Τι παιζετε αυτην την περιοδο;

Επιτραπέζια, ηλεκτρονικά, παιχνίδια ρόλων.
Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Τι παιζετε αυτην την περιοδο;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 04 Οκτ 2015, 19:56

Δε θελω υπονοουμενα :D

Σε αυτο το τοπικ θα γραφουμε παιχνιδια που παιζουμε αυτον τον καιρο σε κονσολες ή υπολογιστη.Ξεκιναω:

Εχω ξεκινησει κανα δυο βδομαδες ενα ιαπωνικο RPG,το Tales of Symphonia



και συγκεκριμενα το port του στο PS3 (κανονικα ειχε κυκλοφορησει για GC και - στην Ιαπωνια μονο - για PS2).

Το συστημα μαχης κλινει αρκετα προς το action (χωρις να ειναι action rpg).Χειριζεσαι μια ομαδα 4 χαρακτηρων,οπου ελεγχεις αμεσα τον εναν (μπορεις να διαλεξεις ποιον θα ελεγχεις),και οι υπολοιποι κινουνται συμφωνα με το ΑΙ.Οι μαχες γινονται σε real time.

Ο κοσμος ειναι ο κλασσικος JRPGιστικος,ψιλομεσαιωνικο στυλ με δοσεις sci fi,με μπολικες δοσεις πρασινου και μπλε,ενω υπαρχει ενας world map που συνδεει τις διαφορες τοποθεσιες μεταξυ τους.Τα γραφικα και οι χαρακτηρες ειναι καρτουνιστικα με σαφεις επιρροες απο ανιμε.

Το σεναριο αφορα το ταξιδι μιας κοπελας και των φιλων της να σπασουν διαφορα Seals για να αναγεννησουν τον κοσμο τους και να διωξουν τους κακους τους παιχνιδιου,τους Desians.Μοιαζει πολυ με το Final Fantasy X,αν το χει παιξει κανεις.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
fasistario
Mr Lamogio
Mr Lamogio
Δημοσιεύσεις: 1757
Τοποθεσία: Tiocfaidh ár lá

Re: Τι παιζετε αυτην την περιοδο;

Δημοσίευσηαπό fasistario » 05 Οκτ 2015, 16:20

Έχω κατεβάσει το Stainless Steel, που είναι mod για το Total War Medieval 2, και το έχω λιώσει.
Επιλογές για early era και late era campaigns, περισσότερα έθνη για παιχνίδι, μικρές αλλαγές σε στρατεύματα και σε μισθοφόρους σε σύγκριση με το κανονικό Medieval 2, αλλά γενικώς μεγάλο λιώσιμο.

Έχω κατεβάσει και άλλο mod, το third Age, που παίζεις στον κόσμο του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, στην Τρίτη Εποχή, και αυτό είναι εξίσου γαμάτο.



0 .
Formerly known as lamogio88
"Let us have a dagger between our teeth, a bomb in our hands and an infinite scorn in our hearts."

Άβαταρ μέλους
Freisinniger
Maître des anions
Maître des anions
Δημοσιεύσεις: 10961
Τοποθεσία: Αμέρικα

Re: Τι παιζετε αυτην την περιοδο;

Δημοσίευσηαπό Freisinniger » 05 Οκτ 2015, 17:30




:D

δεν είστε μόνοι :)
1 .
Was mich anbelangt, geht es dich nicht an
Aber hoff doch mal, die Geistererscheinung ab und an. :s_cool

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Τι παιζετε αυτην την περιοδο;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 07 Οκτ 2015, 12:10

fasistario έγραψε:Έχω κατεβάσει το Stainless Steel, που είναι mod για το Total War Medieval 2, και το έχω λιώσει.
Επιλογές για early era και late era campaigns, περισσότερα έθνη για παιχνίδι, μικρές αλλαγές σε στρατεύματα και σε μισθοφόρους σε σύγκριση με το κανονικό Medieval 2, αλλά γενικώς μεγάλο λιώσιμο.

Έχω κατεβάσει και άλλο mod, το third Age, που παίζεις στον κόσμο του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, στην Τρίτη Εποχή, και αυτό είναι εξίσου γαμάτο.



Το μοντ με το LoTR φαινεται ωραιο.
Εχεις κανενα νεο strategy να μου προτεινεις?Ψαχνει ο κολλητος μου τελευταια.
Θελει να ναι της τελευταιας τριετιας το πολυ.




Metranion έγραψε:



:D

δεν είστε μόνοι :)


Αdventuria ε?Δεν ηξερα οτι βγαινουν ακομα τετοια.

Μικρος ειχα παιξει τα Dracula (Resurrection,Last Sanctuary) αλλα ηταν πολυ δυσκολα με σχεδον ακατανοητους γριφους,και απο τοτε μου χει μεινει κακη εντυπωση για το ειδος.Το ξερω βεβαια οτι δεν ηταν απο τα καλα adv.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Τι παιζετε αυτην την περιοδο;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 07 Οκτ 2015, 12:13

Σημερα προσπαθησα να ξεκινησω (παλι) το πρωτο Resident Evil.Ο λογος που το εκανα αυτο ειναι γιατι ηθελα να παιζω κατι πιο casual τις καθημερινες που γυριζω σπιτι κουρασμενος,και να αφηνα το Symphonia για Σ/Κ και γενικα οποτε ειχα αρκετο χρονο.

Τελικα επαιξα ενα 10λεπτο,μεχρι που εφτασα σε ενα διαδρομο που σου την πεφτουν κατι σκυλια-ζομπι απο τα παραθυρα,και τα παρατησα.Το συστημα στοχευσης ειναι γτπ ακομα και για τα δεδομενα του 1996.Μπορεις να σημαδεψεις ευκολα τα αργοκινητα ζομπι,αλλα τα σκυλια με τιποτα.Ισως ξαναπροσπαθησω αργοτερα.
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
fasistario
Mr Lamogio
Mr Lamogio
Δημοσιεύσεις: 1757
Τοποθεσία: Tiocfaidh ár lá

Re: Τι παιζετε αυτην την περιοδο;

Δημοσίευσηαπό fasistario » 08 Οκτ 2015, 22:07

Δεν ξέρω και πολλά Λαχ. Εγώ γενικά παίζω κυρίς τα Total War, και έχω μπει στο τριπάκι να κατεβάζω μοντς τώρα.
Γενικώς, και δεν έχω πολύ χρόνο, και το λάπτοπ μου δεν σηκώνει πολλά πολλά.
Ευελπιστώ ένα σταθερό που θέλω να φτιάξω τώρα, να μπορέσει να σηκώσει πχ το Total War Rome 2, γιατί το λαπτοπάκι δεν παίζει με τίποτα.
0 .
Formerly known as lamogio88
"Let us have a dagger between our teeth, a bomb in our hands and an infinite scorn in our hearts."

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Τι παιζετε αυτην την περιοδο;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 05 Ιαν 2016, 11:23

Τελικα καπου στις αρχες Νοεμβριου το τελειωσα το Symphonia,για να το ξαναξεκινησω καπακι,μεχρι που το αφησα στη μεση γιατι εχασα κατι missable και ξενερωσα γιατι ηθελα να κανω perfect game στο δευτερο playthrough :rolleyes:

Συνεχισα με κατι κλασσικο:Final Fantasy IX για PS1.



Τι να πρωτοπει κανεις για αυτο το παιχνιδι?
Μαγευτικη μουσικη,μεσαιωνικο setting,και πολλα tribute στα προηγουμενα 8 παιχνιδια της σειρας.
Οι μαχες ειναι turn based στο στυλ του κλασσικου FF,με το cast να χει συνολικα 8 χαρακτηρες,ο καθενας με το δικο του class και ειδικες ικανοτητες.Ειναι σχετικα δυσκολο για FF.

Παρα το chibi στυλακι του (https://en.wikipedia.org/wiki/Chibi_%28term%29) εχει απο τα πιο ωριμα και σκοτεινα plots της σειρας,με πολλες καταθλιπτικες σκηνες που ερχονται σε αντιθεση με το χαρουμενο art style του.

Ειχε την ατυχια να κυκλοφορησει στο τελος της ζωης του PS1 μερικους μηνες πριν κυκλοφορησει το Final Fantasy X και αφου ειχε κυκλοφορησει το PS2,με αποτελεσμα να αγνοηθει ακομα και απο τους ιδιους τους οπαδους της σειρας.

Προσφατα ανακοινωθηκε port στο PC και android με αναβαθμισμενα γραφικα και features.



Στα αρνητικα βαζω τους σχετικα μεγαλους χρονους loading πριν και μετα τις μαχες καθως και την χαμηλη ταχυτητα του συστηματος μαχης.Επισης,βρηκα τα περισσοτερα sidequest του πολυ κουραστικα και ελαχιστα απο αυτα αξιζουν.

Περιττο να πω οτι το λιωσα και εκανα παντα στο παιχνιδι με εξαιρεση 2-3 πολυ ηλιθια και βαρετα sidequests :D
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Τι παιζετε αυτην την περιοδο;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 05 Ιαν 2016, 11:34

Τι επιασα μετα το FF9?Persona 3 για PS2.

Moνο για τους καμμενους με τα Ιαπωνικα RPG.Απο που να ξεκινησω με αυτο το παιχνιδι?

Η ιστορια περιστρεφεται γυρω απο ενα σχολειο στην Ιαπωνια στο οποιο μεταφερθηκε προσφατα ο silent πρωταγωνιστης του παιχνιδιου.Η ιστορια εκτυλισσεται στα πλαισια μιας σχολικης χρονιας απο αρχες Απριλιου μεχρι τελη Ιανουαριου.Ο πρωταγωνιστης γινεται μελος μιας ομαδας που πολεμαει τα shadows,τερατα τα οποια εμφανιζονται μεσα τα μεσανυχτα και τα βλεπουν μονο οσοι μπορουν να χρησιμοποιησουν Personas (εξηγω πιο κατω τι ειναι τα Persona).

Το gameplay ειναι χωρισμενο σε 2 μερη:Το πρωι και μεχρι το απογευμα ο πρωταγωνιστης ζει μια φυσιολογικη ζωη,οπου πηγαινει σχολειο,διαβαζει,συμμετεχει σε αθλητικες δραστηριοτητες,παει για καφε,βγαινει με τους φιλους του(περισσοτερα για αυτο αργοτερα) και τις γκομενες του,γραφει διαγωνισματα κλπ

Τα βραδια,τις μερες που επιλεγει ο παικτης,μπορει να παει στον πυργο Tartarus που εχει γυρω στα 250 randomly generated επιπεδα,με αλλα μελη της ομαδας αυτης (ή και μονος του),με σκοπο να φτασει οσο πιο ψηλα μπορει και να εξιχνιασει το μυστηριο πισω απο τα shadows.Καποιες συγκεκριμενες μερες μεσα στη χρονια,το παιχνιδι σε αναγκαζει να πας σε συγκεκριμενα one time dungeon για να προχωρησει η ιστορια.

Καθε μελος αυτης της ομαδας εχει ενα Persona,κατι σαν summon που εχει μεσα του και του επιτρεπει να χρησιμοποιει μαγεια και διαφορες ικανοτητες.Ο πρωταγωνιστης εχει την ικανοτητα να χρησιμοποιει διαφορα Persona σε αντιθεση με τους αλλους οι οποιοι εχουν μονο ενα απο την αρχη μεχρι το τελος του παιχνιδιου.Επισης,μπορει να κανει fuse τα personas μεταξυ τους

Καθε Persona αντιστοιχει σε ενα Arcana (ειδη καρτων Ταρο) που με τη σειρα του αντιστοιχει σε ενα ή περισσοτερα ατομα απο το περιβαλλον του πρωταγωνιστη(Social Links).Οσο πιο καλη σχεση εχει ο πρωταγωνιστης με αυτα τα ατομα,τοσο πιο καλα fuse μπορει να κανει και να αποκτησει προσβαση σε πιο δυνατα Persona.
1 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Τι παιζετε αυτην την περιοδο;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 05 Ιαν 2016, 11:39

Oι μαχες ειναι turn based ομως ειναι πολυ δυσκολοτερες απο το μεσο rpg,γιατι αν δεν χτυπησεις την συγκεκριμενη elementary αδυναμια (ή αλλου ειδους αδυναμια πχ σε συγκεκριμενα ειδη physical επιθεσεων),τοτε συνηθως δεν κανεις σημαντικη ζημια στον αντιπαλο.Επισης,αν χτυπησεις την αδυναμια του αντιπαλου,τοτε παιρνεις ενα εξτρα γυρο,με αποτελεσμα να μπορεις να τελειωσεις μαχες χωρις να καταφερει παρει ουτε ενα γυρο ο αντιπαλος και χωρις να χασεις ουτε ενα HP.Το κακο ειναι οτι μπορει να κανει το ιδιο ο αντιπαλος και σε σενα και η οθονη του game over θα ναι σχετικη συχνη.

Στα αρνητικα του παιχνιδιου βαζω την ελλειψη sidequest,με εξαιρεση κατι -βαρετα κατα τη γνωμη μου- fetch quests,και την ελλειψη κοσμου για να εξερευνησεις.Το παιχνιδι εχει μονο να δειξει το σχολειο του πρωταγωνιστη καθως και διαφορα σημεια της πολης του,και το Tartarus,αλλα τιποτα αλλο εξω απο αυτο.

Επισης,ειναι πολυ ιαπωνικο στο στυλ και την αισθητικη του (ακομα και τα ονοματα των spells ειναι στα ιαπωνικα με λατινικο αλφαβητο),με αποτελεσμα καποιος που ειναι συνηθισμενος σε παιχνιδια τυπου Skyrim ή Baldur's Gate να ξενερωσει.
1 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47359
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Τι παιζετε αυτην την περιοδο;

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 05 Ιαν 2016, 11:40

0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:


Επιστροφή σε “Παιχνίδια”