ξέρω αυτά, εγώ μιλούσα σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο. Δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για νέα αγορά αυτοκινήτου ούτως ή αλλως.

Ραν ταν πλαν έγραψε:Δεν κάνουν και τίποτα άλλο.
Αξιοπιστία μηδέν σε περιφερειακά κινητήρα και υπό το μηδέν σε όλα τα υπόλοιπα.
Είχα μια 159 1.8Τ του 2009 και την έδωσα το 2012 και στο ενδιάμεσο πλήρωσα ακόμα ένα αυτοκίνητο σε πλακέτες.
Σε δυο μέρες ακινησία τα κωλοηλεκτρικά της άδειαζαν τη μπαταρία και έτρεχα να βρω γνωστό να τη βάλω μπρος με
μετάγγιση.
Τελευταίας ποιότητας ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά, έτριζε σαν ντενεκές το ταμπλό και τα φωτάκια (δείκτες) αναβόσβηναν
χωρίς αιτία σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο.
Π.χ. άναβε ο δείκτης λαδιού και στη μέτρηση ήταν στο μάξιμουμ.
Γρύλοι στα παράθυρα δούλευαν όποτε ήθελαν και κάθε που έβρεχε περίμενα μια βδομάδα να στεγνώσουν για να
ξεβραχυκυκλώσουν.
8 λίτρα στα 100 έδινε η ''άλφα'' μικτή κατανάλωση 12 το λιγότερο έβαζα με συντηρητική οδήγηση.
Σε όλα πλην εκτός από το μεγαλειώδες κράτημα στις στροφές που έμπαινε κι έβγαινε σαν τρένο και στον εσωτερικό σχεδιασμό
που ήταν σαν διαστημόπλοιο.
Η ''άλφα'' βγάζει αυτοκίνητα γκομενοπαγίδες αλλά μέχρι εκεί και έτερον ουδέν.
Από τότε δεν ξανασχολήθηκα με ''άλφα'' και δεν έχω γνώμη για τα καινούργια μοντέλα αλλά αν πάρουμε υπόψη το
ιστορικό της εταιρείας σε ό,τι αφορά την αξιοπιστία και την ποιότητα πιθανόν και πάλι στο δρόμο για μια από τα ίδια
θα πρόκειται ό,τι κι αν γράφουν τα διαφημιστικά τους προσπέκτους.


Και τα ΦΙΑΤ τα ίδια και χειρότερα. Τα ιταλικά είναι μόνο για ομορφιά. Τίποτα άλλο.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 12 Ιαν 2024, 21:30

Έχω την εντύπωση ότι όσο περνάει ο καιρός στο flyover μας ανεβάζουν πίστες και βαθμό δυσκολίας.
Κάθε φορά και από ένα νέο εμπόδιο.

Νομίζω όσοι καταφέρουμε να φτάσουμε στην τελευταία πίστα θα μας αφήσουν μόνο μία λωρίδα και για τα δύο ρεύματα να οδηγούμε στις δυο ρόδες και όποιος καταφέρει να περάσει θα είναι ο νικητής.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 16 Φεβ 2024, 21:16

Δεν αντέχω άλλο αυτό το flyover.
Είναι ένα ατέλειωτο καραγκιοζιλίκι.

όχι, όχι ... δεν είναι νορμάλ αυτό

Κάτι πρέπει να γίνει.
Είναι αρρώστια αυτό το πράγμα.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9636

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 03 Απρ 2024, 00:47

Και που λέτε στα απόνερα του flyover το μπιζέλι έφαγε μια πολύ άδικη κλήση, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας και πινακίδων.
Ποιος; Εγώ.
Που πάω με τον σταυρό στο χέρι. Η πιο ευυπόληπτη πολίτης.

Πρώτη φορά στα 41 μου χρόνια μου ρθε να ψελλίσω τη φράση μπάτσοι - γουρούνια - δολοφόνοι.
:s_mad

Το πήρα πολύ κατάκαρδα.

Και όλα αυτά εξαιτίας του flyover.
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13126
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 03 Απρ 2024, 11:26

bizeli έγραψε:Και που λέτε στα απόνερα του flyover το μπιζέλι έφαγε μια πολύ άδικη κλήση, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας και πινακίδων.


Επιτέλους η τροχαία άρχισε να κάνει τη δουλειά της.
Έχει παραγίνει το πράμα με τις ξανθιές που ανεβάζουν στόρις και σέλφις ενώ οδηγούν.
Πλέον τα περισσότερα αυτοκίνητα στην Ελλάδα κυκλοφορούν με σπασμένους πίσω προφυλακτήρες.
Πάει η ξανθιά με όσα πάει και αντί να κοιτάει το δρόμο τσεκάρει συνεχώς τα σοσιαλμίδια της και παράλληλα
με ανοιχτό παράθυρο για να της ανεμίζουν τα μαλλιά τραβάει σέλφι και την ανεβάζει με λεζάντα
''Τώρα, οδηγώντας στον περιφερειακό'' ή στον παραλιακό ή στον επαρχιακό ή όπου αλλού.
Και μέχρι να την ανεβάσει φρενάρουν μπροστά και έρχεται η ξανθιά και τους μαζεύει όλους και στο
πρώτο ''στραβωμάρα έχεις μωρή'' που ακούει απαντάει ''εσείς φταίτε που φρενάρατε''.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17239
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 03 Απρ 2024, 12:24

bizeli έγραψε:Και που λέτε στα απόνερα του flyover το μπιζέλι έφαγε μια πολύ άδικη κλήση, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας και πινακίδων.
Ποιος; Εγώ.
Που πάω με τον σταυρό στο χέρι. Η πιο ευυπόληπτη πολίτης.

Πρώτη φορά στα 41 μου χρόνια μου ρθε να ψελλίσω τη φράση μπάτσοι - γουρούνια - δολοφόνοι.
:s_mad

Το πήρα πολύ κατάκαρδα.

Και όλα αυτά εξαιτίας του flyover.

Αλκοτέστ;
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14321
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Adminović » 03 Απρ 2024, 15:12

bizeli έγραψε:Και που λέτε στα απόνερα του flyover το μπιζέλι έφαγε μια πολύ άδικη κλήση, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας και πινακίδων.
Ποιος; Εγώ.
Που πάω με τον σταυρό στο χέρι. Η πιο ευυπόληπτη πολίτης.

Πρώτη φορά στα 41 μου χρόνια μου ρθε να ψελλίσω τη φράση μπάτσοι - γουρούνια - δολοφόνοι.
:s_mad

Το πήρα πολύ κατάκαρδα.

Και όλα αυτά εξαιτίας του flyover.


Τί έκανες ακριβώς;
Έχεις κάνει ένσταση;
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16527

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό nemo » 03 Απρ 2024, 21:40

bizeli έγραψε:Και που λέτε στα απόνερα του flyover το μπιζέλι έφαγε μια πολύ άδικη κλήση, αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας και πινακίδων.
Ποιος; Εγώ.
Που πάω με τον σταυρό στο χέρι. Η πιο ευυπόληπτη πολίτης.

Πρώτη φορά στα 41 μου χρόνια μου ρθε να ψελλίσω τη φράση μπάτσοι - γουρούνια - δολοφόνοι.
:s_mad

Το πήρα πολύ κατάκαρδα.

Και όλα αυτά εξαιτίας του flyover.


τι ειναι το flyover γμτ μου!!! επρεπε να το γνωριζω; και για να σου αφαιρεσουν
τα διπλωματα κατι χοντρο εκανες μπιζελι -δεν πιστευω να πηρες κανενα σβαρνα;
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”