• Ενεργά Θέματα 
Η περιήγηση στον παρόντα ιστότοπο συνεπάγεται ότι συμφωνείτε με τους Όρους Χρήσης και την Πολιτική Χρήσης Cookies.

"Αγωνιστές του 21"

Θέματα ιστορικού και αρχαιολογικού ενδιαφέροντος.
Άβαταρ μέλους
Ακρίδης Κατσαριδόπουλος
Crazy poster
Crazy poster

Re: "Αγωνιστές του 21"

Δημοσίευσηαπό Ακρίδης Κατσαριδόπουλος » 26 Μάιος 2024, 13:17

Τλαξκαλτέκος έγραψε:Αρβανίτες αγωνιστές του '21

Ξέρεις κανέναν αγωνιστή του '21 που να δήλωνε εθνικά Αλβανός; :hmhmhm: Εγώ μόνο αυτόν έχω υπόψη μου.

https://en.wikipedia.org/wiki/Naum_Veqilharxhi
0 .

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 26 Μάιος 2024, 16:06

Ακρίδης Κατσαριδόπουλος έγραψε:
Τλαξκαλτέκος έγραψε:Αρβανίτες αγωνιστές του '21

Ξέρεις κανέναν αγωνιστή του '21 που να δήλωνε εθνικά Αλβανός; :hmhmhm: Εγώ μόνο αυτόν έχω υπόψη μου.

Μπαϊράμης Λιάπης

Σε έγγραφο, της 18/12/1828, ο Μπαϊράμης Λιάπης γράφει στον Ι. Καποδίστρια:

«Είμαι Τούρκος την θρησκείαν, το γένος Αλβανός, αλλά πολίτης Έλλην, (διότι ηγωνίσθην εις όλον το διάστημα του Ελληνικού υπέρ ελευθερίας αγώνος· και ηγωνίσθην όχι κατ’ ανάγκην, αλλά κατά προαίρεσιν μισών την τυραννίαν, και λαβών συμπάθειαν δια την τυραννουμένην ανθρωπότητα) έτυχον δε πολλάκις πολλάς περιστάσεις, καθ’ ας ηδυνάμην να απολαύσω και πλούτη και δόξας, αλλά τας κατεφρόνησα μόνον και μόνον δια την φιλελευθερίαν μου, και δια να μη βλάψω τους υπέρ ελευθερίας αγωνιζομένους έλληνας· […] Παρακαλώ λοιπόν αν το Ελληνικόν έθνος ευγνωμονή, προς όσους εδικαίωσαν αλλοεθνείς, και μάλιστα τούρκους, τους αγώνας των, και αν η τοιαύτη δικαίωσις αξίζη περιθάλψεως, ευαρεστηθήτε, να περιθαλφθώ ώστε να μη αποθάνω της πείνας ομού με την οικογένειαν μου, οίτινες δυστυχούμεν, διότι δεν ηγαπήσαμεν την Οθωμανικήν τυραννίαν, των ομοθρήσκων μας, και αγωνιζόμεθα με τους Έλληνας υπέρ ελευθερίας».

https://avgi-anagnoseis.blogspot.com/20 ... st_27.html
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Άβαταρ μέλους
Ακρίδης Κατσαριδόπουλος
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Ακρίδης Κατσαριδόπουλος » 26 Μάιος 2024, 16:28

Τλαξκαλτέκος έγραψε:
Ακρίδης Κατσαριδόπουλος έγραψε:Ξέρεις κανέναν αγωνιστή του '21 που να δήλωνε εθνικά Αλβανός; :hmhmhm: Εγώ μόνο αυτόν έχω υπόψη μου.

Μπαϊράμης Λιάπης

«Είμαι Τούρκος την θρησκείαν, το γένος Αλβανός, αλλά πολίτης Έλλην, (διότι ηγωνίσθην εις όλον το διάστημα του Ελληνικού υπέρ ελευθερίας αγώνος· και ηγωνίσθην όχι κατ’ ανάγκην, αλλά κατά προαίρεσιν μισών την τυραννίαν, και λαβών συμπάθειαν δια την τυραννουμένην ανθρωπότητα) έτυχον δε πολλάκις πολλάς περιστάσεις, καθ’ ας ηδυνάμην να απολαύσω και πλούτη και δόξας, αλλά τας κατεφρόνησα μόνον και μόνον δια την φιλελευθερίαν μου, και δια να μη βλάψω τους υπέρ ελευθερίας αγωνιζομένους έλληνας· […] Παρακαλώ λοιπόν αν το Ελληνικόν έθνος ευγνωμονή, προς όσους εδικαίωσαν αλλοεθνείς, και μάλιστα τούρκους, τους αγώνας των, και αν η τοιαύτη δικαίωσις αξίζη περιθάλψεως, ευαρεστηθήτε, να περιθαλφθώ ώστε να μη αποθάνω της πείνας ομού με την οικογένειαν μου, οίτινες δυστυχούμεν, διότι δεν ηγαπήσαμεν την Οθωμανικήν τυραννίαν, των ομοθρήσκων μας, και αγωνιζόμεθα με τους Έλληνας υπέρ ελευθερίας».

Ναι, τον είχα και αυτόν υπόψη μου. :good: Χριστιανό εννοούσα όμως, όχι μουσουλμάνο.
0 .

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 26 Μάιος 2024, 19:07

Ακρίδης Κατσαριδόπουλος έγραψε:
Τλαξκαλτέκος έγραψε:
Μπαϊράμης Λιάπης

Ναι, τον είχα υπόψη μου αυτόν. :good: Χριστιανό εννοούσα όμως, όχι μουσουλμάνο.

Έχω γιο αγωνιστή.

Ο Λεωνίδας Βούλγαρης παρουσιαζόταν ως «εξ Αλβανίας έλκον το γένος και μητρός Πελοποννησίας, εκ της επιφανούς εν Πελοποννήσω οικογενείας των Θεοχαροπούλων καταγομένης...».
viewtopic.php?f=71&t=11968&p=315512&hilit=%CE%92%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B7%CF%82#p315512
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Άβαταρ μέλους
Ακρίδης Κατσαριδόπουλος
Crazy poster
Crazy poster

Δημοσίευσηαπό Ακρίδης Κατσαριδόπουλος » 26 Μάιος 2024, 19:30

Τλαξκαλτέκος έγραψε:
Ακρίδης Κατσαριδόπουλος έγραψε:Ναι, τον είχα υπόψη μου αυτόν. :good: Χριστιανό εννοούσα όμως, όχι μουσουλμάνο.

Έχω γιο αγωνιστή.

Ο Λεωνίδας Βούλγαρης παρουσιαζόταν ως «εξ Αλβανίας έλκον το γένος και μητρός Πελοποννησίας, εκ της επιφανούς εν Πελοποννήσω οικογενείας των Θεοχαροπούλων καταγομένης...».
viewtopic.php?f=71&t=11968&p=315512&hilit=%CE%92%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%B3%CE%B1%CF%81%CE%B7%CF%82#p315512

Υπάρχει και ο Ευαγγέλης Ζάππας (ο μετέπειτα ευεργέτης), αλλά αυτός αναφέρεται στους συντοπίτες του, όχι στον εαυτό του. :mrgreen:

Δι ̓ αὐτό, τὸ καθ' ἡμᾶς, προ πάντων ἐκρίνα μεν καταλληλοτέρον καὶ ἐπωφελεστέρον τὴν παραδοχὴν αὐτοῦ τοῦ συστήματος ἐκ τῶν 24 Ελληνικών χαρακτήρων καί τινων ἐξ αὐτῶν συνθέτων πρὸς τελείαν προφορὰν φθόγγων τινῶν τῆς ̓Αλβανικῆς ἐλλειπόντων τῇ ἐλληνική, ὡς παρακατιόντες δεικνύομεν, ἅτινα καταφανῆς ἀνάγκη μᾶς ἐβίασε νὰ εἰσάξωμεν εἰς τὸ παρ ̓ ἡμῶν πρὸ μικροῦ ἐν Λαμπόβῳ συστηθὲν σχολεῖον πρὸς ἐκπαίδευσιν τῶν ̓Αλβανῶν ἢ Σκηπηταρῶν — ονομάτων συνωνύμων καθ ̓ ἑαυτὰ καὶ ἴσων τοῦ τῶν Πελασγῶν, ὁμολογουμένων, πρὸς τοῖς ἄλλοις, καὶ παρὰ τῶν ἑξῆς ἱστορικῶν Cantu histoire de cent aus tom. III. — Ιστορία Παπαρρηγοπούλου ἀρχαία. — Dictionnaire Universel de geographie et d'histoire sur le mot Albanie ἐκ τοῦ Κελτικού Alb ή Alp = όρος. — Ιστορία της Αρχαίας Ελλάδος ὑπὸ Θωμᾶ Κειτλή — ἱστορία Α. Ρ. Ραγκαβη. — Histoire grecque per Victor Durui. — Ιστορία Ελληνικὴ ὑπὸ Ίρβιγκος, καθώς καὶ παρὰ τῶν ἰδίων ̓Αλβανῶν, οἵτινες ονομάζουσιν εἰς τὴν διάλεκτόν των τούς βράχους Σκίμπι, καὶ τοὺς ἐν αὐτοῖς κατοικοῦντας ἀετοὺς καὶ ὄρνεα σκιμπόνια καὶ σκίπε καὶ ἐξ αὐτοῦ Σκιπετὰρ δηλ. κάτοικος τῶν ὀρέων ἢ βράχων.

https://digitallib.parliament.gr/displa ... 44493&seg=
σ.515-516
1 .

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 09 Ιουν 2024, 07:55

(...) ανιχνεύεται μία ασαφής μεν αλλά υπαρκτή αίσθηση κοινότητας μεταξύ των διαφόρων αλβανόφωνων κοινοτήτων, μεταξύ των Αρβανιτών. Σε αρκετούς, όχι μόνο είναι γνωστή η ύπαρξη των άλλων κοινοτήτων σε διαφορετικές περιοχές της σημερινής νοτιότερης Ελλάδας, αλλά και φαίνεται ότι δημιουργεί κάποια αισθήματα «γλωσσικής κοινότητας». Έτσι τουλάχιστον ερμηνεύουμε κάποιες σπά­νιες παραθέσεις σε κείμενα της εποχής όπως την παρακάτω:
Το 1822 οι κάτοικοι της αλβανόφωνης Ντομπρένας (στη Βοιωτία) καλωσορίζουν στα αρβανίτικα τον «αρχηγό του ελληνικού στόλου του Ευρίπου» Αλέξανδρο Κριεζή από την Ύδρα και διαφαίνεται, από το κείμενο, μία ιδιαίτερη σχέση με το υδραίικο πλήρωμα:
«Μη γνωρίζοντας με ερώτησαν από τους εμπροσθινούς καί έμαθον το ποιος ήμην. Τρέχουν με χαραίς και φωναίς κράζοντάς με εις την Αλβανίτικην διάλεκτον. – Μισέρδε, Καπετάν Κριεζή! Ήλθον, με εκατέβασαν από το άτι ασπάζοντάς με».

(...)
Η γνώση για τους «κυρίως» Αλβανούς, χριστιανούς και μουσουλμάνους (και μπεκτασήδες) και τη γλώσσα τους υπάρχει στο βαθμό που οι δρώντες έχουν μία ευρύτερη αντίληψη και γνώση. Οι αναφορές είναι αρκετές, όπως και αυτές που διαφοροποιούν, όταν αυτό έχει σημασία, το μουσουλμανικό πληθυσμό συνήθως ανάλογα με την τοπική του προέλευση. Ακόμη και η έννοια της Αλβανίας συναντάται, προφανώς ενός αόριστου χώρου -όπως και οι Βουλ­γαρία και οι Βούλγαροι άλλωστε -. Ενδεικτικά, το 1840 σε ένορκη κατάθεση στο ειρηνοδικείο Χαλκίδος, ο Χαλκιδέος Νταλίπης Μουσταφάς Αλβανός, αναφέρει, ή καλύτερα ο γράφων σημειώνει, στην ερώτηση πατρίς, «Αλβανία». Συνήθως όμως ο όρος που χρησιμοποιείται είναι Αρβανιτιά. Χαρακτηριστικό δε για τη γλωσσική αίσθηση που υπήρχε και από τις δύο πλευρές είναι το παρακάτω απόσπασμα: Ο Αλ. Κριεζής, στον οποίο αναφερθήκαμε παραπά­νω, γράφει:
«Με τραβά ο Αλβανός Μουσταφάς […] καθίζει κοντά μου, και με λέγει Αλβανίτικα, και δεν ειμπορούσα να καταλάβω την διάλεκτον, ότι τα μιλούν βαθειά. Μου αποκρίνεται Ρωμαίικα και με λέγει».

Είχε σημασία η διαφορετική γλώσσα; Οι αλβανόφωνοι ορθόδοξοι (Αρβανίτες) στην Ελληνική Επανάσταση – Λάμπρος Μπαλτσιώτης
https://argolikivivliothiki.gr/2022/04/ ... evolution/
1 .

Επιστροφή σε “Ιστορία”