Δικαιούμαι να ομιλώ;

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Νοέμ 2023, 22:47

Ποιος σας έπρηζε τόσα χρόνια για την πολύπαθη ζωή του στον περιφερειακό;
Ποιος γκρίνιαζε και γκρίνιαζε κάθε μέρα για την απελπιστική κατάσταση στον περιφερειακό;
Ποιος έγραφε ατελείωτα κατεβατά για τις δραματικές του εμπειρίες στον περιφερειακό;
Ποιος μιλούσε συνεχώς για τα προβλήματα στον περιφερειακό;
Ποιανού η ζωή είχε γίνει ένας καθημερινός εφιάλτης;
Ποιος ήθελε να πάει σε ψυχολόγο εξαιτίας του περιφερειακού;
Σε ποιον είχε γίνει εμμονή ο περιφερειακός;

Στο μπιζέλι.
Όποιος με διαβάζει ξέρει τη σχέση αγάπης και μίσους (μίσους κυρίως) που είχα με τον περιφερειακό. Ατελείωτα "αφιερώματα" εδώ πέρα.

Και έρχεται τώρα το fly over. Ένα κατασκευαστικό έργο που θα βελτιώσει την ποιότητα ζωής μας στους ελληνικούς δρόμους.
Αλλά για αυτό χρειάζεται κάπου στα 4-5 χρόνια (το λιγότερο) θυσίας και ταλαιπωρίας από τους Θεσσαλονικείς.

Πείτε μου τώρα. Εγώ ειδικά δικαιούμαι να ομιλώ; Γκρίνιαζα γκρίνιαζα. Ορίστε ....
Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
Από τη μια δεν αντεχόταν η προηγούμενη κατάσταση αλλά και από την άλλη και η τωρινή ... :cry:

Αυτή θα είναι η ζωή μας για τα επόμενα χρόνια;
Δεν αντέχεται.

Θα μπορούσαν πιθανώς να είχαν προβλεφθεί κάποια έξτρα μέτρα προκειμένου να αποφευχθούν όσο το δυνατόν περισσότερο κάποιες προβληματικές καταστάσεις;

Καταλαβαίνω ότι τα μεγάλα κατασκευαστικά έργα χρειάζονται και κάποιες θυσίες από τους πολίτες αλλά κάτι πάει πολύ λάθος σε όλο αυτό.
Μιλάμε κάθε μέρα για ένα κυκλοφοριακό έμφραγμα στους δρόμους της πόλης εξαιτίας του fly over.

Καταλαβαίνω, επίσης, ότι πάντα στην αρχή θα υπάρχει και η ανάλογη γκρίνια μέχρι να το συνηθίσουμε και να το βουλώσουμε ... αλλά δεν ήταν δυνατόν εγώ ειδικά να μην ανοίξω νήμα για το fly over.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Νοέμ 2023, 23:08

Επίσης, θα ήθελα να καταγραφεί αυτή η μεγάλη ιστορική στιγμή κατά την οποία το Μπιζέλι είχε την "τιμή" και τη "χαρά" να οδηγεί στον περιφερειακό την πρώτη μέρα έναρξης των εργασιών του fly over.
Ναι είμαι από αυτούς τους πολίτες που είχαμε την τύχη να οδηγούμε στην πρεμιέρα των κατασκευαστικών έργων, μια μέρα που αναμφίβολα θα μείνει στην ιστορία.


Όλα ξεκίνησαν με μια ανακοίνωση της Δ/νσης Τροχαίας Θεσσαλονίκης σχετικά με τις επερχόμενες αλλαγές ... the rest is history :cry:

ΥΓ: Παίζει να φαίνομαι και σε κανένα βίντεο γιατί υπήρχαν και κάμερες τις πρώτες μέρες που κατέγραφαν την κίνηση. Την ακινησία μάλλον.
Από κει και μετά οι κάμερες εξαφανίστηκαν που σημαίνει ότι σας αρέσει δεν σας αρέσει αυτή είναι η νέα σας πραγματικότητα. Nothing to see here.

Και κάπως έτσι κυλάνε οι μέρες μας στον περιφερειακό Θεσσαλονίκης πλέον. Με μοναδικό συνοδηγό και συνοδοιπόρο το Ράδιο Θεσσαλονίκη που μας ενημερώνει για ό,τι αφορά τους ελ. δρόμους της Θεσσαλονίκης και μας δίνει λίγο κουράγιο.
Αν δεν ήταν και αυτό...
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Νοέμ 2023, 23:16

Και κάποιες φορές κάθομαι και σκέφτομαι ντάξει να κάτσω να φάω το σκατό αλλά σε 4-5 χρόνια ποιος ζει ποιος πεθαίνει;
Σαν αυτούς τους μεγάλους δασκάλους του Γένους που συνέβαλαν στην ιδεολογική προετοιμασία της ελληνικής επανάστασης αλλά δεν πρόκαμαν ποτέ να την δούνε.

Και αν πεθάνω πριν την ώρα μου και δεν προλάβω να δω το έργο, τελικά θα έχω φάει μόνο το σκατό.

Και όχι ότι θα μείνει το έργο για τις επόμενες γενιές δεν με πείθει.
Θέλω κι εγώ να το χαρώ. Ειδικά εγώ που τόσα έχω περάσει.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Νοέμ 2023, 23:35

Εν τω μεταξύ ένα από τα "μέτρα" αποσυμφόρησης της κατάστασης, διότι το πρόβλημα έχει διοχετευθεί και στο εσωτερικό της Θεσσαλονίκης, είναι τα ανελέητα πρόστιμα και η αφαίρεση πινακίδων.
Που σημαίνει σε απλά ελληνικά ότι απόφυγε παλιοκαθίκι να χρησιμοποιείς το αυτοκίνητό σου στις μετακινήσεις σου και πάρε τα ΜΜΜ αλλιώς θα σε πάρει ο διάολος.


Που δεν μας χαλάει ως λογική αλλά έχουμε επαρκή μέσα μεταφοράς;
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Νοέμ 2023, 23:48

Προσέξτε τώρα το άκρον άωτον της ταλαιπώριας ποιο μπορεί να είναι.
Να έχεις φάει όλη τη χλέπα του fly over σε συνδυασμό και με κανά 2-3 καραμπόλες που στάνταρ θα έχουν γίνει και ταυτόχρονα να ρίχνει και αυτό το λασπόβροχο που ως δια μαγείας όλοι ξεχνάν να οδηγούν και τρακάρουν μεταξύ τους όταν βρέχει, στο καπάκι αφού έχεις καταφέρει να βγεις ζωντανός από αυτές τις συμπληγάδες να καταλήξεις στο φανάρι της Κατσιμίδη που θα φας και κανένα 3ωρο εκεί πέρα και αφού τελικά φτάσεις προς το σπίτι σου να ψάχνεις άλλες 5 ώρες να παρκάρεις κάνοντας κύκλους μπας και φύγει κανένας χριστιανός και το βάλεις εσύ αλλά τελικά δεν μετακινείται κανείς και έτσι αποφασίζεις να παρκάρεις το αμάξι σου σε άλλον δήμο (!!!) από αυτόν που μένεις κάτι που έπρεπε να κάνεις από την αρχή αντί να σπαταλάς άδικα τη βενζίνη σου μπας και βρεις να παρκάρεις στο σπίτι σου κοντά.
0 .

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 23 Νοέμ 2023, 23:53

Και τέλος.
Πού σκατά βρέθηκαν τόσα αυτοκίνητα το φελέκι μου μέσα;

Τόσο πλούσιοι είμαστε όλοι;
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16592

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό nemo » 24 Νοέμ 2023, 09:23

υπομονη μπιζελι μου σε τρια τεσσερα χρονακια θα δεις και τον κασσελακη πρωθυπουργο
και τον κουτσουμπα αξιωματικη αντιπολιτευση ..και ολα θα στρωσουν τοτε
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Adminović » 24 Νοέμ 2023, 12:58

Κανονικά θα έπρεπε πρώτα να ολοκληρωθεί το μετρό και μετά να αρχίσει αυτό.

Αλλά οι αναπτυξιακοί παράγοντες της χώρας δεν μπορούν να περιμένουν. :dunno:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14355
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό Adminović » 29 Νοέμ 2023, 15:16

0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
bizeli
Moderator
Moderator
Δημοσιεύσεις: 9693

Re: Δικαιούμαι να ομιλώ;

Δημοσίευσηαπό bizeli » 29 Νοέμ 2023, 19:59

Ό,τι πιο θλιβερό βίωσα σήμερα στο fly over.
Μποτιλιαρισμένοι στον περιφερειακό και να προσπαθεί να περάσει ασθενοφόρο.

Όχι αυτό το έργο δεν είναι κάντε λίγη υπομονή. Αυτό το έργο είναι έγκλημα.
0 .


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”