ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Θέματα ιστορικού και αρχαιολογικού ενδιαφέροντος.
Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 20 Δεκ 2019, 17:38

TAYGETHS έγραψε:
pluton έγραψε:Τι συζητάμε τα αυτονόητα, πρέπει να βάζουμε πηγές, εκτός φαντάζομαι αν γράφουμε προσωπικές τοποθετήσεις, υποθέσεις και συμπεράσματα που από κάπου προκείπτουν τέλος πάντων, ιστορία χωρίς πηγές είναι σκορδαλιά χωρίς σκόρδο.

Βάζε βρε ΤΑΥΓΕΤΗ πηγές αφού τις έχεις.... εγώ προσωπικά αν και η πλειοψηφία είναι στην άλλη πλευρά του λόφου δεν μου στέρησε την δυνατότητα συμμετοχής κανένας (με εξαίρεση τον Λαχουρένιο, ο οποίος σαν συντονιστής εφάρμοσε το ιδιώνυμο).



αντε παλι με τις πηγες.μπορω σε καθε φραση να βαζω πηγες;
το βιβλιο του πωλ μων στο συνολο του αυτα λεει που βαζω εδω.
δεν μπορω να βαζω σε καθε φραση πηγες που για τους πολλους ειδικα κακοπροαιρετους ειναι ακυρες.
εγω θα γραφω οπως γραφω και αν θελουν ας με διαγραψουν.

.


Κανείς δε θα σε διαγράψει. Μπορείς όμως όταν γράφεις για συγκεκριμένα ιστορικά γεγονότα, για να έχει εγκυρότητα αυτό που γράφεις, να αναφέρεις το βιβλίο που βρήκες το απόσπασμα και το συγγραφέα του και ει δυνατόν και τη σελίδα, αν και διαφέρουν στις διάφορες επανεκδόσεις.
Οπότε όποιος θέλει να συζητήσει μαζί σου θα μπορεί να ανατρέξει στην πηγή που αναφέρεις και θα συμφωνήσει μαζί σου ή θα αμφισβητήσει τα λεγόμενα σου βάσει στοιχείων.
Τόσο απλό είναι ώστε να βοηθήσεις κι εσύ την προσπάθεια μας να μην χαρακτηριστούμε ως ένα από τα πολλά φόρουμ που πουλάνε ''φίδια'' για να αυξήσουν την επισκεψιμότητα τους.
1 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

TAYGETHS
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 100

Re: ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό TAYGETHS » 20 Δεκ 2019, 21:56

φιλε ραν τα πλαν.
το ονομα το δικο μου καθιερωθηκε ως πολυ εγκυρο στο πχορουμ που εγραψα.
ουδεις ετολμησε να αμφισβητησει τα ντοκουμεντα μου οταν τους προσκαλεσα προς τουτο.
πχ εγραψα οτι στο γερμανικο εκτελεστικο αποσπασμα στα καλαβρυτα οι μισοι ηταν κομμουνιστες και αρχισαν οι υβρεις απο ανεγκεφαλους.τελικα προς τιμην του ενας κομμουνιστης εγραψε οτι εχω δικιο οταν εβαλε την γερμανικη διαταγη (ηξερε γερμανικα)για την συγκροτηση των ταγματων 999 (διμοιρια τετοιου ταγματος ηταν που καθαρισε τα καλαβρυτα )που ελεγε οτι το 30% αυτων των ταγματων θα εχει κομμουνιστες στρατιωτες και αλλα τοσα ρεμαλια του γερμανικου υποκοσμου.

και αλλα πολλα θα μαθετε.θα το αντεξετε;
1 .
Οποιος κανει εγκλημα και το μετανοιωνει είναι ανθρωπος.Οποιος καμαρωνει για αυτό είναι κομμουνιστης.

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 21 Δεκ 2019, 13:24

TAYGETHS έγραψε:και αλλα πολλα θα μαθετε.θα το αντεξετε;


Να είσαι σίγουρος. Εκατό χρόνια μας κυνηγάτε και είμαστε ακόμα εδώ προετοιμάζοντας τον τρίτο, τον τέταρτο, τον πέμπτο και όσους ακόμα γύρους χρειαστεί μέχρι να πάρουμε την εξουσία στο όνομα του ελληνικού λαού.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3142

Re: ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 21 Δεκ 2019, 13:43

Ραν ταν πλαν έγραψε:
TAYGETHS έγραψε:και αλλα πολλα θα μαθετε.θα το αντεξετε;


Να είσαι σίγουρος. Εκατό χρόνια μας κυνηγάτε και είμαστε ακόμα εδώ προετοιμάζοντας τον τρίτο, τον τέταρτο, τον πέμπτο και όσους ακόμα γύρους χρειαστεί μέχρι να πάρουμε την εξουσία στο όνομα του ελληνικού λαού.





12:50

- Αααχχχ , κάποτε κρυβόμασταν απ' τους κομμουνιστάς και τώρα τους παρακαλάμε να μας κρύβουν ! :laugh1:
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15437

Re: ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό pluton » 21 Δεκ 2019, 14:16

Ραν ταν πλαν έγραψε:
TAYGETHS έγραψε:και αλλα πολλα θα μαθετε.θα το αντεξετε;


Να είσαι σίγουρος. Εκατό χρόνια μας κυνηγάτε και είμαστε ακόμα εδώ προετοιμάζοντας τον τρίτο, τον τέταρτο, τον πέμπτο και όσους ακόμα γύρους χρειαστεί μέχρι να πάρουμε την εξουσία στο όνομα του ελληνικού λαού.


Τι να την κάνετε την εξουσία εδώ την παραδώσατε εκεί που την είχατε ή δεν έχεις φτάσει στο κεφάλαιο του έτους 1989.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

TAYGETHS
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 100

Re: ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό TAYGETHS » 21 Δεκ 2019, 20:47

για την κατοχικη πεινα και τους υπευθυνους εχει να μας πει καποιος τιποτα;τα υπολοιπα ειναι εκτος θεματος.
0 .
Οποιος κανει εγκλημα και το μετανοιωνει είναι ανθρωπος.Οποιος καμαρωνει για αυτό είναι κομμουνιστης.

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 21 Δεκ 2019, 21:39

Ξέρεις ένα τραγούδι που λέει «...το ΕΑΜ μας έσωσε απ' την πείνα...»;
Αυτό τραγουδούσε την περίοδο της κατοχής ο λαός της Αθήνας.
Και σίγουρα δεν τραγουδούσε για τους απόντες δεξιούς πολιτικούς, τους μαυραγορίτες, τους λαδέμπορους και τους συνεργάτες των Γερμανών.
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

TAYGETHS
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 100

Re: ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό TAYGETHS » 22 Δεκ 2019, 00:12

Ραν ταν πλαν έγραψε:Ξέρεις ένα τραγούδι που λέει «...το ΕΑΜ μας έσωσε απ' την πείνα...»;
Αυτό τραγουδούσε την περίοδο της κατοχής ο λαός της Αθήνας.
Και σίγουρα δεν τραγουδούσε για τους απόντες δεξιούς πολιτικούς, τους μαυραγορίτες, τους λαδέμπορους και τους συνεργάτες των Γερμανών.


οχι ο λαος.οι κομμουνιστες.οι κομμουνιστες ηταν κατα τον γραμματεα σταυριδη ο υποκοσμος της αθηνας και κατα τον στινα αλητικα στοιχεια(και οι δυο κομμουνιστες ηταν παντως).αν εσυ αυτους τους θεωρεις λαο με συγχωρεις δεν θα παρω
0 .
Οποιος κανει εγκλημα και το μετανοιωνει είναι ανθρωπος.Οποιος καμαρωνει για αυτό είναι κομμουνιστης.

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15437

Re: ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό pluton » 22 Δεκ 2019, 09:20

Ραν ταν πλαν έγραψε:Ξέρεις ένα τραγούδι που λέει «...το ΕΑΜ μας έσωσε απ' την πείνα...»;
Αυτό τραγουδούσε την περίοδο της κατοχής ο λαός της Αθήνας.
Και σίγουρα δεν τραγουδούσε για τους απόντες δεξιούς πολιτικούς, τους μαυραγορίτες, τους λαδέμπορους και τους συνεργάτες των Γερμανών.


Στην Μακεδονία τραγουδούσαν επίσης ένα τραγουδάκι που έλεγε :

"Το ΕΑΜ μας έδωσε ρεβύθια που ήταν διόλου βραστερά"

Μπορείς να μου πεις που πρόσφερε τρόφιμα το ΕΑΜ στον Ελληνικό λαό; Διότι εγώ το μόνο που βρήκα ήταν η λεηλασία του ΔΕΣ και τις μάχες της σοδειάς που στόχο είχαν να πάρουν την σοδειά ο ΕΛΑΣ για την διατροφή του.

Έχω στοιχεία που ο ΕΛΑΣ έπαιρνε τρόφιμα (όχι έδινε) για να διατραφεί από τους αγρότες. Η Εθνική Αλληλεγγύη ήταν για τη διατροφή των δικών του όχι για τον λαό.

Μη γράφετε ότι σας κατέβει.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

TAYGETHS
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 100

Re: ΚΑΤΟΧΙΚΗ ΠΕΙΝΑ

Δημοσίευσηαπό TAYGETHS » 22 Δεκ 2019, 09:53

πλουτον εχεις απολυτο δικιο.
η λεγομενη μαχη της σοδειας ηταν ληστεια του ελας σε βαρος αγροτων που πεθαιναν της πεινας.
στο χωριο μου ηταν η ετα(επιμελητεια του ανταρτη)ολα τα ρεμαλια του χωριου εκει ηταν μαζεμενα(δεν δεχομαι συζητηση για αυτο).
πηγαιναν στον τσοπανη και του ελεγαν《θα δωσεις για τον αγωνα τοσες πλακες τυρι ,τοσες μυζηθρες τοσα καρβελια ψωμι,σιταρι κτλ》
τι και αν ο φτωχος ειχε παιδια για να θρεψει ο υποκοσμος του χωριου(τεμπελχαναδες,χαρτοπαικτες κτλ)δεν δεχοταν συζητηση για την ποσοτητα.του ελεγαν μαλιστα να τα φορτωσει ο ιδιος να τα παει καπου επι ποινη θανατου.
και να φερει χαρτι οτι τα παρεδωσε.τα τροφημα τα επαιρναν οι αναρτες για τον ....αγωνα που δεν εδωσαν ποτε διοτι απλουστατα ουδεποτε ηρθαν σε επαφη με γερμανους.
0 .
Οποιος κανει εγκλημα και το μετανοιωνει είναι ανθρωπος.Οποιος καμαρωνει για αυτό είναι κομμουνιστης.


Επιστροφή σε “Ιστορία”