το νησί των θησαυρών ✘

Επιτραπέζια, ηλεκτρονικά, παιχνίδια ρόλων.
Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: το νησί των θησαυρών ✘

Δημοσίευσηαπό Spark » 31 Οκτ 2019, 10:00

καλημέρα
έχουμε εξέλιξη
ο nemo έχει τον θησαυρό, έπαιξε στη σειρά του δεύτερος και με το 2 ξέφυγε απο τους πειρατές που κοιμόντουσαν, προχώρησε 2 κύκλους.
μετά ο Λαχουρ έκανε στάση και έπαιξε η suzy με 6 βρέθηκε στον κύκλο που είναι ο nemo.

οι δύο παίκτες συναντήθηκαν και πολεμούν!
κατά σειρά προτεραιότητας χτυπά ο nemo με 3, ανταποδίδει η suzy με 3
χτυπά ο nemo με 5, ανταποδίδει η suzy με 1
και η suzy χάνει την μάχη, γυρίζει λαβωμένη στο πλοίο της για επιδέσμους .
ο nemo έχει ακόμα τον θησαυρό.


Εικόνα

Εικόνα

(η μάχη σε ρόμβους)
2 .

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: το νησί των θησαυρών ✘

Δημοσίευσηαπό Spark » 31 Οκτ 2019, 17:29

καλησπέρα
τα νούμερα είναι ορισμένα και οι επιλογές των παικτών είναι η μόνη ή η λογική διαδρομή οπότε σας προχώρησα.

η Νεφερτίτη προχώρησε 4 και στάθηκε σε μαύρο σημάδι που όμως δεν είναι τόσο κακό γι' αυτήν αφού στον επόμενο γύρο ξεφεύγει με 2.

ο nemo έχει τον θησαυρό προχώρησε 3 και στάθηκε σε κόκαλα που σημαίνει πως χάνει τον επόμενο γύρο.

ο Λαχουρ με 2 δεν μπορεί να προσπεράσει την Νεφερτίτη γι αυτό πάει 2 πίσω

η suzy απο το πλοίο της προχώρησε 4 και έχει τον χάρτη του νησιού..

Εικόνα

Εικόνα
0 .

Άβαταρ μέλους
Τλαξκαλτέκος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3148

Re: το νησί των θησαυρών ✘

Δημοσίευσηαπό Τλαξκαλτέκος » 31 Οκτ 2019, 18:17

Συναρπαστικό το παιχνίδι. Καλή ανάρρωση στη Suzy.
0 .
Τους μεν κενούς ασκούς το πνεύμα διίστησι , τους δε ανοήτους ανθρώπους το οίημα. ( Σωκράτης [ στον Στοβαίο ] )

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: το νησί των θησαυρών ✘

Δημοσίευσηαπό Spark » 31 Οκτ 2019, 18:48

Τλαξκαλτέκος έγραψε:Συναρπαστικό το παιχνίδι. Καλή ανάρρωση στη Suzy.


η Suzy έχει μόνο μια γρατζουνιά, έβαλε επίδεσμο και ξανά προς την δόξα τραβά..

γράφει στο κουτί πως αυτό το παιχνίδι είναι για ηλικίες 7 χρονών και άνω, παιδικά παιχνίδια είναι σαν ευχάριστη ανάμνηση του παρελθόντος, τότε που παίζαμε επιτραπέζια παιχνίδια.
εμένα μου έμεινε η συνήθεια και παίζω τάβλι κάθε μέρα στο δίκτυο, οι επιλογές και η τύχη κάνουν το παιχνίδι ενδιαφέρον, γι' αυτό λέω πως το τάβλι είναι σαν την ζωή - παιχνίδι τύχης και επιλογών.
το νησί των θησαυρών έχει λίγες επιλογές :pardon:
1 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47595
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: το νησί των θησαυρών ✘

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 31 Οκτ 2019, 21:44

Σπαρκ εχεις παρερμηνευσει τους κανονες. Οταν λεει οτι δεν μπορει να προσπερασει ο ενας τον αλλον δεν σημαινει οτι για να μονομαχησεις πρεπει να φερεις μια ζαρια που θα σε φερει ακριβως στην θεση του αλλου. Σημαινει οτι αν ο αλλος ειναι 3 τετραγωνα μπροστα και εσυ φερεις 5, τοτε θα πας 3 μπροστα και θα μονομαχησεις. Δεν σημαινει οτι πρεπει να φερεις 3 ακριβως αλλιως αν φερεις μεγαλυτερο οπισθοχωρεις.

Ετσι οπως το εχεις κανει στην ουσια πριμοδοτεις οποιον βρει πρωτο τον θησαυρο γιατι μετα πρεπει να πεσουν ακριβως οι ζαριες για να πετυχεις τον κατοχο του θησαυρου.

Ημουν μια ανασα απο τον Νεμο και τωρα με εστειλες αλλου για αλλου γιατι με αναγκασες να οπισθοχωρησω.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: το νησί των θησαυρών ✘

Δημοσίευσηαπό Spark » 31 Οκτ 2019, 22:32

Λαχουρένιος έγραψε:Σπαρκ εχεις παρερμηνευσει τους κανονες. Οταν λεει οτι δεν μπορει να προσπερασει ο ενας τον αλλον δεν σημαινει οτι για να μονομαχησεις πρεπει να φερεις μια ζαρια που θα σε φερει ακριβως στην θεση του αλλου. Σημαινει οτι αν ο αλλος ειναι 3 τετραγωνα μπροστα και εσυ φερεις 5, τοτε θα πας 3 μπροστα και θα μονομαχησεις. Δεν σημαινει οτι πρεπει να φερεις 3 ακριβως αλλιως αν φερεις μεγαλυτερο οπισθοχωρεις.

Ετσι οπως το εχεις κανει στην ουσια πριμοδοτεις οποιον βρει πρωτο τον θησαυρο γιατι μετα πρεπει να πεσουν ακριβως οι ζαριες για να πετυχεις τον κατοχο του θησαυρου.

Ημουν μια ανασα απο τον Νεμο και τωρα με εστειλες αλλου για αλλου γιατι με αναγκασες να οπισθοχωρησω.


έχεις κάποιο δίκιο, και σε εμένα δεν αρέσει αρκετά έτσι, όμως ο κανόνας λέει ξεκάθαρα πως για να μονομαχήσουν 2 παίκτες πρέπει να βρεθούν στον ίδιο κύκλο και δεν μπορεί κάποιος να προσπεράσει άλλον.
έτσι το έχω παίξει εως σήμερα. η ερμηνεία μου δεν είναι λανθασμένη.

καταλαβαίνω πως το να κάνεις εμπρος πίσω μέχρι να βρεθεί το ακριβές ζάρι-αριθμός είναι δύσκολο αλλά δεν είναι περίεργο αφού έτσι θέλει ο κατασκευαστής του παιχνιδιού.
τι λες; πχ νομίζεις πως αφού έφερες στο ζάρι 5 πρέπει να πας 3 για να επιτεθείς;
αυτό μπορεί να βολεύει κάποιους αλλά το θέλουν όλοι;
0 .

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47595
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: το νησί των θησαυρών ✘

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 01 Νοέμ 2019, 08:07

Ετσι οπως το κανεις χαλαει το παιχνιδι γιατι απαξ και βρει καποιος τον θησαυρο τοτε δυσκολα τον τσακωνει κανεις. Πρεπει να συμπεσουν πολλες ζαριες για να τον πιασει καποιος στο ακριβες τετραγωνο.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47595
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: το νησί των θησαυρών ✘

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 01 Νοέμ 2019, 08:09

Ας πουμε στον επομενο γυρο η Νεφερτιτη εχει το 2 αρα λογικα θα παει μπροστα και θα ειναι 5 τετραγωνα μπροστα μου. Εγω εχω 6 αλλα δε θα μπορω να το αξιοποιησω γιατι θα πρεπει να φερω 5 ακριβως για να προχωρησω.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Spark
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3727
Τοποθεσία: space

Re: το νησί των θησαυρών ✘

Δημοσίευσηαπό Spark » 01 Νοέμ 2019, 08:23

Λαχουρένιος έγραψε:Ας πουμε στον επομενο γυρο η Νεφερτιτη εχει το 2 αρα λογικα θα παει μπροστα και θα ειναι 5 τετραγωνα μπροστα μου. Εγω εχω 6 αλλα δε θα μπορω να το αξιοποιησω γιατι θα πρεπει να φερω 5 ακριβως για να προχωρησω.


καλό μήνα λέμε
(σε όλους/ες)

προτείνω οι παίκτες του παιχνιδιού και όποιος άλλος θέλει να κάνουμε ψήφισμα, εάν δεν αρέσει ο κανονισμός να τον αλλάξουμε και ευχαρίστως να διορθώσω τις τελευταίες κινήσεις σας.


ο κανονισμός που γράφει πως για να μονομαχήσουν 2 παίκτες πρέπει να είναι στο ίδιο σημείο-κύκλο είναι λογικό, δεν αλλάζει.

το ερώτημα είναι εάν αυτός που είναι πίσω απο άλλον παίκτη φέρει ζάρι που είναι μεγαλύτερο απο την απόσταση με τον παίκτη που είναι εμπρός του, τι πρέπει να γίνεται;
<1> να πηγαίνει πίσω
<2> να μένει εκει που είναι
<3> να πηγαίνει στο σημείο-κύκλο μια θέση πίσω απο τον παίκτη που είναι μπροστά

κάντε την επιλογή σας <1> ή <2> ή <3>

Νεφερτίτη έγραψε:...

nemo έγραψε:...

Λαχουρένιος έγραψε:...

Suzy-Cute✽ έγραψε:...
0 .

Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16592

Re: το νησί των θησαυρών ✘

Δημοσίευσηαπό nemo » 01 Νοέμ 2019, 20:32

3 ...και τον λαχου για κοντρα ξυρισμα
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου


Επιστροφή σε “Παιχνίδια”