Space simulators (4x)

Επιτραπέζια, ηλεκτρονικά, παιχνίδια ρόλων.
Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Space simulators (4x)

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 07 Μαρ 2015, 21:16

Παιχνίδια με διαπλανητικούς και διαγαλαξιακούς πολιτισμούς, εμπόριο, πόλεμος, επέκταση, κοκ.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ αλλά ψήνομαι.

Κάντε καμιά πρόταση.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Space simulators (4x)

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 08 Μαρ 2015, 18:59

Λοιπόν, σήμερα ήμουν έξω, είχε Verkaufssonntag (κάποιες Κυριακές του χρόνου που είναι ανοιχτά τα μαγαζιά), στο Saturn είχε κάτι προσφορές σε παλιά παιχνίδια, και έτσι χτύπησα δύο space simulators, Endless Space και Armada 2526.
Άρχισα το πρώτο, είναι turned-based, μέχρι στιγμής ακόμη παλεύω να μάθω το μενού, οι αντίπαλοι πολιτισμοί με ψωλιάζουν. Δεν μπορώ να πω ότι με ξετρέλανε αλλά παίζεται, θα δείξει.
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Diego
Crazy poster
Crazy poster
Δημοσιεύσεις: 1721
Τοποθεσία: Through the Looking-Glass

Re: Space simulators (4x)

Δημοσίευσηαπό Diego » 08 Μαρ 2015, 19:23

Κάποτε το o game με είχε κάψει. :)
0 .
Αποχώρηση από το peg, δραχμή συνδεδεμένη με το χρυσό, άγριες ιδιωτικοποιήσεις,μικρό δημόσιο και εταιρική φορολογία κάτω του 14% με υψηλό κατώτατο.Οχι στον ευρωκομμουνισμό,στους ΔΕΚΟτζήδες των 3500 ευρω και τα υπερτιμολογημένα δημόσια έργα σε ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 11127
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Space simulators (4x)

Δημοσίευσηαπό Kauldron » 09 Μαρ 2015, 17:22

Diadochos έγραψε:Παιχνίδια με διαπλανητικούς και διαγαλαξιακούς πολιτισμούς, εμπόριο, πόλεμος, επέκταση, κοκ.

Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ αλλά ψήνομαι.

Κάντε καμιά πρόταση.



Για τσέκ άουτ:


Πολύ καινούργιο, και από τον Σίντ Μάγιερο. Θα πρότεινα το Σταρ Λόρντς αλλά είδα χαμηλά σκόρ.
Αν δεν σε πειράζουν τα παλιά, δες και το Space Empires V.
0 .
"ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ"
Πρωτοσέλιδο "Ριζοσπάστη" 19 Σεπτεμβρίου 1932.
Κομμουνιστικός πατριωτιΖμός.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Βαλκάνιος Κούρος
Βαλκάνιος Κούρος
Δημοσιεύσεις: 5605
Τοποθεσία: Μνημονιακή Διασπορά.

Re: Space simulators (4x)

Δημοσίευσηαπό ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 10 Μαρ 2015, 14:22

Κάποτε ασχολιόμουνα με Eve Online. Πόναγε το κεφάλι μου από την πολυπλοκότητα. Δεν ήμουνα σε εποχή καψίματος τότε και δεν μπορούσα να του αφιερώσω το χρόνο που έπρεπε. Μιλάμε για σχεδόν δέκα χρόνια πριν...
0 .
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 11127
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Space simulators (4x)

Δημοσίευσηαπό Kauldron » 10 Μαρ 2015, 14:59

To eve είναι καλό, αλλά πρέπει να έχεις ένα φετίχ με spreadsheets.
Αν θέλεις space sim που να πιλοτάρεις εσύ το σκάφος σου, κλπ, παίξε Elite Dangerous.
Αλλά δεν νομίζω οτι ο νηματοθέτης ρωτούσε αυτό.

Τα turn based τα σπάνε γενικώς. :D
0 .
"ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ"
Πρωτοσέλιδο "Ριζοσπάστη" 19 Σεπτεμβρίου 1932.
Κομμουνιστικός πατριωτιΖμός.

Άβαταρ μέλους
Perseus
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 782

Re: Space simulators (4x)

Δημοσίευσηαπό Perseus » 10 Μαρ 2015, 15:24

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:Κάποτε ασχολιόμουνα με Eve Online. Πόναγε το κεφάλι μου από την πολυπλοκότητα. Δεν ήμουνα σε εποχή καψίματος τότε και δεν μπορούσα να του αφιερώσω το χρόνο που έπρεπε. Μιλάμε για σχεδόν δέκα χρόνια πριν...


Ωρε μανα μου το ΠΑΣΟΚ στου γαλαξιες!
0 .

Άβαταρ μέλους
Διάδοχος
Danchō
Danchō
Δημοσιεύσεις: 13240

Re: Space simulators (4x)

Δημοσίευσηαπό Διάδοχος » 10 Μαρ 2015, 17:36

Kauldron έγραψε:To eve είναι καλό, αλλά πρέπει να έχεις ένα φετίχ με spreadsheets.
Αν θέλεις space sim που να πιλοτάρεις εσύ το σκάφος σου, κλπ, παίξε Elite Dangerous.
Αλλά δεν νομίζω οτι ο νηματοθέτης ρωτούσε αυτό.

Τα turn based τα σπάνε γενικώς. :D

Το Εndless Space είναι turned based. Έχω πατήσει 200 turns και ακόμη νιώθω ότι δεν έχω κάνει καν την αρχή :s_mad
0 .
«Και η κουτσή Μαρία είναι εθνικιστές. Δηλαδή σε αυτό το επίπεδο; Εμείς είμαστε όλος ο πλανήτης!»

«Εμείς· οι Aλεξανδρείς, οι Aντιοχείς, οι Σελευκείς, κ’ οι πολυάριθμοι επίλοιποι Έλληνες Aιγύπτου και Συρίας, κ’ οι εν Μηδία, κ’ οι εν Περσίδι, κι όσοι άλλοι. Με τες εκτεταμένες επικράτειες, με την ποικίλη δράσι των στοχαστικών προσαρμογών. Και την Κοινήν Ελληνική Λαλιά ώς μέσα στην Βακτριανή την πήγαμεν, ώς τους Ινδούς. Για Λακεδαιμονίους να μιλούμε τώρα!»

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 11127
Τοποθεσία: Thessaloniki

Re: Space simulators (4x)

Δημοσίευσηαπό Kauldron » 11 Μαρ 2015, 10:47

Φυσικά και είναι turn based, και αυτό είναι το ωραίο με τα turn based, το να νιώθεις οτι ακόμα δεν έχεις κάνει καν την αρχή, μετά από 200 turns. Για μένα χαλάει σε κάποια φάση που πλέον "σπάει" η AI, ή κάνεις ένα τρομερό breakthrough και κατακτάς τον ένα κόσμο μετά τον άλλον. Όσο "παλεύεις" για ένα μικρό πλεονέκτημα είναι πολύ ωραίο.
Πάντως στη θέση σου θα κοιτούσα και το Space Empires V.
0 .
"ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟ ΛΑΟ ΠΟΥ ΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΚΥΡΙΑΡΧΙΑ"
Πρωτοσέλιδο "Ριζοσπάστη" 19 Σεπτεμβρίου 1932.
Κομμουνιστικός πατριωτιΖμός.

Άβαταρ μέλους
Perseus
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 782

Re: Space simulators (4x)

Δημοσίευσηαπό Perseus » 11 Μαρ 2015, 22:14

ξερετε κανενα να τρεχει σε παλιο υπολογιστη η σε χβοχ 360?
0 .


Επιστροφή σε “Παιχνίδια”