Δικαιούμαι να ομιλώ;

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 04 Απρ 2024, 23:05

Απλά νευριάζω γιατί στα σημεία που γίνονται πραγματικές καφρίλες καθημερινά η τροχαία είναι απούσα. Και πάει και γράφει εκεί επειδή έχει αυτή την εντολή ... όποιο αυτοκίνητο δείτε εκεί γράψτε το.

Οκ κάνε λίγο και εκτίμηση της κατάστασης. Το ξέρεις κι εσύ ότι δε δημιουργούσε κανένα πρόβλημα στη δεδομένη χρονική στιγμή στο δεδομένο σημείο. Αλλά ... είπαμε ουγκ.

Στο ίδιο έργο θεατές είμαστε ρε μλκς. Το ξέρεις ότι η ζωή μας έχει γίνει βάσανο με το flyover. Μην τραβάς κι άλλο το σκοινί.
Ξέρω ότι κι εσύ κάνεις τη δουλειά σου εκείνη την ώρα αλλά μεταξύ μας κι εσύ ζεις σε αυτήν την πόλη και ξέρεις την κατάσταση.
Δεν χρειάζεται να σκέφτεσαι τόσο οριζόντια.

Και άντε να υποστώ τις συνέπειες. Ήταν ανάγκη να εξαντλήσεις όλη την αυστηρότητα του νόμου; Και ένα απλό χρηματικό πρόστιμο έφτανε.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 05 Απρ 2024, 00:05

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Kαλά, που πάρκαρες και σε πήραν την άδεια και τις πινακίδες; Kάτι δεν κολλάει στην υπόθεση. Σε θέση αναπήρου, στην μέση κόμβου, που;


Στην Κων/νου Καραμανλή μωρέ. Έλα τέρμα υπερβολικό. Μιλάμε για μια τεράστια λεωφόρο. Δεν εμποδίζεις πουθενά να παρκάρεις κατά μήκος του πεζοδρομίου. Πάντα παρκάραμε εκεί. Με το flyover άλλαξε ξεκάθαρα. Ξαναλέω δεν λέω για διπλοπαρκάρισμα που ενοχλείς και μπαίνεις μες στον δρόμο. Εκεί ναι. Πάρε μου και τα σώβρακα.

Δες πού μπορείς να παρκάρεις και πού κινούνται τα αυτοκίνητα.
Εικόνα

Μα δε χρησιμοποιείται ως λωρίδα κυκλοφορίας. Δίπλα στο πεζοδρόμιο οδηγείς εσύ;

Μου λέει ο μπάτσος έχει λεωφορειογραμμή. Πού είναι του κάνω; Πέρα από ότι ήταν ξεθωριασμένη και ούτε καν φαινόταν αλλά έστω. Από κει περνάει το λεωφορείο; Άμα δεις και στη φωτό το λεωφορείο που έρχεται στο βάθος πού σκατά χρησιμοποιείται αυτή η λεωφορειογραμμή;
Αυτό είπα και στους μπάτσους. Λέω περνάει από δω το λεωφορείο; Τι κάνει; Περνάει ξυστά στο πεζοδρόμιο; Ούτε καν στάσεις δεν έχει εκεί.
Ρε συ δεν είναι όπως στην Τσιμισκή. Εκεί ναι. Υπάρχει λεωφορειολωρίδα που τη χρησιμοποιούν τα λεωφορεία. Άλλο λεωφορειολωρίδα όμως και άλλο λεωφορειογραμμή. Η λεωφορειογραμμή τι σκατά εξυπηρετεί εκεί;

Έλα όπως είπα είχαν στήσει καρτέρι με σκοπό να γράψουν ... ουγκ. Και είπα ότι ήταν κλειστή αγορά, δεν εμπόδιζα πουθενά, νέκρα ήταν οι δρόμοι.

πσ: Πας καλά μωρέ κι εσύ; Σε θέση αναπήρων θα πάρκαρα; Δεν έκλεινα τίποτα και κανέναν. Ήμουν σε πολύ καθαρό σημείο.

Εν τω μεταξύ μην πεταχτεί και πει κανένας ότι τώρα που δεν παρκάρουμε μπορεί να χρησιμοποιείται ως λωρίδα κυκλοφορίας. Πάλι δε χρησιμοποιείται. Τίποτα. Έχει μετατραπεί σε μια νεκρή ζώνη που ούτε τα αμάξια την χρησιμοποιούν ούτε να παρκάρουμε μπορούμε.
Και να θες να τη χρησιμοποιήσεις δλδ έχει κάδους απορριμμάτων που προεξέχουν στον δρόμο. Μιλάμε για παράνοια.

Και τώρα σας έβαλα μια τυχαία φωτό που βρήκα στο νετ από κων. καραμανλή. Στο σημείο που είχα παρκάρει εγώ ήταν ακόμα πιο άκυρο το σημείο για να με γράψει κάποιος.
Απλά για να καταλάβουν κάποιοι πώς είναι ο δρόμος σε περίπτωση που δεν ξέρουν.

Θεωρείς δηλαδή ότι σε έγραψε παράνομα, πχ ότι ο νόμος δεν λέει ότι πρέπει να σου επιβληθούν οι συγκεκριμένες ποινές γι αυτό που έκανες;

Ή ότι ο νόμος λέει ότι γι αυτό που έκανες έχει μια κατώτερη και ανώτερη ποινή και ο μπατσαίος σε έγραψε κακιασμένος με την ανώτερη;
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 05 Απρ 2024, 01:25

Προέλλην έγραψε:Θεωρείς δηλαδή ότι σε έγραψε παράνομα, πχ ότι ο νόμος δεν λέει ότι πρέπει να σου επιβληθούν οι συγκεκριμένες ποινές γι αυτό που έκανες;

Δεν είναι το θέμα αν είναι νόμιμο ή παράνομο. Το θέμα είναι αν είναι παράλογο ή όχι. Ας ξεκινήσουμε από κει. Σου έδειξα τη φωτό. Άσε που εσύ τον ξέρεις τον δρόμο.
Θεωρείς ότι τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα παρεμποδίζουν την κυκλοφορία; Κοίτα πόσο μακριά είναι η κυκλοφορία από τα παρκαρισμένα. Ούτε καν κοντά δεν περνάνε τα κινούμενα οχήματα.
Για παράδειγμα αν κυκλοφορήσεις Τσιμισκή και με ανοιχτή αγορά κιόλας θα δεις κατά μήκος του δρόμου παρκαρισμένα αυτοκίνητα και ΔΙΠΛΟΠΑΡΚΑΡΙΣΜΕΝΑ, αυτοκίνητα με αλάρμ, φορτηγά τροφοδοσίας που κλείνουν την κυκλοφορία και εκεί η τροχαία πουθενά. Ενώ ίσα ίσα εκεί θα έπρεπε να στήνουν καρτέρι 24/ωρο και να κόβουν κώλους.
Και αυτοί είναι στημένοι στην Καραμανλή που δεν έχει καμία τέτοια εικόνα συγκριτικά με δρόμους στο κέντρο. Ε ναι αυτό είναι παράνοια.
Και δεν σου αναφέρω άλλες καφρίλες που βλέπω καθημερινά στους δρόμους. Και λες εδώ πού είναι η τροχαία; Δλδ δεν γίνεται σε όλη την υπόλοιπη πόλη να γίνεται το μπάχαλο κι εσύ να έχεις καθημερινό πόστο μόνο την καραμανλή και να νομίζεις ότι κάτι κάνεις.

Προς υπεράσπισή μου πάντως εγώ δεν πάρκαρα από κουτοπονηριά εκεί. Αν και ήξερα ότι γράφουν ωστόσο δεν είχα καταλάβει ότι γράφουν σε όλη την κων. καραμανλή. Νόμιζα σε συγκεκριμένα σημεία. Κοίταξα γύρω μου μπας και είχε καμιά απαγορευτική πινακίδα ή το οτιδήποτε που θα ενοχλούσα δεν είδα κάτι και το άφησα. Είχα τον νου μου, βέβαια, όπως είπα (μα το έβλεπα το αμάξι) μπας και ... αλλά αλήθεια δεν είχα πολυκαταλάβει τη φάση με το πού γράφουν, πότε γράφουν ή μήπως ήταν και ράδιο αρβύλα μην σου πω.

Δεν υπάρχει "με έγραψε παράνομα". Εφόσον ο νόμος λέει αυτό οφείλω να το σεβαστώ. Αλλά έχω δικαίωμα να θεωρώ ότι είναι υπερβολικό το μέτρο στον συγκεκριμένο δρόμο.



Προέλλην έγραψε:Ή ότι ο νόμος λέει ότι γι αυτό που έκανες έχει μια κατώτερη και ανώτερη ποινή και ο μπατσαίος σε έγραψε κακιασμένος με την ανώτερη;


Ο νόμος είναι νόμος μηδενός εξαιρουμένου. Αν οι αστυνομικοί άκουγαν την κλάψα του καθενός ... όλοι δίκιο θα είχαμε ... οι αστυνομικοί θα έπρεπε να κάνουν συνεχώς εξαιρέσεις συνεπώς μη εφαρμογή του νόμου.

Όμως θεωρώ ότι τα όργανα της τάξης θα έπρεπε να έχουν την ευχέρεια να αξιολογούν και να εκτιμούν τη βαρύτητα μιας κατάστασης και να κρίνουν αν ο συγκεκριμένος νόμος έχει κάποια ισχύ σε μια δεδομένη χρονική στιγμή ειδικά σε ιδιαίτερες συνθήκες τύπου flyover. Που σημαίνει να κρίνουν πότε ο νόμος αυτός έχει νόημα να εφαρμοστεί στο έπακρον και πότε πιο ελαστικά ή και καθόλου. Νομίζω η οριζόντια εφαρμογή των νόμων δεν είναι κάτι που πρώτη φορά έρχεται στο προσκήνιο. Έχει αμφισβητηθεί και σε άλλες περιπτώσεις.

Όπως και να έχει στη δική μου περίπτωση όντως έπεσα και σε κακιασμένο κιόλας.
0 .

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13175
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 05 Απρ 2024, 11:13

Οι αντικοινωνικές συμπεριφορές πρέπει να τιμωρούνται με όση αυστηρότητα επιβάλλει ο νόμος.
Ειδικά για τη χρήση κινητού κατά την οδήγηση για ανέβασμα σέλφις, στόρις και τσεκάρισμα λάικς σε φωτοσοπιασμένες
φωτογραφίες θα έπρεπε να επιβάλλονται επιπλέον των διοικητικών και ποινές κάθειρξης.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό nemo » 05 Απρ 2024, 18:02

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Mολόγα. Τι έκανες;


Δεν ξέρω ρε φίλε τι έκανα πάντως αυτή η χώρα κάθε μέρα με ωθεί όλο και πιο κοντά στον αντιεξουσιαστικό χώρο. :fico:

oi μονοι που εχουν ορατοτητα ειναι οι εθνικιστες ο αντιεξουσιαστες
ειναι χειροτεροι και απο κομμουνισμο θα μας παρουν και τα σωβρακα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 05 Απρ 2024, 21:14

bizeli έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Θεωρείς δηλαδή ότι σε έγραψε παράνομα, πχ ότι ο νόμος δεν λέει ότι πρέπει να σου επιβληθούν οι συγκεκριμένες ποινές γι αυτό που έκανες;

Δεν είναι το θέμα αν είναι νόμιμο ή παράνομο.

Διάβασα μέχρι εδώ. Και απογοητεύτηκα. Ολόκληρο λογύδριο για να δικαιολογήσεις την παρανομία σου, αντί να δεχτείς τις ευεργετικές συνέπειες της λυτρωτικής τιμωρίας και να αναστοχαστείς-αναθεωρήσεις. Ανάλογης ποιότητας δικαιολογίες, και ανώτερης, έχει και κλέφτης και ο δολοφόνος και ο παιδεραστής.
Αν έτσι είναι το ανώτερο ποιοτικά τεταρτημόριο των ΕΛ (απόφοιτος ΑΕΙ, μέσης και άνω ευφυΐας για τα δεδομένα της χώρα, γενικά όχι πηγαία κακός άνθρωπος, σχετικά σώας τα φρένας, κλπ), τότε εννοείται ότι δεν υπάρχει κανένα σοβαρό μέλλον για την χώρα. Κρίμα, αλλά δυστυχώς σας αξίζουν αυτά που ζείτε, ίσως και χειρότερα.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17440
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 05 Απρ 2024, 21:22

Toν έταιρο διδάσκαλο του γένους, Στύγιο, διαβάζω του πήραν το δίπλωμα και τις πινακίδες γιατί ήπιε κάτι τσίπουρα. Προς τιμή του, αντί για μπεμπεκίστικες δικαιολογίες κακομαθημένου (μόνο 2 τσίπουρα ήταν, σιγά, 10 μέτρα προς το σπίτι μου πήγαινα, είναι παράλογο, ο Κούλης, το σύστημα, μα το είχα δεν ήμουν τελείως ντίρλα, τους άλλους γιατί δεν τους έγραψαν, συγκριτικά, κτλ κτλ) παραδέχτηκε το λάθος του, λέει ότι καλά έκανε η ΕΛ.ΑΣ. που τον φέρμαρε για να μάθει άλλη φορά. Τελικά, ίσως υπάρχει κάποια μικρή ελπίδα.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13683

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό vallon » 05 Απρ 2024, 21:40

πω πωωω ρε πουστημ
αυτές οι θεσαλονικιώτισες είναι σκέτη γκρίνια και παράνοια
όλη μέρα γκρίνα

ορε φίλε
μην μπλέξεις
μακρυά

:laugh1:
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 06 Απρ 2024, 00:07

Προέλλην έγραψε:Toν έταιρο διδάσκαλο του γένους, Στύγιο, διαβάζω του πήραν το δίπλωμα και τις πινακίδες γιατί ήπιε κάτι τσίπουρα. Προς τιμή του, αντί για μπεμπεκίστικες δικαιολογίες κακομαθημένου (μόνο 2 τσίπουρα ήταν, σιγά, 10 μέτρα προς το σπίτι μου πήγαινα, είναι παράλογο, ο Κούλης, το σύστημα, μα το είχα δεν ήμουν τελείως ντίρλα, τους άλλους γιατί δεν τους έγραψαν, συγκριτικά, κτλ κτλ) παραδέχτηκε το λάθος του, λέει ότι καλά έκανε η ΕΛ.ΑΣ. που τον φέρμαρε για να μάθει άλλη φορά. Τελικά, ίσως υπάρχει κάποια μικρή ελπίδα.


Γιατί ρε μεγάλε; Εγώ δεν δέχθηκα τις συνέπειες; Πήγα και έριξα καμιά μολότωφ στο αστυνομικό τμήμα;

Και επίτρεψέ μου να έχω κάποιες "επιφυλάξεις" για αυτό το flyover εξαιτίας του οποίου έφαγα κλήση. Δεν ήταν μια οποιαδήποτε κλήση και μπεμπεκίστικες δικαιολογίες.
Και για τη στέγη του Καλατράβα λέγανε ότι είναι θεόπνευστο έργο και λίγα χρόνια αργότερα κόντεψε να μας πέσει στο κεφάλι.
Άσε ξέρουμε τι σημαίνουν "δημόσια έργα" στην Ελλάδα. Δεν θα εκπλαγώ αν σε κάποια χρόνια αρχίζουν και σκάνε τα σκάνδαλα ένα ένα σχετικά με το flyover. Αν δεν μας έχουν πνίξει και οι πλημμύρες μέχρι τότε με όλη αυτή την τεράστια οικολογική καταστροφή η οποία συντελείται.

Όποια μπούρδα σκεφτεί να φτιάξει κάποιος ... νόμος ... μπεεεε ... οφείλεις να υπακούς ... καλά σε κάναν... νόμος...
Τρώμε που τρώμε το σκατό δεν θα μιλάμε κιόλας.

Και by the way λίγο σεβασμός στον Νο1 ιστορικό πολίτη αυτής της χώρας ο οποίος βιώνει τα έργα from day 1 και παρακολουθεί την πορεία τους λεπτό προς λεπτό περνώντας κάθε μέρα από τον περιφερειακό. Όταν στο μέλλον το flyover θα έχει αφήσει ιστορία εγώ είμαι ήδη μέρος αυτής. Μιλάτε με έναν ζωντανό θρύλο αυτή τη στιγμή οπότε έχω έναν λόγο παραπάνω.

Η εξίσωσή σου με δολοφόνους, παιδεραστές και μεθυσμένους οδηγούς με ξεπερνάει. Πραγματικά ό,τι να ναι :laugh1:
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 06 Απρ 2024, 00:18

vallon έγραψε:πω πωωω ρε πουστημ
αυτές οι θεσαλονικιώτισες είναι σκέτη γκρίνια και παράνοια
όλη μέρα γκρίνα

ορε φίλε
μην μπλέξεις
μακρυά

:laugh1:


Ποια γκρίνια μωρέ; Το αρχικό ποστ μου ήταν 3 σειρές. Οι υπόλοιποι άρχισαν να με ρωτάνε και να επιμένουν τι έγινε και τι έγινε.
Ε τους είπα τι έγινε απλά κατέθεσα και τη δική μου πλευρά. Μπορώ;

Και μάλιστα την κλήση την έφαγα εδώ και πάρα πολύ καιρό. Πάει πάλιωσε. Ανέφερα το γεγονός απλά επειδή έλειπα κι εγώ για αρκετό διάστημα και είπα να σας πω τα νέα μου. Μιας και ξέρετε πόση αδυναμία έχω στον περιφερειακό.
Δεν μπήκα εν βρασμώ ψυχής ... έφαγα κλήση... μπουχούχου ... με γράψανε ... μπουχουχού ....
0 .


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”