Δικαιούμαι να ομιλώ;

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17444
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 06 Απρ 2024, 00:32

bizeli έγραψε: το flyover

Το κάνω εικόνα: το αθώο Πιζέλι κοιμάται γαλήνια, και πάνω αιωρείται ένα δαιμονικό flyover έτοιμο να της μετατρέψει τα όνειρα σε εφιάλτες.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 06 Απρ 2024, 00:44

Προέλλην έγραψε:
bizeli έγραψε: το flyover

Το κάνω εικόνα: το αθώο Πιζέλι κοιμάται γαλήνια, και πάνω αιωρείται ένα δαιμονικό flyover έτοιμο να της μετατρέψει τα όνειρα σε εφιάλτες.


Σου εύχομαι να έρθεις στην Ελλάδα να φας 3 ώρες στον περιφερειακό για να διανύσεις μια απόσταση 5 χλμ και μετά να πας να παρκάρεις και να φας και κλήση.

Άντε γιατί έξω από τον χορό πολλά μας τα λέτε.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17444
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 06 Απρ 2024, 02:11

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Το κάνω εικόνα: το αθώο Πιζέλι κοιμάται γαλήνια, και πάνω αιωρείται ένα δαιμονικό flyover έτοιμο να της μετατρέψει τα όνειρα σε εφιάλτες.


Σου εύχομαι να έρθεις στην Ελλάδα να φας 3 ώρες στον περιφερειακό για να διανύσεις μια απόσταση 5 χλμ και μετά να πας να παρκάρεις και να φας και κλήση.

Άντε γιατί έξω από τον χορό πολλά μας τα λέτε.

Ρίχνω μια ιδέα: να μην φτιάξουμε μια τόσο σημαντική συγκοινωνιακή υποδομή σαν το φλαηόβερ γιατί κατά την διάρκεια της κατασκευής του επιβαρύνεται προσωρινά η κίνηση.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 07 Απρ 2024, 01:01

Προέλλην έγραψε:Ρίχνω μια ιδέα: να μην φτιάξουμε μια τόσο σημαντική συγκοινωνιακή υποδομή σαν το φλαηόβερ γιατί κατά την διάρκεια της κατασκευής του επιβαρύνεται προσωρινά η κίνηση.


Για το θέμα του πάρκινγκ έχεις καμία ιδέα ή δεν το θεωρείς σοβαρό πρόβλημα;
Γιατί ωραία γράψε με αλλά δώσε μου και μια λύση πού να το βάλω το αυτοκίνητο πέρα από τον γκώλο μου.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17444
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 08 Απρ 2024, 19:45

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Ρίχνω μια ιδέα: να μην φτιάξουμε μια τόσο σημαντική συγκοινωνιακή υποδομή σαν το φλαηόβερ γιατί κατά την διάρκεια της κατασκευής του επιβαρύνεται προσωρινά η κίνηση.


Για το θέμα του πάρκινγκ έχεις καμία ιδέα ή δεν το θεωρείς σοβαρό πρόβλημα;
Γιατί ωραία γράψε με αλλά δώσε μου και μια λύση πού να το βάλω το αυτοκίνητο πέρα από τον γκώλο μου.

Ποιό φλαηόβερ ρε συ, οταν δούλευα Θεσνίκη ΚΑΘΕ μέρα όταν σχολούσα έκανα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ 25-30 λεπτά γύρω-γύρω τα κοντινά τετράγωνα πότε θα φύγει κανείς παρκαρισμένος για να χωθώ. Το ρεκόρ είναι 45 λεπτά.
Από τη θολούρα το έχω αφήσει, σε χώρο που την άλλη μέρα είχε λαϊκή, μπροστά σε έξοδο πάρκινγκ, κτλ, μαζεύοντας φυσικά κλήσεις.
Το ότι μου το είχαν σπάσει το τζάμι του συνοδηγού 2 φορές μέσα σε 3 χρόνια για να με κλέψουν μία φορά το mp3 player και την άλλη 5 ευρώ σε ψιλά, το αναφέρω ως κερασάκι.

Από την άλλη, έχω χάσει πτήση γιατί κόλλησα στην περιφερειακή. Μιλάμε τώρα για σημειωτόν, αλλά σε φάση ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ 100 μέτρα το μισάωρο, πάνω σε αυτοκινητόδρομο ταχείας κυκλοφορίας, που έγινε για πηγαίνεις γρήγορα να μην κολλάς σε μποτιλιάρισμα δια μέσω του κέντρου.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 30 Απρ 2024, 23:17

Προέλλην έγραψε:Ποιό φλαηόβερ ρε συ, οταν δούλευα Θεσνίκη ΚΑΘΕ μέρα όταν σχολούσα έκανα ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ 25-30 λεπτά γύρω-γύρω τα κοντινά τετράγωνα πότε θα φύγει κανείς παρκαρισμένος για να χωθώ. Το ρεκόρ είναι 45 λεπτά.
Από τη θολούρα το έχω αφήσει, σε χώρο που την άλλη μέρα είχε λαϊκή, μπροστά σε έξοδο πάρκινγκ, κτλ, μαζεύοντας φυσικά κλήσεις.
Το ότι μου το είχαν σπάσει το τζάμι του συνοδηγού 2 φορές μέσα σε 3 χρόνια για να με κλέψουν μία φορά το mp3 player και την άλλη 5 ευρώ σε ψιλά, το αναφέρω ως κερασάκι.

Από την άλλη, έχω χάσει πτήση γιατί κόλλησα στην περιφερειακή. Μιλάμε τώρα για σημειωτόν, αλλά σε φάση ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ 100 μέτρα το μισάωρο, πάνω σε αυτοκινητόδρομο ταχείας κυκλοφορίας, που έγινε για πηγαίνεις γρήγορα να μην κολλάς σε μποτιλιάρισμα δια μέσω του κέντρου.


Έχω να σου κάνω δύο ερωτήσεις. Τη μια στην έκανα και δεν απάντησες.
1. Πιστεύεις ότι η μια λωρίδα που απαγορεύεται το παρκάρισμα στην Κων/λέως αξιοποιείται όντως από τα αυτοκίνητα ως λωρίδα κυκλοφορίας;
2. Πιστεύεις ότι τα αυτοκίνητα σε κίνηση έχουν περισσότερα "δικαιώματα" από αυτά σε ακινησία; Με άλλα λόγια γιατί το θέμα πάρκινγκ δεν είναι εξίσου μεγάλο πρόβλημα; Δεν πρέπει να βρεθεί λύση και σε αυτό το θέμα; Γιατί μόνο να κόβεις κλήσεις δεν το λύνει. Έχεις κάτι να προτείνεις;
0 .


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”