τι σκέφτεσαι τώρα;

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Άβαταρ μέλους
itteithe
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 2348
Τοποθεσία: Τρίπολη

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό itteithe » 11 Ιουν 2018, 17:19

Καλά, έχει να κάνει και με το πως διδάχθηκε το μάθημα και πως διαμορφώθηκε η διδακτέα ύλη του. Αλλά με δεδομένη την ύλη που διδάχθηκα εγώ και το γεγονός οτι όταν έδινα εγώ πανελλήνιες δίναμε εννιά μαθήματα (και πιο παλιοί δίνανε και τα ενδοσχολικά) και όχι τέσσερα, μου φαίνονται κάπως υπερβολικές τέτοιου είδους υστερίες. Βέβαια η βαρύτητα της αποτυχίας σε ένα μάθημα είναι πλέον πιο μεγάλη απ' οτι όταν δίναμε εμείς εννιά. Γιατί:

(20 + 20 + 20 + 15)/4 = 75/4 = 18,75

ενώ

(20 + 20 + 20 + 20 + 20 + 20 + 20 + 20 + 15)/9 = 175/9 = 19,44
0 .
Δῶς μοι πᾶ στῶ καὶ τὰν γᾶν κινάσω

Habemus filium

Στύγιος

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 11 Ιουν 2018, 17:21

ILIAS GR έγραψε:
Στύγιος έγραψε:Τι να σου πω ,δεν ξέρω. Γιος συναδέλφου μαθηματικού! κινείται στη βάση και κόρη συναδέλφου διευθύντριας κάτω απ' αυτήν , όπως μου έλεγαν οι δικοί τους από τηλεφώνου.


Το μήλο κάτω απ` τη μηλιά θα πέσει… :D


Εγώ τα δικά μου που είναι 9 και 6 , τα έχω μάθει να αυτενεργούν χωρίς γονική καθηγητική παρέμβαση :P Αν δε κάνουν τις ασκήσεις ,ας τα βρουν με τη δασκάλα στο σχολείο :madwoman:
1 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47550
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 11 Ιουν 2018, 17:23

Στύγιος έγραψε:
ILIAS GR έγραψε:
Το μήλο κάτω απ` τη μηλιά θα πέσει… :D


Εγώ τα δικά μου που είναι 9 και 6 , τα έχω μάθει να αυτενεργούν χωρίς γονική καθηγητική παρέμβαση :P Αν δε κάνουν τις ασκήσεις ,ας τα βρουν με τη δασκάλα στο σχολείο Στυγαινα :madwoman:


:D
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Στύγιος

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 11 Ιουν 2018, 17:37

Σ' αυτό το θέμα υπάρχει σύμπνοια και κοινή γραμμή. Παρεμβαίνει μόνο όταν ζητάνε βοήθεια για κάτι δύσκολο που δεν καταλαβαίνουν και με μέτρο ;)

ΣΣ: κλασική ελληνίδα μάνα τις προάλλες: " μα γιατί δεν έγραψε στην Ιστορία; αφού το διαβάσαμε το μάθημα και μια χαρά το είπαμε στο σπίτι" :D
0 .

Στύγιος

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 11 Ιουν 2018, 18:09

itteithe έγραψε:Καλά, έχει να κάνει και με το πως διδάχθηκε το μάθημα και πως διαμορφώθηκε η διδακτέα ύλη του. Αλλά με δεδομένη την ύλη που διδάχθηκα εγώ και το γεγονός οτι όταν έδινα εγώ πανελλήνιες δίναμε εννιά μαθήματα (και πιο παλιοί δίνανε και τα ενδοσχολικά) και όχι τέσσερα, μου φαίνονται κάπως υπερβολικές τέτοιου είδους υστερίες. Βέβαια η βαρύτητα της αποτυχίας σε ένα μάθημα είναι πλέον πιο μεγάλη απ' οτι όταν δίναμε εμείς εννιά. Γιατί:

(20 + 20 + 20 + 15)/4 = 75/4 = 18,75

ενώ

(20 + 20 + 20 + 20 + 20 + 20 + 20 + 20 + 15)/9 = 175/9 = 19,44


Συνάδελφος μαθηματικός με τον οποίο συνομίλησα προ ολίγου, μου είπε επίσης ότι τα παιδιά έχουν φοβερά μαθησιακά κενά όσον αφορά γνώσεις παρελθόντων ετών σε άλγεβρα και γεωμετρία α' και β' λυκείου . Η αποβλακωμένη γενιά του facebook και του survivor..
0 .

Στύγιος

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 15 Ιουν 2018, 16:04

Από σήμερα και για 1 χρόνο



αφιερωμένο στο σύλλογο καθηγητών , γονέων και κηδεμόνων κλπ κλπ :P :whistle:
1 .

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13683

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό vallon » 15 Ιουν 2018, 17:54

αδειούλα για ανατροφή τέκνου Δημόσιε Υπάλληλε;
και στον Ιδιωτικό Τομέα απολύουν τις έγκυες;
κηφήνες του δημοσίου

:D
2 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47550
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 15 Ιουν 2018, 21:47

Σαν τον Οργι που θα παρει 6 μηνες αδεια για διακοπες στην Σουηδια :D
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 15 Ιουν 2018, 23:07

Στύγιος έγραψε:
ILIAS GR έγραψε:
Το μήλο κάτω απ` τη μηλιά θα πέσει… :D


Εγώ τα δικά μου που είναι 9 και 6 , τα έχω μάθει να αυτενεργούν χωρίς γονική καθηγητική παρέμβαση :P Αν δε κάνουν τις ασκήσεις ,ας τα βρουν με τη δασκάλα στο σχολείο :madwoman:

Bάλτα να διαβάζουν ελληνικά φόρα, να δουν πως θα καταντήσουν αν δεν κάνουν τις ασκήσεις τους.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

vallon
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 13683

Re: τι σκέφτεσαι τώρα;

Δημοσίευσηαπό vallon » 16 Ιουν 2018, 07:14

Λαχουρένιος έγραψε:Σαν τον Οργι που θα παρει 6 μηνες αδεια για διακοπες στην Σουηδια :D


να εκτελεστούν και οι δυο πάραυτα σε ειδική τελετή εν μέσω παμμακεδονικού συλλαλητηρίου

:laugh1:
0 .
Αν ο κομπλεξισμός ήταν άθλημα, κάποιοι θα είχαν πάρει πανηγυρικά το πρωτάθλημα.


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”