Αποτέλεσμα dna Marshal Adminović

Θέματα που δεν ανήκουν σε άλλη ενότητα.
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Αποτέλεσμα dna Marshal Adminović

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 13 Φεβ 2019, 13:51

ΕΛ κουρος ο Αλε :fico:
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

'71
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1671

Re: Αποτέλεσμα dna Marshal Adminović

Δημοσίευσηαπό '71 » 13 Φεβ 2019, 15:01

Adminović έγραψε:
'71 έγραψε:[
Μα ένα μεγάλο μέρος σλάβων που σήμερα είναι ρωμιοί είναι λεχίτες πολωνοί,το έχω ξαναγράψει εδώ.Εσύ και σλάβος να είσαι δε δίνω ούτε μια στο μύριο να είσαι κροάτης όπως ισχυρίζεσαι.


Μη βάζεις στοίχημα, θα το χάσεις. :D

Έχω και γαλλογερμανικό dna σύμφωνα με το Myheritage και πολλούς συγγενείς στην Αυστρία, την Ελβετία και την Κροατία. :D

Δε βάζω στοιχήματα τέτοιου είδους,αυτά που λες για τις κροατικές μεταναστεύσεις δεν έχουν λογική για τον ελλαδικό χώρο.Έχεις πάρει κάποιες ονοματοδοσίες που όντως μαρτυρούν ότι οι κάτοικοι κάποτε πέρασαν από τα μέρη που κατοικούσαν και κατοικούν οι σημερινοί κροάτες.Δε σημαίνει ότι οι ονοματοδότες ήταν οι ίδιοι κροάτες όμως,στα έχω ξαναγράψει και αν κάποια στιγμή έχω όρεξη και χρόνο θα φτιάξω ένα νήμα που θα αποδομήσω την κροατικότητα που θεωρείς ότι σε χαρακτηρίζει.Άσε που τα γαλανά μάτια και τα άλλα,ενδέχεται να είναι από μεταναστεύσεις βορειοηπειρωτών από τα χρόνια που το ρωμέικο βούλιαζε και κατέφυγαν στην κεντρική Ελλάδα.Αυτό είναι μια άλλη ιστορία όμως.
0 .

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Αποτέλεσμα dna Marshal Adminović

Δημοσίευσηαπό Adminović » 13 Φεβ 2019, 15:14

'71 έγραψε:Δε βάζω στοιχήματα τέτοιου είδους,αυτά που λες για τις κροατικές μεταναστεύσεις δεν έχουν λογική για τον ελλαδικό χώρο.Έχεις πάρει κάποιες ονοματοδοσίες που όντως μαρτυρούν ότι οι κάτοικοι κάποτε πέρασαν από τα μέρη που κατοικούσαν και κατοικούν οι σημερινοί κροάτες.Δε σημαίνει ότι οι ονοματοδότες ήταν οι ίδιοι κροάτες όμως,στα έχω ξαναγράψει και αν κάποια στιγμή έχω όρεξη και χρόνο θα φτιάξω ένα νήμα που θα αποδομήσω την κροατικότητα που θεωρείς ότι σε χαρακτηρίζει.Άσε που τα γαλανά μάτια και τα άλλα,ενδέχεται να είναι από μεταναστεύσεις βορειοηπειρωτών από τα χρόνια που το ρωμέικο βούλιαζε και κατέφυγαν στην κεντρική Ελλάδα.Αυτό είναι μια άλλη ιστορία όμως.


Θες να πούμε ότι ήταν Σέρβοι; :pardon:
Ότι ήταν Βούλγαροι; :pardon:
Ότι ήταν Αρβανίτες ή Βλάχοι που μαθαίναν ξένες γλώσσες; :pardon:
Θες να πούμε κι ότι δεν υπήρξαν ποτέ Σλάβοι στην Ελλάδα κι ότι όλα είναι στη φαντασία του Φαλμεράυερ; :pardon:

Το τί είμαι άσε να το ξέρω εγώ, που -εκτός των άλλων- έχω ψάξει αναλυτικά και ιστορικά στοιχεία σχετικά με την καταγωγή της οικογένειάς μου (και φυσικά δεν θα γράψω λεπτομέρειες εδώ). Το ότι έχω πάντως πολλούς συγγενείς στην Κροατία ή την Αυστρια, μόνο τυχαίο δεν μπορεί να είναι. :pardon:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Αποτέλεσμα dna Marshal Adminović

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Ιαν 2024, 17:48

MOΛΙΣ παρήγγειλα το test kit της MyHeritage :D

(είχε προσφορά σήμερα, 48 ευρώ μαζί με ταχυδρομικά. Θα είναι εδώ σε 7 εργάσιμες)

Ευελπιστώ να αποτυπωθεί επίσημα και γενετικά η αμιγώς προελληνική μου καταγωγή.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Αποτέλεσμα dna Marshal Adminović

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Ιαν 2024, 19:47

.
MOΛΙΣ παρήγγειλα ΚΑΙ το τεστ κιτ της 23andMe, μιάς και είναι το μοναδικό σε αυτά τα λεφτά (154 δολάρια) που προσφέρει τα αποτελέσματα και του mitochondrial και του Y-chromosome DNA.
Η βάση δεδομένων του δεν είναι τόσο καλή, ειδικά για Ευρωπαίους, όμως, κάποιος μπορεί να τσεκάρει τα αποτελέσματα του DNA σε διάφορες άλλες βάσεις δεδομένων, όπως έκανε π.χ. ο Αδμίνοβιτς.


'Αδμιν, πόσο καιρό πήρε απο την ημέρα που έστειλες πίσω το κιτ μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα;
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Αποτέλεσμα dna Marshal Adminović

Δημοσίευσηαπό Adminović » 07 Ιαν 2024, 20:34

Προέλλην έγραψε:MOΛΙΣ παρήγγειλα ΚΑΙ το τεστ κιτ της 23andMe, μιάς και είναι το μοναδικό σε αυτά τα λεφτά (154 δολάρια) που προσφέρει τα αποτελέσματα και του mitochondrial και του Y-chromosome DNA.
Η βάση δεδομένων του δεν είναι τόσο καλή, ειδικά για Ευρωπαίους, όμως, κάποιος μπορεί να τσεκάρει τα αποτελέσματα του DNA σε διάφορες άλλες βάσεις δεδομένων, όπως έκανε π.χ. ο Αδμίνοβιτς.


'Αδμιν, πόσο καιρό πήρε απο την ημέρα που έστειλες πίσω το κιτ μέχρι να βγούν τα αποτελέσματα;


Δεν χρειαζόταν να πάρεις και τα δύο. Εγώ είχα πάρει αυτό του 23andme σε προσφορά black friday και μετά κατέβασα το αρχείο με τα δεδομένα του dna και τα έβαλα στο σάιτ του My heritage και με ένα 30ρι μου τα ανέλυσαν και αυτοί. Το 23andme σου δίνει και απλοομαδες και dna Νεάντερταλ και διάφορα άλλα.
Μετά τα έβαλα και στο Gedmatch δωρεάν. Το Gedmatch ίσως είναι πιο καλό στην ανάλυση σε βάθος χρόνου. Μπορείς να δοκιμάσεις τα διάφορα εργαλεία που έχει, να δεις σε ποιο σημερινό πληθυσμό είσαι πιο κοντά (πχ Θεσσαλία, Μακεδονία, Κρήτη κλπ), να δεις πόσο dna έχεις από διάφορους αρχαίους πληθυσμούς. Στο Gedmatch μαζεύονται όλοι από όλες τις εταιρείες, οπότε θα βρεις και πιο πολλούς συγγενείς.

Τα αποτελέσματα από όσο θυμάμαι ήταν 2-3 εβδομάδες μετά. Στο My heritage τα έβγαλαν γρήγορα, αλλά εκεί έστειλα σκέτα δεδομένα.

Προέλλην έγραψε:MOΛΙΣ παρήγγειλα το test kit της MyHeritage :D

(είχε προσφορά σήμερα, 48 ευρώ μαζί με ταχυδρομικά. Θα είναι εδώ σε 7 εργάσιμες)

Ευελπιστώ να αποτυπωθεί επίσημα και γενετικά η αμιγώς προελληνική μου καταγωγή.


Το background της καταγωγής σου ποιο είναι; Να σε πω στο περίπου τί θα βγάλει. :fico:
Το "προελληνικό" απ' ο,τι κατάλαβα για το My heritage είναι κυρίως αυτό που το τεστ δίνει ως Ελλάδα - Ν. Ιταλία. Γω έχω 59 τακατο. :fico:
1 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Αποτέλεσμα dna Marshal Adminović

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 07 Ιαν 2024, 21:11

Adminović έγραψε:Το background της καταγωγής σου ποιο είναι; Να σε πω στο περίπου τί θα βγάλει. :fico:

Νησιά Β.Α. Αιγαίου, παράλια Μ. Ασίας, περίχωρα Κων/πόλεως. Εικάζεται ότι είχαμε και έναν βορειοευρωπαίο γαμπρό στο ένα σόι αρκετές γενιές πίσω.


Adminović έγραψε:Το "προελληνικό" απ' ο,τι κατάλαβα για το My heritage είναι κυρίως αυτό που το τεστ δίνει ως Ελλάδα - Ν. Ιταλία. Γω έχω 59 τακατο. :fico:

Γι αυτό ήθελα τις απλοομόδες απο το 23andMe, για να δω αν έχω πολύ από αυτές πριν κατεβούν οι γιαμνάδες στον Προελλαδικό χώρο. Ας ελπίσουμε να γλιτώσω το φιάσκο να με βγάλει ως επί το πλείστον ΕΛ και να αναγκαστώ να αλλάξω gimmick :nono:
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Αποτέλεσμα dna Marshal Adminović

Δημοσίευσηαπό Adminović » 07 Ιαν 2024, 21:26

Προέλλην έγραψε:
Adminović έγραψε:Το background της καταγωγής σου ποιο είναι; Να σε πω στο περίπου τί θα βγάλει. :fico:

Νησιά Β.Α. Αιγαίου, παράλια Μ. Ασίας, περίχωρα Κων/πόλεως. Εικάζεται ότι είχαμε και έναν βορειοευρωπαίο γαμπρό στο ένα σόι αρκετές γενιές πίσω.


Adminović έγραψε:Το "προελληνικό" απ' ο,τι κατάλαβα για το My heritage είναι κυρίως αυτό που το τεστ δίνει ως Ελλάδα - Ν. Ιταλία. Γω έχω 59 τακατο. :fico:

Γι αυτό ήθελα τις απλοομόδες απο το 23andMe, για να δω αν έχω πολύ από αυτές πριν κατεβούν οι γιαμνάδες στον Προελλαδικό χώρο. Ας ελπίσουμε να γλιτώσω το φιάσκο να με βγάλει ως επί το πλείστον ΕΛ και να αναγκαστώ να αλλάξω gimmick :nono:


Τότε θα σου βγάλει σίγουρα πολύ Ελλάδα - Ν. Ιταλία και αρκετό Δυτική Ασία.
Παίζει να σου βγάλει και τίποτα ψιλά από Βαλκάνια, Ιταλία, Β. Αφρική και Μ. Ανατολή. Αν είχατε και βορειοευρωπαίο πρόγονο, παίζει και η ΒΔ Ευρώπη.
Η Y απλοομαδα πολύ πιθανόν να είναι J2.
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17098
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Αποτέλεσμα dna Marshal Adminović

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 09 Ιαν 2024, 00:05

Σήμερα έλαβα ειδοποιήσεις και απο τις δύο εταιρίες (MyHeritage και 23andMe), ότι τα τεστ κιτς είναι καθ οδόν. Το πολύ 7 εργάσιμες λένε, αλλά πιστεύω το αργότερο μέχρι την Παρασκευή θα είναι εδώ (τo ένα έρχεται απο αποθήκη στην Ολλανδία, το άλλο παίζει και απο αποθήκη εδώ). Ευελπιστώ να τα στείλω πίσω Σάββατο/Δευτέρα, και μετά περίπου 4 εβδομάδες προσμονή για τα αποτελέσματα.

Εν τω μεταξύ, για όποιον ενδιαφέρεται, ας δεί τα παρακάτω κατατοπιστικότατα βίντεο - συγκρίσεις των τεστς διαφόρων εταιριών:





Επιφυλάσσομαι στο εγγύς μέλλον να κάνω και τα Ancestry, FamilyTree για καταγωγή, αλλά και τα Circle, Nebula Genomics για γονίδια ασθενειών. Προς το παρόν, νομίζω ότι τα καλύτερα value for money συναρτήσει της αναλυτικότητας αποτελεσμάτων DNA και μεγέθους της βάσης δεδομένων, είναι τα δύο που επέλεξα.

ΥΓ
Να πούμε κάπου εδώ, ότι σαφώς υπάρχει ζήτημα προστασίας προσωπικών δεδομένων, αλλά προσωπικά δεν με νοιάζει, δίνω απλόχερα το DNA μου στην Νέα Τάξη :enamorado:
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47363
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Αποτέλεσμα dna Marshal Adminović

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 09 Ιαν 2024, 16:17

Ρε μάγκες αφού έχετε λεφτά για πέταμα δεν μου στέλνετε κανένα 50άρικο να βάλω βενζίνη? :fico:
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:


Επιστροφή σε “Γενική Συζήτηση”