Αιτηση για PhD στο εξωτερικο.

Φυσική, Χημεία, Αστρονομία, Βιολογία κλπ.
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Αιτηση για PhD στο εξωτερικο.

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 19 Ιαν 2019, 00:44

Εχω τσιμπησει εδω και 2 μηνες τις απαραιτητες 2 συστατικες επιστολες απο ελλ καθηγητες οικονομολογους πανεπιστημιου.
Και πλεον βρισκομαι , εδω και 1 μηνα-αλλα βαριεμαι-στη διαδικασια ηλεκτρονικης αιτησεως για διαδακτορικες σπουδες σε πανεπιστημιο του εξωτερικου. Αποφασισα να το καμω, ο μισθος ειναι καλουτσικος (λιγο πιο πανω απο πρωτο μισθο εργασιας απλου αποφοιτου ΑΕΙ) αλλα βεβαια οταν ανεβω-ακομα κι αν με δεχτουν ως υποψηφιο διδακτορα-ΤΟΤΕ θα παρθουν οι αποφασεις, καθως αν δω μπορω να ακολουθησω επαγγελμα με ΠΟΛΥ μεγαλυτερες απολαβες τοτε μαλλον θα το προτιμησω .

Εχω σκαναρει τα απαραιτητα εγγραφα και αυτο που μου μενει να κανω ειναι το cover letter καθως και μια περιγραφη του τομεα ερευνας στον οποιο σκοπευω να συμμετασχω (εχω να κανω και καποιες πινελιες στο cv που θα καταθεσω).
Αποφασισα αρχικα να μη καταθεσω gmat καθως δεν προλαβα να προετοιμασθω και να δωσω εξετασεις. Αντιθετως βασιζω την υποψηφιοτητα μου στην θεικη μου MSc thesis , στις συστατικες επιστολεςτων καθηγητων (η μια θαναι πολυ θερμη) καθως και στο βιογραφικο μου το οποιο εκτος απο πλουσια επιστ. προυπηρεσια (οχι ομως στον τομεα των οικονομικων) εχει και επιπροσθετες σπουδες σε θετικο επιστημονικο τομεα.

Ακουω ιδεες, αποψεις, συμβουλες κτλ .
Εχομε κανενα διδακτορα;
Ο Καρθεργκ που ειναι;
Ο Αντμινοβιτς εχει MSc ή ειναι αγραμματος;
Ο Διαδοχος τι εχει να πει;

Ολες οι αποψεις σας θα με βοηθουσαν αυτη τη στιγμη οποτε τις αναμενω.
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Adminović
Sloboda Narodu
Sloboda Narodu
Δημοσιεύσεις: 14298
Τοποθεσία: F.R. Liberland

Re: Αιτηση για PhD στο εξωτερικο.

Δημοσίευσηαπό Adminović » 19 Ιαν 2019, 05:57

Ο Αντμίνοβιτς έχει MSc, PhD, συμμετοχή σε κοινά ερευνητικά προγράμματα με ξένα πανεπιστήμια, κάμποσες ανακοινώσεις σε συνέδρια, δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά και ποσοστό πάνω σε πατέντα που πουλήθηκε σε ξένη βιομηχανία. :fico:

PhD πάντως έκανα στο ΕΜΠ, χωρίς αμοιβή.
Αν μιλάμε για Σουηδία τώρα, δεν ξέρω κάτι ιδιαίτερο να σου πω. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι μη τυχόν και θέλουν να έχεις κάποια γνώση των σουηδικών. Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι η Σουηδία ζητά γιατρούς και μηχανικούς κυρίως· οι οικονομολόγοι μάλλον δεν τους ενδιαφέρουν. Αν κατέχεις από τέτοια επαγγέλματα, ψάξου εκεί μήπως βρεις είτε εργασία είτε διδακτορικό.

Btw, μιας και λέμε για Σουηδία, θυμήθηκα κάτι. Όταν έκανα PhD είχα βρει ένα εξαιρετικό βιβλίο από σουηδικό πανεπιστήμιο (στα αγγλικά βέβαια) και λέω στον καθηγητή μου να το αγοράσουμε. Μου λέει θα κάνει αίτημα να μας εγκρίνουν τη δαπάνη και να αγοραστεί από την κεντρική βιβλιοθήκη. Μέχρι να γίνουν οι όλες διαδικασίες εδώ και να εγκριθεί η δαπάνη, οι Σουηδοί ήδη μας το είχαν στείλει, κι επειδή είδαν ότι είμαστε από ερευνητικό πρόγραμμα, μας το έστειλαν και δωρεάν. Respect. :good:
0 .
Ο ψεκασμός είναι υγεία, είναι πολιτισμός!

Σκοτώνει βακτήρια, ιούς, μύκητες, ζιζάνια, καθώς και πάσης φύσεως παράσιτα
. :yesyes:

Λαχουρένιος
Ultimate Stalker
Ultimate Stalker
Δημοσιεύσεις: 47365
Τοποθεσία: Γεφυρα

Re: Αιτηση για PhD στο εξωτερικο.

Δημοσίευσηαπό Λαχουρένιος » 19 Ιαν 2019, 07:47

Οργισμένος έγραψε:Εχω τσιμπησει εδω και 2 μηνες τις απαραιτητες 2 συστατικες επιστολες απο ελλ καθηγητες οικονομολογους πανεπιστημιου.


Tσακαλωτο-Βαρουφακη? :D
0 .
Προέλλην έγραψε:Zηλεύετε τα προσεχώς ζουμερά ακτινίδια του νεοφυούς αγρότη ΓΓ,

Μη δείτε άνθρωπο που ξεφεύγει απο τα στεγανα του τυπικού σκιντζή ΕΛ δήθεν αγρότη, άνθρωπο που θα συνεισφέρει άμεσα στις εξαγωγές της χώρας.

Τι είστε; Aυτοί ακριβως :dunno:

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Αιτηση για PhD στο εξωτερικο.

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 19 Ιαν 2019, 12:36

Λαχουρένιος έγραψε:
Οργισμένος έγραψε:Εχω τσιμπησει εδω και 2 μηνες τις απαραιτητες 2 συστατικες επιστολες απο ελλ καθηγητες οικονομολογους πανεπιστημιου.


Tσακαλωτο-Βαρουφακη? :D

Οχι τρελος εισαι;

Με την ευκαιρια , ο Βαρουφακης στα 18 του , δεκαετια 80, πηρε συστατικη επιστολη για να μπει σε αγγλικο πανεπιστημιο (τι πανελλαδικες εξετασεις και ελλ πανεπιστημια και μαλακιες) απο τον ιδιο τον Ανδρεα Παπανδρεου. Ετσι ξεκινησε τις σπουδες του ο κατα τα αλλα λαικος γιος πλουσιου πατερα και ανωτατου στελεχους ελλ βιομηχανιας.
Θυματα ε θυματα.
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Αιτηση για PhD στο εξωτερικο.

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 19 Ιαν 2019, 12:40

Adminović έγραψε:Ο Αντμίνοβιτς έχει MSc, PhD, συμμετοχή σε κοινά ερευνητικά προγράμματα με ξένα πανεπιστήμια, κάμποσες ανακοινώσεις σε συνέδρια, δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά και ποσοστό πάνω σε πατέντα που πουλήθηκε σε ξένη βιομηχανία. :fico:

PhD πάντως έκανα στο ΕΜΠ, χωρίς αμοιβή.
Αν μιλάμε για Σουηδία τώρα, δεν ξέρω κάτι ιδιαίτερο να σου πω. Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι μη τυχόν και θέλουν να έχεις κάποια γνώση των σουηδικών. Αυτό που ξέρω πάντως είναι ότι η Σουηδία ζητά γιατρούς και μηχανικούς κυρίως· οι οικονομολόγοι μάλλον δεν τους ενδιαφέρουν. Αν κατέχεις από τέτοια επαγγέλματα, ψάξου εκεί μήπως βρεις είτε εργασία είτε διδακτορικό.

Btw, μιας και λέμε για Σουηδία, θυμήθηκα κάτι. Όταν έκανα PhD είχα βρει ένα εξαιρετικό βιβλίο από σουηδικό πανεπιστήμιο (στα αγγλικά βέβαια) και λέω στον καθηγητή μου να το αγοράσουμε. Μου λέει θα κάνει αίτημα να μας εγκρίνουν τη δαπάνη και να αγοραστεί από την κεντρική βιβλιοθήκη. Μέχρι να γίνουν οι όλες διαδικασίες εδώ και να εγκριθεί η δαπάνη, οι Σουηδοί ήδη μας το είχαν στείλει, κι επειδή είδαν ότι είμαστε από ερευνητικό πρόγραμμα, μας το έστειλαν και δωρεάν. Respect. :good:

Τι στο καλο κουτουκι των Μηχανικων ειναι δω μεσα;
Η γνωση σουηδικων δεν ειναι απαραιτητη για το προγραμμα. Γραφουν πως διδεται βαρος στο Msc thesis (για την επιλογη) αλλα και strongly recommended το gmat το οποι ακομη δεν εχω ( σε κανα τριμηνο ισως).
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Αιτηση για PhD στο εξωτερικο.

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 19 Ιαν 2019, 13:30

Ελατε βοηθατε, θελω σαν τρελος να μαθητευσω σε οικονομικο PhD.

Ela Adminivic μη βαριεσαι, ξερνα τα μυστικα.
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Αιτηση για PhD στο εξωτερικο.

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 19 Ιαν 2019, 13:32

Αρα λοιπον απο MSc και ανω εχομε
Διαδοχο
Adminovic
Kartherg? αν και ειναι χαμενος.
Στυγιος (ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΒΟΗΘΑ)

Αλλοι?
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Αιτηση για PhD στο εξωτερικο.

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 19 Ιαν 2019, 13:34

0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Στύγιος

Re: Αιτηση για PhD στο εξωτερικο.

Δημοσίευσηαπό Στύγιος » 19 Ιαν 2019, 19:41

Οργισμένος έγραψε:Αρα λοιπον απο MSc και ανω εχομε
Διαδοχο
Adminovic
Kartherg? αν και ειναι χαμενος.
Στυγιος (ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΒΟΗΘΑ)

Αλλοι?


Δύσκολα τα πράγματα Όργι και για τη Σουηδία, εγώ π.χ που έχω 2 πτυχία, μεταπτυχιακό ,διδακτορικό και προϋπηρεσία ως διευθυντής σχολείου , δύσκολα θα έβρισκα κάτι ανάλογο σε Σουηδία ή Γερμανία,το πολύ πολύ να ξεκινούσα εκεί ως αναπληρωτής ή ειδικός συνεργάτης σε πανεπιστήμιο.
0 .

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3863

Re: Αιτηση για PhD στο εξωτερικο.

Δημοσίευσηαπό Οργισμένος » 19 Ιαν 2019, 20:30

Στύγιος έγραψε:
Οργισμένος έγραψε:Αρα λοιπον απο MSc και ανω εχομε
Διαδοχο
Adminovic
Kartherg? αν και ειναι χαμενος.
Στυγιος (ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ ΜΑΛΑΚΑ ΒΟΗΘΑ)

Αλλοι?


Δύσκολα τα πράγματα Όργι και για τη Σουηδία, εγώ π.χ που έχω 2 πτυχία, μεταπτυχιακό ,διδακτορικό και προϋπηρεσία ως διευθυντής σχολείου , δύσκολα θα έβρισκα κάτι ανάλογο σε Σουηδία ή Γερμανία,το πολύ πολύ να ξεκινούσα εκεί ως αναπληρωτής ή ειδικός συνεργάτης σε πανεπιστήμιο.

Γιατι το λες αυτο;
0 .
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...


Επιστροφή σε “Θετικές Επιστήμες”