Λίβανος, Καζέρτα, Απελευθέρωση, Δεκεμβριανά, Βάρκιζα

Θέματα ιστορικού και αρχαιολογικού ενδιαφέροντος.
Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Λίβανος, Καζέρτα, Απελευθέρωση, Δεκεμβριανά, Βάρκιζα

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 10 Οκτ 2019, 11:00

pluton έγραψε:
Ραν ταν πλαν έγραψε:
Και βέβαια τζούζει. Εσένα. :D
Δεκάδες φορές σου έχουμε αποδείξει τον προδοτικό ρόλο της παράταξης που υποστηρίζεις κατά την περίοδο 1940-1944.
Θα το κάνουμε ακόμα μία φορά, όχι για σένα, αλλά για όσους διαβάσουν αυτό το νήμα.


Τι εκπροσωπώ; Φαντασιώνεστε ότι μου έχετε αποδείξει, που και πότε; Τέλος πάντων εγώ μιλάω για ιστορία και εδώ είμαι.


Πλούτωνα, αν εσύ ''μιλάς'' ή έχεις την οποιαδήποτε σχέση με την ιστορία εγώ θα βγω στο δρόμο με κορμάκι δαντελένιο σαν τη Μπιγιονσέ.
Ιστορικός διαστρεβλωτής είσαι που χρησιμοποιείς επιλεκτικά κάποια ιστορικά αποσπάσματα, που κάνοντας πάνω τους τη σχετική ανιστόρητη κοπτοραπτική τα προβάλλεις με τέτοιο τρόπο ώστε, έτσι νομίζεις εσύ, να συμφωνούν με τη φασιστική ιδεοληψία σου.
Υπάρχει όμως και η αντικειμενική ιστορική αλήθεια που σε διαψεύδει συνεχώς αλλά εσύ συνεχίζεις το τροπάρι σου περί της δικής σου ιστορικής αντίληψης αμετανόητος. Μόνο γέλιο προκαλεί πλέον η προσπάθεια σου. :fico:
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15431

Re: Λίβανος, Καζέρτα, Απελευθέρωση, Δεκεμβριανά, Βάρκιζα

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Οκτ 2019, 11:29

Ραν ταν πλαν έγραψε:
pluton έγραψε:
Τι εκπροσωπώ; Φαντασιώνεστε ότι μου έχετε αποδείξει, που και πότε; Τέλος πάντων εγώ μιλάω για ιστορία και εδώ είμαι.


Πλούτωνα, αν εσύ ''μιλάς'' ή έχεις την οποιαδήποτε σχέση με την ιστορία εγώ θα βγω στο δρόμο με κορμάκι δαντελένιο σαν τη Μπιγιονσέ.
Ιστορικός διαστρεβλωτής είσαι που χρησιμοποιείς επιλεκτικά κάποια ιστορικά αποσπάσματα, που κάνοντας πάνω τους τη σχετική ανιστόρητη κοπτοραπτική τα προβάλλεις με τέτοιο τρόπο ώστε, έτσι νομίζεις εσύ, να συμφωνούν με τη φασιστική ιδεοληψία σου.
Υπάρχει όμως και η αντικειμενική ιστορική αλήθεια που σε διαψεύδει συνεχώς αλλά εσύ συνεχίζεις το τροπάρι σου περί της δικής σου ιστορικής αντίληψης αμετανόητος. Μόνο γέλιο προκαλεί πλέον η προσπάθεια σου. :fico:


Εντάξει "όποιος δεν είναι ΕΑΜίτης είναι γκεσταμπίτης" γνωστό το σύνθημα το είχε επιβάλει ο αγράμματος Σιάντος που τον κατηγόρησαν μετά σαν πράκτορα της Ιντέλιτσενς σέρβις... το εφαρμόζετε παραλλαγμένο "όποιος δεν είναι μαζί μας είναι φασίστας".

Επί όσων έχω γράψει για πες μου ποια είναι η κοπτική-ραπτική που έκανα (είναι βέβαιο ότι δεν θα απαντήσεις διότι βάζω απλά ιστορικά γεγονότα.... εκτός και αν νομίζεις ότι είναι απάντηση να πετά στην μπάλα στην εξέδρα.... γεγονότα μπορείς να βάλεις;)
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16511

Re: Λίβανος, Καζέρτα, Απελευθέρωση, Δεκεμβριανά, Βάρκιζα

Δημοσίευσηαπό nemo » 10 Οκτ 2019, 11:32

δεν παρακολουθησα το νημα απλως διαβασα τον ραν στο τελευταιο ποστ
που ακριβως εχει αδικο ο πλουτων; το μεσο ορο το γνωριζει κανενας;

τι εννοουμε οταν λεμ μεσο ορο! οτι θα βρεθουν και καποιοι δεξιοι ανηθικοι
θα βρεθουν αλλα ο μεσος ορος στην ανηθικοτητα τον κερδιζουν οι αριστεροι της τοτε περιοδου

το οτι χρησιμοποιησαν την τρομοκρατια σαν οπλο αυτο δεν τους αθωωνει
επειδη το κρατος εφαρμοσε πολιτικη και πρακτικες αμυνομενο παρομοιες
οπως και αλλων κρατων
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15431

Re: Λίβανος, Καζέρτα, Απελευθέρωση, Δεκεμβριανά, Βάρκιζα

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Οκτ 2019, 12:20

nemo έγραψε:δεν παρακολουθησα το νημα απλως διαβασα τον ραν στο τελευταιο ποστ
που ακριβως εχει αδικο ο πλουτων; το μεσο ορο το γνωριζει κανενας;

τι εννοουμε οταν λεμ μεσο ορο! οτι θα βρεθουν και καποιοι δεξιοι ανηθικοι
θα βρεθουν αλλα ο μεσος ορος στην ανηθικοτητα τον κερδιζουν οι αριστεροι της τοτε περιοδου

το οτι χρησιμοποιησαν την τρομοκρατια σαν οπλο αυτο δεν τους αθωωνει
επειδη το κρατος εφαρμοσε πολιτικη και πρακτικες αμυνομενο παρομοιες
οπως και αλλων κρατων


Μιλάς για της "Λευκή τρομοκρατία", θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε πόσους εμφύλιους είχαμε

Α. Εμφύλιος επί ΕΑΜοκρατίας (1943-1944). Το ΕΑΜ επιτέθηκε κατά ΟΛΩΝ όσοι δεν ήταν ΕΑΜίτες, επιτέθηκε κατά του ΕΔΕΣ, κατά του Τσαούς Αντών, κατά των τουρκόφωνων οπλαρχηγών της Δ Μακεδονίας που τους υποχρέωσε στο τέλος να πάνε στην υπηρεσία των Γερμανών από αντίδραση και για να περισώσουν τις ζωές τους, κατά του Σαράφη τον οποίο αιχμαλώτισαν και περιφέρανε στα χωριά επιβάλλοντας συνθήκες λινταρίσματος, διότι ήταν Ιταλορουφιάνος και μόλις προσχώρησε στον ΕΛΑΣ έπαψε να είναι Ιταλορουφιάνος και έγινε τίμιος αγωνιστής, ο Κάρταλης κατά πρόσωπο στον Λίβανο περιέγραψε το γεγονός και του είπε κατάμουτρα: "Έγινες αρχιστράτηγος με φτύσιμο" και ο Σαράφης είχε κατεβάσει το πρόσωπο από ντροπή, κατά του ΕΚΚΑ και τον Ψαρό τον δολοφόνησαν, όπως και πλήθος συμπολεμιστών του, κατά του ΕΣ και δολοφόνησαν τον ίλαρχο Βρετάκο και πολλούς συμπολέμιστές του, κατά απλών πολιτών χωρίς να έχουν κάνει τίποτα επιλήψιμο.... ο κατάλογος είναι πολύ μακρύς.

Β Εμφύλιος κατά την περίοδο από Οκτώβριο 1944 - Φεβρουάριο 1945 να μη μιλήσουμε για τις δολοφονίες των Δεκεμβριανών.

Γ "εμφύλιος" 1946-1949 και δεν τον συγκαταλέγω σαν εμφύλιο διότι σ αυτή την περίοδο πολέμησε το επίσημο κράτος που είχε προέλθει από εκλογές εναντίον Ελλήνων + σλάβων .... άρα τι εμφύλιος ήταν; Το επίσημο κράτος πολέμαγε να μη αποσπάσουν επαρχίες οι βόρειοι γείτονες.

Εικόνα

Οργάνωση και βάσεις του Δημοκρατικού Στρατού Ελλάδας, καθώς και δίοδοι εισόδου στην Ελλάδα.

Μεταξύ Β και Γ μεσολαβεί η "Λευκή τρομοκρατία" στην πραγματικότητα ήταν αντεκδικήσεις των θυμάτων του Α και Β εμφυλίου προς τους μακελάρηδες των οικογενειών τους. Προσωπικά θεωρώ ότι κακώς έγιναν και αυτό θεωρούν οι περισσότεροι καλόπιστοι αστοί ιστορικοί όπως πχ και ο Δ Ζαφειρόπουλος στο αξιολογότατο έργο του "ΑΝΤΙΣΥΜΜΟΡΙΑΚΟΣ ΑΓΩΝΑΣ 1945-1949" γράφει σε άπειρα σημεία, αρνητικά ... παραθέτω ενδεικτικά:

"...Αι παρακρατικαί αύται οργανώσεις ήταν πρόσκαιροι στρατιωτικαί μονάδες ασύντακτοι, χωρίς πειθαρχίαν και συνοχήν. Απέφευγον τον αγώνα κατά των συμμοριακών μονάδων και κυρίως η δράσις των εστράφη κατά των οπαδών του ΕΑΜ. Ο απολογισμός του έργου των, κατά πλειονότητα, είναι αυθαιρεσίαι εις βάρος της τάξεως και αντιποίησις της εξουσίας των οργάνων της τάξεως....".

" Κατά τους συμμορίτας αι ομάδες αυταί μεγάλως συνέβαλον εις την ανάπτυξιν του συμμοριτισμού: «Με τη σαδιστικήν των συμπεριφοράν είναι οι κύριοι στρατολόγοι του σημερινού Δημοκρατικού Στρατού»...".

"Κατά την έκθεσιν της Κοινοβουλευτικής Αγγλικής Αποστολής Κωξ αι παρακρατικαί αύται οργανώσεις προσεπάθουν να παρεμποδίσουν την εξάπλωσιν του Κομμουνισμού. Εν τούτοις «είναι γεγονός ότι αύται ουδέποτε ήλθον εις μάχην με τους κομμουνιστάς, αλλ’ ασχολούνται με την τρομοκρατίαν των χωρικών και τον εκβιασμόν οιουδήποτε πλουσίου, ο οποίος θα είχε αρκετά να πληρώση»....".

«Στάσις έναντι Παρακρατικών οργανώσεων: Τα κατώτερα στελέχη της Χωροφυλακής δεν ετήρησαν την αρμόζουσαν στάσιν έναντι των παρακρατικών τούτων οργανώσεων και διά της ανοχής των συνέτειναν εις την επιδείνωσιν της καταστάσεως και υπήρξαν υπαίτιοι φόνων αθώων πολιτών και ληστειών, διαπραχθησών υπό των παρακρατικών τούτων οργανώσεων».

Τέλος πάντων είναι πλήθος οι αναφορές, το ίδιο κάνουν και άλλοι αστοί συγγραφείς.

Ήταν λόγος να ξεκινήσουν πόλεμο κατά της χώρας τους η "Λευκή τρομοκρατία"; Ασφαλώς ΟΧΙ, διότι τον καιρό που οργάνωσαν τον ΔΣΕ ήδη η "Λευκή τρομοκρατία" είχε ξεθυμάνει και επερχόταν με τις εκλογές σταδιακά ηρεμία, τέλος πάντων ποια ήταν τα θύματα της "Λευκή τρομοκρατία"; Θα παραθέσω τα διογκωμένα στοιχεία της αριστεράς:

Φόνοι: 1289
Τραυματισμοί: 6671
Συλλήψεις: 34931
Βασανισμοί: 31632
Λεηλασίες-καταστροφές: 18767
Καταστροφές γραφείων: 677
Απόπειρες φόνων: 509
Βιασμοί γυναικών: 165

έχουμε υπόψιν ποια είναι τα θύματα της περιόδου 1946-1949; Τι Αρμαγεδώνας έγινε;

Αλλά ας αφήσουμε πόσες απώλειες είχαμε στον "εμφύλιο"... στον Α εμφύλιο ΜΟΝΟ οι εκτελέσεις του Φενεού ανέρχονται από (ελάχιστο) 3.000 μέχρι και (ανώτερο) 13.000.... με βάση αυτά τα νούμερα η "Λευκή τρομοκρατία" μοιάζει τίποτα....

Άλλοι είναι οι λόγοι που το ΚΚΕ οργάνωσε τον "εμφύλιο" 1946-1949.





*Για να μη ξεχνάμε Ραν ταν πλαν: Λίγα χρόνια μετά το θάνατο του Σιάντου, η καθοδήγηση του ΚΚΕ υπό τον Νίκο Ζαχαριάδη διακήρυξε πως ο Σιάντος ήταν πράκτορας της Ιντέλλιτζενς Σέρβις, δίχως όμως να φανερώσει στοιχεία που να αποδεικνύουν ξεκάθαρα κάτι τέτοιο.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15431

Re: Λίβανος, Καζέρτα, Απελευθέρωση, Δεκεμβριανά, Βάρκιζα

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Οκτ 2019, 13:05

Θα ήθελα να σας παραθέσω ένα δείγμα τι ήταν η "Λευκή τρομοκρατία" πχ στην Κρήτη δεν είχαμε τον Α και Β εμφύλιο, Οι Γερμανοί έμειναν στην Κρήτη μέχρι και μετά την πτώση του Βερολίνου στα Χανιά, πραγματοποιήθηκε εθνική ενότητα στο Ηράκλειο, οι αρχηγοί των ανταρτών προσήλθαν στα γραφεία της Στρατιωτικής Διοίκησης.

Ο αντάρτης της ΕΟΚ Α Μπουτζαλής έκανε δολοφονική επίθεση κατά του αρχηγού του ΕΛΑΣ Ι Ποδιά. έριξε ξαφνικά με το αυτόματό του μια ριπή εναντίον του, δεν τον σκότωσε αλλά τον τραυμάτισε στο δεξί χέρι, αμέσως οι αντάρτες άρχισαν να πυροβολούν ο ένας τον άλλο και γίνηκε χαμός στην πόλη.

οι ψύχραιμοι επενέβησαν και σταμάτησαν τις συγκρούσεις, συγκροτήθηκε αμέσως ανταρτοδικείο των δύο οργανώσεων ΕΟΚ και ΕΛΑΣ που καταδίκασε τον Α Μπουτζαλή σε θάνατο, ο λόγος που πυροβόλησε δεν ήταν πολιτικός διότι δεν είχε μεσολαβήσει στην Κρήτη κατοχικός εμφύλιος, αλλά οι λόγοι ήταν οικογενειακοί.

Ο Α Μπουτζαλής εκτελέστηκε την ίδια νύχτα στο νεκροταφείο του Ηρακλείου.

ΒΙΒΛΙΟΓΡΑΦΙΑ

ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ του Σ Ν Γρηγοριάδη εκδόσεις Κυριακάτικη Ελευθεροτυπία.


Εικόνα

Ο Γιάννης Ποδιάς άνηκε αρχικά στις Εθνικές αντάρτικές ομάδες πολύ αργότερα μπήκε στον ΕΛΑΣ για λόγους άστα να πάνε....
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15431

Re: Λίβανος, Καζέρτα, Απελευθέρωση, Δεκεμβριανά, Βάρκιζα

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Οκτ 2019, 16:21

Γνωρίζω εκ διηγήσεως δολοφονία αριστερού στον Πειραιά, δύο Μανιάτικες οικογένειες με ανοικτή βεντέτα 100 χρόνων, η μία οικογένεια στην αριστερά η άλλη δεξιά, δύο μέλη τους συναντήθηκαν στην οδό Αιτωλικού μετά την Βάρκιζα, τράβηξε πιστόλι ο δεξιός και τον εκτέλεσε στον δρόμο τον αριστερό.

Δεν είχε καμιά πολιτική χροιά το έγκλημα, είχαν βεντέτα πάνω από 100 χρόνια με αμοιβαίους αλληλοσκοτωμούς, σε ανώμαλες περιόδους τέτοια είναι συνηθισμένα.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Ραν ταν πλαν
Kalamata Lover
Kalamata Lover
Δημοσιεύσεις: 13107
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Λίβανος, Καζέρτα, Απελευθέρωση, Δεκεμβριανά, Βάρκιζα

Δημοσίευσηαπό Ραν ταν πλαν » 10 Οκτ 2019, 16:24

pluton έγραψε:
Επί όσων έχω γράψει για πες μου ποια είναι η κοπτική-ραπτική που έκανα (είναι βέβαιο ότι δεν θα απαντήσεις διότι βάζω απλά ιστορικά γεγονότα.... εκτός και αν νομίζεις ότι είναι απάντηση να πετά στην μπάλα στην εξέδρα.... γεγονότα μπορείς να βάλεις;)



Πάμε ακόμα μια φορά. :D

Ραν ταν πλαν έγραψε:
pluton έγραψε:Το γεγονός χαρακτηρίστηκε «ύποπτο» από το στρατηγό του ΕΛΑΣ Στ. Σαράφη, που το απέδωσε σε «προδοτική ενέργεια ορισμένων αξιωματικών ή καπεταναίων».

Ο Λ. Σπαής (υφυπουργός Στρατιωτικών) σε άρθρο του στην εφημερίδα Ακρόπολις στις 29 Δεκέμβρη 1953 θα κατονομάσει ως υπεύθυνο τον ταγματάρχη του 2ου Συντάγματος Μιχ. Παπαζήση.
«Ο Παπαζήσης, με ειδοποιεί με τον καπεταν Κολοκοτρώνη (λοχαγός του Πυροβολικού Αναγνώστου Γ., συμπατριώτης μου και μυημένος και αυτός) ότι ήτο απόλυτος ανάγκη να με συναντήση αμέσως εις το γνωστόν σπίτι, όπου μ’ επερίμενε. Εκεί μετ’ ολίγον, παρουσία του ταξιάρχου Φερθ, βοηθού του Σκόμπι, καθωρίσθησαν αι λεπτομέριαι της παραδόσεως του 2ου Συντ/τος του ΕΛΑΣ, ας ο Παπαζήσης ετήρησεν επακριβώς, και ούτως απεφεύχθη η αιματοχυσία κατά την αιχμαλωσία του Συντ/τος τούτου, ενός των καλυτέρων του ΕΛΑΣ. Η παράδοσις λοιπόν του 2ου Συντ/τος ήτο αποτέλεσμα των προσπαθειών και της τακτικής της κυβερνήσεως, αποβλεπούσης εις την διάβρωσιν του ΕΛΑΣ, είχε δε ληφθή επαφή και με το 5ο Σύνταγμα του ΕΛΑΣ, ως και με δύο άλλους διοικητάς συνταγμάτων τούτου, των οποίων όμως δεν επετεύχθη η παράδοσις».


Ο Μιχ. Παπαζήσης, προσθέτει ο Λ. Σπαής, είχε ενταχτεί «εις τον ΕΛΑΣ, μη φανταζόμενος βέβαια ότι θα ήτο δυνατόν ο αγών του ΕΛΑΣ να μετατραπή από απελευθερωτικός εις ταξικόν».

Όμως, όταν μετά από την Απελευθέρωση τα πράγματα οδήγησαν στην κρίσιμη ταξική σύγκρουση του Δεκέμβρη, ο Παπαζήσης, όπως και άλλα στελέχη του αστικού στρατού που είχαν ενταχτεί στον ΕΛΑΣ στην Κατοχή, αποστασιοποιήθηκαν, ενώ κάποιοι πέρασαν ανοιχτά με το μέρος της κυβέρνησης. «Ούτω πολύ προ της ημέρας της ενάρξεως των συγκρούσεων, ούτος (...) με συνήντα τακτικά εις μυστικό μέρος και μου παρείχε κάθε χρήσιμον πληροφορίαν περί των προθέσεων του ΕΛΑΣ και του τρόπου ενεργείας τούτου (...) αι πληροφορίαι αύται υπήρξαν ακριβείς και ωφελιμότατοι, χάρις δε εις αυτός ο τότε πρωθυπουργός Γ. Παπανδρέου, εις ον συνεχώς τας διεβίβαζα, αντελήφθη εγκαίρως τας προθέσεις των κομμουνιστών υπουργών της κυβέρνησής του.»

Μετά από το Δεκέμβρη, «υπό την ιδιότητά μου ως Υφυπουργού των Στρατιωτικών, εφρόντισα και ενετάχθη ούτος εις τα μόνιμα στελέχη του Στρατού μας, περιληφθείς εις τον Α' πίνακα».

Βεβαίως το ΚΚΕ ακόμα τον θεωρεί ηρωικό....

https://www.rizospastis.gr/story.do?id=3714985


.



Είσαι καθ' έξιν και συνειδητά ψεύτης.
Αφού έχεις μελετήσει, υποτίθεται, όλο το ιστορικό της παράδοσης στους Άγγλους του 2ου συντάγματος της ΙΙ μεραρχίας του ΕΛΑΣ και μας φέρνεις το γράμμα του στρατηγού Λεωνίδα Σπαή στην Ακρόπολη της 29ης του 1953, στο οποίο αναφέρει ότι είχε πείσει τον διοικητή του 2ου συντάγματος να παραδώσει το σύνταγμα για να μη γίνει αιματοχυσία, ''ξεχνάς'' σκόπιμα να αναφέρεις ότι ο ίδιος ο Σπαής με δεύτερο γράμμα του στην εφημερίδα ''Ελευθεροτυπία'' στις 3 Απρίλη του 1977 αναίρεσε την κατηγορία του εναντίον του Παπαζήση ομολογώντας ότι με το πρώτο του γράμμα από το 1953 εξυπηρετούσε πολιτικές σκοπιμότητες υπέρ των νικητών του εμφυλίου.
Αυτό για αρχή και έπεται και συνέχεια. :D
0 .
Εθνικόφρων σταλινικός κομμουνιστής.

Άβαταρ μέλους
pluton
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 15431

Re: Λίβανος, Καζέρτα, Απελευθέρωση, Δεκεμβριανά, Βάρκιζα

Δημοσίευσηαπό pluton » 10 Οκτ 2019, 16:34

Όχι δεν είμαι ψεύτης.

Είσαι καθ' έξιν και συνειδητά ψεύτης.
Αφού έχεις μελετήσει, υποτίθεται, όλο το ιστορικό της παράδοσης στους Άγγλους του 2ου συντάγματος της ΙΙ μεραρχίας του ΕΛΑΣ και μας φέρνεις το γράμμα του στρατηγού Λεωνίδα Σπαή στην Ακρόπολη της 29ης του 1953, στο οποίο αναφέρει ότι είχε πείσει τον διοικητή του 2ου συντάγματος να παραδώσει το σύνταγμα για να μη γίνει αιματοχυσία, ''ξεχνάς'' σκόπιμα να αναφέρεις ότι ο ίδιος ο Σπαής με δεύτερο γράμμα του στην εφημερίδα ''Ελευθεροτυπία'' στις 3 Απρίλη του 1977 αναίρεσε την κατηγορία του εναντίον του Παπαζήση ομολογώντας ότι με το πρώτο του γράμμα από το 1953 εξυπηρετούσε πολιτικές σκοπιμότητες υπέρ των νικητών του εμφυλίου.
Αυτό για αρχή και έπεται και συνέχεια. :D


Δεν το έχω υπόψη μου αυτό που γράφεις και πρώτη φορά το βλέπω απ εσένα .... αυτό που γράφει ο Σπάης το ανέφερε και ο Σ Ν Γρηγοριάδης εκτός των άλλων και μάλιστα ο Γρηγοριάδης που πέθανε το 1994 δεν είδα να έχει επιφέρει διόρθωση στις αλλεπάλληλες εκδόσεις του βιβλίου του, εγώ έχω έκδοση του 2011 ΕΚΔΟΣΗ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ του βιβλίου του, στα χέρια μου.

Σε παρακαλώ βάλε μου που το βρήκες αυτό γραμμένο να το διαβάσω.

Έκανα γκουγλάρισμα μπας και βρω κάτι σχετικό, δεν βρήκα τίποτε, ούτε σε ακροαριστερές σελίδες ... περιμένω να μου δείξεις την πηγή σου.
0 .
ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΥ: «Τελειώνουμε σήμερα ότι δεν κατάφερε να ολοκληρώσει το ΕΑΜ. Είναι δική μας επιλογή οι Πρέσπες».

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3142

Re: Λίβανος, Καζέρτα, Απελευθέρωση, Δεκεμβριανά, Βάρκιζα

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 10 Οκτ 2019, 21:34

pluton έγραψε: "Λευκή τρομοκρατία"

Αυτός ο όρος δεν ισχύει για όλες τις περιοχές της Ελλάδας.

Π.χ. για την Δυτική Μακεδονία γράφει ο Αθανάσιος Καλλιανιώτης :


Όμως, παρόλο που είχαν πληγεί [ οι δεξιοί ] από τους αντάρτες επί Κατοχής και συνέχιζαν να πλήττονται από τους εκδικητές που εξορμούσαν από τη Γιουγκοσλαβία, Εθνικιστές, Εθνοφύλακες και Χωροφύλακες εκβίασαν και φόνευσαν κατά τη διάρκεια του 1945 αρκετά λιγότερους από όσους οι Εαμίτες και το ΝΟΦ την ίδια εποχή (60% προς 40%). Έτσι θα ήταν αναπόδεικτο, εκτός από αμάρτυρο, να ονομαστεί περίοδος «Λευκής Τρομοκρατίας» το έτος 1945 όσον αφορά στη Δυτική Μακεδονία.

Εικόνα
Γράφημα των θυμάτων του ΝΟΦ και της Δεξιάς στη Δυτική Μακεδονία το 1945. Τον Ιούνιο η δραστηριότητα του πρώτου αυξήθηκε προφανώς κατόπιν εντολών. Οι φόνοι που εκτελέστηκαν από μέλη του είναι περισσότεροι από τους αντίστοιχους των κρατικών αρχών και των οπλισμένων πολιτών (συνήθως Προσφύγων) με αποτέλεσμα η περίοδος που γενικώς αποκαλείται «Λευκή Τρομοκρατία» να μην έχει καμία σχέση με την περιοχή μας.

https://blogs.sch.gr/thankall/?p=1274

Και για την περίοδο 1941 - 1946 στην ίδια περιοχή :

Αντίποινα στη Δυτική Μακεδονία 1941 -1944
https://blogs.sch.gr/thankall/?p=1305


Εικόνα
Θύτες κι αριθμός θυμάτων τους στη Δυτική Μακεδονία 1941 -1945

Στον πίνακα καταριθμούνται οι θύτες κι ο αριθμός των θυμάτων τους από το 1941 έως το 1946. Δεν συμπεριλαμβάνονται οι 956 νεκροί στρατιώτες του πολέμου 1940 -1941. Η ΕΚΑ (Ένωση Κοινωνικής Αμύνης) ήταν εθνικιστική οργάνωση, όπως κι ο ΕΕΣ (Εθνικός Ελληνικός Στρατός). Το ΣΝΟΦ (Σλαβομακεδονικό ΕΑΜ) ήταν δημιούργημα του ΚΚΕ στη Φλώρινα και την Καστοριά, ενώ το ΝΟΦ (Λαϊκό Απελευθερωτικό Μέτωπο) τέκνο της νότιας Γιουγκοσλαβίας. Η Οχράνα, οργάνωση βουλγαρικής υφής, έδρασε στο πλευρό των Γερμανών. Τα 71 θύματα χρεώνονται στους Βρετανούς, αποτέλεσμα βομβαρδιστικών τους αεροπλάνων.
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3142

Re: Λίβανος, Καζέρτα, Απελευθέρωση, Δεκεμβριανά, Βάρκιζα

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 10 Οκτ 2019, 21:43

pluton έγραψε:Αλλά ας αφήσουμε πόσες απώλειες είχαμε στον "εμφύλιο"... στον Α εμφύλιο ΜΟΝΟ οι εκτελέσεις του Φενεού ανέρχονται από (ελάχιστο) 3.000 μέχρι και (ανώτερο) 13.000.... με βάση αυτά τα νούμερα η "Λευκή τρομοκρατία" μοιάζει τίποτα.....

Υπερβολικό δεν είναι αυτό ; :hmmm


Ο Αντωνόπουλος ( σελ. 1151 - 1152 ) αναφέρει 27 ονόματα :

Εικόνα

Εικόνα
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )


Επιστροφή σε “Ιστορία”