Οθωμανικοί στρατοί

Θέματα ιστορικού και αρχαιολογικού ενδιαφέροντος.
Άβαταρ μέλους
Ακρίδης Κατσαριδόπουλος
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1140

Re: Οθωμανικοί στρατοί

Δημοσίευσηαπό Ακρίδης Κατσαριδόπουλος » 25 Ιούλ 2022, 19:17

Προέλλην έγραψε:Αλγεινή εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι δεν υπάρχει σχεδόν το παραμικρό αντίστοιχο δείγμα ανατολικορωμαϊκής θωράκισης και οπλισμού.

Η δικαιολογία που διάβασα είναι ότι απλά υπήρχε φτώχεια και τα έλιωσαν όλα να τα κάνουν τσάπες και σκεπάρνια.

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω :hmmm

Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό. Είναι γεγονός ότι ελάχιστα πράματα από εκείνη την περίοδο έχουν διασωθεί. Ούτε απεικονίσεις υπάρχουν.

Υ.Γ. Αν κρίνουμε απο τον οπλισμό Ελλήνων και Αλβανών μισθοφόρων του 15ου-16ου αιώνα τότε το ελαφρύ ιππικό της υστεροβυζαντινής περιόδου θα ήταν κάπως έτσι:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17128
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Οθωμανικοί στρατοί

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 25 Ιούλ 2022, 19:45

Ακρίδης Κατσαριδόπουλος έγραψε:
Προέλλην έγραψε:Αλγεινή εντύπωση προκαλεί το γεγονός ότι δεν υπάρχει σχεδόν το παραμικρό αντίστοιχο δείγμα ανατολικορωμαϊκής θωράκισης και οπλισμού.

Η δικαιολογία που διάβασα είναι ότι απλά υπήρχε φτώχεια και τα έλιωσαν όλα να τα κάνουν τσάπες και σκεπάρνια.

Ξέρει κανείς κάτι παραπάνω :hmmm

Δεν έχω διαβάσει κάτι σχετικό. Είναι γεγονός ότι ελάχιστα πράματα από εκείνη την περίοδο έχουν διασωθεί. Ούτε απεικονίσεις υπάρχουν.

Απεικονίσεις υπάρχουν, απλά κανείς δεν ξέρει αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Scale και padded armor?

Το γεγονός είναι ότι δεν διασώζονται μουσειακές βυζαντινές πανοπλίες. Δεν θέλω να είμαι απόλυτος, αλλά δεν ξέρώ το παραμικρό μουσειακό έκθεμα.

Διορθώστε, παρακαλώ.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Ακρίδης Κατσαριδόπουλος
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1140

Re: Οθωμανικοί στρατοί

Δημοσίευσηαπό Ακρίδης Κατσαριδόπουλος » 25 Ιούλ 2022, 20:00

Προέλλην έγραψε:Απεικονίσεις υπάρχουν, απλά κανείς δεν ξέρει αν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Scale και padded armor?

Το γεγονός είναι ότι δεν διασώζονται μουσειακές βυζαντινές πανοπλίες. Δεν θέλω να είμαι απόλυτος, αλλά δεν ξέρώ το παραμικρό μουσειακό έκθεμα.

Ούτε εγώ γνωρίζω κάτι σχετικό.

Οι φωτο είναι του 14ου-15ου αιώνα; :sgrat: Σε αυτή την περίοδο αναφερόμουν κυρίως.
0 .

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17128
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Οθωμανικοί στρατοί

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 25 Ιούλ 2022, 20:03

Oι δύο τελευταίες νομίζω 14ο.
1 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3142

Re: Οθωμανικοί στρατοί

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 25 Ιούλ 2022, 20:30

Την Υστεροβυζαντινή περίοδο οι Βυζαντινοί πολεμιστές ήταν κάπως έτσι :


A Byzantine fresco of Saint Mercurius armed with a sword, dated 1295, from Ohrid, Macedonia
Εικόνα
https://en.wikipedia.org/wiki/Byzantine ... gan_era%29

Kαι εδώ αναπαραστάσεις απ' τον Χρήστο Γιαννόπουλο ( εκδόσεις Περισκόπιο ) που γουστάρει ο Προέλλην :asd03: :

Βυζαντινοί
ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα


Τούρκοι
ΚΡΥΦΟ ΚΕΙΜΕΝΟ: ΕΜΦΑΝΙΣΗ
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Άβαταρ μέλους
Προέλλην
WEF Fella
WEF Fella
Δημοσιεύσεις: 17128
Τοποθεσία: Great Hall, WEF Headquarters

Re: Οθωμανικοί στρατοί

Δημοσίευσηαπό Προέλλην » 25 Ιούλ 2022, 21:05

Απο την μία έχουμε αναχρονιστική θρηκευτική απεικόνιση, απο την άλλη ευφάνταστες -και άσχημες- ζωγραφιές.
0 .
- The world must become aware of the fantastic transformational power of social entrepreneurship and the Foundation will work as a catalyst in this effort.
- The problem that we have is not globalization. The Problem is a lack of global governance.
- A new world could emerge, the contours of which it is incumbent on us to re-imagine and to re-draw.

Άβαταρ μέλους
Ακρίδης Κατσαριδόπουλος
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1140

Re: Οθωμανικοί στρατοί

Δημοσίευσηαπό Ακρίδης Κατσαριδόπουλος » 26 Ιούλ 2022, 13:03

Προέλλην έγραψε:Απο την μία έχουμε αναχρονιστική θρηκευτική απεικόνιση

Φαντάσου να κάναμε το ίδιο και σήμερα :laugh1:
0 .

Άβαταρ μέλους
Ακρίδης Κατσαριδόπουλος
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1140

Re: Οθωμανικοί στρατοί

Δημοσίευσηαπό Ακρίδης Κατσαριδόπουλος » 27 Ιούλ 2022, 19:00

Hünernâme of 1588 by Lokman showing Ottoman soldiers. Siege of Belgrade, 1456

Mehmed II's unsuccessful Siege of Belgrade (Nándorfehérvár) in 1456. It shows Sultan Mehmed charging to the city walls where he was seriously wounded.

Εικόνα

Εικόνα
http://warfare.tk/Ottoman/1456-Siege_of_Belgrade.htm

Στην πραγματικότητα οι Ευρωπαίοι δεν απεικονίζονται με οπλισμό του 1456 αλλά του 1588 που είναι και η χρονoλογία δημιουργίας της εικόνας ;)

Εικόνα

Εικόνα
1 .

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3142

Re: Οθωμανικοί στρατοί

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 27 Ιούλ 2022, 19:15

Πάντως δεν νομίζω να πολεμούσε ο Πορθητής. Έμοιαζε για μπουχέσας. :laugh1:

Μωάμεθ ( Μεχμέτ ) Β΄Πορθητής

Ιδού πως εξεικονίζει αυτόν συγγραφεύς τις Τούρκος : " Έχει ρίνα γρυπήν παραπλησίαν ράμφει ψιττακού ..."
( Paganel 1854, Ιστορία Γεωργίου Καστριώτου )

Εικόνα


Εικόνα
1 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Άβαταρ μέλους
Ακρίδης Κατσαριδόπουλος
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1140

Re: Οθωμανικοί στρατοί

Δημοσίευσηαπό Ακρίδης Κατσαριδόπουλος » 27 Ιούλ 2022, 19:35

Τλαξκαλτέκος έγραψε:Πάντως δεν νομίζω να πολεμούσε ο Πορθητής.

Μάλλον προπαγάνδα. Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι σε όλες τις οθωμανικές μινιατούρες οι μόνοι που πεθαίνουν είναι οι εχθροί :laugh1:
0 .


Επιστροφή σε “Ιστορία”