Εμπειρίες από την άλλη πλευρά ❈

Μεταφυσική, ανεξήγητα φαινόμενα, θεωρίες συνωμοσίας κλπ.
Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Εμπειρίες από την άλλη πλευρά ❈

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 02 Ιούλ 2020, 22:24

Εσθήρ έγραψε:
Θανάσης έγραψε:θέλω να πω, ότι ας κοιτάξουμε πίσω από τους συμβολισμούς του καθένα. :dunno:
καλή η γλώσσα για επικοινωνία, αλλά όχι και απόλυτη :dunno:

Δεν εχει καμια σημασια πως τα λεμε ,εγω δν ειπα οτι δεν πιστευω σε κατι περα απο την υλη,αυτο που επισημαινω ειναι οτι το οτι αναφερουν οι θρησκειες για πνέυματα με αφηνει παγερα αδιαφορη οπως και τον καθε σκεπτομενο ανθρωπο.Απο ποτε οι θρηκσειες και τα λεγομενα τους αποτελουν αποδειξη οτι αυτα που λενε υπαρχουν και ισχυουν;; Δηλαδη αφου το λεει η θρησκεια ισχυει; Αυτο ειναι για καμια Λουκά καιγια θρησκοληπτους οχι για σκεπτομενους ανθρωπους.

Αυτο εννοουσα.Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει κατι περα απο την υλη ουτε με νοιαζει αν θα το ονομασουμε ψυχη,πνευμα η γιαουρτι. :D


εντάξει ρε συ. εδώ μιλάμε για ιστορίες από την άλλη πλευρά, όχι για φυσική. :dunno:
άσε τον άνθρωπο να δούμε τι θα πει και που το πάει :dunno:
0 .

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Εμπειρίες από την άλλη πλευρά ❈

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 02 Ιούλ 2020, 22:26

Θανάσης έγραψε:
Εσθήρ έγραψε:Δεν εχει καμια σημασια πως τα λεμε ,εγω δν ειπα οτι δεν πιστευω σε κατι περα απο την υλη,αυτο που επισημαινω ειναι οτι το οτι αναφερουν οι θρησκειες για πνέυματα με αφηνει παγερα αδιαφορη οπως και τον καθε σκεπτομενο ανθρωπο.Απο ποτε οι θρηκσειες και τα λεγομενα τους αποτελουν αποδειξη οτι αυτα που λενε υπαρχουν και ισχυουν;; Δηλαδη αφου το λεει η θρησκεια ισχυει; Αυτο ειναι για καμια Λουκά καιγια θρησκοληπτους οχι για σκεπτομενους ανθρωπους.

Αυτο εννοουσα.Δεν ειπα οτι δεν υπαρχει κατι περα απο την υλη ουτε με νοιαζει αν θα το ονομασουμε ψυχη,πνευμα η γιαουρτι. :D


εντάξει ρε συ. εδώ μιλάμε για ιστορίες από την άλλη πλευρά, όχι για φυσική. :dunno:
άσε τον άνθρωπο να δούμε τι θα πει και που το πάει :dunno:

Φιμωσα κανεναν; Σχολιασα αυτο για τις θρησκειες.Αν θελει να κανει μονολογο μπορει.Ουτε εγραψα οτι δνε πιστευω στο πνευμα ουτε ειπα κατι αλλο και κυριως δεν τον εμποδιζω να γραψει αυτα που θελει .Οταν γραφουμε σε θεμα που το βλεπουν και οι αλλοι ειθισται να απαντανε κιολας,με τα πιστευω τους,οχι με τα πιστευω των αλλων/ :)
Επισης αν ειναι να μην απανταμε σε θεματα αλλων να το πει η διαχεριση να τελειωνουμε.
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Εμπειρίες από την άλλη πλευρά ❈

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 02 Ιούλ 2020, 22:28

Εσθήρ έγραψε:
Θανάσης έγραψε:
εντάξει ρε συ. εδώ μιλάμε για ιστορίες από την άλλη πλευρά, όχι για φυσική. :dunno:
άσε τον άνθρωπο να δούμε τι θα πει και που το πάει :dunno:

Φιμωσα κανεναν; Σχολιασα αυτο για τις θρησκειες.Αν θελει να κανει μονολογο μπορει.Ουτε εγραψα οτι δνε πιστευω στο πνευμα ουτε ειπα κατι αλλο και κυριως δεν τον εμπδιζω να γραψει αυτα που θελει .Οτα γραφουμε σε θεμα που το βεπουν και οι αλλοι ειθισται να απαντανε κιολας,με τα πιστευω τους,οχι με τα πιστευω των αλλων/ :)


οκ δεκτό. :dunno:
0 .

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Εμπειρίες από την άλλη πλευρά ❈

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 02 Ιούλ 2020, 22:30

Θανάσης έγραψε:
Εσθήρ έγραψε:Φιμωσα κανεναν; Σχολιασα αυτο για τις θρησκειες.Αν θελει να κανει μονολογο μπορει.Ουτε εγραψα οτι δνε πιστευω στο πνευμα ουτε ειπα κατι αλλο και κυριως δεν τον εμπδιζω να γραψει αυτα που θελει .Οτα γραφουμε σε θεμα που το βεπουν και οι αλλοι ειθισται να απαντανε κιολας,με τα πιστευω τους,οχι με τα πιστευω των αλλων/ :)


οκ δεκτό. :dunno:

Και ειμαι η πρωτη που λεω,οπως ελεγα και στο βορθουμ αν θυμασαι,οτι ακομα και αν η φυσικη δεν εχει αποδειξει μεχρι τωρα κατι, δεν σημαινει οτι αυτο το κατι δεν υπαρχει.Ακριβως αυτο ειναι το στατους μου.Απλα η ενσταση μου ειναι στο οτι επειδη το λενε οι θρησκειες αυτο αποτελει κατι σαν αποδειξη,Ουτε κατα διαννοια.Αυτο μονο σχολιασα .Γιατι πρεπει να ταυτιζουμε την υπαρξη πνευματος,ψυχης,νου κοκ με τις θρησκειες;
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Εμπειρίες από την άλλη πλευρά ❈

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 02 Ιούλ 2020, 22:33

Εσθήρ έγραψε:
Θανάσης έγραψε:
οκ δεκτό. :dunno:

Κια ειμαι η πρωτη που λεω,οπως ελεγα καισ το βοροθυμ αν θυμασαι,οτι ακομα καια ν η φυσικη δενε χιε αποδειξη μεσρι τωρα κατι δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.Ακριβως αυτο ειναιτο στατους μου.Απλα η ενσταση μου ειναι στο οτι επειδη το λενε οι θρησκειες αυτο αποτελει τι ακριβως; ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Αυτο μονο σχολιασα .Γιατι πρεπει αν ταυτιζουμε την υπαρξη πνευματος,ψυχης,νου κοκ με τις θρησκειες;


μαζί σου. αλλά αυτή η κουβέντα για θρησκείες, πνεύματα και τα ρέστα ξέρεις ότι δεν τελειώνει ποτέ. τι να κάνουμε τώρα; αφού κάποιοι πιστεύουν; :dunno:
0 .

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Εμπειρίες από την άλλη πλευρά ❈

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 02 Ιούλ 2020, 22:35

Θανάσης έγραψε:
Εσθήρ έγραψε:Κια ειμαι η πρωτη που λεω,οπως ελεγα καισ το βοροθυμ αν θυμασαι,οτι ακομα καια ν η φυσικη δενε χιε αποδειξη μεσρι τωρα κατι δεν σημαινει οτι δεν υπαρχει.Ακριβως αυτο ειναιτο στατους μου.Απλα η ενσταση μου ειναι στο οτι επειδη το λενε οι θρησκειες αυτο αποτελει τι ακριβως; ΤΙΠΟΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Αυτο μονο σχολιασα .Γιατι πρεπει αν ταυτιζουμε την υπαρξη πνευματος,ψυχης,νου κοκ με τις θρησκειες;


μαζί σου. αλλά αυτή η κουβέντα για θρησκείες, πνεύματα και τα ρέστα ξέρεις ότι δεν τελειώνει ποτέ. τι να κάνουμε τώρα; αφού κάποιοι πιστεύουν; :dunno:

Σαφως, εγω γιατι δεν πρεπει να επισημανω την ενσταση μου και να παμε παρακατω;Οταν γραφουμε σε ενα φορουμ θα δουμε και απαντησεις που δεν συμφωνουν με τις αποψεις μας,αλλιως να μπει απαγορευτικο να κανει ο καθενας το θεμα του και να μην μπορουν να απαντησουν αλλοι.Καλο;Ναι αλλα αυτο δεν ειναι ουτε διαλογος,ουτε κατι ουσιαστικο σε ενα φορουμ/
Ειναι σαν τα παιδακια δημοτικου αντιδραση αυτη,συγνωμη αλλα ετσι ειναι.
Δεν εχω προθεση να κωλοτριφτω με το θεμα θρησκειας,γραφτηκε κατι και επισημανα αυτο. :)
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Εμπειρίες από την άλλη πλευρά ❈

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 02 Ιούλ 2020, 22:38

Εσθήρ έγραψε:
Θανάσης έγραψε:
μαζί σου. αλλά αυτή η κουβέντα για θρησκείες, πνεύματα και τα ρέστα ξέρεις ότι δεν τελειώνει ποτέ. τι να κάνουμε τώρα; αφού κάποιοι πιστεύουν; :dunno:

Σαφως, εγω γιατι δεν πρεπει να επισημανω την ενσταση μου και να παμε παρακατω;Οταν γραφουμε σε ενα φορουμ θα δουμε και απαντησεις που δεν συμφωνουν με τις αποψεις μας,αλλιως να μπει απαγορευτικο να κανει ο καθενας το θεμα του και να μην μπορουν να απαντησουν αλλοι.Καλο;Ναι αλλα αυτο δεν ειναι ουτε διαλογος,ουτε κατι ουσιαστικο σε ενα φορουμ/
Ειναι σαν τα παιδακια δημοτικου αντιδραση αυτη,συγνωμη αλλα ετσι ειναι.
Δεν εχω προθεση να κωλοτριφτω με το θεμα θρησκειας,γραφτηκε κατι και επισημανα αυτο. :)


οκ, καλά κάνεις.

σχετικά με το επόμενο ποστ του spark, με το ζευγάρι, τον Μάνο και την Λιζα, τι έχεις να πεις; :)
0 .

Άβαταρ μέλους
Εσθήρ
Basic poster
Basic poster
Δημοσιεύσεις: 622

Re: Εμπειρίες από την άλλη πλευρά ❈

Δημοσίευσηαπό Εσθήρ » 02 Ιούλ 2020, 22:48

Θανάσης έγραψε:
Εσθήρ έγραψε:Σαφως, εγω γιατι δεν πρεπει να επισημανω την ενσταση μου και να παμε παρακατω;Οταν γραφουμε σε ενα φορουμ θα δουμε και απαντησεις που δεν συμφωνουν με τις αποψεις μας,αλλιως να μπει απαγορευτικο να κανει ο καθενας το θεμα του και να μην μπορουν να απαντησουν αλλοι.Καλο;Ναι αλλα αυτο δεν ειναι ουτε διαλογος,ουτε κατι ουσιαστικο σε ενα φορουμ/
Ειναι σαν τα παιδακια δημοτικου αντιδραση αυτη,συγνωμη αλλα ετσι ειναι.
Δεν εχω προθεση να κωλοτριφτω με το θεμα θρησκειας,γραφτηκε κατι και επισημανα αυτο. :)


οκ, καλά κάνεις.

σχετικά με το επόμενο ποστ του spark, με το ζευγάρι, τον Μάνο και την Λιζα, τι έχεις να πεις; :)

Τα θελει ο οργανισμος σου ομως αδελφακι μου. :D
Μου ζητας να σχολιασω τι ακριβως;Ενα ποστ που ειναι υποτιθεται μαι ιστορια καποιου και καποιας χωρις πηγη, χωρις να ξερουμε αν ισχυει και τι ισχυει απλα τα διηγηθηκαν στον σπαρκ;
Στο ειπα,τα θελει ο οργανισμος σου. :s_crazy
0 .
Ο φθόνος είναι συντετριμμένος θαυμασμός.
Σέρεν Κίρκεγκορ, 1813-1855, Δανός φιλόσοφος

Άβαταρ μέλους
Θανάσης
Rookie poster
Rookie poster
Δημοσιεύσεις: 252

Re: Εμπειρίες από την άλλη πλευρά ❈

Δημοσίευσηαπό Θανάσης » 02 Ιούλ 2020, 22:51

Εσθήρ έγραψε:Στο ειπα,τα θελει ο οργανισμος σου. :s_crazy


:giggle02:
0 .

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Εμπειρίες από την άλλη πλευρά ❈

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 03 Ιούλ 2020, 11:04

σχολιο 1

....εμπειριες απο την αλλη πλευρα ..χμμ ..επιτελους το ανοιξε ο σπαρκ το νημα ... ποια εινα η αρχικη αναρτηση δεν καταλαβα ακομη ...

...ως θετικα πνευματα ας προσδιορισουμε ποια ακριβως ειναι η αλλη πλευρα τι εννοουμε με την εκφραση αυτη ... αλλη πλευρα που βρισκεται τι πλευρα ειναι αυλη η μηπως μια μη αντιληπτη στα αισθητηρια μας υλικοτητα ...


...και να εισελθω στο θεμα αυτα με το εξης ρητο << τιποτε δεν υπαρχει ως ιδεα η επινοηση η φαντασια στο μυαλο του ναθρωπου που να μην εχει ηδη υπαρξει στο παρελθον να υπαρχει στο μελλον η να μπορει να υπαρξει στο μελλον >>>

οι μυθοι της αρχαιων μυθοπλασιας και των θρησκειων για θεους και δαιμονες για πνευματα νεραιδες ξωτικα γοργονες μαγειες και τελετουργιες και αποκρυφες τελετες και και και ...εντασσονται στο παραπανω ρητο ..

εδω ας καταθεσουμε τετοιες περιεργες εμπειριες που εχουν σχεση με την επαφη μας με τις αλλες διαστασεις ζωης η οπως λεει το νημα του Σπαρκ με την <<αλλη πλευρα>>...


..νομιζω ο Θανασης μας ειχε υποσχεθει να καταθεσει τετοιες εμπειριες ...περιμενουμε με αγωνια ... κι ο νηματοθετης επισης για να ανοιξει θεμα ..εχει υλικο ... αλλα κι εγω εχω υλικο για να καταθεσω...

...καταρχην θα σας περιγραψω εξωσωματικες εμπειριες...μετα την συναντηση με το κοσμικο μου αρχετυπο ( απο οπου ενιωσα την παρωθηση για την θεωρια των σειριακων κοσμων και της ερμηνεια της αιωνιας επιστρφης ) μετα θα σας μιλησω για την επαφη με σκοτεινη υπαρξη ...
..για την βιωση του εσωτερικου δαιμονικου μου ζωου....για την επικοινωνια με ψυχες νεκρων και τα μυστικα του μου αποκαλυψε αυτη η εμπιερια ...γαι την εμπειρια του χιερουργειου της ψυχης ...για την εμπειρα του γυαλινου ταφου .. αυτα απο οσ αμπορω να θυμηθω

για την βιωση εμπειριαςμεσα τελετουργικο ... κι αλλα οσα θα θυμηθω ...
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429


Επιστροφή σε “Εναλλακτικές Επιστήμες”