Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...Η ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ

Μεταφυσική, ανεξήγητα φαινόμενα, θεωρίες συνωμοσίας κλπ.
Άβαταρ μέλους
nemo
Supreme poster
Supreme poster
Δημοσιεύσεις: 16590

Re: Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...Η ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό nemo » 29 Ιουν 2020, 13:32

εχω καιρο που τα αφησα αυτα και τα εχω ξεχασει αλλα το λενε πολλοι και εγω αν και δεν εχω γνωσεις
εχω το ενστικτο και σπανια πεφτω εξω ...αν υποθετουμε οτι το συμπαν τρεχει-κινείται αυτο δεν μπορει να γινει
ως προς μια κατεύθυνση 1 αυτο το αλλο ειναι για να κινειται σημαινει οτι υπαρχει κενος χωρος
σκεψου πως γινεται να κινειται κατι αν δεν υπαρχει ο χωρος 3 "λογικα θα κινειται σε κυκλο οπου και μεσα θα υπαρχουν
κενες θεσεις ή αλλιως θα πρεπει να κατασκευαζει καθε τοσο χωρους οπου στην αρχη θα ειναι κενοι απο οτιδηποτε
και στις δυο περιπτωσεις ο κενος και αχρονος χωρος θα υπαρχει
καπως ετσι γιατι δεν εχω χρονο για σκεψεις
0 .
το απόλυτο ένα που συχαίνομαι είναι οι αυταπάτες
επειδη είναι και ο λόγος της ύπαρξής μου

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...Η ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 30 Ιουν 2020, 08:52

ΜΥΘΗΡΑ έγραψε:
σχολιο 17

χρονος = χρη ρεον ον
...το ον που βρισκεται σε κινηση ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΚΥΛΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ...χωρος κενος χωρις υλοενεργεια ειναι αδιανοητος ... αρα ο χρονος απαιτει υλοενεργεια πληροτητα του χωρου απο αυτην και κινηση -μεταβολη.... συμπαντικες περιοχες με απολυτη αναρχια κινησεων ειναι αχρονες ... αχρονο ειναι και το απολυτως ακινητο σταθερο ον ...ΜΟΝΟ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΚΙΝΕΙΤΑΙ και ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΚΥΛΑ Ο ΧΡΟΝΟΣ ...

....το να σου αποδειξω κατι ειδικα εσενα δεν εχω διαθεση... απλα μιλω γενικα κι επιμορφωτικα για ολους ...


σχολιο 22

....επισημαινω ξανα αυτο που εγραψα στο σχολιο 17...

κενος χωρος με την εννοια της απουσιας υλοενρεγια δεν υπαρχει το συμπνα εχιε πληροτητα απο υλοενεργεια ... απλα καποε ςπεριοχες ειναι τοσο αιραιε ςπαο υλοενεργεια και απολυτως αναρχες ως προ ςτην κινηση των σωματιδιων μεσα σε αυτες που σε σχεση με τις συμπυκνωμενες περιοχες των γαλαξιαων μοιαζουν με ""κενο ""

...αρα για αυτες τις περιοχες δεν κυλα χρονος καμια δυναμικη και τελονομικη κινησ δνε παρατηρειται .. ειναι δηλαδη α--χρονες ....

...επισης ο χρονος δνε κυλα στις περιοχες της απολυτης ταξης γιατι εκει τιποτε δνε αλλαζει και αυτες οι απολυτα τελονομικες ειναι α-χρονες ,,,

...ο κοσμος μας ομως βρισκεται σε περιοχες αναπτυγμενου γαλαξια αρα κινησης κι αλλαγης αρα ενχρονες -χρονισμενες ,,
...σε αυτο το νημα προσπαθω λοιπον να μιλησω για το σταματημενο χρονο του κοσμικου μας οχηματος και πως συνδεεται με το φαινομενο της ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑΣ οπου εχει εκδηλωθει μεν αλλα δεν μπορει ακομη να γινει αισθητο ...

ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΑΝΤΛΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΟ ΕΡΓΟ ..ΔΕΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ ...

ΑΠΛΑ ΔΙΑΝΕΜΩ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΑΥΤΕ ςΤΙς ΙΔΕΕς ΠΑΝΩ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ θα στειλω στον Σπαρκ μεσω εμαιλ λιγε ςσελιδε ςαπο αυτο το εργο το χειρογραφο προς το παρον
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...Η ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 30 Ιουν 2020, 09:04

σχολιο 3


..αμε καταλαβαινω καλα ... μαλακατιανε εραστη ...γραφω οτι μονο για ο,τι κινειται κια μεταβαλλεται ( μετατοπιζεται, αλλαζει ποιοτητα, μεγεθος, αναπτυσσεται, συρρικνωνεται ) μονο για αυτο κυλα ο χρονος ...
αν κατι μενει πανομοιοτυπο σταθερο σε θεση σχημα ποιοτητα μεγεθος ειναι α-χρονο..

...αχρονο επισης ειναι κι εκεινο που κινειται απολυτως αναρχα ωστε καμμια δυναμικη τελονομικη να μην μπορει να ανιχνευτει σε αυτο ...( προσωπικοι ορισμοι εινα αυτοι )

Ο ΧΡΟΝΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΛΑ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΤΕΛΟΝΟΜΙΚΗ ΚΙΝΗΣΗ το αναρχα κινουμενο ειναι αχρονο (
πορισμα δικο μου )

αντε πια ...δεν ειπαμε να μην τσιριζεις εξω απο την αιθουσα.. δωστε του ενα γλυφιτσουρι να γλυψει και μια καλαματιανη κουκλα να παιξει ρε πᾶιδια να ξεχαστει !!!
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...Η ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 01 Ιούλ 2020, 11:13

σχολιο 4

.........ΑΧΡΟΝΕΣ δηλαδη που δεν δεχονται χρονικους προσδιορισμους ειναι οι περιοχες του συμπαντος της απολυτης αταξιας ή της απολυτης ταξης

...στις πρωτες ο χρονο δεν κυλα αρα εχουμε α-χρονικοτητα επειδη η απολυτη αταξια των κινησεων δεν μπορει να δημιουργησει νομοτελειακη δυναμικη αρα κινηση ...

...στις δευτερες ο χρονος δεν κυλα γιατι ολα παραμενουν σταθερα σε αδιαταρακτη ταξη ...


βραβειο Νομπελ δεν θα δεχομουν ποτε εινα μολυσματικο και επικινδυνο για την ψυχη .. δεδομενο οτι τα χρηματα ειναι περιουσια ενος ανθρωπους που πλουτισε κατασκευαζοντας βομβες ... την ψυχη του την κυνηγουν ακομη τα εκατομμυρια των τεμαχισμενων νεκρων των παγκοσμιων πολεμων ....ποτε δνε θα θελα να με κυνηγησουν κι εμενα εκατομμυρια τεμαχισμενοι νεκροι .....

...το κυνηγι θα σταματησει αν και μονο αν το παγκοσμιο αυτο βραβειο καταργηθει ...και καθιερωθει αλλο στο ονομα της παγκοσμιας ειρηνης και εναντια στους πολεμους και στα φονικα μεσα καθε λογης .. ετσι οι κομματιασμενοι νεκροι θα διαλυθουν και θα σηκωθουν ψηλα οι ψυχες τους ανασυγκροτημενες ...το κυνηγι του Νομπελ θα σταματησει .. και θα αποδωθει δικαιοσυνη σε αυτον.. μπορει να κερδησει μια θεση επιστατη σε σκουπιδοτοπο αν τον λυπηθουν οι θεοι !!!
0 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429

Άβαταρ μέλους
ΜΥΘΗΡΑ
Extreme poster
Extreme poster
Δημοσιεύσεις: 3214

Re: Ο ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΣ ΧΡΟΝΟΣ ΕΧΕΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...Η ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ ΠΡΟ ΤΩΝ ΠΥΛΩΝ

Δημοσίευσηαπό ΜΥΘΗΡΑ » 01 Ιούλ 2020, 18:58

nemo έγραψε:εχω καιρο που τα αφησα αυτα και τα εχω ξεχασει αλλα το λενε πολλοι και εγω αν και δεν εχω γνωσεις
εχω το ενστικτο και σπανια πεφτω εξω ...αν υποθετουμε οτι το συμπαν τρεχει-κινείται αυτο δεν μπορει να γινει
ως προς μια κατεύθυνση 1 αυτο το αλλο ειναι για να κινειται σημαινει οτι υπαρχει κενος χωρος
σκεψου πως γινεται να κινειται κατι αν δεν υπαρχει ο χωρος 3 "λογικα θα κινειται σε κυκλο οπου και μεσα θα υπαρχουν

κενες θεσεις ή αλλιως θα πρεπει να κατασκευαζει καθε τοσο χωρους οπου στην αρχη θα ειναι κενοι απο οτιδηποτε
και στις δυο περιπτωσεις ο κενος και αχρονος χωρος θα υπαρχει
καπως ετσι γιατι δεν εχω χρονο για σκεψεις



σχολιο 25

...αν στη θεση του ""κενου"" που λες βαλουμε το ""πολυ αραιο"" απο υλοενεργεια ναι καπως ετσι υπαρχει κινηση με την εννοια της μετατοπισης ...πχ οι κοσμοι κινουνται απο τα πυκνα υλοενεργειακα απεδι προς τα αραια ελαφρα ...ισως κι οι γαλαξιες μεσα σε ενα μικρο συμπαν ..ισως και τα συμπαντα μεσα στο αχανες ΧΑΟΣ ...
κατα τον Αριστοτελη ομως η κινηση μπορει να εινα πολλων ειδων μπορει να ειναι
-μετατοπιση
-μεταβολη
-γεννηση
-αναπυξη συρρικνωση

στα Φυσικα του Αριστοτελη υπαρχουν πολυ θεμελιωδεις εννοιες δυστυχως η φιλοσοσφια απο τοτε δνε αναπτυχθηε επαρκως διεπεται απο ενα μυρηκαστικο σχολαστικιστικο πνευμα κι εχιε βαλτωσει 20 αιωνε ςτωρα ...χωρις αν εχιε κανει βημα μπρος επισκιαζομενη απο τι θετικε επιστημες τις αφιλοσοφητες και με μηδενιστικη επαρση που καταφεραν να κοψουν τον ομφαλιο λωρο τους απο την μητρα που τις γεννησε.. την φιλοσοφια εννοω ...
1 .
ΤΟ ΣΧΕΔΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΚΛΙΣΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5843
ΤΡΕΜΟΥΝΤΑΝΑ, ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΛΑΝΤΩΣΗ ΒΑΡΥΤΙΚΟΥ ΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΓΗΣ
viewtopic.php?f=23&t=5865&p=182131#p182131
ΤΟ ΤΕΙΧΟΣ
viewtopic.php?f=23&t=12429


Επιστροφή σε “Εναλλακτικές Επιστήμες”